M 6uitcnl(iniX Van wege de te Nijmegen gevestigde afdeeling dervereeni- ging van fabrieks-en handwerksnijverheid in Nederland, zal in de maand junij a. s. in het lokaal Odéon eene nationale tentoonstelling worden gebonden: 1. van bouten meubelen en voorwerpen uit hout vervaardigd, dienende voor huisselijk gebruik, uitsluitend in dit koningrijk of zijne overzeesche be zittingen bewerkt; 2. van houtsoorten, waaruit zoodanige meubelen worden of kunnen worden vervaardigd. De tijd van inzending is bepaald van 20 tnei tot 1 junij. terwijl de inzenders, welke zich door hun fabriekaat onderscheiden, met zilveren of bronzen medaljes zullen worden beloond. lïenoemiüsen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer mr. A. Uyttenhooven, refe rendaris bij het departement van financiën. Vergunning verleend aan mr. II. O. T. H. Westenberg, sekvetaris bij Zr. Ms. gezantschap te Frankfurt, tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder le klasse dei- orde van de Kroon, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. huis des konings. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapitein ter zee H. W. A. ridder van Rappard. uit de betrekking van adjudant van Z. K. II. prins Hendrik dei- Nederlanden, onder dankbetuiging voor zijne langdurige dienst, met bepaling dat hij geattacheerd blijft aan liet mili tair huis van Z. K. II. en met vergunning tot het blijven dra gen der onderscheidiiigsteekenen, aan gemelde betrekking verbonden en als zoodanig benoemd de luitenant ter zee der Ie klasse jhr. L. II. W. M. de Steurs, thans tijdelijk waarne mende de betrekking van adjudant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. M. Locker de Bruyne, als le luitenant bij het half bataljon no. 2 der rustende schutterij in de provincie Zeeland. feuasttngeN. Verplaatst de volgende kontroleurs der diiek.e belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen naar Rotterdam, rooi- de verifikatie van het kantoor der in- cn uitgaande regten aldaar, de heer J. W. Spies, thans te Vlissingen naar Vlissingen, de heer J. J. T. Evers, thans te Drutc-n. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer II. M. A. Bertling, uit zijne betrekking van direkteur van het postkantoor te Veendam. Benoemd tot direkteuren der volgende postkantoren: te Puimerend, de beer W. Borst, thans direkteur van het postkantoor te Edam; te Veendarn. de lieer J. A. Sarines, thans direkteur ian bet postkantoor te Monnikendam-, te Edam, de heer T. de Winter, thans geagreeerd klerk op het postkantoor te lloozendaal; te Monnikendam, de heer II. G. W. Nahuys, ilians geagreeerd klerk op liet. postkan toor te Amsterdam. konsudaten. Benoemd tot nederlandschen konsul-gene raal voor het koningrijk Portugal en Algarven, het eiland Madera en de Azorisclie eilanden, de heer W. C. Ilnlsenbos, ter vervanging van wijlen den heer G. J. Pilaer. Kekrologie. Wat men sedert eenige weken met meer ernst gevreesd heeft, heeft zich tot, ons leedwezen bewaarheid. De hoog- leeraar W. II. de Vriese is in den laten avond van 23 dezer, na eene langdurige ziekte, overleden. Het is hier de plaats niet stil te slaan bij al de bijzonderheden van het leven van dezen hoogleeraar, maar wij. en zeker elk die weet wat hij in de laatste jaren met misschien te grooten ijver en inspanning heeft gedaan voor de belangen der kuituur onzer oost-imli- sche bezittingen en voor de kruidkundige wetenschappen, zullen liet met ons betreuren dat hij. na eene zeer vennoei- jende en afmattende reize in lndië, te huis gekomen met grootendeels gesloopte krachten, zoo spoedig geschokt door het verlies eener door hem diep betreurde echtgenoote, kort daarop op nieuw lievig geschokt door het afsterven in lndië van zijn eenigen zoon, aan wien hij met echt vaderlijke liefde gehecht was, dat hij nu zelf weggerukt werd uit een leven dat hij, naar menschelijke zienswijze, nog zoo nuttig bail kunnen besteden getuigen de beide geschriften nog door hem gedu rende zijne verzwakking uitgegeven. Een groote ijver voor <le kruidkundige wetenschap bezielde hem geheel zijn werk zaam leven door. en gaven hem eene europesche vermaard heid liet waren bovendien de laatste jaren die zich kenmerk - len door eene onvermoeide behartiging uin al wat onze koloniale kultures, die bronader van Nederlands welvaart, betrof. Moge hij al eens hier en daar ongunstig zijn beoor deeld geworden, zeker is bet dat de.wetenschap in hem een warm voorstander en beoefenaar, de oost-indische kolonie een ijverige» voorstander hu rei- belangen, en onze hoogc- school een barer kundigste hoogleeraren verliest. Leidsch dagblad.) Kerk- en schonltiieuws. De heer II. Vermaas, beroepen predikant bij de hervormde gemeente te Gapinge, werd in eene gisteren voormiddag ge houden godsdienstoefening bij de gemeente ingeleid door zijnen ambtgenoot den heer P. J. Rienstra. van Veere. De bevestiger had tot tekst gekozen 1 Petrus IV. vers 10 en 11. Des namiddags hield de bevestigde zijne intreerede, spreken de naar aanleiding van ICorintheXSI vers 31. Wij vernemen dat de kerkeraad der nederduitsche her vormde gemeente te Nieuw- cn St. Joosland in de aanstaande vakature door liet beroepen van een kandidaat wenscht te voorzien. De heer Posthumus Meijes, predikant te Groningen, heeft, voor het beroep naar Haarlem bedankt. Marine en leger. Het te Willemsoord liggende schroefstoomschip le klasse De Amstel wordt met II februari) a. s. in dienst gesteld met bestemming naar West-Indië. en liet bevel daarover opgedra gen aan den luitenant ter zee le kl. G. H. Bakker. Voorts worden met gezegden datum almede op dien bodem geplaatst de luitenants ter zee 2e kl. J. P. van Rossum. H. D. Guijot en P. E. Tegelberg, de officier van gezondheid 3e kl. W. Littel en de officier van administratie 3e kl. G. J. G. Verdooren. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat de direkteur en kommandant der marine aldaar, de vice-admiraal D. Bijl de Vroe, met den 1 mei a. s. zal worden vervangen. Als zijn opvolger noemt men den kapitein ter zee G. Vogel poot. laat stelijk kommandant van Zr. Ms. zeeraagt in Oost-Indië. of den schout bij nacht H. Wipff, directeur en kommandant der marine te Vlissingen. i Bij een dezer dagen door (len koning genomen besluit is vastgesteld het maximum der sommen, welke gedurende liet loopende jaar voor administratie-kosten bij de korpsen kunnen worden uitgegeven, te weten: regementgrenadiers en jagers f 5000; een regement infanterie f 0000, daarenboven voor elk bataljon, afgescheiden van de hoofd-administratie f400; een regement dragonders f2500; een regement vesting artillerie f 4000; regement veld-artillerie f 3500regement rijdende artillerie f2500; korps pontonniers f 200bataljon mineurs en sapenrs f 1500; instruktie-bataljon f2000; alge meen depot van discipline.jf^OOJ)koninklijke militaire aka- demie f2000. De sterkte van het nederlandsch leger op 1 augustus 1S01 was. naar officiële opgaven JGS7 officieren, 6045 kader, 7703 vrijwilligers, 7746 miliciens, 32,620 miliciens in reserve, te zaïnen 55,890 man. Daar de sterkte van het leger moet zijn 61,409 man, ontbraken er 5519 vrijwilligers. Van de 55.890 man waren: 831 officieren. 41,055 manschappen der infan terie; 211 officieren, 3,986 manschappen der kavallerie; 368 officieren, 8395 manschappen der artillerie; 104 officieren, 767 manschappen der genie, enz.173 officieren der staven. Gemengde berigten. De graaf van Eulenburg, pmissisch gezant te China, kon bij een uitstapje dat hij uit Ilongkongnaar Kanton gemaakt had, niet bij den onderkoning worden toegelaten omdat deze juist bezig was met het examineren van S000 kandidaten voor verschillende betrekkingen. De door de keizerin van Frankrijk in 1855 gestichte gaarkeukens bedragen thans 75 in getal, welke in verschillende wijken van Parijs zijn gelegen. Het doel dezer inrigtingen is den werkman gedurende den winter gezonde en krachtige spijzen voor weinig geld te ver schaffen. De keizerin geeft daarvoor jaarlijks 100,000 fr. Van 15 november I860 tot 30 november 1S61 zijn aan de diocese van Parijs 45 priesters en andere geestelijken ontval len. In den tuin der Tuilleriën te Parijs vindt men ten gevolge der strenge koude vele woudduiven dood op den grond liggen. In liet zuiden van Frankrijk daarentegen heerscht eene zachte temperatuur, zoo dat te Marseille amandel-, kastanje- en perzikboomen in vollen bloei staan. Dezer dagen had te Saddlewortli eene meeting plaats, toen. kort na de opening, de zaal instortte, waardoor een honderdtal aanwezigen uxtt een vervaarlijk geraas in eene daaronder gelegen zaal neerkwamen. Velen werden daarbij gewond. Een schuldenaar, met name Whittington. die vol gens zijne verklaring meer dan 1,000,000 p. st. bezittingen beeft, verkiest zijn tegenwoordig verblijf in de gevangenis van Queens Bench bovennet betalen van een kleine schuld. Vijf duizend genootschappen houden zich tegenwoordig bezig met het verspreiden van den hijbei, waarvan er thans ruim 32,000,000 exemplaren in 200 verschillende talen be staan. In 1524 echter werd de boekhandelaar Herrgott te Leipzig oj) last van den hertog George var. Saksen opgehangen en later een anderen boekverkooper de oogen uitgestoken om dat zij eenige exemplaren van den bijbel hadden verkocht. De prins van Oranje heeft, als beschermheer der te Leeuwar den gevestigde ijsklub. eene pendule ten geschenke gegeven als prijs voor eene daar te houden harddraverij op schaat sen. Nadat een grijsaard te Loosduinen in de vorige week bij een zijner buren eene visite van rouwbeklag bad gebvagt, zonk hij, na het huis verlaten te hebben, dood ineen. Door met een brandenden lucifer naar een lek in den gasmeter te zoeken, is de ketel in de gasfabriek te Groningen gesprongen. Drie arbeiders zijn ernstig verwond en bij een hunner is da delijk een arm afgezet. Ook de woning van den direkteur is belangrijk beschadigd. Het jaartal en de plaats der ge boorte van den kunstschilder Hobbema. waaromtrent men tot heden nog in het onzekere verkeerde, zijn door den beken den schrijver en bevoegden kunstregter W. Burger, te Parijs, aan liet licht gebragt. Deze beeft de geboorteakte van Hob bema ontdekt en daaruit blijkt dat die schilder in 1638 te Amsterdam geboren is,op den Haarlemmerdijk aldaar woonde, en den 2 oktober 1668 huwde met Eeltje Vinck, van Gorcum, oud 34 jaren, wonende op'de Keizersgracht. Op het stad huis te Parijs beginnen de feesten weder, welke zeer prachtig zullen zijn. Ze zijn er echter niet vreemd. Men denke slechts aan de krooning van Napoleon I. dat 1.74j5.fi 16 franks kostte; bet huwelijk met Marie Louise. 2,69(1,932 franks; de geboorte van den koning van llome, 600,000 franksden doop van den hertog van Bordeaux. 668-000 franks de krooning van Karei X. 1,166,000 franks; het huwelijk van den hertog van Orleans 878.613 franks, enz. In een amerikaansch dagblad leest, men de volgende advertentie„Mijne vrouw Maria is vveggeloopen of gestolen. Ilein. die baar terug brengt, zal ik het hoofd in stukken slaan. Wie haar krediet wil schenken, moge dit doen; want daar ik mijne eigen schulden nooit, betaal, is het niet waarschijnlijk, dat ik de hare zal afdoen." Ook te Enschede zullen de fabriekanten door gebrek aan katoen weldra genoodzaakt worden om hunne fabrieken te doen stilstaan. Te Maarland reed in de vorige week iemand schaatsen, voorzien van een geladen jagtgewecr met het doel om ganzen te schieten. Door een scheur in het ijs viel hij, ter wijl tevens zijn geweer afging en het schot zijnen kort achter hem rijdenden knecht in het linkerdij been trof. Deze verkeert in bedenkelijken toestand. Te Boston heeft zekere Felk eene zetmachine uitgevonden, die des nooils voor 1000 ver schillende zetters plaats heeft en in verschillende typen twee exemplaren te gelijk geheel kompleet kan zetten roet eene snelheid van 15.000 letters per uur. Zij distribueert de typen weder nadat het werk is afgedrukt, en houdt ook register, daar zij in strooken papier gaten boort. Te Arnhem is een waschvrouw ter beschikking der justitie gesteld, verdacht van in de laatste drie maanden niet minder dan ruim 500 stuks goederen, welke haar ter wassching waren toevertrouwd, te hebben verpand of verkocht. De kolonel Samuel Colt. be roemd door de naar hem genoemde revolvers, is in 47jarigen ouderdom te Hartford in Connecticut overleden. Hij laat millioenen dollars na als opbrengst van zijn oktrooi. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 26 dezer: W. Gort, jm. 26 j. met M. G. joosse. jd. 27 j. J- Plijtejm. 27 j. met A. P. Hollen, jd. 27 j. M. Adriaanse. jm. 25 j. roet E. J. Burghart, wed. 52 j. A. Verwijs, vveduwn. 58 j. met M. A. Castelein, wed. 50 j. R. Riensma, wed. 36 j. met M. van der Stelt, jd. 40 jaren. Vlissingenvan 18 tot 25 januarij. Bevallen: N. Guedon, geb. Speckens, z. J. M. de Leijer, geb. Larsen, d. I. It. E. P. de Leeuw. geb. Kloeg. d. I. Nieu- wenhuizen. geb. Vermeeren', z. I. Schot, geb. Kleijn, z. LI. Jansen, geb. Snijder, d. N. Vader, geb. Hijlders, z. S. J. P. Bernard, geb. van den Bovenkamp, z. S. van den Bergen, geb. Willemse, z. L. Elderfiel, geb. van Vlaanderen, z. C. Balmakers, geb. Plankée, d. Overleden J. Kocsemans. man van M. Krieger, 56 j. S. de Plaa, wedn. van II. de Munck. 76 j. J. A. M. van Sleeuwen, z. 8 m. J. P. Wolff, z. 6 j. J. Vos, vrouw van W. Roelse, 63j. M. Bastiaanse, vrouw van B. A. de la Iloussaye. 33 j. Zierikzee, van 18 tot 25 januarij. Bevallen: M. Nijs geb. Verlinde. d. M. de Winter geb. Zorge. z. A. Trom per geb. Bezaans, d. E. van Dijke geb. Baak, z. C. Vermunt geb. Axer, z. OverledenM. de Bruide, z. 5 d. L. M. Barkelau, z. 11 d. M. de Croly, wed. 84 j. L. Opperman, jm. 21 j. A. Wol fe rsse Abrahamse, genaamd Landman, jm. 7S j. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Vrijdag jl. zijn te Domburg ten verkoop aangeboden de navolgende perceelen I. een huis en gevolgen benevens de helft in een schuurtje, verkocht voor f 881. II. 59 roeden 30 ellen bouwland, verkocht voor f S25. IJl. 62 roeden 51 ellen bouwland, verkocht voor f 850. IV. 16 roeden 90 ellen bosch- land, verkocht voor f ISO. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1862. "VVinc u I IJ f 3 3 Laagste g fcC Z o' I I "5 -r0 so temporat. Aanmer 3 1 O 1 |o 011 verschil P 2 2 -3 met de kingen. P=3 5 ll J hoogste. 19 O.t.N. 3.5 761.71-5.2 0.87 3.44 0.0 ligt bewolkt. 20 O. t. Z. 3 756.8 -3.5 0.83 3 60; 0.0 betrokken. 21 Oost. 10 751.21-3.0 0.85 4.00 0.0 bnw. 011 bctr. 22|Zo.t.Z. 12 753.4 f3.4 0.90 5.92 0.0 bewolkt. 23 Zo.t.Z. 95 758.4 +2 6 0.97 6.14 0.0 jetrokken. 24 Zuid. 10 754.2 +7.6 0.92 7.80 jcwolkt. 25 Z.t.O. G 755.9 Jf6.6 0.93 j 7.40 j o!o jetr. en mistig. Tlieriiiometcrstaml. 21 jan. 's av 1 1 43 gr. 25 's 1110 g. 7 u. 42 'sm dd. 1 u. 7 's av. 11 u. 42 gr. 26 's moi g. 7 u. 36 's m tl(l. 1 ll. 3 's av. .1111. 33 27 s moi g. 7 u. 32 's in dd. 1 11. 3S gr. Algesneen overzigt. Verscheidene dagbladen hebben zich bezig gehouden met gissingen te maken omtrent de beteekenis der ontvangst door den koning van België, van verscheidene leden van bet goevemement, alsmede van hoofden der oppositie, even als over liet voorgenomen bezoek van den koning, aan lord Pal- merston op zijn landgoed te brengen. Volgens berigten aan L'uulépetuiance beige, zouden die konferentiën ten doel heb ben de betrekkingen tusschen eenige der voornaamste staats lieden en de kroon te regelen, en op die wijze de leemte aan te vullen met betrekking tot staatszaken, door den dood van prins Albert ontstaan. De oeruehten omtrent den troonsafstand der koningin Victoria, alsmede omtrent den dood van lord Palmerston, door het Journal desdébatsopzoostelligen toon medegedeeld, zijn van allen grond ontbloot. Evenivelishetwaardat.de minister aan aanvallen van jicht blijft lijden en vermoedelijk de leiding der zaken bij de heropening van het parlement niet zal kunnen op zich nemen. In de koninklijke boodschap bij de opening van den rijks raad van Denemarken wordt gezegd, dat de hoop opliet weder aanknoopen van den band tusschen Holste in cn de overige deden des rijks nog niet verwezenlijkt is, maar dat de regering thans gegronde uitzigten daarop heeft. Tevens wordt daarin het vertrouwen uitgedrukt op eene vereffening der moeijelijkheden ten aanzien van Sleeswijk en worden onderscheidene verbeteringen in de organisatie des rijks, als mede een ontwerp tot hervorming der toltarieven toegezegd. De hanoversche kamers hebben hunne zittingen hervat. De regering heeft niet minder dan 50 wetsontwerpen voor gesteld, terwijl de belangrijkste, die namelijk betrekking tot vloot en leger nog niet zijn ingediend. De regering kan voor hare reactionaire staatkunde weder op den krachtigen steun der kamers van afgevaardigden rekenen. De keizer van Rusland heeft een dekreet uitgevaardigd, waarbij in beginsel wordt aangenomen de toekenning der

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2