MIDDELBURGSCHE C 0 l ir v N T. Zaturdag r 8, A ■J 1862. 18 Jaiiuarij. Deze couraufc verschijnt des dingsdags, dondèrdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingën geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drié maanden is 8franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doödbekendmakingen ënz. van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen Editie van vrijdag avond S ure. ©innmlanüsclje tijdingen. Middelburg IX Januarij. De nederlandsehe schoonerbvik Dollard, gezagvoerder Koster, die in den aanvang van liet vorig jaar in ons gewest op zulk eene treurige wijze is bekend geworden door hare stranding voor Vlissingën, is den 11 dezer, op de zoogenaamde Rill-point, twee mijlen ten westen van Kynarie Cove, ge strand. Van de ekipage heeft zich slechts één man (Frans de Roos) kunnen redden. liet schip was in korten tijd spoor loos in de golven verdwenen. Men schrijft ons uit Oostburg, 15 dezer. „De leden van het alhier gevestigde tooneelgezelsehap „IJver en leerzucht" gaven gisteren eene voorstelling ten voordeele van de armen vanbeidergezindten in deze gemeente. „De opkomst van toeschouwers was niet groot, 't geen wel te betreuren is, vooral om liet goede doel waarvoor de leden van het gezelschap zoo geheel belangeloos hunnen tijd en ga ven beschikbaar stelden." Tot lid van den gemeenteraad van Haarlem is benoemd de heer F. L. Kist, met 38'! van de 515 geldige stemmen. De overige waren over verschillende personen verdeeld, waarvan de heer W. F. G. Derx er IS en de heer S. Fongers 47 be kwam. Uit Leider, schrijft men ons. 16 dezer „Met betrekking tut liet doof den hoogleeraar de Wal aan gevraagde eervol ontslag, verneemt men nader dat er veel vooruitzigt bestaat dat dit hem voor alsnog niet zal verleend worden, maar liern daarentegen, even als dit in vroegeren tijd met professor Iloltius, te Utrecht, het geval is geweest, een langdurig verlof zal worden toegestaan, om op die wijze te trachten zijne wankelende gezondheid te herstellen. Men heeft alzoo cenige hoop dathet verlies, waarmede de akademie werd bedreigd, slechts tijdelijk zal zijn en niet zoodanig als men zich nad voorgesteld." Dezer dagen is de gemeente Leiden, door den burgemeester vertegenwoordigd, tegen den 11 februarij aanstaande, voor de regtbank aldaar door de algemeene kommissie van likwi- datie der voormalige weeskamers gedagvaard, tot het doen van rekening, verantwoording en afgifte wegens een aanzien lijk bedrag boedels, door de stad Leiden van de voormalige weeskamer aldaar in beheer genomen, of wel betaling van twee tonnen gouds. Dingsdag avond heeft bij II. M. de koningin-moeder eene luisterrijke soirée plaatsgehad, welke werd bijgewoond door HH. KK. HU. prins en prinses Hendrik, Z. D. II. den hertog Bernard van Saxen-Weimar en prinses Anna, benevens vele andere hooge dignitarissen. Met den grootsten bijval werden door de leden van het gezelschap van den heer Monrose eenige tooneelstukken opgevoerd. Door den jeugdigen violist, den heer Lotto, werden ook eenige nummers met waar kun stenaarstalent voorgedragen, waarvoor hem de vleijendste bewijzen van goedkeuring mogten ten deel vallen. Ten aanzien van de in 18G0 plaats gehad hebbende volks telling verneemt men dat ruim 100,000inschrij vings-biljetten, vregeus daarin ontdekte leemtenaan gemeente-besturen moesten worden teruggezonden. De biljetten in de achter buurten van groote steden ingevuld, waren het gebrekkigst. Met liet drukwerk, begroot op 1000 a 1200 bladzijden, zal men spoedig beginnen en hoe veel moeite het drukken van cijfers ook kost, hoopt men met het werk gereed te zijn vóór ultimo december 1862. Het werk der telling van 1849 was eerst afgeloopeuin 1853 en dat der telling in België van 1856 op 3 april 1861. De raad van 's Gravenliage heeft het voorstel van burge meester eu wethouders aangenomen, om de exploitatie van het gemeentebadhuis te Scheven ingen, welke in het afgeloo- penjaar zoo gunstige resultaten opleverde, iu 1862 weder door de stad te doen plaats hebben. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 18 tegen 13 •temmen besloten de som van f7500beschikbaar te stellen tot het :nrigten van het logement De groote doelen tot een gebouw, bestemd tot het geven van lessen door de hoog leeraren van het Athenaeum illustre. De kommissie uit den gemeenteraad te Delft, aan welke de behartiging der belangen van de akademie is opgedragen, heeft eene audiëntie gehad bij Z. K. H. prins Hendrik. Uit Londen wordt gemeld, dat de heer J. W. Z. van Oorut, vergezeld door eene deputatie uit de nederlandsche kommis sie voor de groote internationale tentoonstelling, zaturdag 11. in de Strand eene bijeenkomst heeft gehad met den sekretaris dier tentoonstelling, den heer F. R. Sandford. Het is gebleken, dat de oogziekte, door welke ruim 1200 personen van de bevolking derkolonieYeenhuizen, dus onge veer een vijfde daarvan, werd aangetast, besmettelijk was en dat die besmettelijkheid door het zamen wonen in niet luch tige lokalen toenam. Deskundigen, door de regering der waarts gezonden, hebben er belangrijke operation verrigt. Eerstdaags zal te Wijk aan Zee een aanvang gemaakt wor den met eene reeks van oefeningen met de bemanning der reddingboot, onder direktie van den luitenant ter zee le klasse W. Sluijterman van Loo, hoofdzakelijk ten doel hebbende haar te leeren hoe in nood het reddingvaartuig naar eisch moet worden behandeld en bestuurd. Men verneemt dat er van staatswege te Tilburg eene fabriek van spoorweg-materieel zal opgerigt worden, welke men pri mitief-van plan is geweest te Breda te vestigen, doch waarvan men aldaar heeft moeten afzien ten gevolge van de mindere geschiktheid van het benoodigd terrein. KüenoemiingëiRi éiS besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer L. graaf van Bijlandt, opper-ceremoniemeester des konings. tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van het grootkruis der orde van de Waakzaamheid of van den Witten valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach ge schonken. Benoemd tot broeder der orde van den Nedejdandschen leeuw de heer D. Ilirsch, hoofdonderwijzer van de inrigting voor doofstommen-onderwijs te Botterdam. schutterijen. Benoemd bij het bataljon rustende schut terij no. 5 in de provincie Zeeland, tot len luitenant-adju dant de 2e luitenant A. G. V. Hombach, en tot 2en luitenant de sergeant T. J. Stubbé. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belas tingen en akcijnsen te Jelsum de heer J. H. Wijhrands, thans meter-taxateur van den turf te Wolvega. waterstaat. Bevorderd, met ingang van 1 april, tot opzigter van den waterstaat 2e klasse de opzigter 3e klasse J. J. Spruyt, en tot opzigter 3e klasse de opzigter 4e klasse J. C. Dirks. ïterk- en sclioolnieuws. De heer Chantepie de la Saussaye heeft hetberoep naar de nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam aange nomen. Men verwacht te Leiden dat hij aanstaanden zondag mededeeling zal doen van de redenen die hem geleid hebben tot den gewigtigen stap, de waalsche kerk, waaraan hij vol gens zijne eigene verklaring zoo gehecht was, te verlaten. De heer Busken Huet, predikant bij de waalsche ge meente te Haarlem, heeft zijn ontslag genomen. Bïarisic en leger. Volgens schrijven van Zr. Ms. stoomschip Zeeland, kom- mandarit kapitein ter zee G. Fabius, lag dat schip den 22 december in de haven van Curasao. De gezondheidstoestand der ekipage was zeer voldoende. Dingsdag is van Nieuwediep uitgezeild het nederland sche schip Stad Enschedé, gezagv. Retgers, bestemd naar Batavia, aan boord hebbende een detachement kolonialen, sterk 125 man, bevelhebber de kapitein der infanterie F. K.N. van Bijleveldt, die van verlof terugkeert, benevens de 2e lui tenants der infanterie F. W. G. P. van Werkhoven, J. M. W. Schiundt Bodieu en A. Hoek, en den officier van gezondheid 3e klasse Arntzenius. Gemengde berigtcn. In alle mogelijke reisbeschrijvingen komt ongeveer de vol gende episode voor. Na eenige aller vervelendste uren in eene diligence te hebben gezeten komt men in een logement en wil dineren. Men bestelt een diner en verlangt spoed, daar men slechts een half uur tijd heeft. De knecht belooft u gouden bergen van het diner. Na eenige minuten wordt de tafel ge dekt, een kwartier daarna komt er na veel vloeken tegen den knecht een schoteltje doperwten. Nu kan men toch niet doperwten alleen gebruiken, men vraagt dus dat de andere geregten daartoe noodig, zullen ter tafel gebragt worden. Dit duurt echter te lang. de knecht verdwijnt en komt niet terug, zoo dat de diligence weg rijdt zonder dat men iets gekregen heeft, en de schotel doperwten tot nader order in de kast wordt gezet. In de beschrijving van onzen politieken toestand, zijn ook wel eens zulke episodes. Na vele moeijelijkheden wordt ter tafel gebragt eene regterlijke organisatiede minister belooft gouden bergen, maar men kan toch de regter lijke organisatie niet alleen gebruiken voor dat de regtsvor- dering en strafvordering daarmede in overeenstemming zijn gebragt. De minister treedt echter af, en nu wordt de organi satie even als de schotel doperwten weder tot nader order in de kast gezet. Men klaagt nu wel maar dit helpt bitter weinig; overigens klaagt men tegenwoordig over alles over de organisatie der regterlijke magt, zoo wel als over hare wer king; overal ontbreekt ijver; welnu, de minister van justitie heeft zijn ontslag gevraagd (de doperwten gaan dus weder in de kast), en de klagten over de policie zijn niet altijd gegrond; zij geeft toch wel eens blijken van haren ijver als daar zijn Dezer dagen is te 's Gravenliage een stuurman naar het huis van arrest gebragt, wegens het niet aan boord komen op een koopvaardijschip, nadat hij was aangemonsterd. De wet op de tucht op de koopvaardijschepen zal nu op hem worden toegepast. Eene jonge dame gekleed a quatre épingles werd bij hare komst in de stad Roubaux door de douanen beleefdelijk uitgenoodigd een oogenblik in het bu reau uit te rusten, en toen zij aan deze uitnoodiging had vol daan verzocht men pro forma om h;\ar mof te zien. D uir men in dien mof 200 sigaren vond. kreeg men ook vermoeden op de krinoline, en bij onderzoek bleek dat deze nog 300 pa- natellas en 8 pond tabak verborgen hield. Te Hasselt is de justitie, na pas „de zwarte bende" te hebben vernietigd, eene nieuwe bende op het spoor, die zich de „witte bende" noemt. Somtijds is de policie zelfs al te ijverig. Te Zwolle werd des nachts door een nachtwaker gearresteerd eenealleenloopende kip die door hem, waarschijnlijk daar hij in zijn ijver zijn post niet wilde verlaten, niet naar het bureau van policie, maar naar zijn eigen kippenloop werd gebragt, welke zich in de nabijheid bevond. Deze al te ijverige nachtwacht is echter thans van diefstal beschuldigd, en het O. M. rekwireert 4 maanden gevangenisstraf. De kantonregter te Gronin gen heeft zelfs in de Gron. courant dezer dagen openlijk geklaagd over den geweldigen last. dien hij en ook de ingeze tenen hebben van die buitengewone aktiviteit der policie- beambten, welke hem in 1SG1 meer dan duizend zaken te behandelen hebben gegeven, en processen-verbaal opmaken over en bij de minste aanleiding. En nu klaagt men nog over de policie, - men is ook ner gens mede tevredentevredenheid is dan ook waarschijnlijk daarom de grootste schat, omdat ze zoo weinig gevonden wordt. Eene dame in Drenthe kreeg van haar echtgenoot als nieuwjaarsgeschenk 12 paar glacéhandschoenen. Ontevre den oyer dit nietig cadeau wierp zij, alleen zijnde, die hand schoenen in 't vuur. Hare ontevredenheid veranderde echter in schrik en spijt, toen zij vernam dat in ieder paar hand schoenen een bankbiljet van f 100 geweest was. Te Anereest was de wethouder der gemeente niet tevreden voor hij de ge meenterekening in orde had gemaakt. Deze was namelijk zeer verward, ten gevolge waarvan reeds de ontvanger in hechtenis en de burgemeester ontslagen is. De man wilde niet tevreden zijn en werd krankzinnig. Gelukkig hebben wij ook een paar bewijzen, hoe spoedig men somtijds tevreden kan zijn Pruissen is tevreden met officieren van de landmagt als marine-officieren te zien dienst nemen, en heeft dezer dagen een daartoe strekkend verzoek aan de officieren van liet leger gerigt 't is vaar, maar waar, en le vrai peut quelque fois n'être pas vraiscmblable. Te Dmude is zekere heer Sauvage door aankoop eige naar geworden van den titel van baron tot dus ver in 't bezit van den baron Weyne. De nieuwe eigenaar van dien titel ver langt nu voortaan als baron erkend te worden, en is tevre den. Eine alte Geschichte, doch bleibt sie immer neu. Te Delfshnven werd in de vorige week door den omroeper, tevens postillon d'amour aldaar, ter kennisse gebragt van dc ingezetenen, dat een tot trouwen gezind jongeling eene jeug- dige echtgenoot met eenig fortuin zocht; hij zal nu op deze wijze eene vrouw krijgen en tevreden zijn? I De sterrekundigen zijn tevreden dat er in dit jaar eene ver- j duistering zal plaats hebben van den ring van Saturnus. i De boekenliefhebbers, dat te Parijs in de volgende maand de j bibliotheek van wijlen den graaf ile la Bedoycre zal verkocht

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1