Bij (le diskussien in het kongres over de zaak der Ti-ent hebben sommige leden hunne ontevredenheid aan den dag gelegd over de in vrijheid stelling der heeren Mason en Slidell. Een der sprekers gaf als zijn gevoelen te kennen, dat de unie binnen den tijd van drie maanden toch oorlog met Enge land zal hebben, ten zij de un e vóór dien tijd mogt overgaan tot de erkenning der Zuidelijke staten en de opheffing der blokkades. Een ander spreker zeide, dat de handelwijze van Engeland in die zaak bij de amerikanen een gevoel heeft op gewekt, hetwelk niet kan missen bij de eerste gelegenheid aanleiding te geven tot het nemen van représailles. Engeland. Het goevernement heeft bekend gemaakt, dat de uitvoer der artikelen, die verboden waren in de proklamatie van 30 november, salpeter, nitrade de soda en zwavel, als ook die van 4 december 1801,wapenen, ammunitie, benevens andere mili taire artikelen en lood. weder is vrijgesteld. Volgens berigten uit Londen, is Z.M. de koning van Bel gië te Buckingham palace aangekomen, waar hij eenige dagen zal doorbrengen, om daarna naar het eiland Wight terug te keeren. Men heeft volgens de amerikaansche korrespondentie de werkeloosheid van de bondstroepen in de laatste tijden moe ten toeschrijven aan de eensgezindheid van den generaal Mac-Clellan. die aan eene soort van typhus-koorts schijnt te hebben geleden. Uit Madrid wordt gemeld dat de Sumter Cadix verlaten en koers gezet heeft naar Gibraltar. Ituslaml. De keizer heeft magtiging verleend tot de uitgifte van 30 uiillioen roebels in schatkistbiljetten, ten behoeve der betaling van het subsidie aan de spoorwegmaatschappijen. Zij zullen voorloopig niet uitgegeven, maar door de staatsbank gedis- konteeril worden. Volgens een brief in L'independance beige voorko mende. moet. de minister van oorlog voornemens zijn om den keizer spoedig een plan tot reorganisatie van het leger aan te bieden. De hervormingen betreffen: 1. Het personeel der bureaux van het ministerie van oorlog met minstens twee derden te verminderen, zoo als reeds met het personeel van dat voor marine geschied is. Naar mate van de plaatsen die open vallen zal het traktement der aanblijvende ambtenaren verhoogd worden. Op die wijze hoopt men ijver, naauwkeu- righeid en spoed bij de behandeling der zaken te bevorderen. 2. De omslagtige schrijverij, die groote plaag der russisclie kanselarijen, aanmerkelijk in te korten. 3. üe uniform dat reeds onder den tegenwoordigen keizer aanmerkelijk verbe terd is. nog zeer te vereenvoudigen. Voorts zou de getalsterkte van het leger, welke thans tot nagenoeg vijf maal honderd duizend man is gedaald, nog verder worden verminderd. Het budget van het ministerie van marine, dat tot een »n twintig millioen roebels ge klommen was, is nu op veertien millioen vastgesteld. Deze plannen zijn een gevolg van het vaste voornemen des keizers, om een einde te maken aan de jaurlijksche tekorten, welke nog. niettegenstaande het invoeren van onderscheiden bezuinigingen, op een bedrag van 30 tot 40 millioen roebels (60 tot 80 millioen guldens) jaarlijks worden begroot. Men kan het als een karakteristiek teeken des tijds aanmerken dat het dagblad L'in valide russeaan zijne geabon- neerden voor dit jaar als eene premie heeft toegezegd eene volledige verzameling der grondwetten van alle europesche staten. De benoeming van monseigneur Felinski tot aartsbis schop van Polen houdt te Warschau aller gemoederen bezig. Ilij is een zeer jeugdig priester, die tot nu de betrekking van hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de akademie te Peters burg vervulde. Zijn moeder was de beroemde weduwe Fe- linska die op bevel van keizer Nikolaas naar Siberië gebannen, daar een groot gedeelte van haar leven heeft doorgebragt. linre hoogts belangrijke gedenkschriften zijn in bijna alle talen overgebragt. Een der dagbladen zegt dat door de benoeming van den lieer Felinski de aard der betrekkingen tusschen Rusland en het hof van lioine aanmerkelijk is verbeterd. De c/.aar was op die benoeming zeer gesteld en liet trof hem dat de paus er bijna onmiddellijk zijne goedkeuring aan hechtte. De vesti ging van een pauselijken nuncius te Petersburg is nu in be ginsel aangenomen. Weenen 16 januarij. Sedert de uitvaardiging van liet kei zerlijk patent van 20 oktober I860 zijn in Hongarije op non uktiviteit gesteld ruim 5000 ambtenarenvan dit aantal zijn weder in aktiviteit getreden 2000 in Hongarije en 1000 in andere deelen des lands. Berlijn 17 januarij. Onder het voorzitterschap van den heer Kuline, president van jaren, heeft de tweede zitting van het huis der afgevaardigden plaats gehad ruim 300 leden waren tegenwoordig. Ongeveer 150 verkiezingen zijn, zonder be denking daartegen te opperen, goedgekeurd. Een der rap porteurs eener afdeeling deelde aan het huis mede, dat som mige landraden het raadzaam hadden geoordeeld bij het procesverbaal der verkiezing uitvoerige aanteekeningen te voegen betreffende de staatkundige gevoelens van den ver- lcozene, hetgeen niet weinig den lachlust der leden gaande maakte. België. Bij de behandeling van het budget voor oorlog werd 11. vrijdag o. a. door den minister betoogd dat de soldij van den soldaat voldoende is, zóó zelfs, dat van de 26 centimes, welke daarvan dagelijks voor zijne kleeding worden ingehouden, hij in 18 maanden het daarvoor betaalde kan aanzuiveren en nog een overschot hebben, indien hij voor zijn goed zorg gedra gen heeft. Het zakgeld moge iets te min zijn, tnaar daarom heeft de minister eene verhooging van 5 centimes daags voor gesteld. Het voedsel is mede zeer voldoende; de soldaat heeft daags 750 lood brood en 250 lood vleesch. Het voorgevallene bij de geschutgieterij te Luik werd mede ter sprake gebragt. Zoo als men zich herinneren zal. is in junij jl. een belangrijk konflikt gerezen, daar door de militaire magt aan den vrede- regter de toegang geweigerd werd, waarop deze aandrong, ten einde zich ie overtuigen dat er geene projektielen werden vervaardigd waarvoor een partikulier het brevet had beko men. Te dien aanzien gaf ook de minister van justitie eenige ophelderingen en legde daaromtrent uitgebragte regtskun- dige adviezen over, welke voor de leden gedrukt zullen wor den. Twee regtsgeleerden van Brussel, drie van Luik en ook de prokureur-generaal bij liet hof van appèl aldaar, zijn een stemmig van oordeel dat de regering zich aan geenerlei over treding van de wet heeft schuldig gemaakt, aangezien een hevelschrift van den president van een geregtshof in geenen deele het regt geeft om militaire etablissementen, die naar speciale wetten beheerd worden, binnen te dringen. Victor Hugo heeft aan den koning gratie verzocht voor de negen boosdoeners, die door het hof van assises te Bergen in Henegouwen ter dood veroordeeld zijn. Het adres is in verzen vervat. Frankrijk. „De afgevaardigden zoo schrijft de korrespondent van L'independance beige, onder dagteekening van 17 jan narij beginnen, nu de zitting der kamer nabij is, in de hoofdstad aan te komen. Naar al hetgefen men verneemt, bevestigd zich hetgeen onlangs nopens de gezindheid van de regterzijde is gezegd. De leden dier partij zullen geene gewigtige kvvestiën bij liet adres behandelen, zoo dat de beraadslagingen daar over veel minder le vendig dan het vorigejaar zullen zijn. Men wil, dat die taktiek met de op handen zijnde verkiezingen in verband staat, en dat men beducht is, dat zij die tegen het adres spreken, door den keizer op den index zullen worden geplaatst. De leden van gemelde partij weten, dat de keizer reeds ontevreden over hunne houding is. Een 12tal moet zelfs stelselmatig van de receptiën ten hove uitgesloten zijn geworden. Een hunner, die in goede betrekkingen met liet ministerie staat, moet gevraagd hebben, of dit alleen aan ver gissing was toe te schrijven, en men zou hebben geantwoord, dat dit geenszins het geval was. Zulk eene handelwijze brengt eene aanmerkelijke verkoeling onder de opposanten teweeg, die vermoedelijk, den strijd niet zullen hernieuwen, zoo zich geene onvoorziene gevallen voordoen. „Onder de administratieve verbeteringen, welke door het ministerie voorbereid worden, behoort ook, naar men ver neemt, de instelling van een openbaar ministerie bij de regt- banken van koophandel, waarop door verschillende alge- meene raden aangedrongen is. „De alhier woonachtige boekdrukkers hebben dezer dagen bij den voorzitter hunner vereeniging, den heer Firmin Didot, eene vergadering gehouden, ten einde te beraadslagen over den nioeijelijken toestand, waarin zij geplaatst zijn, ten ge volge der jongste toepassingen van de wet op de drukpers. Vele hunner verkozen eene censuur boven de tegenwoordige orde van zaken. Na een grondig onderzoek heeft men echter besloten, die denkwijze niet aan het goevernement kenbaar te maken, maar eene nota aan den minister en aan den pro kureur-generaal te zenden, om hun op het moeijelijke van den toestand, welke zonder antecedenten is, te wijzen. Dij die nota zal eene lijst gevoegd worden van de drukkers, die óf tot gevangenisstraf veroordeeld zijn, óf vervolgd worden." Volgens eenige dagbladen zou de heer de Lavallette pogingen hebben aangewend, om van Pius IX te verkrijgen dat de vroegere koning van Napels Frans II uit Italië zou worden verwijderd, en het hof van Rome hem zou verzoeken eene andere woonplaats te kiezen dan de hoofdstad der ker kelijke staten. De lieer de Thouvenel heeft echter officiëel be kend gemaakt aan het corps diplomatique, dat geene enkele poging in het werk is gesteld om het vroeger regerend huis van Napels uit Rome te doen vertrekken. Alles komt daar geen gerucht niet eenige waarheid tot grondslag heeft op eenige woorden neder tusschen onzen ambassadeur te Rome en Frans II, die hem te kennen had gegeven dat dc bourbonsche onlusten welligt hun oorzaak kouden hebben in de nabijheid van den vroegeren koning. Frans II had daarop geantwoord dat hij vooreerst geen plan had van woonplaats te veranderen. Er is thans een regtsgeding aanhangig door den heer Fould tegen de echtgenoot van zijn zoon ingesteld. De mi nister vraagt nietigverklaring van het huwelijk, in der tijd tusschen zijn zoon en zekere mevrouw Valerie, aktrice van het Theatre frai^ais, gesloten. Aan de dagbladen is verboden de debatten vau dit proces mede te deelen. De heer Delangle heeft op verzoek van zijn ambtgenoot, den president van het geregtshof gepolst over de. mogelijkheid om achttien stuks brieven, in der tijd door den heer Fould de vader, aan mevrouw Valerie geschreven, buiten processe te houden, ten minste de voorlezing daarvan te beletten. De president heeft verklaard dat indien de tegenpartij op de voorlezing dier stukken bleef aandringen, hij moeijelijk zou kunnen weigeren daarin toe te stemmen, en hij hoogstens de zitting in eene met gesloten deuren zou kunnen doen overgaan. De zaak tusschen de heer Pamard, maire van Avignon en Le charivari, La gazette de france en Le courrier du dimanche is thans afgeloopen, en wel met veroodoeling van genoemde bladen. Hoewel L'independance beige de hoofdschuldige was, heeft waarschijnlijkkle heer Pamard in de fransche wet ten meer zekerheid gevonden eener volkoinene justitie dan in die der belgische. De bovengenoemde dagbladen hadden vermeld dat Pa mard den wetenschappelijken titel had aangenomen, na den dood zijns vaders, welke dezen alleen toebehoorde. l)p géranten lioofdredakteur van het dagblad Le monde zijn vor^jae korrektionnele regtbank van Nirnes gedagvaard, alsiat'klaagil van opruijing tot haat en verachting van de kei- ztvntke regering, mededeeling van onware tijdingen en over- trC ixiig van het wettelijk voorschrift op de onderteekening van dagbladartikelen. 1 De heer Hyppolite Castille Iieeft, naar men verneemt, de vergunning verkregen om een dagblad uit te geven, (lat j den titel zal voeren „De keizerlijke demokratie." Mr. Berryer zal in de zaak van den heerMirès pleiten, wanneer deze voor liet hof te Douai zal worden behandeld. Hij heeft tot voorwaarde gesteld, dat bij de debatten door den heer Mirès niet over de politiek zou worden gesproken, j Te Parijs zijn thans meer dan 18,000 woningen te huur I aangeslagen, waardoor men eene vermindering van den thans ontzaggelijk hoogen huurprijs meent te kunnen verwachten. Binnen kort ziet meu in het Odéon de opvoering te ge- j moet van een nieuw tooneelstuk van den dichter de Lamar- tine, in vijf bedrijven. Ook wacht men eene nog onuitgege- j vene satire van den heer de Laprade, getiteld: De sloopers. Te Parijs bevindt zich reeds eenige dagen de generaal Klapka, na zich eenigen tijd in Genève te hebben op- 1 gehouden. Italië. In de kamer van afgevaardigden rigtte de heer BrofFerio, vrijdag eene interpellatie tot de regering over den SintPie- 1 terspenning. Tevens vestigde hij dcaandacht der regering op i de maatschappij van St. Vincentius da Paulo. Hij zeide dat de Sint Pieterspenning tot hetzelfde doel strekte waarvoor Lamoricière en Chiavone werkzaam zijn, want de uit dien penning voortsjiruitende sommen dienen tot aanmoediging van den oorlog in Italië. De redenaar wilde de strafwet toe- gepast hebben op allen die briefwisseling met 's lands vijan den onderhouden en hun middelen verschaffen. De heer Ricasoli antwoordde hierop dat de St. Pieterspen ning ten nadeele der godsdienst strekt. Het doel van dieu penning is een oorlog tegen de italiaansche Datie. maar uit geheel Italië komen zoo weinig bijdragen voor den paus in, dat het de moeite niet waardig is daaraan eenigebeteekenis te hechten. Overigens zeide de minister, zijn alle maatregelen die op een onderzoek naar iemands voornemens uitloopen met de instellingen des lands in strijd. Nadat daarover nog eenige diskussien gehouden waren, ging de kamer over tot de orde van den dag. De volgende aflevering der Revista Contemperanea zal bevatten een artikel van den heer Berti, oud-afgevaardigde, die verscheidene brieven heeft verzameld van Cavour, ten tijde dat hij op het kongres van Parijs was,in 1856. Ineen de zer brieven (aan Villamaria) geeft Cavour eene merkwaardige en vleijende karakterschildering van zijn ambtgenoot en mede dinger llatazzi. In dezen brief komt o. a. het volgende voor„NuRatazzi j het ministerie verlaten heeft, is het tijd dat men hem regt laat I wedervaren. Ratazzi is gevallen door eene menigte omstan digheden, die niet in zijne inagt waren te ontwijken. Hij is i het slagtoffer geweest van valsche schijngronden, waarop zijne vijanden eene menigte onverdiende beschuldigingen hebben gebouwd. Men heeft hem beschuldigd van revolutionaire en overdrevcne beginselen Ratazzi is altijd het meest behou dend lid van het ministerie geweest. Alles wat Ratazzi zelf 1 gedaan heeft was goed, wat hij aan anderen overliet had 1 een ongunstigen uitslag. De verwijdering van Ratazzi heeft mij een levendig verdriet veroorzaakt, niet alleen omdat ik hem groote en hartelijke vriendschap toedraag, maar omdat het wreed is een man te zien vallen, die zoo veel talenten be zit. en zulke werkelijke diensten aan zijn vaderland heeft bewezen." De ex-koning Frans II heeft aan den aartsbisschop van Napels eene som van SOOscudi (of 2000 gulden nederlandsch geld) toegezonden om te dienen tot ondersteuning der inwo ners van Torre del Greco, welke onlangs door de uitbarsting van den Vesuvius hulpbehoevend geworden zijn. Deze gift ging vergezeld van een schrijven, waarin de gewezen koning betuigde dat hij zoo gaarne meer zou willen geven en zich onder zijne noodlijdende onderdanen zou^willen bevinden om persoonlijk hunnen nood te helpen lenigen. Hij voegt daarbij de verklaring, dat hij. door onreg^fc vm-«d van den troon geworpen en uit zijn land verdre^p zijnde, rnel^ast vertrouwen betere dagen verwacht. Metpfitterheid zegTOij, zinspelende op welbekende daden der SMilinische troepen: „Torre del Greco is thans in gelijken toestand als Pontelan- dolfo en Casalduni, en is alleen in zoo ver minder ongelukkig, dewijl het zijnen verschrikkelijken ondergang niet aan <le menschen te wijten heeft." Dit schrijven, klaarblijkelijk meer voor het publiek dan voor den prelaat bestemd, is terstond door middel van den Osservatore romano, ecifjialf-officieel dagblad van Rome, openbaar gemaakt. Volgens berigt uit Rome van 14 januarij was een deta chement fransche troepen naar Alatri gerukt, en had er tien officieren van de reaktionaire benden gevangen genomen. De franschen zouden Alatri in gemeenschap met pauselijke troe pen blijven bezetten. De nuntius monseigneur Chigi heeft bij zijn vertrek naar Parijs een eigenhandig schrijven van den paus aan den keizer der franschen medegenomen. Uit Griekenland verneemt men dat op verzoek der ko ningin het over den student Dousios uitgesproken dood von nis. wegens een aanslag op H. M.. is verandert in levenslange gevangenisstraf. Hier heeft dus liet zelfde plaats gehad als met den student Becker in Baden. De doodstraf voor poli tieke misdrijven zal dus slechts in de kerkelijke staten worden ten uitvoer gelegd, en wel in gevallen die wel meer verzach tende .qrpstaftdigheden bezitten dan in bovengenoemde f/^^^lJ^lTcncjclingen. Po^re&Milt het italiaanscltj^ltófeiit. RICASOLI. (VJ# k£\ „Wanneer Italië zal kunnen zeggen „ik wil" d&ü zafcBettino Ricasoli eerst volkomen geschikt worden.haar orgaan.te zijn." Deze uitspraak van een der schrijvers over dezen staatsman.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3