MIDDELRURGSCHE COURANT. r 10. Donderdag 1862. 23 Januarij. ÖinnenLxnïrsclje tijöimjcn. Deze courant verscltijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 i De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien nre des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewoue advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent j met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Burgemeester en wethouders van Goes maken bekend dat, door het overlijden van Mejufvrouw Maria Arentz weduwe Plankeel. vacant is geworden de betrekking van Vroedvrouw dier gemeente, aan welke eenejaarwedde vanf 240,uit de gemeentekas verbonden is. Zi) roepen degenen, die genegen zouden zijn die plaats te vervullen, bij deze op om bare sollicitatie, vergezeld van de vereisehte bewijzen van bekwaamheid, in persoon of vracht vrij in te dienen bij den burgemeester van deze gemeente, vóór of uiterlijk den 31 der loopende maand. Goes den lSjanuarij 1SG2. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. Middelburg 22 Januari]. Het laatste nieuws aangaande de ministeriële krisis, of lie ver eene opgaaf der geruchten die het meeste vertrouwen ver dienen, vinden onze lezers in de brieven van twee onzer korrespondenten in dit nominer opgenomen. Omtrent ver schillende punten loopen de opgaven zeer uiteen zij komen alleen daarin overeen dat er veel kans is voor de optreding van den heer Jolles als minister van justitie. Beide brieven leveren overigens het bewijs dat er met volkomen zekerheid van het aanstaande ministerie nog niets te melden valt. Tegen e'ëne stelling moeten we echter reeds dadelijk pro test aanteekenen. We zijn het namelijk in geeneti deele eens met onzen tweeden korrespondeni.die het nietonwaarscliijn- lijk vindt dat de heer van Bosse weder aan het hoofd van het departement van financiën zou koinen. Na de houding welke de heer van Bosse in den laatsten tijd. vooral met betrekking tot de spoorwegaangelegenheden, heeft aangenomen, achten wij zijn optreden als minister h oogs t on w aa rsc h ij n 1 i j k Tot zoo lang wij zijne benoeming niet in de Staatscourant lezen, zullen wij daaraan alle geloof blijven weigeren. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, eene instel ling welke reeds van 't jaar 1708 dagteekent, behield lang de eigenschappen die het laatste gedeelte der vorige eeuw zoo bijzonder kenmerktende behoefte tot hervorming, reeds vroeger door enkelen uitgesproken, scheen óf geen genoeg- zamen weerklank te hebben gevonden öf in de uitvoering op bezwaren te zijn afgestuit. In den laatsten tijd kwamen echter eenige verbeteringen tot stand die, zonder de grondslagen aan te tasten, van zelve tot verdere wijziging moesten aanleiding geven. Een ige jaren gele den werd eene inrigting tot het lezen van binnen- en buiten- landsche tijdschriften aan het genootschap verbonden en op de voorlaatste algerr.eene vergadering werd het besluit ge nomen geene prijsvragen meer uit te schrijven. Inmiddels was de zucht tot meerdere werkzaamheid ook gebleken uit de nieuwe rangschikking der verzameling van oud- en zeldzaamheden, het katalogiseren daarvan en van de talrijke helangrijke handschriften. Wat de verhouding tussclien direkteuren en leden, de inrigting der vergaderingen, den aard der werkzaamheden betrof, bleven de oude regeling en gewoonten in zwang, maar eene aanmerkelijke schrede tot toenadering aan de eischen die de tegenwoordige tijd aan wetenschappelijke vereenigin- gen stelt, werd dezer dagen afgelegd. In eene vergadering van het „perpetuëel committé" in de vorige week gehouden, werd door den tij del ijken voorzitter mededeeling gedaan van de aanneming eeniger wijzigingen, welke, behalve een paar van minder beduidenden aard, hierin bestaan 1. dat de leden voortaan zonder ballotage en alleen door zich bij het bestuur aan te melden, tegen eene verminderde kontributie direkteuren kunnen worden, terwijl zij tevens de regten van leden behouden en aan dezer verpligtingen onder worpen blijven; 2. dat voor personen die. geene leden zijnde, zwarigheid maken als direkteuren werkzaam te zijn, en evenwel het ge nootschap wenschen te ondersteunen, de gelegenheid is open gesteld om als donateuren toe te treden 3. dat het bestuur voortaan zal bestaan uit drie leden die beurtelings aftreden doch herkiesbaar zijn en onderling het presidium zullen regelen, benevens uit een vast aanblij venden sekretaris. tesauricr en bibliotekaris 4. dat deze wijzigingen bij wijze van proefneming worden ingevoerd, terwijl het bestuur is üitgenoodigd binnen den tijd van drie jaren een rapport in \e dienen over de werking die deze veranderingen zuiien gehad nebben. •Innig wenschen we dat de uitkomsten dezer nieuwe hepa- ingen in het genoemde tijdsverloop-zoo gunstig zullen zijn dat op den ingeslagen weg kan worden voortgegaan. Het ge nootschap kan dan welligtin ruimen zin meer en meer worden eene vereeniging van alle zeeuwen die de wetenschap beoefe nen of liefhebben, om hunne kennis aan onderling en alge meen nut dienstbaar te maken. Aanvankelijk hebben de nieuwe bepalingen het gevolg ge had dat reeds op de laatste vergadering onderscheidene leden van de hen verleende bevoegdheid hebben gebruik gemaak t om als direkteuren toe te treilen. Mogt dit bijval vinden dan zal althans gedeeltelijk aan de bedoeling worden beantwoord oin door toenemende inkomsten de gelegenheid te verkrijgen de werkzaamheden uit te breiden. We mogen hier echter niet voorbijzien wat we met zoo veel genoegen van den voorzitter der vergadering hoorden dat het zekerlijk niet onverschillig kan geacht worden, welke bepalingen hij een genootschap van kracht zijn vooral wanneer deze den financiëlen toestand of de vrije ontwikkeling der wetenschap zouden kunnen belemmeren, maar dat alle vooruitgang toch voornamelijk afhangt van de meerdere of mindere liefde voor de wetenschap zelve. De aansporing, welke hij daarop tot de leden rigtte, om bij de vernieuwing der statuten met vernieuw den ijver aan de behartiging der wetenschappen, ook in den kring van het genootschap, hunne krachten te wijen, zal zeker niet vruchteloos blijven. Jl. zaturdag is bij het provinciaal geregtshof van Zuid-Hol land in behandeling genomen de zaak over de bekende patent- kwestie van (jen minister van financiën, tegen kqmmissarissen van het muzijkgezelsehap Uit kunstliefde alhier. De proku- reur de Bas is voor de administratie opgetreden en mr. van Eek, advokaatte 's Hage, als gemagfigde voor de gedaagden. De zaak is. zoo als gewoonte schijnt te zijn, uitgesteld, en wel tot 18 februarij a. s.; alsdan zal de rijks-advokaat mr. Del- prat voor de administratie en mr. van Eek voor de gedaagden het woord voeren. Bij de kamer van koophandel en fabrieken zijn ontvangen en liggën voor belanghebbenden ter inzage: 1. eene opgaaf der scheepvaart van Hamburg, gedurende 18612. een exem plaar der herziene verordening den 1 januarij te Hamburg in werking gekomen. Naar wij met zekerheid vernemen bestaat het voornemen de gemeente Tholen in 1863 met gas te verlichten, welke ver lichting voor rekening der gemeente zou geschieden. Een door de Staatscourant van gisteren medegedeeld rege ringstelegram, gedagteekend Buitenzorg, 13 december, luidt.: „Bevredigende berigten van Banjerinasing. Bemagtiging van Tongka. Hidayat schijnt toebereidselen te maken om uit zijn schuilhoek te voorschijn te komen. De schout bij nacht J. May den 2 december aangekomen." Men schrijft ons uit's Gravenhage, onder dagteekening van 21 januarij „Sedert 1849 hebben wij geene ministeriële krisis beleefd (en wij hebben er nog al wat gehad) die zoo veel moeijelijk- heden baarde als de tegenwoordige. Gelukkig dat wij in een flegmatiek land wonen, waar de zaken toch van zelf haar gang gaan, met of zonder ministersals men maar niet vraagt hoe het in den tusschentijd met de toepassing van groote regeringsbeginselen gaat. De tegenstrijdigheid van vele ge ruchten eti de ongeloofelijkheid van verscheidene andere, maken het in deze dagen voor een korrespondent aller moeije- lijkst, om iets mede te deelen dat de ernstige aandacht ver dient, al wilde men ook aan de deuren der vergadering luis teren of de gangen bespieden van de mannen die men meent dat voor de vervulling der ministeriële zetels in aanmerking kunnen komen. „Ofschoon de heer Thorbecke bij den koning ontboden is geworden, schijnt hij, indien men gewoonlijk goed onder- rigte personen gelooven mag, nog niet officiëci met de zamen- stelling van een kabinet belast te zijn, hoewel men verzekert dat heden verscheidene zijner vrienden per telegraaf her waarts zijn geroepen. Van deze moet echter de heer Duymaer van Twist bepaaldelij k voor eene portefeuilje bedankt hebben Na het voeren van velerlei onderhandelingen moet voorloo- pig de volgende kotnbinatie zijn ontworpenThorbecke, buitenlandsche zaken Dullert, binnenlandsche zaken Betz, financiën; Olivier, justitie; de Wael, koloniën; generaal Knoop, oorlog; Huyssen van Ivattendijke, marinevan der Kuu, waterstaat en openbare werken. „De beide ministeriën van eeredienst zouden dus opgehe ven worden; het is echter nog geheel onbeslist of zij als nieuwe afdeel in gen bij een nvwler ministerie gevoegd, dan wel afzonderlijk geadministreerd zullen worden. Tevens bl'jkt uit het bovenstaande het plan om het departement van binnenlandsche zaken te ontlasten van een niet onbelangrijk deel zijner werkzaamheden en die als een nieuw departement onder het beheer van een deskundige te stellen. Nog moet, met betrekking tot de bovenstaande kombinatie. opgemerkt worden, dat er van den heer Jolles, tot nog toe minister van hervormde eeredienst, ook sprake is als minister van justitie. „De heer Loudon zou dus in het nieuwe kabinet geen zit ting hebben. Men kon dit ook verwachten daar het schijnt dat. die staatsman geen duim breed wil afwijken van zijne nu eenmaal gevestigde overtuiging dat de indische begrooting niet moet worden vastgesteld bij de wet. Aan den heer de Wael schrijft men op koloniaal terrein zeer geavanceerde begrippen toe. „De heer de Casembroot moet geweigerd hebben, in een zuiver liberaal kabinet een portefeuilje te aanvaarden daar om is echter de benoeming van generaal Knoop, die ik hier boven opgaf als in aanmerking komende, nog alles behalve zeker, daar er moeijelijkheden te overwinnen zijn, die ik hier niet nader kan aanduiden." Van eene andere zijde wordt ons onder de zelfde dag teekening het volgende medegedeeld „Gelijk u hekend is, heeft de heer Thorbecke zaturdag 11. een onderhoud met Z. M. gehad. Het resultaat is geweest, dat genoemde oud-minister, na bezwaar te hebben gemaakt zelf aan het hoofd van een der departementen van algemeen bestuur op te treden, benoemd zal worden tot vice-president van den raad van state en inmiddels belast is met de zamen- s telling van «en.nieuw kabinet. Op ;»telligen toon wor/Jt mij verder verzekerd, dat den heer van Bosse nu hetdepartempnt van financien en den heer Jolles dat van justitie zal worden opgedragen. Geen van beide is onwaarschijnlijk of onaan nemelijk. al is de laatste bewering ook in strijd met het berigt van een onzer dagbladen volgens hetwelk de benoe ming van den heer Olivier voor het ministerie van justitie kon worden gewacht." Jl. zondag is te 's Gravenhage de 67e verjaardag van H. M. de koningin-inoeder op de gebruikelijke wijze gevierd. Des middags was hij H. M. receptie van de leden van het koninklijk huis en verschillende hooge dignitarissen, waar onder de heer Stofregen, konsul-generaal van Rusland en Nederland. Des namiddags was er bij H. M. famielje-diner. Door de troepen van het garnizoen werd in de Maliebaan eene groote parade gehouden. Volgens berigt uit Bergen op Zoom is de stoomboot Tele graaf. waarvan wij in ons vorig nommer spraken, vrijdag nacht weder vlot geraakt. Na door middel van twee ligters van een gedeelte der lading te zijn ontlast, heeft zij hare reis naar Rotterdam ongehinderd voortgezet. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, 19 januarij Gisteren is de hoofd-ingenieur van den waterstaat naar Werkendam vertrokken ten einde de nood ige maatregelen te nemen, doordien de dam in de Werkendatnsche killen bezwe ken is, waarvan de schade op vele duizenden geschat wordt. (Arnhcnische courant.) Wij vernemen dat eene kommissie van wege het danies- hoofil-komité. tot oprigting van een gedenkteeken aan Z. M. den koning, dezer dagen het model, door den heer Lacombë te 's Gravenhage vervaardigd, heeft bezigtigd. De kommissie heeft hare tevredenheid over het kunstge wrocht, dat inderdaad een meesterstuk belooft te worden, den kunstenaar betuigd. (N. dagbl. van 's Gravenhage.1 Naar wij vernemen is thans (overeenkomstigde toezegging door den minister van justitie, den heer Godefroi. aan de tweede kamer der staten-generaal gedaan) bij den hoogen raad der Nederlanden ter overweging ontvangen het ontwerp nieuw wetboek van strafvordering, dat ook aan andere des kundigen tot het zelfde einde moet zijn toegezonden. Handelsblad Dr. von Siebold is belast met de taak. om het ontworpen japansehe gezantschap aan alle europesche hoven, waarmede Japan in betrekking staat, te organiseren. Zestig japannezen en daaronder zeer hoog geplaatste personen en vorsten, zijn op zijn advies daartoe reeds aangewezen en hij hoopt ook dat op zijn voorstel het prachtige stoomschip Lvcemora van 400 paardenkracht en 300 voeten lengte, het schoonste dat in den jongsten tijd in Engeland gebouwd is en zich thans teSaughiu bevindt, voor den prijs van 7 a 800.000 fl. door den keizer L

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1