Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid 1ste klasse bij de militaire geneeskundige dienst in Nederlandsch-Indië, P. Bleeker. tot liet aannemen der onderseheidingsteekenen van ridder 1ste klasse var. de orde van St. Michel, hem door Z. M. den koning van Brij eren geschonken. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de heer C. W. Mieling. steendrukker te 's Gravenhage. Vevgunning verleend aan den kapitein van den grooten staf L. II. J. A. Roosmale Nepveu, adjudant van prins Fre- derik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van de orde der Kroon van de 3e klasse, hem door den koning van Pruissen geschonken. marine. Op verzoek pensioen verleend, ad f 698 'sjaars, aan den officier van gezondheid 2e klasse bij de marine C. H. A. Bunte, ingaande met 1 april a. s. leger. In aktiviteit hersteld en ingedeeld hij het 3e vege- ment infanterie de le luitenant-kwartiermeester opnon-akti- viteit G. 0. Berghauser. Benoemd tot 2en luitenant bij het le regement infanterie de voormalige le luitenant der infanterie J. L. H. Beyens, wien bij besluit van IS nc^embevjl. op zijn verzoek een eer vol ontslag uit de militaire dienst was verleend. belastingen. Verplaatst naar Amsterdam de kontroleur der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen P. Lammers Soeteman, thans te Gorredijk. Benoemd tot ontvangers der direkte belastingen en akcijn sen te Lienden c. a., de heer P. E. H. Leendertz, thans in de zelfde betrekking te Deil; te Dejl c. a., de heer J. P. S. Jonquière, thans surnumerair der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Assen. Xekrologae. Zaturdag morgen overleed te Goes op 51jarigen leeftijd de beerB. van den Bosch. Dc ernstige ziekte waaraan hij sedert eenigen tijd leed, ver vulde niet alleen zijne naaste betrekkingen met droefheid en vrees, maar door de geheele provincie waar de tijding van zijne ziekte verspreid was. zag men in de laatste dagen angstig uit naar elk berigt aangaande zijnen toestand. Het verlies is groothet drukt in de eerste plaats de ge meente zijner inwoning waar hij als geneesheer geacht en gewaardeerd, als mensch bemind en vereerd werd. Maar ge heel Zeeland zal het gemis gevoelen van den man die door zijn ijveren invloed menige nuttige zaak ondersteun de, menige instelling in bet leven riep. In IS 10 te Rotterdam geboren, vergezelde van den Bosch niet lang daarna zijne ouders toen zij zich in Goes vestigden. Daar ontving hij zijne eerste opleiding, die op de toen alge meen geroemde kostschool te Neuwied en vervolgens aan de leidsche akademie werd voortgezet. Reeds aan de hoogeschool verwierf hij naam door zijne muziekale talenten en smaak voor klassieke muziek. Die talenten ontwikkeld tot een hoogte als zelden bij dilet tanten hetgevalis, heeft li ij later tot nut van velen aangewend. Zonder hem zou de beoefening der toonkunst te Goes niet datgene geworden zijn waarvoor zij thans loffelijk bekend is zonder hem zou de Vereeniging voor zeeuwsche muziekfees ten mogelijk nimmer tot stand gekomen, althans nimmer den tegenwoordigen bloei bereikt hebben. Hij was lid van onderscheidenegenootschappen van weten- schappelijken aard en het eenige lid uit deze provincie van de koninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam. Als botanicus werden de verdiensten van van den Bosch ook buitenslands op prijs gesteld. Zijne vegtscbapenheid cti vastheid van karakter waren in uitgèhveidenzijne liefdevolle zorgen als echtgenoot en vader slechts in engen kring bekend. Het. ministerie van koloniën heeft een groot verlies gele den door den dood van den heer H.W. Mees, op den J 5 dezer te 's Gravenhage gestorven. Zijne laatste levensjaren hebben wel liet bewijs geleverd, hoe zelfs eene ongeneeslijke kwaal een man van kunde en karakter niet belet om. zonder de min ste opspraak, met volharding in het algemeen belang werk zaam te zijn. Ieder zijner stadgenooten kende zeker het wagentje, in debadplaatsen zulk eene gewone zaak, maar daar eene zeldzaamheid, waarin de van het gebruik zijner beenen beroofde man werd rondgereden. Hoe die gebrekkei ij ke zieke eiken da" nog voor groote belangen werkzaam was, wisten slechts zij, die met koloniale aangelegenbeden meer van nabij bekend waren, doch door deze werd hij dan ook des te meer gewaardeerd; geen enkele, welke rigting ook toegedaan (en wij weten hoe die rigtingen verschillend zijn) die hem niet hoogachtte. Hij is dan ook het voorbeeld, hoe eene weten schappelijke opleiding. gepaard met gezond verstanden prak tische oefening, volstrekt niet. in den weg staat om een amb tenaar in den besten zin des woords te worden. Lid van eene rotferdamsclie famielje in den handel met roem en eere hekend en wier leden ook in wetenschappelijk opfigt niet weinig gepresteerd hebben, verkreeg hij den titel van doctor in de rekten teUtrechten legde daarna een uitstekend examen te Delft°af, dat hém den weg opende tothet oost-indisch amb tenaarschap. Op Java was hij zoo wel aan de algemeens sekretarie als aan de kultures (het laatst.in Kediri) werkzaam, tot dat de ziekte de overhand nam, die hem noodzaakte naar Europa terug te keeren. Niet lang bleef hij daar werkeloos; hoewel het hem niet mogelijk was om liet bureau-leven in zij nen gcheelen omvang ie leven, werkte hij op zijne kamer, waar de minister, zoo deze hem noodig had, hem ging opzoe ken. En veel en gewigtig waren de onderwerpen, die hem ter behandeling werden opgedragen waarbij regtskennis. staathuishoudkunde en bekendheid met de behoeften van den handel, benevens van oost-indische toestanden werden gevor derd. Niet. li"t zal iemand gevonden worden, die omtrent liet konsi"iiatie-stelsel. hetindische muntwezen en het tarief zoo teoretisch en praktisch op de hoogte was. In het midden I zijner werkzaamheid, in den letterlijksten zin van het woord, werd hij weggerukt door eene bijkomende kwaalzijne nage dachtenis zal. hopen wij, blijven leven ook buiten het depar tement, waaraan hij zijne laatste krachten wijde, waarbij, wij meenen het gerust te kunnen zeggen, zoo wel in liet be lang van den europeaan als van den ja vaan. veel gedaan heeft. Difgblad van Zuidholland en 's Gravenhage. Kerk- en schooinietnvs. De kerkelijke courant bevat het besluit van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, waarbij twee diakenen bij de lier- vormde gemeente te Oud-Vossemeer van hunne kerkelijke bediening zijn ontzet, wegens het niet nakomen der voor schriften van het reglement voor de diakoniën, en het niet bedeelen van een lidmaat der hervormde kerk, te dier plaatse wonende, in weerwil van een daartoe door den kerkeraad genomen gesluit. De heer F. de Willigen, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te 's Gravenhage, heeft, op verzoek, on der aanspraak op pensioen, zijn emeritaat gekregen. De heer II. P. de Kanter predikant bij de hervormde gemeente te Brielle heeft met 1 april zijn emeritaat gevraagd. Marine en leger. Op last van den niin.isle» van oorlog is ter kennis van alle autoriteiten bij het leger gebragt, dat, ter voorziening'in de behoeften van alle voorwerpen van kleeding en uitrusting, het ledergoed en paardentuig voorliet jaar 1S62, bij alle korp sen behoorlijke kontrakten moeten worden aangegaan. Gemengde berlgten. De fransclie keizer heeft de hooggeplaatste ambtenaren in de departementen uitgenoodigd en men weet. wat dit woord in Frankrijk zeggen wil om in 't belang der nijverheid fees ten te geven. Wat zou dit hij de Haarlemmers bijval vinden, ze zouden weer feesten kunnen geven, even origineel als de vorigen want origineel waven ze van 't begin tot aan 'teintl, van de fêtes chainpêtres ten 7 uur 's morgens beginnende, tot en met het origineel te kort van twaalf duizend gulden. Maar zoo hieven zij op de hoogte van lum tijd die zoo bij uitnemendheid origineel mag genoemd wordenin onze ge woonten, litteratuur en beschouwing. Car tons tant que nous sommes, Lynx envers nos pareils, et taupes envers nous, Nous nous pardonnons tout, et rien aux autres hommes. Overal is die tendenz lot originaliteit merkbaar. Soms tracht men dan ook die originele beschouwingen zoo veel mogelijk in praktijk tebiengen,een enkel voorbeeld Men dacht vroeger dat het vereischte voor eene haven was, er ten allen tijde te kunnen inloopen. Daarom werdVlissin- gen, wat dit betrof, voor eene der uitstekendste gehouden, waar zelfs gedurende den felsten winter de schepen een toe- vlugtsoonl hebben; neen zeggen de heeren, de werf van Vhssingen, die in naauw verband met de haven staat, moet verplaatst worden naar den Helder, waar men somtijds na eeuige weinige nachten vkirst niet meer in of uit kan komen. De redenen daarvoor op te geven zijn i. dat aan deze nieuwe beschouwing de eigenschap niet kan ontkend worden van origineel ie zijn2. dat het eindelijk ook eens tijd werd die werf naar Holland over te brengen zoo ongeveer op de zelfde wijze als men dit de koftij veilingen der handelmaat schappij gedaan heeft. Originele tijd Als Nederland echter in moeijelijklieden komt en Zeeland noodig heeft, dan komen er weder origineel hoogdravende proklamatiën zal j Zeeland dan ook maar weer origineel genoeg zijn er zich bij - zonder veel aan te storen I Orginaliteit in alles inde gebeurtenissen van groot en klein gewigt. i lu Rome, waar de politieke toestand ook niet vrij van ori- ginaliteit is, en de St. Pieterspenning 3,SOI),767 kroonen uit alle landen daarheen heeft doen vloeijen, is aan een belgisch kunstenaar door H. M. de koningin van Spanje den lastopge- dragen eene kast te vervaardigen ter bewaring van fotogra- I fiën, welke de originele som zul kosten van 1ÜU.000 franken. Het is thans bij regterlijk vonnis uitgemaakt in Frankrijk dat de fotografen, die door middel der daguerréotype andere fotograffën namaken, welke door hunne kollegas open- 1 baar zijn gemaakt, niet wegens nadruk kunnen vervolgd worden. j ln Frankrijk hebben gemiddeld 10 personen per dag de originaliteit. die zeker uit Engeland is overgekomen, zich i vanhet leven te berooven, dat is ongeveer 3,S9Ü'per jaar het- 1 geen steeds vermeerdert even als het aantal port betalende brieven in ons laud, welk getal in 1848 bedroeg 6,1 f>7,856 en in 1861, reeds 19,708,261r - I De maarschalk Pélissier, die ook op de hoogte van zijn tijd staat wat originaliteit betreft, zou eerstdaags in Frankrijk 1 voor den regter moeten verschijnen op aanklagt van zijn knecht, wegens mishandeling. De maarschalk vond dit echter al te origineel en heeft de zaak afgekocht. Eene dame te Genève heeft den 30 december 11. aan de policie aldaar, de invrijheidstelling verzocht van alle honden, die tot den 31 's avonds op straat, als losloopende zonder muilband, zouden worden aangehouden. Zij heeft tot dat einde de boete van 3 franken voor eiken hond betaald, bene- I vens een muilband. Het aantal der op die wijze in vrijheid gestelde dieren bedraagt 18. De oostenrijksche veld tuigmeester Benedek heeft eene originele wijze om zich van de gunst zijner troepen te verze keren, daar hij dagelijks een kapitein, een luitenant, een onderofficier en een soldaat aan zijn tafel noodigt. De sol daat. heeft zijne plaats steeds tegenover den gastheer. Per telegraaf is het berigt uit Petersburg ontvangen dat de sterrekundige Wuncke eene tcleskopische komeet ontdekt heeft. Te Seckenheiin in het groot-hertogdom Baden it eene nieuwe machine uitgevonden voor het uitbroeijen van eijeren. Te Conciss aan het meer van Neufchatel zijn door middel van eene baggermachine ruim 800 voorwerpen uit het meer opgehaald, als bijlen, messen, zagen enz., uitmuntend bewerkt, houten vaatwerk, werk enz. Hoe origineel toch al dat nieuws zullen velen zeggen. In Noord-Amerika dat land van originaliteit en onge lukken worden tegenwoordig over 't algemeen houten buizen voor de geleiding van gas gebruikt. Zij zijn van buiten met teer en van binnen met een laag potlood en zwavel be dekt, waardoor zij even duurzaam worden als ijzeren, en daar entegen minder gas laten ontsnappen, daar door de vochtig heid van den grond het hout zwelt en de aaneensluiting bevorderd wordt. Noord-Anierika heeft echter tegenwoordig wel iets anders te doen dan gasbuizen uit le vinden en is thans niet ongelijk aan den persoon in het engelsch spreekwoord.die in een glazen huisje woont en dus zijne buren niet met steenen moet werpen. Ilaar originaliteit heeft echter thans niet kunnen beletten, dat zij den steen der Tvent-kwestie naar Engeland geworpen, toch. hoewel pruttelende, heeft moeten terug ne men. Er zal trouwens misschien wel eens een tijd komen waarin de weg naar dat glazen huisje door oorlogschepen beveiligd, voor Engeland slechts moeijelijlt begaanbaar zal zijn iu de smaak van onze middelburgsche buitensingels waarvan op eene breedte van 7 ellen slechts één el (ruim gerekend) be gaanbaar is. Dit is nu wel origineel maar minder aange naam, evenmin als dat Middelburg thans weder op een origi nelen afstand van Rotterdam is gelegen. Geduld maar, dat zal wel veranderenals wij een spoorweg hebben! Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 19 dezer: P. de Vos, jm. 20 j. met P. F. van Batty, jd. 23 j. J. C. Louws, jm. 27 j. met A. C. Diesch, jd. 36 j. Vlissingenvan 11 tot 18 januarij. Gehuwd: A. A. Verwerda, jm. 35 j. met C. P. Gisquire, wed. van N. Grootjans. 44 j. Bevallen M. Bostelaar geb. Heiligers, z. J. Roest geb. de Beer. z. J. Meyneke geb. van de Velde, z. J. P. van der Welle geb. van der Brugge, d. P. B. Regeer geb. van Hassel, z. C. P. van der Plaat geb. Fey. d. D. Bok geb. Zwier, z. Overleden J. C. Meyneke, cl. 2 j. J. Gossmann, man van P. van den Bos, 56 j. J. L. Dronker.s, vrouw van J. Dobbe laar.32 j. J. P. Loos. jin. 53 j. A. Yzebrand. jd. 88 j. M. de Meijer, wed. van N. van der Lek. 89 j. M. C. Lambregts, wed. van J. C. lleron, 70 j. F. W. Borghmans, z. 8 m. J. van Kleeven, z. 14 ni. Goes, van 11 tot 18 januarij. Gehuwd J. G. Dobbelaere, wedn. 27, met M. E. Massee, jd. 32 j. K. Rutsaert, jm. 28 j., met A. de Wijs, jd. 20 j. J. Brouwer, wedn. 59 j., metW. Besuijen, jd. 41 j. BevallenF. van llese, geb. Kloosterman, J. M. J. Anemaet, geb. Engelblik, d. P. J. Heijkam, geb. Massee, d. A. M. Brusclietto. geb. Verheeke, d. Overleden J. M. Smits, wed. G. Stevens, 57 j. M. Arentz, wed. W. Plan keel, 78 j. Zierikzeevan 4 tot 18 januarij. Bevallen M. den Boer, geb. van der Maas, d. A. van Krieken, geb. van der Valk, il. W. C. Guinee, geb. Schouten, d. J. A. Bax geb. Bakker tweel. z. II. Jan^e. geb. Rhodes, z. G. J. Oostennan. geb. Resell, z. J. Antheunisse, geb. Niesse, z.levenl. E. Barkelau,geb. Speelman, tweel. z. en d. A. Anker, geb. Joppe, z. C. Karreraan, geb. van der Schelde, d. J. Bal, geb. Leeuwe. d. E. van de Velde, geb. Neerhout, z. M. Douw, geb. Hogerlieide, d. Overleden: P. Luycx, z. 5 w. J. Kaan, gehuwde man, 62 j. J. Versteeg, d. 9 j. N. Fikweert, z. 10 m. Meteorologische waaraemtngeii, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1862. i Laagste I temperat. J en verschil 0 met de hoogste. Aanmer kingen. W.t.Z.I 6 756 91 6.1 ZOost. I 4 ,756-71 5.6 O. ZO.4.5 753.9 5.6 NO.t.O 3 761.31 1.6 Oost. 4 '766.61-2.6 O.t.N. 10 766.3 -2.9 Oost-, j 4 J 767.9 |-4.3 0.87 6.74 j l.Oj 0.94 7.14 0.0 0.94 7.14 0.0 0.90 5 45 0.0 0.S4 3.92 0.80 3 63 0.85 I 3.51 Thernnoniieflerstamd. jan. 's av. 11 u. 20 gr. 's morg. 7 u. 17 "smidd. 1 u. 24 's av. 's morg. 7 u. 16 's midd. 1 u. 22 's av. 's morg. 7 u. 23 's midd. 1 u. 26 gr. ligt bewolkt, bew. en heijig. bew. en heijig. bew. en bctr. ligt bewolkt, bijna helder, bijna helder. 11 u. 20 gr. 11 u. 23 3uitmlanï>sdic tijïringcn. ^oortl-Amerika. Volgens The lieralil hebben de bondstroepen op 3 januarij eene groote overwinning behaald te Hilton-Heail, bij Port- Royal. De landingstroepen en de kanonneerbooten hebben deel genomen aan het gevecht. De troepen zijn tot op 6 mij len van Charleston voortgerukt. De s'.oomboot Vanderbilt heeft van Port-lloyal 3,700 balen katoen naar Ncw-York ge bragt. Er hebben gevechten plaats gehad aan de oevers van den Potomac en te Hancock in Maryland, zonder veelbeteeke- nende uitslag. Een treffen bij Iluntersville in Virginie heeft ten gevolge gehad dat de gekonfedcreerden met zwaar verlies zijn terug getrokken.

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2