hem hunne hulde kwamen bieden. Dit punt wordt dan ook niet met stilzwijgen voorbij gegaan. Aan de ainerikaansche zaken wordt eene afzonderlijke paragraaf gewijd. Zij geeft eenigen grond tot de hoop dat, in strijd met liet verlangen van velen. Frankrijk zich niet in den oorlog zal mengen door voor het Zuiden partij te kiezen. De weinige woorden over de verovering m Cochin-China, en de uitrusting naar Mexiko zijn geschikt om de eerzucht der fransche natie voedsel te geven. Het grootste gedeelte der rede is aan den financiëlen toe stand gewijd. Waarlijk niet teuonregte; want het geschokt krediet en geldgebrek zijn de vijanden die Frankrijk thans in de eerste plaats bezweren wd. De behaalde voordeden worden geacht niet te dnur gekocht te zijn door de belang rijke tekorten. Ten slotte beroemt de keizer er zich op het vertrouwen van zijn volk te bezitten en alles in te spannen om dat waardig te blijven, al worden zijne meest zuivere bedoelingen in een verkeerd daglicht geplaatst. Hij zal de grondslagen der lcon- stitutie waaraan men orde en voorspoed te danken heeft ongeschonden handhaven. Te Cherburg. Brest en Toulon is men ijverig bezig met de toebereidscden voor de nieuwe naar Mexiko bestemde expeditie. Alles bijeengenomen zal generaal de Lorencez bijna 8000 man onder zijne bevelen hebben, wanneer de thans in gereedheid gebragte expeditie zal vereenigd zijn met de reeds te Vera-Cruz ontscheepte troepen. De geruchten omtrent de kandidatuur van den aartsher tog Maximiliaan van Oostenrijk, voor den troon van Mexiko worden meer en meer bevestigd. De kandidatuur van den infant van Spanje dom Sebastiaan is geheel vervallen, daar de fransche regering de konventie van Londen wil handhaven, waarbij bepaald is dat geen der drie interveniërende mo gendheden in Mexiko een regt op den troon zal mogen zoe ken te verkrijgen. Uit Parijs wordt thana gemeld dat de aartshertog Maximiliaan de kandidatuur heeft aangenomen, en ook de keizer daartoe zijne toestemming heeft gegeven, terwijl de drie geallieerde mogendheden zich bereid hebben verklaard gedurende tien jaren het grondgebied van Mexiko met een okkupatie leger te bezetten. Van alle kanten hoort men verzekeren, dat, tijdens het jongste verblijf van den keizer van Oostenrijk in Venetië, be slissende en krachtige besluiten ten aanzien van Oostenrijks buitenlandsche politiek zijn genomen. De regering zou eer lang een politieken veldtogt tegen het kabinet van Turijn openen en voertnu reedsjuistdezelfdetaalalsin 1859,behalve dat de tegenspraak van de geruchten, dat Oostenrijk den aanval zou ondernemen, thans zwakker is dan toenmaals. De keizer zou gezegd hebben, dat hem geene keus overbleef tusschen den verkoop van Venetië of den oorlog. Mij schijnt tot den oorlog over te hellen, maar iedereen buiten Oostenrijk zou aan een vrij willigen afstand de voorkeur geven. De keizer hééft een' ministerie van marine opgerigt, en deze nieuwe portefeuilje toevertrouwd aan den minister van koop handel. den graaf von Wickenburg. Het berigt dat Oostenrijk de ontwapening van Picmont zou hebben geëischt wordt door The times tegengesproken. Eene der eerste verrigtingen van het bureau der kamer van afgevaardigden in Pruissen is geweest om aan de korrespon- denten der vreemde dagbladen alle mededeeling te weigeren van stukken, wetsontwerpen enz., die have werkzaamheden betreffen. Het huis der heeren zal blijven handelen, zoo als tot dus verre geschied is, zoo dat er. mogt de kamer van afgevaardigden deze maatregelen van haar bureau goedkeu ren. een scherp kontrast zal zijn tusschen deze twee vergade ringen. waarvan de laatste als liberaal, de andere als ultra- behoudend kan beschouwd worden. In de laatste zitting van het wetgevend ligchaam in Dene marken, heeft de president een wetsontwerp voorgesteld, strekkende tot wijziging der konstitutie in meer liberalen zin. Volgens dit ontwerp zou de census tot de helft terug gebragt worden, de rijksraad zelf zijnen voorzitter en onder-voorzitter kiezen, en liet regt verkrijgen van het initiatief der interpel lation. Vervolgens zouden de bepalingen omtrent de leden uit de hertogdommen Holstein en Lauenburg worden afge schaft, opdat de bestaande verwikkelingen met betrekking tot die hertogdommen niet langer de konstitutionnele ont wikkeling van den rijksraad zouden behoeven in den weg te staan. Het militair geregtshof in België heeftop 27januarij uit spraak gedaan in de zaak van den luitenant-kolonel Hayez, waarbij het zich incompetent verklaart. Door den telegraaf is het berigt overgebragt dat de heer Cameron als minister van oorlog der Vereeuigde Staten zijn ontslag heeft bekomen. Als éénige opheldering wordt er bijgevoegd dat het is verleend op aandrang van den heer Lincoln. Het is ligtelijk te vermoeden dat dit ontslag van veel invloed zal zijn op den verderen loop der gebeurtenissen. Algemeen is het bekend dat de organisatie van de noorde lijken zeer gebrekkig is en in den laatsten tijd weinig verbe tering heeft ondergaan. Komt er dus een kundig en krachtig man aan het hoofd van het departement van oorlog, dan zal het Noorden binnen kort tot meer beslissende handelingen in staat zijn. Men weet dat na de aanhouding der kommissarissen aan boord van de Trent ook het Weener kabinet eene nota aan de regering der Vereenigde Staten heeft toegezonden. Naar aanleiding daarvan heeft de heer Sevvart den 15 dezer aan het kongres het volgende medegedeeld Oostenrijk zal uit de korrespondentie over de Trent-kwestie met Frankrijk en Engeland gevoerd, bespeuren dat het kabinet van Washing ton allerminst in staat en genegen is, om eene vredebreuk met de eene of andere onzijdige mogendheid uit te lokken, maar veeleer er prijs op stelt met deze de beste verstandhou ding te blijven bewaren. De bondsregering acht zich verpligt om. indien de tegenwoordige stand van zaken eene herziening of wijziging van sommige internationale wetsbepalingen of regten mogt noodzakelijk maken, daarin te voorzien. Vereenigde Staten. De senaat heeft het voorstel, strekkende om de eigenaar» van het engelsche schip Perthshire schadeloos te stellen, ver worpen. De heer Hale zeide dat Engeland reeds genoeg voldaan moest zijn met hetgeen Amerika tot (lusverre reeds had gedaan. De heer Seward heeft in zijn rapport over de benoeming van konsuls het wenschelijke betoogt, van in westelijk Enge land en in de engelsche koloniën in Amerika vertrouwde agenten te hebben om inlichtingen te kunnen ontvangen van wapen-verzendingen en andere pogingen ten voordeele der separatisten. Er heeft een treffen plaats gehad der gefedereenlen onder den generaal Gasfield en (1e gekonfedereerden onder Hum phrey-Marshall, waarbij de laatste een aanmerkelijk verlies heeft ondergaan. In het kongres heeft men de aanvrage van een krediet be sproken voor de internationale tentoonstelling te Londen. De heer Owen Lovejoy heeft bij die gelegenheid te kennen gegeven dat de amerikanen thans zoo vernederd en in hunne eer aangetast door Engeland, geene p.orlukten daarheen moesten zenden. I-Iij sprak verder eene heftige redevoering uit, waarbij hij zeide Engeland te haten, en dien haat aan zijne zonen na te laten. Amerika zou zich, als den opstand bedwongen was, met Frankrijk en Rusland vereenigen, om de oostersche bezittingen van Engeland te veroveren. Engeland. Lord Palmerston heeft bij een schrijven van den 20 janu- arij jl., hetwelk thans door de londenselie dagbladen wordt medegedeeld, al de ministeriële leden van het lagerhuis uitgenoodigd om bij de opening der zitting oji den 6 februa- rij aanstaande dadelijk tegenwoordig te zijn. dewijl er zaken van aanmerkelijk gewigt in behandeling zouden komen. Eenige dagen geleden is de zoogenaamde schacht van een steenkolenmijn te North Shields, door liet instorten van eene houten stelling, versperd geraakt, zoo dat de arbeiders, ten getale van ruim 200. die zich in de mijn bevonden, buiten staat waren ze te verlaten, en ook alle toegang van buiten tot hen was afgesloten. Dadelijk zijn de ijverigste pogingen aan gewend om tot de bedolven werklieden door te dringen. Eerst acht dagen later is men daarin geslaagd, en toen is ook de vrees bevestigd, dat de ongelukkigen, liet zij door gebrek aan voedsel, het zij door het in de mijn ontwikkelde gas, bezwe ken zouden zijn. Men heeft hen op verschillende plaatsen, sommigen in grooten getale bijeen, dood gevonden. Ook zij die na het openen der mijn daarin neergedaald zijn om haar te doorzoeken, hebben groot gevaar geloopen van mede door de stiklucht het leven te verliezen. Het getal omgekomenen, eerst later naauwkeurig bekend geworden, bedraagt 219, deels volwassen mannen, deels kna pen. Onder de nagelaten betrekkingen der omgekomenen bevinden zich 103 weduwen en 257 kinderen. Te Newcastle is terstond eene inschrijving geojiend, om in de behoeften dezer nagelaten betrekkingen te voorzien. Deze ontzettende gebeurtenis heeft algemeen een zeer die pen indruk gemaakt. The economist betoogt dat Engeland (le blokkade van de havens der Zuidelijke staten dient ie eerbiedigen, hoewel zij aan de vereischten ecner effektieve blokkade niet beant woordt. Indien Engeland anders handelde, zou het nieuwe stof tot verbittering tusschen de twee landen geven; aan de vermoedelijk te verwachten zege der kon federatie den schijn geven van eene door buitenlandsche tussehenkomst bewerkte en al zoo slechts tijdelijke beslissing van het geschil, en Enge land waarschijnlijk wikkelen in cenen oorlog, welke tot in standhouding der slavernij zou strekken en alzoo aan een groot deel der engelsche natie onwelgevallig zou zijn. Zoo men daarentegen de blokkade op den tegenwoordigen voet laat voortduren, is het, volgens The economist, te verwach ten, dat het goevernement der unie zelf binnen zes maanden het nuttelooze daarvan inzien en tot het opheffen der blok kade overgaan zal. Frankrijk. Parijs 27 januarij. De keizer heeft heden de zitting der kamers met de volgende aanspraak geopend Mijne heeren senatoren, Mijne heeren leden der kamer van afgevaardigden'. „Niettegenstaande de vrees van sommigen, is de vrede in liet afgeloopen jaar bestendigd geworden. Al de geruchten, die met opzet over denkbeeldige bedoelingen en voornemens verbreid werden, zijn door de eenvoudige werkelijkheid der feiten gelogenstraft. „Mijne betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden geven mij reden tot de meest volkomcue tevredenheid. Het bezoek dat wij van onderscheidene gekroonde hoofden ont vingen, heeft er toe bijgedragen, om de banden van vriend schap naauwer toe te halen. Door het bezoek dat de koning van Pruissen aan Frankrijk bragt, heeft hij kunnen oordee- len, hoezeer het onze wcnscli is ons meer en meer bij eene regering en een volk aan te sluiten, die beiden rustig maar met vastheid naar vooruitgang streven. „Het koningrijk Italië is door mij erkend met het bepaalde oogmerk, om door middel van vriendschappelijke en belan?- looze raadgevingen er toe bij te dragen dat twee belangen, welker tegenstrijdigheid alom de gemoederen en het geweten verontrust met elkaar te verzoenen. „De burgeroorlog, waaraan Amerika ten prooi is, stelt onze handelsbelangen op ernstige wijze in de waagschaal. Zoo lang de regten van onzijdigen worden geëerbiedigd, moeten wij ons evenwel vergenoegen wcnschen te uiten voor de spoedige vereffening der bestaande geschillen. „Onze nederzetting in Cochin-China is door de dapperheid onzer soldaten en matrozen bevestigd. De Spanjaarden, die zich bij onze onderneming aansloten, zullen, naar ik mij vlei, in die gewesten het loon vinden voor hunne dappere medewer king. Deanamieten verzetten zichnogslechtsflaauwelijk tegen onze heerschappij en we zouden dan ook 0|> dezen oogenblik met niemand in oorlog gewikkeld zijn, indien we niet door de handelingen eener vermetele regering in Mexiko genood zaakt waren geweest, om ons met Spanje en Engeland te ver eenigen tot bescherming onzer landslieden en tot onderdruk king van handelingen, die tegen de menschelijkheid en het volkenregt indruischen. „Het vertrouwen op de tot komst kan echter door het kon- flikt niet aan het wankelen worden gebragt. „Vrij van alle zorgen, heb ik mijne aandacht meer uitslui tend kunnen vestigen op den staat onzer geldmiddelen. Een opregt verslag heeft u den waren toestand doen kennen. Daaromtrent zal ik dus kort kunnen zijn. „Het publiek heeft er zich over verontrust dat de vlottende schuld tot een bedrag van 903 millioen is gestegen. Maar die schuld, in verdere toeneming gestuit, heeft niets wat onrust baren kan. Zij had reeds vóór 1848 het genoemde cijfer be reikt, en alzoo in een tijdperk, waarin de inkomsten des lands aanmerkelijk lager waren dan lieden ten dage. Bovendien moeten van de 903 millioen afgetrokken worden de 052 mil lioen, die de staat reeds verschuldigd was vóór den aanvang van het keizerrijk, voorts de 78 millioen die bij de konversie aan de fondsenhoudersuitgekeerd werden, en eindelijk de 233 millioen, die het bedrag vormen van de tekorten, welke ver oorzaakt werden door expedition in ver verwijderde gewesten. Sedert de vestiging van het keizerrijk, dit duldt geen te genspraak, zijn de tekorten in de schatkist niet toegenomen in verhouding tot de dringende omstandigheden waarin moest voorzien worden, en tot de voordeelen die sedert tien jaren verkregen zijn. „Het zou waarlijk eene onregtvaardigheid zijn, mijne hee ren, indien men uit het oog verloor, dat de uitgaven aanzien lijk zijn toegenomen door de intrestbetaling van geldleenin- gen, welke ten behoeve van oorlogen gesloten werden die geenszins zonder roem voor ons zijn geweest; dat door de schatkist 622 millioen zijn aangewend tot het aanleggen van openbare werken, boven en behalve de 3 millioen, die door de maatschappijen zijn gebezigd tot voltooijiug van 6,553 kilometers spoorwegendat de aanleg van een telegrafen- net groote uitgaven heeft gevorderd; dat in het lot van meest alle ambtenaren van den staat verbetering is gebragt dat tevens voor het welzijn van den soldaat is gezorgd—dat de kaders van liet leger in verhouding zijn gebragt met het geen de ^vaardigheid van Frankrijk in tijd van vrede eischt; dat onze vloot en het geheele materieel onzer artillerie is her vormd en gewijzigd; en dat onze kerkelijke gestichten en openbare inrigtingen herbouwingen hebben ondergaan. Deze uitgaven hebben aan de openbare werken in geheel het keizerrijk eene vruchtbare bedrijvigheid geschonken. We hebben immers gezien hoe de steden in bloei toenamen, hoe het platte land rijk werd en hoe de handel met het buitenland zich van 2.600 millioen, tot op 5,700 millioen uitbreidde. Enkel door de vermeerderde algemeene welvaart binnen 1s lands zijn de staatsinkomsten met verscheidene honderde raillioenen toegenomen. „Uit deze opsomming blijkt de omvang der financiële hulpbronnen, waarover Frankrijk beschikt. Maar welke ook de oorsprong zijn moge van de tekorten, hoe gewettigd de uitgaven waren, de voorzigtiglieid gebood die niet meer te verhoogen. „Ik heb tot dat einde aan den senaat een radikaal middel voorgesteld, waardoor aan de wetgevende vergadering een grooiere bevoegdheid tot het uitoefenen van toezigt wordt toegekend en waarbij dit ligchaam aan mijne staatkunde eeu meer werkzaam deel kan nemen. Zoo als uien ligt kan bevroeden, was deze maatregel echter geen middel om mijne verantwoordelijkheid te verminderenhet was een; vrijwillige en ernstige hervorming, die ons noodzaken moet tot spaar zaamheid. „Hoewel ik dus afstand deed van het regt om supplemen taire en buitengewone kredieten te openen gedurende den tijd der zittingen, was het toeh noodzakelijk mij de magt voor te behouden, om in onverwachte behoeften te kunnen voorzien. Het stelsel van af- en overschrijvingen biedt daar toe het middel aan en heeft het voordeel, dat die mSgtbeperkt blijft binnen de grenzen van hetgeen dringend en volstrekt noodzakelijk is. Eene strenge toepassing van het nieuw stelsel zal ons helpen ons financieel beheer op onwrikbare grond slagen te vestigen. Ik reken op uw vaderlandsliefde en op uwe voorlichting, om mijne pogingen door uwe ijverige me dewerking te ondersteunen. „Onmiddellijk na de opening van de zitting zal uhet budget worden aangeboden. „Niet zonder leedwezen heb ik besloten u de herziening van onderscheidene belastingen voor te stellen, maar ik beu overtuigd dat de verhooging daarvan, door het toenemen van de inkomsten slechts tijdelijk zal zijn. Gij zult u in de eerste plaats moeten bezig houden met liet ontwerp van konversie der pet.een ontwerp, dat. terwijl het de belangen der schatkist met die der fondsenhouders op een billijke wijze tracht te vereenigen, strekt om voor te bereiden de eenvor migheid van den interest derstaatsscluild. „Ik heb u, mijne heeren, den staat van zaken openhartig blootgelegd. „Het is u bekend dat telkens als zich de gelege-ulieid tot nuttige hervormingen aanbood, ik vastberaden-vhetiniatief heb genorfien. ^Desniettemin zal ik de grondslagen ecnei'kon- stituti^TïafU'swVi men-feeds tien jaren van orde en vóorsjioed te dank^wrheeft,. onaari^etast laten. Ik weet dat het 't lot is van wi§ 'geroepen: .zijn tqf regeren, om hunne meest zuivere bedoiyuigën-èn.tneëst'prijzenswaardige handelingen miskend en door partijzucht in-^èn verkeerd daglicht gesteld te zien. Maar <ïie partij woédos'magteloos wanneer de vorst het ver-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3