C»uitrnUuiïi s cl) e ti j in gen. over het arm-gast- en weeshuis op den 23 december jl. ten huize van den heer J. Bots, het fonds van wijlen den heer Friesen opgenomen en alles in orde bevonden hebben, wor dende ile renten jaarlijks door het roomsch-katholiek arm bestuur in zijne rekening verantwoord. De heer Mestdagh verlaat de vergadering. Door den heer Winkelman wordt in overweging; gegeven ora no» in deze zitting over te gaan tot de benoeming eener vaste kommissie voor de gasfabriek. De beer Hector voert het wenschelijke aan dat er eerst eene instruktie worde vastgesteld, alvorens eene kommissie te benoemen, opdat de leden dier kommissie met den aard en den omvang hunner werkzaamheden reeds bij hunne benoe ming zouden bekend zijn. In antwoord op dit gevoelen, dat ook in hoofdzaak door den beer Ruy*ch gedeeld wordt, zegt de heer "Winkelman het dringend noodzakelijke hiervan niet in te zien, terwijl daaren boven de instruktie zelve in de volgende vergadering zal worden overgelegd. Daarop wordt, op voorstel van den heer Uyttenhooven. uit hoofde van de afwezigheid van eenige leden, besloten tot bet aanhouden der benoeming, onder bepaling dat die in de eerst volgende vergadering zal plaats hebben en daarvan op de oproepingsbriefjes zal worden melding gemaakt. Hierna is de vergadering gesloten. "Vereenigde Staten. I-Iet goevernement der unie heeft in het laatst der vo rige maand, na in de zaak van den Trent Engelands vordering te hebben ingewilligd, en twee agenten van de konfederatie, welke doov een amenkaanschen kvuisev van een engelsch handelsvaartuig, de Eugenia Smith, weggevoerd waren, op vrije voeten te hebben gesteld, in twee andere zaken Enge lands wen«ch voorgekomen. Een engelsch handelsvaartuig, wegens schending der blokkade aangehouden zijnde, was te New-York binnengebragt met de vlag der unie in top. en daaronder de britscbe vlag. Het bondsgoevernement heeft ongevraagd die handeling nadrukkelijk gelaakt en bevelen tegen «Ie herhaling daarvan uitgevaardigd. Verder waren drie engelsche zeelieden van een ander engelsch handelsvaar tuig, hetwelk wegens schending der blokkade was aangehou den, door den bevelhebber van den arnerikaanschen kruiser in vrijheid gesteld, doch onder het door hen aangenomen beding dat zij zich in het vervolg niet weder aan schending •der blokkade zouden schuldig maken. Het bondsgoeverne ment heeft daarop rle hevelhebbers zijner kruisers aange schreven, dat zij geen regt hebben om zoodanige belofte van de bemanning van een onzijdig vaartuig te vorderen. De heeren Slidell en Mason zijn den 2 dezer uit het fort Warren nabij Boston, alwaar zij opgesloten waren, zoo stil mogelijk verwijderd et. gebragt aan boord van een britsch oorlogsvaartuig, den Rinaldo; zij zijn daarmede naar de britsche kolonie Bermuda vertrokken, om van daar met de gewone pakketboot de reis naar Engeland voort te zetten. De New-York herald van 4 januarij vermeldt het gerucht dat de koninklijke mail-stoomboot Parana met meer dan 1000 man troepen aan boord in de St. Laurens vergaan is; ook de British daily mail zegt dat dit gerucht te Halifax in omloop was. Berigten uit Quebec van 4 januarij maken echter van de zaak geen gewag. De Adriatic, die gelijktijdig met de Parana (4 december) uit Southampton vertrokken is, kwam 31 december te Halifax aan. Men had daar toen nog geene tijding van de Parana, maar daar de Adriatic veel sneller loopt verwachtte men ook dat zij veel vroeger zoude aankomen. De Adriatic is de St. Laurens opgestoomd maar moest wegens het ijs naar Halifax terugkeeren. Van onderscheidene zijden wordt gewag gemaakt dat Engeland Matamoras in Mexiko zal bezetten en van dat punt den katoen handel met de Zuidelijke staten van Amerika openen. Deze tijding is zeker van groot gevvigt. en wordt zij waar bevonden dan is er wel reilen om aan te nemen, dat de expeditie der geallieerden, het zij gedeeltelijk, het zij hoofd zakelijk dat heimelijke doel had het wordt dan ook duidelijk waarom de operation tusschen de geallieerden zoodanig ver deeld zijn, dat Vera Cruz tot basis aangenomen is voor de beweging der Spanjaarden en Matamoras voor die der engel- schen. Men begrijpt dat de kracht, die voor de Noordelijke staten in het voeren van den oorlog gelegen is, namelijk het afsnijden der koinmunikatiën aan het Zuiden, hierdoor voor een groot deel gebroken zal worden, en dat het Zuiden geheel onverwachts de hulpmiddelen zal ontvangen, zonder welke geen oorlog gevoerd kan worden, namelijk geld. Het is thans officieel bekend gemaakt dat lord Lyons vertoogen heeft ingediend bij het federaal goevernement, nopens de vernieling der haven van Charleston en dat dit op nieuw zal gedaan worden om in 't vervolg dergelijke daden te voorkomen. Terwijl wij thans vernemen dat de engelsche stoomboot EUa-Warley de blokkade van Chavleston gefor ceerd heeft, en er, om dit te kunnen doen, dus eene haven moet bestaan zoo kan men daaruit opmaken, dat slechts een der ingangen van die haven is vernield, zoo als wij reeds in een vorig nommer aanstipten, en dat het den schijn heeft, als of Engeland slechts een voorwendsel tracht te zoeken om aan Amerika den oorlog aan te doen. Het Journal des debats doet dan ook opmerken, sprekende over de gisting die in Bombay geheerscht heeft, ten tijde dat er waarschijnlijkheid bestond voor een oorlog dat de koophandel door een oorlog groote schade zou lijden en dat Engeland wel wat meer om- zigtigheid mag in acht nemen ten aanzien zijner betrek kingen met Amerika, dan het tot nog toe heeft gedaan. JHexiko. Van Vera-Cruz worden de volgende bijzonderheden ge meld omtrent de in bezit neming door de Spanjaarden. Op den 8 december werden de bewoners dezer stad ver ontrust door de verschijning van 11 schepen onder spaansche vlag die op de reede ten anker kwamen. Het volk meende dat het vooreerst nog van vreemde interventie zou bevrijd zijn, zag zich nu in die hoop bedrogen en begon zeer in gis ting te komen. De regering nam de noodige maatregelen om de rust te herstellen en het het oorlogsmaterieel zoo veel mogelijk naar elders vervoeren. Op den 10 december liet de admiraal Rubalcaba aan de bevelhebbers der fransche en engelsche schepen: la Foudre en Ariadne mededeelen dat hij den goeverneur van Vera-Cruz zou sommeren de stad over te geven, onder bedreiging dat hij, bij weigering, tot geweld zou overgaan. Door storm van de kust verwijderd, kon die sommatie eerst den 14 december aan den goeverneur worden toegezonden, gedurende welke dagen men in Vera-Cruz met allen ijver bezig was geweest om naar elders te vervoeren, wat vervoerbaar was. Op den i 5 december had de overgave der stad plaats en op den 17 werd de spaansche vlag, in Vera-Cruz gehe- schen, door 21 kanonschoten van het admiraalschip, onder het fort St. Jean-iTUUoa ten anker gekomen, begroet. De fransche en engelsche oorlogschepen zullen weldra aan komen. Gedurende het verblijf van den schout bij nacht J urien de la Gravière te Havana, waar hij den 27 december is aangekomen, is hem door den engelsehen admiraal Milnes gemeld dat hij zicli eerst te Vera-Cruz met hem zou vereeni gen. daar een zijner officieren, de commodore Dumper, ge noodzaakt was geweest zich vooruit naar demexikaansche havens te begeven, ten einde de engelsche onderdanen aldaar, die zich ten gevolge der laatste gebeurtenissen in gevaar be vonden, te beschermen. Het fransche goevernement zal, naar men verneemt, om de hoofdstad van Mexiko te kunnen bezetten en aldaar de orde en rust te handhaven, tot dat eene nieuwe regering zich aldaar zou zien gehoorzaamd en geëerbiedigd, het aantal der landingstroepen vermeenleren. Dit zou in overeenstemming geschieden met zijne bondgenooten. Frankrijk zou naar Mexiko een expeditie-korps zenden, even sterk als dat van Syrië. Men wil dat dit in verband zou staan met de bereidwillig heid van den aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, om den troon van Mexiko, hem aangeboden, te aanvaarden. De geloofwaardigheid van dit gerucht schijnt echter juist niet bijzonder groot te zijn. Engeland. Te "Woolwich gaat men met onyerminderden ijver voort, ammunitie voor de britsche koloniën in Noord-Amerika en in West-Indië te vervaardigen en af tc zenden. Den 17 dezer zijn twee groote transportschepen met eene geheele lading krijgsbehoeften van Woolwich naar zee gegaan. Er is aan het arsenaal te Woolwich bevel ontvangen, oin in eene week twee tnillioen kogels voor geweren van verbeterd maaksel te vervaardigen, en daarmede tot nader order voort te gaan. Het beproeven van lOÜponders, vervaardigd naar de uitvinding van Armstrong, wordt in het arsenaal den geheelen dag. en zelfs eenigen tijd na den ondergang der zon voortgezet, ten einde het goevernement des te eerder in staat zij om al zijne oorlogschepen en aide britsche koloniën met dat wapentuig te voorzien. Oostenrijk. De tijdingen uit Oostenrijk zijn in de laatste dagen geens zins bevredigend. De heer Weiss, een der medewerkers aan het Journal des debats, die zeer goed in staat is den politieken toestand van dat land te beoordeelen, schrijft daarover het volgende „Men kan het niet meer in twijfel trekken dat de partij die aan de parlementaire denkbeelden vijandig is in den laatsten tijd met de partij der nationaliteiten een verbond heeft aan gegaan 't welk met iederen dag inniger wordt. Eenige leden der laatstgenoemde partij ontzien zich niet in het openbaar uit te roepen„Liever het despotisme dan een centraal parle ment in gemeenschap met de duitschers." Waarlijk eene verstandige redenering! Het hof en de generaals zullen des te gemakkelijker deze gezindheid aan hunnen wrok en zucht tot opperheerschappij kunnen dienstbaar maken, naar mate Hongarye altijd even veel ridderlijke getrouwheid aan den persoon van den keizer heeft voorgewend als het tegenzin ten opzigte van den rijksraad heeft aan den dag gelegd. Overigens is dit gevaar niet het eenige waardoor de konstitu- tionnele denkbeelden in Oostenrijk bedreigd worden. Zoo als altijd de eene buitensporigheid de andere in het leven roept, hebben ook nu die haat welke de federalistische partij tegen de duitschers openbaart, dat uitdagende verbond tus schen de partij der nationaliteiten, die de vrijzinnige konsti- tutie van februari] niet verlangt omdat zij duitsch is en de hofpartij, die haar verwerpt eenvoudig omdat zij eene vrij zinnige is, zoo hebben nu, zeggen we, die haat en dat verbond eene nieuwe partij doen ontstaan, die, gisteren nog zwak, heden reeds merkbaren invloed heeft en die on tegen- zeggelijk in magt zal aangvoeijen, te wetendie der railika- len. De radikalen van Oostenrijk haken er niet naar eene republiek te stichten, en het meerendeel hunner zou in Frankrijk voor zeer voldoende monarchalen of zelfs legiti misten kunnen doorgaan. Alleen in deze beteekenis zijn zij radikalen, dat zij, verbitterd door den tegenstand der natio naliteiten, in geenen deele willen acht slaan op de bijzondere omstandigheden waarin Oostenrijk geplaatst is. Hun staat kundig geloof is de teorie van „table rase" maken. Noch van het verledene, noch van het tegenwoordige nemen zij iets aan wat met hun vooraf opgevat stelsel van de ondeel- baarheid der oosten rij ksche bevolking in strijd is, en indien men hen vrijelijk liet handelen, zou er van de bijabnclétfe konstitutie voor Hongarye geen spoor overblijven. Tijdens het ministerie Goluchowski, ontstond de strijd die Oostenrijk?-' verdeelde, tusschen de gematigde voorstanders der nationals, teiten en de duitschers die ten gunste der decentralisatie ge-. zind waren. Vervolgens, in het begin van het afgeloopen jaar, werd hij gestreden tusschen de hongaren wier aanmati gingen reeds buitensporig waren en de bevorderaars der rijks eenheid. die in hunne eischen zoo gematigd waren dat zij in elk ander land met federalisten zouden gelijk testellen zijn# Binnen kort zal er niets overblijven dan hongaren die alle centrale vertegenwoordiging verwerpen slavisch-dmtsche demokraten die al de regten der provinciale landdagen ligte- lijk met voeten zouden treden en, als eenige middenterm, de absolutisten. Zoodanig is de opvolging geweest der zaken in Hongarye: eene opvolging welke een vooruitziend staatsman reeds den eersten dag even naauwkeurig berekenen kon als een sterrekundige den loop der sterren kan aanwijzen." De laatste reis van den heer von Rechberg naar Verona heeft allerlei min of meer onwaarschijnlijke geruchten daar omtrent doen ontstaan. Men zegt o. a. dat hij ontboden zou zijn bij den keizer Frans Jozef, ten gevolge der te Parijs ont vangen klagten van het kabinet te Turijn, wegens militaire demonstratiën, waarvan de tegenwoordigheid van den oosten- rijkschen soeverein op de oevers van de Mincio het sein is geweest, demonstratiën die door het italiaansche goever nement voorgesteld zijn als ware provokatiën. De chef der oostenrijksche kanselarij zou op die klagten hebben geant woord dat alle provokatiën van de zijde van Italië kwamen. Pruissen. Berlijn 18 januarij. Heden hebben de beide huizen eene zitting gehouden. In die van het luiis der heeren gewijd aait de benoeming van eenige kommissiën en dergelijke onderge schikte aangelegenheden, deed zich echter reeds duidelijk de geest kennen, die deze instelling nog steeds kenmerkt, daar al de leden, die in liet vorige jaar vóór de wet op de grondbe lastingen (volgens welke de adel even als de overige burgers van den staat grondbelasting zou hebben betaald) hebben gestemd, buiten de kommissiën enz. werden gehouden. In het huis der afgevaardigden werd het onderzoek der geloufsbrie\en voortgezet. 20 liet huis tier afgeiaardigden heeft in zijne zitting van heden benoemd tot voorzitter den heer von Grabow, tot onder-voorzitters de heeren Behrend-Danzig er» Bockum- Dolfi's. De heer von Grabow is thans het hoofd der oud-libe rale partij, of eigenlijk der vroegere fraktie Vinckede beide nieuw benoemde onder-voorzitters behooren tot de partij van den geavanceertjen vooruitgang. Het blijkt dus dat beide partijen zich in de voorbereidende bijeenkomsten goed heb ben kunnen verstaan en dat de Fortschrittpactij meerderen invloed heeft uitgeoefend dan men aanvankelijk verwachtte. In een der voorloopige bijeenkomsten had de lieer von Grabow het politiek programma zijner partij bloot gelegd. Het kwam in hoofdzaak hierop neder: dat zijne partij voor het oogenblik het aandringen op eene hervorming van het huis der heeren voor ondoeltreffend en min konstitutioneel hield. Bij voortdurenden tegenstand, door dat huis te bieden aan de j ontwikkeling der konstitutionele beginselen, zou men der kroon langs wettigen weg zijne bezwaren kunnen kenbaar maken. De noodzakelijkheid eener militaire organisatie op eene wijze, die de bij de konstitutie aan alle pruissen opge legde dienstpligtigheid doet strekken ter bevordering van Pruissens weerbaarheid en van de veiligheid en magt des duitschen vaderlands, wordt door de fraktie erkend. Z.j wilde daartoe vereischte middelen toestaan in zoo verre de finan ciële toestand des lands zulks veroorlooft, maar tevens be dacht zijn op besparingen, die de strijdbaarheid des legers -niet benadeelen. Frankrijk. De Moniteur berigt dat het gerucht door vele dagbladen vermeld, als of er voortaan geene waarschuwingen aan de drukpers zouden gegeven worden, alvorens daaromtrent eene overweging in den ministerraad had plaats gehad, van allen grond ontbloot is. Het dagblad L'union wordt thans vervolgd wegenseen arti kel van 10 januarij, ondërteekend doov den heer Laurentie. De maarschalk Magnan heeft als nieuw benoemd groot meester nationaal der orde van vrijmetselaren in Frankrijk 11. zondag de dignitarissen der verschillende loges van de hoofdstad bijeengeroepen. Van de vijftien regerende meesters hebben slechts vijf aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Dezer dagen zijn in hetkomité van de fransche akade- raie de aanspraken overwogen, welke de kandidaten voorde door het overlijden van den heer Scribe en van den abt La- covdaire opengevallen plaatsen kunnen doen gelden. De heer Cuvillier Fleury heeft tot mededinger den heer Feuillet, en deze laatste heeft de meeste kans. Als opvolger van den abt Lacordaire schijnt de benoeming van Albert de Broglie aan geen twijfel onderhevig te zijn. Het nieuwe blijspel van About „La vente au profit des pauvres," heeft in den schouwburg Odëon de gevreesde onstui mige tooneelen niet te weeg gebragt, dank zij den voorzorg- maatregel dat de heer Najac als schrijver van het stuk is genoemd. Men zegt dat de minister van staat alleen op deze voorwaarde de opvoering heeft vergund. De hertog van Aumale schrijft een werk over „De julij- monarchie vergeleken bij het keizerrijk." De--heeren Grandguillot en y-ftu'zijn wegens hunne verdiensten als publicist tot ridders van het legioen van eer benoemd. Te Parijs zijn weer onderscheidene geruchten in omloop aangaande het romeinsche vraagstuk. Men spreekt van eene vrij hevige diskussie die daarover gedurende de vorige week *in den ministerraad zou hebben plaatsgehad. De meerderheid -zosgjpch tegen de evakuatie hebbeti verk'aard, en de keizer »i^»n">Ue diskussie een einde gemaakt hebben, door te zeg- ,lgeff -M1a<t. de bezettings-troepen te Rome zouden blijven tot n^der order. weet niet of bet financieel rapport van den heer •Foumyfoór 27 januarij openbaar gemaakt zal worden. Men

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3