MIDDELBURGSCHE A N. T. r 13. Donderdag 30 Januarij. Jlanlumhtgingm Öinni'nlonöscljr tijdingen. Deze courant verschijnt des dingadaga, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeus. UITGEVERS: QE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent-per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 85 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Editie'Van woensdag avond 8 ure. VIN HET KIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Aanbesteding Grindweg. Burgemeester en wethouders vau de gemeente Vrouwe- jpojjDeu c. a. (eiland Walcheren provincie Zeeland,) zullen onder nadere goedkeuringop vrijdag den 7 februarij 18(52. 's middags 12 ure, op het raadhuis te Veere openbaar bij inschrijving en opbod aanbesteden Het begrinden van 3385 ellen wegs in boven genoemde gemeente. Het bestek ligt ter lezing op het raadhuis te Veere en in de gemeentekamer van Vrouwepolderte Gapinge. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den burgemeester van Veere c. a. en Vrouwepolder c. a. Exemplaren van het bestek zijn tegen vergoeding van ƒ1,50, op franco aanvrage, verkrijgbaar te Middelburg, Hee rengracht, M no. 25. Vrouwepolder c. a. den 24 januarij 1862. Burgemeester en wethouders voornoemd SNIJDER. De secretaris, M. J. VAN DEN HEUVEL. Middelburg 29 «Fanuaiij. Uit de residentie wordt ons heden gemeld dat er nog geen ministerie is tot stand gekomen. Even als in ons vorig nommer moeten we nadrukkelijk doen opmerken dat roet zekerheid omtrent den juisten stand I der onderhandelingen niets te melden valtmaar als geruch- I ten waaraan echter eenige waarde wordt gehecht, deelt men j ons mede: dat ook met den generaal-majoor van Muiken over de por- j tefeuilje van oorlog wordt geraadpleegd dat met den heer Straten us, onzen gezant te Hanover, die zich thans reeds te 's llage bevindt, de onderhandelingen nog j niet zijn afgesprongen dat voor het departement van buitenlandsche zaken mede sprake is van den heer Heemskerk Az.. nadat ook graaf van Bylandt. gezant te Stokholm, vruchteloos daarvoor is aan- j Uit het uiteenloopende der berigten blijkt ten duidelijkste dat er nog zeer weinig is beslist. In de beden gehouden zitting van den gemeenteraad alhieV is o. a. ingekomen <le goedkeuring van gedeputeerde staten op het raadsbesluit tot.het aangaan eener procedure tegen de firma Kobbe co., koncessionnarissen der gasverlichting, tot ontbinding van het bestaande kontrakt. De deliberatien hier over zijn echter aangehouden, gelijk mede het geval is met het rapport der kommissie ad hoc ten opzigte der stukken, welke haar in de zitting vau 17 december jl. omtrent de gas- kwestie zijn ter hand gesteld. Tot kommissaris in het beurtveer van Middelburg op Zierikzee is benoemd de heer J. A. Sistermans. Maandag avond werd op eene gewone bijeenkomst der zangvereeniging Tot oefening en uitspanning alhier, op ge paste wijze hulde gebragt aan de nagedachtenis van dr. 11. B. van den Bosch. Vóór der. aanvang der pause sprak de direk- teurvan het gezelschap, de heer Ceulen, eenige hartelijke woorden om in herinnering te brengen hoe veel de waardige overledene tot bevordering der toonkunst in dit gewest heeft bijgedragen. Daarop werd door de mannenstemmen hetGrab- gesang van Lindpaintner uitgevoerd, waarvan de woorden op het treurig verlies zoo zeer van toepassing zijn. De stoombootdieust tusschen Middelburg en Rotterdam zal morgen worden hervat. De boot zal des morgens ten 4 ure van hier afvaren en zaturdag daaraanvolgende des morgens ien 7 ure van Rotterdam terug keeren. De spoorboot heeft, volgens ontvangen telegram, gisteren morgen de dienst hervat. Jl. maandag is bij den hoogen raad behandeld het beroep in kassatie van H. Verseveldt, hoofdonderwijzer der bijzon dere school alhier, bij vonnis van de arrondisseuients regt- bank van 20 november 1861 veroordeeld tot eene geldboete vau f 3 ter zake vau het op zijne school toelaten van kinderen j beneden de TG jarén, zonder dat gebleken dat zij de kinder ziekte hadden gehad, of behoorlijk waven gevakcineevd. De I advokaat-generaal Romer heeft gekonkludeerd tot vervver- i ping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 1J februarij Zijn we goed ingelicht dan zal de heer Busken huet voor- j taan als mede-redakteur aan de Haarlemsche courant werk- zaam zijn. Met groote ingenomenheid verspreiden wij deze tijding, daar we zeker zijn dat onder den invloed van zulk eene medewerking, de rigting van dat blad en de wijze waarop de gebeurtenissen worden voorgesteld eene gunstige verandering zullen ondergaan. Naar men verneemt heeft de heer G. D. J. Schotel, pre dikant der hervormde gemeente te Tilburg, het emeritaat aangevraagd en bekomen. Blijkens kennisgeving in de Staatscourant, is de goever- neur-generaal van Nederlandsch-Indië gemagtigd orn in den loop van het jaar 1862 van de op Java aan het goevernement geleverd wordende produkten, te Batavia in het openbaar te doen verkoopen 200,000 pikols suiker en 50,000 pikols koftij. Die verkoop zal gehouden worden in het begin van september 75,000 pikols suiker en 25,000 pikols koftijhalf oktober 50,000 pikols suiker, en half december 75,000 pikols suiker en 25,000 pikols koftij. Men verneemt, dat aan den gemeenteraad te 'sGravenhage zal ingediend worden eer, adres, onderteekend door onder scheidene aanzienlijke ingezetenen dier stad. houdende be zwaren tegen het geprojekteerde afstaan van den Koekamp aan hel genootschap, van akklnpatatie; en verzoek dat de gemeenteraad de noodige stappen moge doen, ten einde zoo- danigen maatregel te voorkomen. Volgens een onlangs daartoe genomen besluit van aandeel houders iu de tegenwoordige rotterdamsche schouwburg-on derneming. is een staat opgemaakt van de vermoedelijke kosten, welke aau de exploitatie vau het tooneel voor het volgende jaar verbonden zijn. Blijkens dezen staat, met het oog op de noodige zuinigheid zamengesteld, beloopen de uit gaven eene som van f 130,000. Als ontvang wordt uitgetrok- j ken de zekere opbrengst der entrees van de gaanderij en amfiteaters, zijnde f 30.000. welk cijfer waarschijnlijk zal worden overtroffen. De overige f 100,000 zullen wel worden gevonden uit de entrees voor parterre,stalles,halkonen loges, maar als uiiddel van zekerheid wordt voorgesteld, om te trachten de entreebiljetten voor het volgend saizoen vooruit te plaatsen. Hierdoor zou liet verstrekken van geld op aan- deelen, gemeente-subsidiëu enz. overbodig gemaakt worden. Het gezamenlijk bedrag der uit te geven biljetten is geraamd met liet oog op 60 voorstellingen van het duitsche en 60 van het hollandsche personeel, terwijl ieder zoo veel kaarten kan nemen als hij verkiest, waarmede hij naar goedvinden kan handelen. De betaling zal in termijnen kunnen plaatshebbeu, hetgeen de deelname voor velen gemakkelijk maakt. Inschrij vers voor f 45 of daarboven zullen in eene algeineene verga dering eene kommissie van 30 leden, en deze weder uit haar midden een uitvoerend bewind benoemen. Na afloop van het saizoen zullen genoemde inschrijvers weder worden opge roepen tot het bijwonen der rekening en verantwoording door de kommissie van 30 leden te doen. De door dezen maatregel te verwachten buitengewone ontvangsten zou men tot reserve fonds kunnen opleggen, terwijl bij eene eventuële opheffing der exploitatie van het tooneel, het batig saldo of reserve kapitaal ten voordeele der armen zou komen. Men schrijft uit Drenthe: De ongebouwde en gebouwde eigendommen in ons gewest stijgen hoe langer hoe meer in waarde en de veehouderij neemt steeds toe. Zelfs personen uit de hoogere klassen nemen dit bedrijf uit liefhebberij ter hand, en in het algemeen bespeurt men een wedijver om den prijs der landerijen hoog op te voeren. Onder de talrijke voorbeelden, voeren wij slechts aan dat dezer dagen te Mep- pel een stuk weiland ter grootte van 5.1 bunder werd geveild en opgebragt heeft de enorme sotn van ruim f 8,600, hoewel door deskundigen de prijs inde tegenwoordige tijdsomstan digheden op f6000 werd getaxeerd. Men schrijft ons uit Doesborgh „De IJssel is hier nog niet buiten zijne oevers getreden. Er is ook zeer weinig ijsgang, 't Is niet het water, dat ons ver ontrust. Ongelukkeu zijn er niet gebeurd. "We hebben pok ken noch roodvonk. We klagen niet bijzonder over duurte van levensmiddelen. We zijn voor 't uiterlijk in goeden doen, gelukkig en kalm tevreden. Toch heerschter een zeker malaise in onze stad. De oorzaak is die kanker onzer eeuw, de publi citeit, hét couranieti-geschrijf. De heer Thietne geeft sedert eenigen tijd twee \naal in plaats van eens zijne Zutpbensche courant uit. Hij neeint daarin op „Brieven uit Doesborgh." Zonder eenigen schroom havent de naamlooze schrijver dier brieven wat hem voorkomt het havenen te verdienen. Hij trekt te velde tegen ons, volgens hem. infaam slecht gesteld policiereglement, tegen onze allergebrekkigste gezondheids- polieie, tegen onzen geest van behoud, tegen de gehechtheid van ons bestuur aan de oudvaderlijke geheimzinnigheid en zijn zucht om te potten, in plaats van het in kas aanwezige nuttig te gebruiken, kortom, hij is een geslagen vijand van den bestaanden toestand. Ik kan u niet met zekerheid zeg gen, of hij in alle opzigten gelijk heeft. Wel kan ik u in ge- moede aanraden, van zijne stukken kennis te nemen, ware het alleen, omdat hij, als een kordaat ridder der negentii-ude eeuw, te velde trekt, tegen wat slecht en verkeerd, misbruik of slenter volgens hem heeten moet. Dat hij den spijker nog al eens op den kop slaat, blijkt, dunkt mij, uit den hartstogt, dien hij heeft opgewekt en uit de manier, waarop men hem bestrijdt, namelijk niet of weinig met argumenten, maar meer met visschen en vorschen naar den schrijver, dien men gaarne een deuk of wat zou willen geven, als men hem kende. Na tuurlijk zeer beleefd en vriendschappelijk, maar men zou hem toch deuken, dat hij 't voelde. Ik hoop, dat hij eerst nog maar wat brieven leveren zal, voor dat we hem ontdek ken. Hij geeft bewijs van leven en brengt wat leven in de brouwerij. „Ik ga u een kleine schets geven van een dispuutgezelschap, dat almede ten doel heeft, het leven, echter niet het, politieke maar het geestelijke, wat op te wekken. Iti de Doesborghsche en Keppelsche afdeelingen der Evangelische maatschappij treedt, op gezette avonden een der leden als verdediger op van eene roomseh katholieke leerstelling. Aanvaller is ieder wie wil. Onder de keppelsche boereu zijn hardnekkige kam pioenen, schoon uit den aard der zaak hun wapenen wat stomp zijn. Men wil op deze wijze ons, leeken, wat helderder inzigt in geloofspunten geven en onze gedachten op geestelijke zaken leiden. Jammer is liet, dat de aanvallen zoo veel beter gemeend zijn dan de verdediging. Natuurlijk denktgeen lid der Evange lische maatschappij er aan, in ernst als verdediger van room- sche dogmas op te treden. We weten dus vooruit, dat we het winnen zullen en dat maakt het dispuut veel minder pikant. Maar gedisputeerd wordt er toch, en de keppelsche hoeren hebben er hun pleizier vau en. waarschijnlijk ook wel wat nut, al zeggen de wijze lieden dat ze er inaar pedant door worden en eigenwijs. Bij ons hier, is de zaak niet populair. Onze burgers houden nog meer van het Nut. „Ons stadje heeft, zoo als ge weet, zijn welvaart vooral aan twee zaken te danken, aan de onbevaarbaarheid van den ouden IJssel en aan het stilleven. Ware de oude IJssel voor geladen schepen bevaarbaar, kou men voor goederenvervoer van hier naar Doetichem en verder op of uit den Achterhoek hier heen die rivier gebruiken, dan zou onze haven, die nu als los- en ladingsplaats liet middenpunt is van het handels verkeer tusschen den Achterhoek en de overige wereld, zeer veel van hare beteekenis verliezen en zouden onze hande laars veel zwaarder konkurrenten in den Achterhoek krijgen, dan ze nu hebben. Een andere bron van welvaart is voor onze stad het in verhouding tot de bevolking zeer groot aan tal van rentenierendea, menschen uit alle oorden des lands, vooval ge pensionneer de militairen, die van hun inkomen hier in rust en vrede leven. Geldersch en goedkoop was vroeger het zelfde. Dat is veranderd. Levensmiddelen zijn hier niet beterprijs dan ergens elders. Maar de huishuren zijn nog be trekkelijk laag. Men kan wonen voor minder dan f 300, men heeft het beste huis uit de stad metgrooten tuin voor f 500 in 't jaar. Belastingen hebben we bijkans niet, ook weinig weelde in ouze levenswijze. Ik behoef u niet te zeggen, dat een en ander, waar nog bij komt onze „geldersehe lucht" en onze „heerlijke omstreken," steeds nieuw personeel hierheen lokt. En meer nog zou dit 'tgeval zijn, als onze inrigting voor lager onderwijs beter was dan ze is. We kunnen die thans niet in gemoede aan vreemdelingen aanbevelen. Bij de organi satie van onze stads burgerschool heeft men te veel naar de lessen der zuinigheid geluisterd. Er is te weinig personeel aan verhonden en de hoofdonderwijzer, vroeger instituteur, is nu eenmaal geen man naar het hart der ingezetenen. Men had hem bet pensioen moeten geven, waarop hij wel nog niet vol gens de wet, maar zeker om jaren lang bewezen diensten vol komen aanspraak had; dan had men een jong mensch aan 't hoofd kunnen plaatsen, die jonge krachten meebragt en geen vooroordeelen tegen zich had. Thans stroomen veel meer knapen en meisjes r.aar de bijzondere dan naar de stads school; ouders van allerlei konfessies, van allerlei stand zen den daarheen hun kroost, dat ze liever blootstellen aan den atmosfeer der regtzinnigheid dan toevertrouwen aau de zov-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1