MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 1802. |8 Januarij. l\°- 12. tïOlCS ftUKKR'.'. I Deze courant verschijnt des dingsdags,. donderdags en zaturdagi. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 nre. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingea enz. van écn tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen 3anlionöujtmjen VAN HET RIJK., PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Aanbesteding Grindweg. Burgemeester en weihouders van de gemeente Vrouwe* polder c. a. (eiland Walcheren provincie Zeeland,) zullen, onder nadere goedkeuring, op vrijdag den 7 februari) 1802 's middags 12 ure. op het raadhuis te Vekre, openbaar bij inschrijving en opbod aanbesteden Het bégrinden vaD 3385 ellen wegs in boven genoemde gemeente. Het hestek ligt ter lezing op het raadhuis te Veere en in de gemeentekamer van Vrouwepolder, te Gapinge. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den burgemeester van Veere c. a. en Vrouwepolder c. a. Exemplaren van het bestek zijn tegen vergoeding van f 1,50, op franco aanvrage, verkrijgbaar te Middelburg, Hee rengracht, M no. 25. Vrouwepolder c. a. den 21 januarij 1802. Burgemeester en wethouders voornoemd SNIJDEll. De secretaris M. J. VAN DEN HEUVEL. 6innenlanö5rl)c tijïnmjen. Nllcldelburg 27 Januarij. Het ministerie is nog niet tot stand gekomen, en met vol komen zekerheid kunnen we niets melden aangaande de vor deringen die de onderhandelingen tot nu toegemaakt hebben. Evenwel zijn de berigten, die op hel oogenblik dat wij deze editie lot afdrukken gereed uiaken, tot ons komen, van dien aard dat wij ze onzen lezers niet mogen onthouden. Voor de juistheid kunnen we niet instaan, al hebben wij allen grond om te vertrouwen dat onze berigtgever goed is ingelicht. Zij komen hierop neder: De baron Straten us, gezant, te Hannover, zou voor de porte- feuilje van buitenlandsche zaken zijn aangezocht, maar zwa righeid hebben gemaakt die te aanvaarden; vervolgens is daartoe eene uitnoodiging gerigt aan den heer ltoest van Limburg, gezant bij de Vereenigde Staten. De heer Olivier schijnt geweigerd te hebben als minister van justitie zitting te nemen, ten gevolge waarvan de heer Meeussen in aanmerking komt. De benoeming van den heer Knoop tot minister van oorlog moet thans zoo goed als zeker zijn. De heei Duymaer van Twist zal de portefeuilje van kolo niën vermoedelijk aanvaarden. Er is ook sprake van andere benoemingen, welke onze provincie zeer in het bijzonder aangaan. Jonkhe'er de Koek, direkteur van 't kabinet des konings, zou tot kontmissaris des konings in Zeeland benoemd worden, ter vervanging van den baron van Lijnden, die de zelfde betrekking in Zuid-Ilolland zou gaan bekleeden. In plaats van den heer de Koek zou de heer Loudon direkteur van 's konings kabinet worden. We behoeven onze lezers niet te doen opmerken dat er alle grond is lot de onderstelling dat de verplaatsing van den beer de Koek met het optreden van den heer Thorbecke in naauw verband stnat. Overigens verwijzen wij naar een brief van onzen korres- pondent uit 's Hage, welke echter reeds vrijdag avond ge schreven is, en een bevigt uit bet Dagblad van ZuulhoUaml en 's Gravenhage van heden overgenomen. Men zal zien dat laatstgenoemd berigt voor een groot gedeelte overeenkomt met hetgeen in ons nommer van donderdag is gemeld, maar ook in enkele punten daarvan afwijkt. De stoomboot van hier op Rotterdam zal aanstaanden woensdag de reis nog niet kunnen ondernemen. Volgenseen ontvangen telegram zaten de Kil en het Mallegat nog vol ijs, zoo dat zelf de spoorboot de gestaakte dienst nog niet heeft kunnen hervatten. In de vorige week is bij het provinciaal geregtshof van Zee land alhier in hooger beroep behandeld de zaak van Cornelia Versluys, vroeger dienstbode bij den heer U. baron tlioe Schwartzenberg en Hohenlansberg. bij vonnis der arrondis- sements regtbank van 22 novemberjl. veroordeeld tot eeue gevangenisstraf van twee jaren, alsmede in de kosten. Heden heeft het hof in deze zaak uitspraak gedaan en het Tonnis der arrondissements"regtbank bevestigd, doch ten aan zien der opgelegde straf verbeterd. Met aanneming van ver zachtende omstandigheden js de appellante veroordeeld tot gevangenisstraf van één jaar, benevens in de kosten. De gemeenteraad alhier zrl r. taanden woensdag namid dag, ten half twee ure, eene openbare zitting houden, in welke de volgende zaken zullen behandeld worden missive van gedeputeerde staten goedkeuring procedure tot ontbin ding van het gaskontrakt; idem Yan kommissarissen van de wisselbank, rekening 1861. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 21 januarij „Nog altijd bewaart de Staatscourant het stilzwijgen, en liet heeft iets zeer teleur stellends wanneer men dat blad ter hande nemend, in plaats van de benoeming van nieuwe minis ters te vernemen, zoo als heden avond het geval is, afstuit op een taai reglement betrekkelijk de scheepvaart op de Lek, volkomen als of er geen sprake was van eene ministeriële krisis. „De heer Thorbecke is heden morgen weder bij den koning ontvangen en heeft metZ. M. een onderhoud van meer dan een uur gehad. Het schijnt dat hij nu bepaaldelijk met de i zamenstelling van een ministerie belast is. Want tot nu toe was die taak aan den heer van Goltstein opgedragen. Deze had van die opdragt o. a. gebruik gemaakt om de portefeuilje van binnenlandsche zaken aan den lieer Thorbecke aan te bieden, die echter verklaarde alleen met den koning te willen onderhandelen. Dien ten gevolge bij Z. M. toegelaten, moet de heer Thorbecke hebben te kennen gegeven dat hij en de heer van Goltstein eigenlijk te ver in jaren gevorderd waren, om nog met kracht de teugels des bewinds te voeren. Hierop echter moeten de leden der liberale partij, die herwaarts ge roepen zijn. bepaald verklaard hebben geen ministerie te willen uitmaken waartoe het „eminente hoofd der partij" niet zou behooren, daar een kabinet zonder hem. al te veel kracht zou missen. Of dit, eenigen invloed, op de beslissing van den heer Thorbecke heeft uitgeoefend, weetik niet met zekerheid. Maar ik heb thans alle reden om geloof te slaan aan de bewe ring dat de heer Thorbecke als minister van binnenlandsche zaken deel van het nieuwe ministerie zal uitmaken. „Het bovenstaande is grootendeels wat uien heden verhaalt. Welligt ben ik morgen genoodzaakt er weder een gedeelte van te wijzigen, tot dat eindelijk de Staatscourant zal gelie ven te sjrreken en ons uit al die onzekerheid te redden." kunnen zijn, ware hij niet op het zand neder^«stort. De veld wachter die zich nog in de nabijheid bevond, snelde dadelijk ter hulp toe en bragt den lieer van Hall in zijne woning, al waar hem alle bijstand werd verleend, die de gelegenheid van het oogenblik aanbood. De gekwetste leed hevige pijn. De mare van het hem overkomen onheil verspreidde zich spoedig in het zeer druk door wandelaren bezochte Scheveningsche boscli, en weldra waren vele aanzienlijken, waaronder Z. K. II. de prins van Oranje, in de schamele woning vereetiigd, waarin de lieer van Hall was binnengebragt. Korte oogen- blikken waren voldoende om een rijtuig voorden verwonde gereed te hebben, waarin hij moest gedragen worden, tot welke hulp de kroonprins met alle nienschlievendheid het zijne volijverig bijdroeg. In zijn hotel gekomen werd de ge wonde door geneeslieeren onderzocht, die verklaarden dat de arm gebroken was. De toestand van den lijder is gelukkig niet verontrustend, zoo zelfs dat die lieden naar de omstan digheden gunstig mag heeten. AlgemHandelsblad.) Tot leeraar in liollandsche taal en geschiedenis aan het gymnasium te Delft is benoemd dr. H. P. Schröder, conrec tor te Doesborgh. Men leest in het Dagblad van Zuid-Holland en 's Graven hage onder dagteekeriing van 25 dezer: „Met eenige zekerheid kunnen wij het volgende omtrent de ministeriële krisis mededeelen „De heer Thorbecke zal bepaald deel uitmaken van liet ministerie, tot welks zamenstelluig Z. M. de koning hem gisteren de formele opdragt heeft verstrekt. Hij zou zich, even als vroeger, belasten met de portefeuilje van binnenlandsche zaken. Dat departement zou evenwel, naar men wil, gesplitst worden in twee deelen, liet eene liet binnenlaudsch bestuur enz. en liet andere de openbare werken omvattende. Daaren tegen zouden de afzonderlijke departementen van eeredienst als zoodanig worden opgeheven en ingedeeld bij andere mi- nisteriën. Bepaald kan ook gemeld worden dat (le baron Huijssen van Kattendyke, minister van marine, door den heer Thorbecke is uitgenoodigd, deel uit te maken van een nieuw ministerie. De zelfde uitnoodiging is ook gedaan aan den generaal Knoop, voor de portefeuilje van oorlog. Nog worden met vrij groote mate van zekerheid de volgende lieeren genoemd, als deel zullende uitmaken van het nieuwe kabinet, en wel de lieer Meeussen, lid van de tweede kamer, justitie; de lieer Betz, financiënde baron Strntenus, onze gezant te Hannover, buitenlandsche zaken. De heer Duy maer van Twist zou, naar uien verneemt, nog aarzelen de portefeuilje van koloniën te aanvaarden." Naar wij vernemen heeft de minister van koloniën den heer E. de Waal, die adjunkt-sekretaris bij dealgemeene sekretarie was onder liet bestuur van den goeverneur-generanl Duymaer van Twist, aan liet departement van koloniën werkzaam ge steld. De titel, die hem daarbij is toegekend, of de werkkring, hem aangewezen, is ons voor alsnog onbekend, (Nieuw dagblad van \s Gravenhage.) Vrijdag namiddag deed de lieer van Hall naar gewoonte eene wandelrid te paard aan de zijde van bet Scheveningsche kanaal. Hij was vergezeld door den heer B.. uit Amsterdam, thans b.j den minister gelogeerd. Terwijl de heer van Hall even van het paard steeg, werd het vastgehouden door een veldwachter, die zich in de nabijheid bevond. Ternaauwer- nood was de heer van ITall weder opgestegen en een eind weegs voortgereden, of hel paard werd schichtig en begon te steigeren. De ruiter bail liet ongeluk achterover met zijn hoofd op den grond te vallen de gevolgen hadden ernstiger Jl. donderdag heeft de gemeenteraad van Utrecht besloten de nieuw opgerigte gasfabriek voor rekening der gemeente te exploiteren. Het besluit van den raad van Leiden, tot liet voeren eener procedure tegen de algemeene kommissie van likwidatie ter zake van de voormalige wees- en momboirkamers, is door ge deputeerde staten goedgekeurd. In eene 'op vrijdag gehouden vergadering van obligatie- houders in de leeuing ten behoeve van het Nieuw amster- damsch handels- en effectenblad is, door eene vroeger benoemde kommissie, bestaande uit de lieeren mrs. W. van der Vliet, J. A. Molster, I. van S. Mulder. T. M. C. Asser en den lieer A. L. Brandt, bij monde van den eerstgenoemde, een belangrijk en uitvoerig rapport uitgebragt over den financiëlen toestand dier inrigting en werden eenige beschou wingen medegedeeld overliet, al of niet raadzame der aanne ming van een gedaan voorstel daartoe strekkende, dat elke obligatie van f 500 in de bovengenoemde negotiatie ten behoeve van gemeld dagblad rentende 4 pet. zou worden ge- konverteerd in één duizendste aandeel in den eigendom van het blad. Uit dit rapport, dat den gang van zaken tot dus verre bij liet Handels- en effectenblad bestaande, als zeer ongunstig deed kennen, bleek, dat toen liet in 1857 bijeengebragte fonds van f 100,000 geabsorbeerd was, men in 1SG0 eene leening van f250,000 beproefde, waarvan f 174.000 werkelijk zijn bijeengebragt. die geheel verloren schijnen te zijn. Het ge- heele tot nu toe verbruikte kapitaal wordt op vier tonnen gouds geschat. Mededeelingen omtrent liet getal abonnementen, bet cijfer voor geplaatste advertentien, denamen der primitieve aan deelhouders. de juiste voorwaarden van den beweerden ver koop en andere bijzonderheden waren aan de kommissie geweigerd. Alleen was het gebleken, dat de jaarlij ksclie uit gaven in doorsnede op f li 5,000 waren te stellen. Zoo door de kommissie als door eenigen der aanwezigen werd opge merkt dat de inwilliging van het vreemde voorstel tot kon versie aan groote bezwaren onderhevig was en de eigenaren aan grootere aansprakelijkheid zoude onderwerpen dan zij wel meenden terwijl bovendien zij, die tot de kon versie zou den besluiten, al ligt onwillekeurig zouden bijdragen tot het opwekkeu van deelneming bij anderen, die tot dus ver ge spaard zijn gebleven, hetgeen men, met liet oog op de zede lijkheid, ongeoorloofd noemen moet. Verder bleek uit dit verslag, dat. zoo wel om deze redenen als ook omdat de voorgespiegelde uitdeeling van 10 pet. winst wel niet te verwachten was, en verder nog omdat de toestand der obligatie houdersin de negotiatie van f 250,000 hoogst on gunstig zou worden gemaakt, voor dezen een overgang in de nieuwe onderneming volstrekt niet raadzaam kan worden geoordeeld, zelfs dan niet wanneer over het beheer der gelde lijke zaken met meer lof te spreken zou zijn. Tot deze kon- klusie verklaarde de kommissie eenstemmig gekomen te zijn, zoo dat zij haar dan ook inet, den ineesten ernst aan belang hebbenden aanbeval. Met 29 tegen 12 stemmen werd besloten de bestaande kommissie te magtigen, om geregtelijke maatregelen te nemen in liet belang der obligatie-houders, die hunne toestemming tot willekeurige en huns inziens onwettige en nadeelige han delingen en besluiten der administratie bepnaldeli|k wei geren. Alghandelsblad.)

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1