bevoegdheid aan de belijders der israëlitische godsdienst om openbare betrekkingen en officiële eereambten te bekleeden. In Griekenland is de troonopvolging nog niet geregeld. Men weet dat de grondwet voorschrijft dat de vorst behoore tot de grieksche kerk en dat prins Adalbert van Beijeren, erf genaam van koning Otto, in de strenge begrippen der roomsch- katolieke godsdienst opgevoed, weigert van gezindheid te veranderen. Van daar de pogingen, in den laatsten tijd in 't werk gesteld om, of de stellige uitdrukkingen der grieksche konstitutie te veranderen óf prins Adalbert door een ander te doen vervangen. Onder andere kandidaten sprak men ook van een nabestaande van koningin Amelia, een prins van Oldenburg. De koninklijke famielje van Beijeren wil echter niet zoo ligt het regt op die kroon van dit stamhuis doen ver loren gaan. zoo dat thans een zoon van prins Luitpold als erfgenaam van zijn oom, koning Otto, wordt genoemd. Deze is prins Lodewijk en is thans 17 jaren oud. Men zegt dat de onderkoning van Egypte in april of mei eene reis door Frankrijk zal doen. Uit Londen wordt aan onderscheidene dagbladen geschre ven dat de fransche regering zich tot Engeland heeft gewend, met het doel, om na gemeenschappelijk overleg de blokkade der havens van de zuidelijke staten van Noord-Amerika niet langer te erkennen* Mogt, door Engeland een weigerend ant woord gegeven worden, dan zou Frankrijk eigenmagtig han delen, daar liet erkennen der onvoldoende blokkade de natio nale nijverheid benadeelt. Hoewel ons geene tijding van de aankomst eener stoomboot uit Amerika is geworden berigt toch Le pdys dat volgens eene depeche uit Charleston, de gefedereerden teruggedreven zijn door de separatisten, en zich in wanorde hebben moeten te rugtrekken in het noordelijk gedeelte van het eiland Edisto, onder bescherming hunner kanonneerbooten. Dit berigt meldt verder, dat de gefedereerden in de onmogelijkheid zijn in liet binnenland door te dringen, waar zij de bescherming hunner marine moeten missen. De vereenigde eskaders van Spanje, Frankrijken Engeland waren den 5 december voor Vera-Cruz verschenen en de mari tieme operation zouden gezamelijk met de bewegingen der landingstroepen aanvangen. Den 26 waren «le kamers uiteen gegaan, aan den voorzitter de zorg overlatende om in al de behoeften van het oogenblik te voorzien en zoo noodig bui tengewone maatregelen te nemen. Het gerucht was in omloop dat de regering eene minnelijke schikking zou voorslaan. Inmiddels was de generaal Gasset, de bevelhebber derspaan- sche troepen, reeds gedeharkeerd en werden de douane-regten ten bate der drie mogendheden door hem geïnd. Hij had op den 21 december eene verkenning gedaan, en daarbij gestooten op een korps kavallerie behoorende tot het leger van Uriga. Na liet wisselen van eenige geweerschoten zijn de mexikanen op Puebla teruggetrokken, met achterlating van eenige levensmiddelen welke zij in in de omliggende dor pen hadden verzameld. Uit Calcutta wordt gemeld dat in de maand maart eene nieuwe papieren munt in omloop zal gebragt worden. Het goevernement heeft den uitvoer van katoen gemakkelijker gemaakt. Amerika. De New-York herald beweert, dat blijkens verklaringen van Jefferson Davis de heeren Slidell en Mason naar Europa zijn gezonden om Engeland en Frankrijk aan te bieden de havens van het Zuidenopen testellen. aan alle vreemde natiën voor vijf achtereenvolgende jaren vrijen handel te verleenen en bovendien de konfedeiatie te onderwerpen aan liet vereenigd protectoraat der beide groote mogendheden. Men verzekert dat dedepeches die hierop betrekking hebben, werkelijk aan den lieer Thouvenel zijn afgegeven, maar dat hij weigerde van de zaak kennis te nemen vóór de gezanten zelf kwamen. „Dus" zoo besluit het dagblad, „is katoen geen koning meer en andere vorsten zullen regeren, in zijne plaats." De heer Seward heeft aan de engelsche troepen, be- j sternd naar Canada verlof gegeven te Portland te ontschepen en hunne inarschroute door den staat Maine te nemen. Oostenrijk. De veldtuigmeestcrBenedek heeft van den keizer het groot- i kruis der Leopoldsorde ontvangen, als blijk van tevredenheid over zijne handelingen als opperbevelhebber der troepen in liet Lombardisch-Venetiaansch koningrijk. De Giomale di Verona bevatte in zijn nommer van 24 jan narij een zeer hevig artikel tegen Italië, liet artikel j zegt dat de diplomaten veinzen, wanneer zij verklaren dat de J vrede niet zal gestoord worden. „Met genoegen zien wij liet j jaar 1862 de zekerheid van den oorlog aanbrengen. Van beide zijden verlangt men naar den strijd, wij zoo wel als onze i vijanden. Garibaldi schrijft dat hij in augustus te Ween en i zal zijn; laat ons zijne voorzegging wnar maken en hem ge vangen nemen, om hem daarna in de barakken van hetPra- I ter te laten zien ten voordeele tier gewonden." Wij gelooven, zegt L'inilépendance beige, dat deze woor- den geen officieel karakter hebben, maar zij bevatten ten j minste het gevoelen van het oostenrijksche bezettingsleger j van den vierhoek, en als men deze in verband beschouwt met het bezoek van keizer Frans Jozef te Venetië en de reis van den graaf vort Rechberg dan regtvaardigen zij de oorlog- i zuchtige geruchten welke zich sedert eenige dagen te Parijs en te Turijn hebben voorgedaan. In een krijgsraad te Verona gehouden, zou de keizer ver klaard hebben dat men moest kiezen tussclien den afstand van Venetië of den oorlog, terwijl de nota waarbij door het 1 weener kabinet in verbinding met het hof van ltome de out- j wapening van Piemont zal vragen, insgelijks voedsel geeft aan de verontrustende berigten omtrent de betrekkingen tussclien de verschillende regeringen. Ook te Parijs schijnt dit alles een min bevredigenden in druk te hebben veroorzaakt. I Pruissen. j In het huis der heeren heeft de minister van justitie een wetsontwerp voorgedragen met betrekking tot de ministeriële 1 verantwoordelijkheid. Volgens dit ontwerp zoude in staat J van beschuldiging stelling niet dan door de beide kamers gezamenlijk kunnen worden uitgeoefend. Wat het regt van gratie aangaat, zou dit niet bepaald afhangen van het voor stel der kamer, welke de in staat van beschuldiging stelling gevraagd heeft. De kroon heeft in allen gevalle de bevoegd- i heid het vonnis in gevangenisstraf te veranderen. - De minister van financiën heeft in liet huis der afge vaardigden het budget voor het jaar 1862 aangeboden als mede het ontwerp tot verdere heffing der 25 opcenten op de belastingen. De inkomsten zijn geraamd op 135 millioen en het deficit op 5 millioen, waarvan de dekking verzekerd is. De inkomsten zijn, vergeleken met het vorige jaar, meer dan een millioen toegenomen. Het militair budget wordt met 62.0UÜ this, verhoogd de meerdere onkosten voor de nieuwe bataljons infanterie zullen door besparingen op de militaire administratie gedekt worden. De minister toont aan dat de financiën door de militaire reorganisatie niet met ondergang bedreigd worden. Er is nog eene som van 10 millioen this, in specie in de schatkist voorhanden. Voorts sprak de minister het gerucht tegen dat de belastingen niet behoorlijk inkomen en betoogde dat de financiële toestand des lands in het alge meen bevredigend is. De 25 opcenten zullen slechts tot 1865 noodig zijn. Het budget alsmede liet ontwerp betreffende bevoegdheid der algemeene rekenkamer, werden in handen van eene kommissie gesteld. BBelgie. Het blijkt thans dat het gedicht, waarbij de gratie verzocht werd der ter dood veroordeelden van de „zwarte bende," toegeschreven en zelfs onderteekend door Victor Hugo, een anderen vervaardiger heeft gehad. L'inde'pendance beige bevat een brief van dien grooten dichter /elven, geschreven te Hauteville-IIouse 21 januanj, waarin hij verklaart: dat die schoone verzen niet van hem zijn. maar dat hij het gebruik of zelfs het misbruik van zijn naam goedkeurt als daardoor menschen zouden kunnen gered worden. Hij voegt er bij, dat het hierbij bijna onmo gelijk is daarvan misbruik te maken. Hier voorzeker kan men zeggen dat het doel de middelen heiligt. „Ik beschouw deze verzen, zegt hij, als een verzoek dat mij gedaan wordt, daar ze mij voor oogen stellen hetgeen ik in andere dergelijke omstandigheden heb gedaan. Ik voldoe aan dat verzoek. De dichter heeft zich tot den koning gewend, ik ïïgt mij tot de natie." In schoone woorden vraagt hij verder aan België de afschaffing der doodstraf. Sedert eenigen tijd wordt er tussclien de dagbladen L'ëcliodu parlementen Lepre'eurseurd'Anverseen vrij hevige strijd gevoerd met betrekking tot de militaire versterkings- werken te Antwerpen. Terwijl het bnusselsche orgaan de ver dediging op zich neemt van de door het ministerie van oorlog beraamde werken, legt laatstgenoemd blad ombewimpeld zijne ongerustheid aan den dag over de daarstelling van iwee ciladellen, aan de noordelijke en zuidelijke uiteinden dei- stad in aanbouw. „Zoo de binnenstad nu al beveiligd is voor vijandelijk geschut, zal zij daarentegen zonder verdediging blootstaan aan het vuur harer eigene sterkten," zegt Le pré- curseur, en voegt dearbij dat de konklusie van het rapport eener kommissie uit den gemeenteraad van Antwerpen ook strekt om ten ernstigste te protesteren tegen de militaire dienst in de binnenstad en bepaaldelijk tegen de daarstelling der citadel aan liet noordeinde der vesting. De kamer van afgevaardigden heeft zich in hare zitting 1 van 24-jan narij bezig gehouden met de rapporten over de petitiën, vooral strekkende om de tollen af te schaffen. Men was het vrij wel eens orer het nut dier afschaffing, maar de minister van financiën deed opmerken dat de provinciën en gemeenten wel het voorbeeld konden geven aan de regering, door vooreerst de tollen, waarvan zij thans de voordeelen trekken, af te schaffen. In de zitting van zaturdag zijn de beraadslagingen over 1 liet budget van oorlog voortgezet. Onder het belangrijkste j dat gedurende deze zitting voorviel behoort de redevoering van den heer Goblet, waarin hij zich verklaarde tegen het ge bruiken van militairen bij liet opwerpen der fortifikatiën te Antwerpen. Ilij meende dat dit zoo wel de exercitiën der 1 manschappen, als de officieren in hunne krijgskundige stu diën zou benadeelen. Frankrijk. De keizer zal maandag in de groote zaal der Louvre de kamers in persoon openen, terwijl dan de Jeden van den senaat en van het wetgevende ligchaam, die aan dit vereischte nog niet voldaan hebben, den eed in zijne handen zullen afleggen. Het rapport van den heer Fould heeft op dc beurs een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Men heeft daarin het bewijs meenen te vinden, dat de financiële toestand des rijks onhoudbaar en hopeloos is. Aan den goeden uitslag van het konversieplan gelooft niemand. Vooral heeft de ïnededeelmg I dat men 34 millioen op de piemontesche fondsen moest ver- I liezen, het publiek hevig geschokt. De meerderheid is tot de I slotsom gekomen, dat wel de regering ten einde raad moest wezen, om over te gaan tot den verkoop van fondsen, bene- den den prijs, waarvoor ze die had overgenomen. De divisie-generaal Cousin-Montauban, bevelhebber der expeditie-troepen van China, is benoemd tot graaf an Paükao. Daarenboven is aan den raad van state voorgesteld j den graaf eene jaarlijksche dotatie toe te kennen van 50,000 franken. Onlangs is door den keizer eene staats-kommissic be- i noemd om heteigendotnsregtop voortbrengselen van letteren cn kunst tot een onderwerp van onderzoek te maken en nieuwe wetsbepalingen ter erkenning, verzekering en regeling van J dat regt te ontwerpen. Deze kommissie heeft woensdag liarc eerste zitting gehouden. Ilare werkzaamheden zijn door den i I voorzitter, den minister van staat graaf Walewski, geopend met eene redevoering, welke in den Moniteur is medegedeeld. I De minister herinnerde dat sommigen, in het belang van het algemeen, het genot van dat regt tot eene bepaalde tijdsruimte beperkt wilden hebben, terwijl het naar anderer gevoelen, i hetwelk in het jaar 1844 ook door den tegenwoonligen keizer der franschen werd voorgestaan, uit zijnen aard even duur zaam is als het regt van eigendom op elke andere zaak en niet i anders dan tegen volkomene schadeloosstelling ten algemee- nen nutte onteigend zou mogen worden. De minister herinnerde verder het gezegde van de La- martine, dat de emancipatie van 's menschen geest eerst volbragt zou zijn ten dage waarop het letterkundige eigen- domsregt voor altijddurend verklaard werden hij besloot I aldus: „Is die dag gekomen Hebben de bedenkingen, die tegen de toepassing der beginselen van het gemeene regt op den letterkundigen eigendom ingebragt zijn, niets van hare waarde verloren? Zou men in den tcgenwoordigen staat onzer wetgeving niet mogen overgaan tot erkenning en be krachtiging van het regt, hetwelk de voortbrengers van lettervruchten en kunstgewrochten, even als de makers van ieder ander voortbrengsel, zouden moeten hebben om over de vrucht van hunnen arbeid vrij en altijd durend te kunnen i beschikken? „Aan u staat het zegt de minister ten slotte deze I gewigtige vraagstukken op te lossen. De keizer wacht op de uitkomst van uwen arbeid. Vertrouwende op uw doorzigt, lijdt het bij Z. M. geen twijfel, dat de nu aanvangende dis- i kussie zal leiden tot, die oplossing, welke voor de ware belan gen der letteren en kunsten het bevorderlijkst is." Italië. Frankrijks minister vanbuitenlandsche zaken heeft onlangs aan den lieer Lavaiette eene nota gezonden die door laatst- genoemde aan den kardinaal Antonelli is medegedeeld. Dat staatsstuk is thans openbaar geworden, en blijkt van groot 1 belang te /."jn. De minister zegt dat hij liet bemagtigen van het pausselijk grondgebied door tie turijnsche troepen be- treurt; hij li. rinnert aan de pogingen van Frankrijk om dit te beletten en aan de verbreking der diplomatieke betrek- kingen, die daarvan het gevolg was. Er zijn evenwel - zegt hij verder twee jaren verloopen en Italië en het paus- dom verkeeren nog steeds in een voor den vrede van Europa gevaarlijken en met de ware belangen der kerk niet over- eenkoinstigen toestand. Handelingen, die van beide kanten hebben plaats gehad, hebben dien toestand verergerd en Frankrijk ziet het voortduren daarvan met groote bezorgd- heid. daar de bezetting van Rome door fransche troepen, die j zich tot taak stelt de ware belangen van den paus te bescher- j men. niet onbepaald kan worden volgehouden. De roaatre- j gelen van ontwapening, die wegens de financiële bezuiniging voor Frankrijk zoo hoogst noodzakelijk zijn, verpligt de fransche regering aan den oogenblik te denken, waarop deze bezetting zal moeten nphonilen en een einde worden gemaakt aan den toestand, die haar noodzakelijk heeft doen zijn. De i minister doet een beroep op de gevoelens van de pausselijke regering en verzoekt haar zich te vereenigen met de door Frankrijk gedane pogingen tot verzoening. De nota eindigt met de vraag, op welke voorwaarden de paus koncessiën zou willen doen, die noodzakelijk zijn om eene goede verstand houding tussclien het pausdom en het koningrijk Italië mo gelijk te maken. Het officiële antwoord is nog niet bekend maar men ver zekert, dat kardinaal Antonelli heeft te kennen gegeven dat de pausselijke regering nog niet is veranderd m de wijze waarop zij de zaken inziet. Deze minister zou aan den heel de Lavaiette hebben gezegd, dat hij niets begreep van den inhoud dezer depeche en dat de paus slechts ëéue zaak ver langde, namelijk de teruggave van hetgeen hem is ontnomen. Brengt men den inhoud van dit stuk in verband inet de woorden door Napoleon III tot den pausselijkennuntius,den heer Chigi. gerigt bij gelegenheid van een aan dezen verleend gehoor, dan krijgt eene aanstaande wijziging van den toe stand van het romeinsche vraagstuk wel eenige waarschijn lijkheid. De keizer verklaarde er naar te zullen streven zijne pligten als vorst met de achting voor den paus in overeen stemming te brengen. Het is bovendien opgemerkt dat de ontvang t van den heer Chigi zeer koel is geweest. Men schrijft uit Turijn aan het Journal des débats: „Gisteren, 21 januavij, heeft de baron Ricasoli zijn eerste bal gegeven in liet ministerie van buitenlandsche zaken. De honneurs werden waargenomen door de gravin Peruzzi. eene nabestaande van den lieer Ricasoli. De voornaamste verte genwoordigers der drukpers hadden uitnoodigingen ont vangen,zelfs zij, wier gevoelens niet met die van den minister overeenkomen. Deze handelwijze van de zijde van iemand, wien men zulke aristokratische gevoelens toeschrijft,verdient wel eenige vermelding." De paus heeft aan eene vrij hevige koorts geleden. Sinds een paar dagen echter heeft hij weder zijne gewone werkzaamheden kunnen hervatten. Woensdag is in de kamer van afgevaardigden na lang durige beraadslagingen over den toestand vau liet eiland Sardinië, met groote meerderheid de volgende motie van orde aangenomen: de kamer vertrouwt dat liet goever nement de noodige maatregelen zal nemen,om den toestand van dat eiland te verbeteren en gaat over tot de amlgvan den dag. Volgens berigten uit Napels is de bende van Gargano uiteen gedreven en zijn daarbij 24roovers gedood. De municipaliteit van Torre del Greco heeft geprotes teerd t5#ën -Frans II. wegens den onderstand, dien hij. door tus-=eh£nkomst van ..den aartsbisschop Sforza, aan de slagt- ofië;/'.(ly.i- laatsty' uitbarsting van den Vesuvius heeft toege- zowyn'^De municipalïjeit verklaart dien onderstand niet te uiogipiany vaarden, oWat die afkomstig was uit handen die met Shot bloed der buxgers bevlekt zijn. Dit protest is door al de leden d?t mufpicipameit en door de nationale garde onder- teekeiüh-A.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3