mengelingen. oorzaakt hebben, en dat hun dood niets anders geweest is dan het natuurlijk en higisch gevolg hunner eigen sofismen en lasteringen. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen elke ovatie bij de komst dier heeren. Z j moeten met onderstellen dat Engeland in hun belang, op het punt geweest is een oor log te aanvaarden. Zij zouden zieli gelukkig achten indien zij, in Engeland komende, het land in een nieuwen oorlog konden wikkelen. Engeland zal, b.j de missie die zij ie ver vullen hebben, niet uit het oog verliezen, dat zij alleen de zaak der slavernij vertegenwoordigen, indien ze al iets ver tegenwoordigen." De Moniteur, The times en andere buitenlandsche bladen zijn zeer verontwaardigd over het verstoppen der haven van Charleston. Wij zijn het eens met L'indépendance beige, die oordeelt dat de bondsregering ten deze m haar vegt is. Dat is het oorlogsregt. Rusland heeft tijdens den oorlog in de Krim evenzeer de haven van Sebasiopol onbruikbaar gemaakt. Men verneemt dat dejapansehe regering steeds voortgaat met blijken te geven van hare goede gezindheid jegens de verschillende diplomatieke agenten teJeddo. Het issteeds een voorwerp der voortdurende zorgen van het goeverne- raent, de vreemdelingen legen de veelv uldige aanslagen der japansehe heethoofden te beschermen. In ons vorig nomtr.er hebben wij gemeld dat de Tuscarora voor de haven van Southampton het anker heeft laten vallen, met het doel om zich meester te maken van de Nashville. Men verneemt thans dat het engelscli goeveinement aan de Dauntless van 31 stukken in last. gegeven heeft om streng toe te zien dat er geen gevecht tusschen die beide schepen plaats hebbe in de engelsche wateren. Bij de wreedheden in Bolivia gepleegd, heeft ook de fran- sche konsul beleedigingen ondervonden. Frankrijk zal dus ook daarheen binnen kort wel eenige schepen zenden. Een blik op de thans gepubliceerde balansrekening van de fransche bank heeft wel eenigzms de meening doen verande ren van lien die steeds gelooven aan de onuitputtelijkheid van het fransche financiewezen. Deze officiële opgaven zijn verre van geruststellend. Dit is ten minste zeker dat de bank niet het voorbeeld der engelsche zal kunnen volgen, die het esconto verlaagd heeft. De keizer van Oostenrijk bevindt zich nog in Venetië en zal vermoedelijk hmnen weinige dagen naar Weetien terug keeren. De vestingen Verona en Pechiera zijn met de meeste naauwkeurigheid opgenomen. De kanonnen en forten worden zeer in kleine bijzonderheden nagezien, hetgeen bij vorsten anders niet de gewoonte is. Te Verona verzocht de generaal Benedek van het bij de reglementen geboden stilzwijgen te mogen afwijken. IIij hield een aanspraak. De juiste woorden die hij bezigde, schijnen niet opgeteekend te zijn, maar het hoofddenkbeeld was, dat het leger, even als het slechts één God aanbidt, in alle tijden,onderalleomstandigheden, inetde zelfde vastberadenheid, zonder aanzien van nationaliteit, godsdienstbelijdenis ofgeboorte, ook e'énen keizer steunen zal. 't ls niet twijfelachtig zegt de Ost Deutsche Post wat, de bedoeling was. De generaal wilde in naam van heileger verklaren dat de worsteling der nationaliteiten in zijn gemoed geen weêrklank heeft gevonden en dat de agitatie die zich in onderscheidene kroonlanden openbaart, geen invloed op het leger zal uitoefenen. Door een dagblad van Verona wordt beweerd dat de be volking den keizer goed heeft ontvangen, maar den toon waarop dat gezegd wordt getuigt dat men zich van vreugde betoon onthoudt. Dit is ook zeer natuurlijk want de keizer doet ook zeer weinig om de inwoners van Venetië met zich te verzoenen, 't Schijnt dat voor hem Venetië slechts een geretrancheerd kamp is. Uit Koppenhagen wordt gemeld dat Pruissen de diploma tieke betrekkingen met Denemarken zal afbreken, als het deensch goevernement voortgaat te eischen dat Sleeswijk vertegenwoordigd wordt. De Kölnisehe Zeitung meldt dat Amerika, Brazilië en Chili tot het belgische voorstel betreffende den afkoop van de Scheldetol zijn toegetreden, doch de eerstgenoemde mo gendheid onder voorwaarde dat het voorstel door Nederland in heginsel worde aangenomen, hetgeen, volgens dat blad, reeds sedert eenigen tijd gebeurd is. CBiÉna. Terwijl in Europa en Amerika veler gemoederen in gisting zijn heeft dit ook in andere werelddeelen plaats. In China is het zoo lang tegengehouden ontwikkelingsproces thans meer en meer beteekenend geworden. De leden van den keizerlijken raad spoorden reeds sedert augustus en september 1800 den keizer aan tot allerlei han delingen ten nadeele der europeanen, waarvan in der tijd de bekende verwoesting van het zomerpaleis het gevolg was. Niettegenstaande deze gevoelige les bleven die raadsleden later na den dood des keizers, leden van het regentschap geworden deze vijandige polemiek doordrijven, en het hoofd der regering in allerlei intrigues en hofkabalen wikke lende, dit tot verraderlijke handelingen tegen de vreemde lingen opzetten. Prins Kong die de meer liberale (chine- sche) denkbeelden voorstond, had reeds van den beginne af getracht hen daarin tegen te gaan en besloot nu, na het vertrouwen van alle partijen te hebben gewonnen, eene krach tige houding tegenover hen aan te nemen. Bij afwezigheid van den nieuwen keizer werd een voorstel, gedaan, om de funktien van den raad van agentschap op te dragen aan de keizerin-weduwe in vereenigiug met de prinsen van den bloede, door dezen raad buiten weten van den keizer. 1 gezag werden nu de leden van den raad gearresteerd en deels 1 ter dood, deels tot gevangenisstraf veroordeeld. De keizerin- weduwe werd nu tot regentes uitgeroepen en prins Kong tot I eerste minister benoemd. j Omtrent de Taipings wordt berigt dat zij tot in de nabij- beid van Shanghea zijn voortgerukt en die stad bedreigen. De vreemdelingen aldaar hebben zich tot een corps vrijwilli gers gekonstituëerd en de geallieerden zullen in overleg met prins Kong binnen kort krachtige maatregelen nemen oin de Taipings hier en op andere punten te keer te gaan. Pruissen. Berlijn 1 A januarij. De koning heeft heden de zitting van den landdag geopend. In de troonrede zegt Z. M. onder anderen, dat de voor te dragene wetsontwerpen zullen bewijzen dat hij getrouw aan zijne beginselen, steeds op de ontwikkeling der konstitutie bedacht is. De inkomsten van den staat vermeerderen gestadig, waar door de middelen ten deeië gevonden kunnen worden om de uitgaven te bestrijden die door de hervorming des legers ge vorderd worden. De troonrede gewaagt van de gelukkige vereffening van het geschil tusschen Amerika en Engeland; van de ontmoe ting met den keizer der frunsehen, waardoor de bestaande vnend-nahuurlijke betrekkingen nognaauwer zijn geworden; en vermeldt dat de onderhandelingen over een handelsver drag met Frankrijk voortduren. Voorts gewaagt de troonrede van het streven der regeriDg naar het invoeren van gelijkmatigheid in de militaire ïurig- tingen der duitsche stalen van de hervorming der bondsin- rigung, welke Pruissen voortdurend in het belang des vader lands zal trachten te bevorderen. De koning drukt zijn leedwezen uit over het voortduren van den strijd over de keurbessische grondwet, en zijne hoop op het herstel der konstitutie van lböi. Hij geeft te kennen dat hij gezamenlijk met Oostenrijk vertrouw elijke onderhandelingen over de zaak der hertogdom men met Denemarken geopend heeft en dat te dien aanzien door alle duitsche bondgenooien getrouwelijk wordt vastge houden aan het regten aan de verdragen. Ten slotte op de inwendige aangelegenheden terugkomende, zegt de koning dat de ontwikkeling der instellingen strekken moet om de kracht en de grootheid des vaderlands te verlioo- gen; dat hij nooit zal toegeven dat de toenemende ontwik keling van Jiet inwendige staatsleven de regten der kroon en de magt ea veiligheid van Pruissen in gevaar brenge; dat de toestand van Europa eene eendragtige zamen werking tusschen vorsten volk vereischt, en dathij rekent op de vaderlandlie vende ondersteuning der vertegenwoordiging. Portugal. De Cortes hebben het ontwerp aangenomen, waarbij de prinsessen van den bloede, die in het huwelijk treden, ook bevoegd worden verklaard tot de troonsbeklimming, mits hare echtgenooten, binnen z?;s maanden na de uitvaardiging dezer wet, zich verbinden geeue vreemde kroon te zullen dra gen en zich lateri naturaliseren als portugezen. De berinnen omtrent den gezondheidstoestand van den tegenwoordi^en koning en zijn broeder dom Augusto luiden gunstiger. Italië. De lieer Crispi heeft in de kamer van afgevaardigden te Turijn op den li januarij den minister van bmneulandsche zaken geïnterpelleerd over de gebeurtenissen voorgevallen te Castellamare. De president van den raad heeft hem geant woord dat die opstand zich bepaalt heeft tot de stad en spoe dig onderdrukt is. De heer Crispi heeft zich daarop weder eenigen tijd bezig gehouden met over Sicilië te spreken waarbij hij zich steeds in zijn element gevoelt. Men weet dat de heer Crispi gewoon is S.cilië of zich zeiven te behan delen. De schatkist van Turijn heeft eene week geleden 12 millioen franken gestort in die van Napels, welke gisteren nog met 8 vermeerderd zijn. De generaal Serrano heeft den titel van hertog ontvan- gen> De ligtingen worden steeds met goed gevolg voortgezet. Met zekerheid kan thans het getal napelscheti die aan het einde der maand februarij onder de wapenen zullen zijn, be rekend worden op 80,000. Men ziet, niettegenstaande het miiiis:erie thans weder bev 'stigd is, en door de meerderheid ondersteund wordt, echter in deze maand weder eene krisis te gemoet. Het dagblad Annonia verwijt aan den priester Passa- glia, die thans een weekblad U'tgeeft. waarin hij zijne ideën ontwikkelt, dat hij zich op straat vertoont als leek gekleed nu is het waar dat hij gezien is in eene bruine jas, hetgeen welligt eene kleur mag genoemd worden, die den leek eigen is, maar toch in geen geval wereldsch mag genoemd worden, en als zoodanig door velen ook niet beschouwd wordt. Het officieele dagblad meldt, dat de rust na de wanorde te Castellamare niet meer gestoord is geworden. Alle tijdin gen van Sicilië komen hierin overeen, dat de staat van zaken op het eiland allezins voldoende is. Het zelfde dagblad zegt in het verslag der inwijiug van de schuttersvereeniging.dat Garibaldi zijn leedwezen heeft te kennen gegeven, dat hij verhinderd was de plegtigheid bij te wonen -, Cialdini kon door dienstzaken niet aanwezig zijn. en toch zoo als het heette uit 's keizers naam verworpen. Ten gevolge van deze willekeurige daad en door het a t licht komen van onwettige handelingen en misbruik Het akademisch onderwijs te Heidelberg" „Vrijheid! is het woord dat in de frontispice isgeschretjett van den akademischen tempel te Heidelberg. Lehr en lernfrël- heit algeheele vrijheid voor allen, is het groote denkbeeld, 't welk van Duitschland het vaderland van het vrije denken heeft gemaakt. Wij hebben meer bijzonder le Heidelberg het onderwijs van het regt willen gade slaan, om. na eene ver gelijking met onze instellingen, te onderzoeken ofdeduitsche zienswijze bij ons met voorzigtigheid toegepast, niet nuttige wijzigingen kan doen brengen in onze regtsgeleerde fakul- teiten." Met deze woorden begint een artikel in het Journal des de'bats van den heer Gabriel Benoit-Champy. jur. doctor en advokaat bij het keizerlijk hof. dat ons belangrijk genoeg toescheen, om het hier in hoofdpunten mede tedeelen. Zoo als wij reeds zeiden, onderwijzers en leerlingen zijn vrij. Een professor in de regten kan geene kolleges geven in de medicijnen, maar anders is hij in zijn fakulteit vrij, en niet gebonden aan programmata of akademische reglementen. De student betaalt voor ieder kollege een retributie, en het is dus in 't belang van den professor oin te voldoen aan zijne leerlingpn, die. zoodra zulk een kollege ophoudt nuttig eu praktisch te zijn en op de hoogte van de wetenschap te staan, zulk kollege niet meer bezoeken, en zich op andere banken dan die van den verlaten professor nederzetten. j Elk student kan na de universiteit te hebben verlaten na eene „stage" van twee jaren een licenciaat van professor (venia doceudi) solliciteren. In de regten kan de verleende autori satie zelfs weder terug getrokken worden. Onderden titel van privatiin docens opent de doctor in een der zalen van het uni versiteitsgebouw een kollege over het onderwerp zijner keuze. Is zijn onderwijs goed, dan kan hij in korten tijd de banken ontvolken van een titulair professor, die vroeger in grootaan- I zien was. Weldra kan hij nu den titel van professor extraor dinarius aannemen, als hij zich door eenig geschrift of door zijn onderwijs buitengewoon onderscheidt. Na hem dezen titel te hebben geschonken, wordt hij door de universiteit aan den minister als professor ordinarius voorgedragen. Men heeft geen naijver te vreezen van kollegas. want ook hun voordeel kan en zal het zijn. wanneer een professor van groote talenten van alle landen studenten naar de universiteit trekt, i die hem heeft gekozen; ook hun auditorium wordt op deze wijze talrijker. Het weinig geldelijk voordeel der wetenschappelijke stu diën staat den student hier niet in den weg. die het voorbeeld heeftin den beroemden professor in de pandecten Vangerow, die dikwijls van zijn kollege 00,001) franken maakte. En toch zijn de verschuldigdeakademiegelden in dejuridische fakulteit in Duitschland minder dan m Frankrijk, maar liet door den student verschuldigde vloeit daar niet zoo als hier in de schat kist. Daarenboven heeft ieder professor van staatswege een vast honorarium dat varieert naarmate de talenten van dezen meer of minder z jn en naar mate de aanbiedingen bij zijne verkie zing. door andere universiteiten aan hein gedaan min of meer schitterend waren. Het honorarium van prof. Vangerow is 9000 franken. i De beginselen waarop deze vr'je organisatie rast. dra gen reeds in zich zeiven blijken barer uitwerking. De profes sor is thans geen beëedigd gesalarieerd ambtenaar; hij is onafhankel jk. omdat hij van het publiek en niet van den minister afliankeljk is, omdat hij zijne bevordering kan wachten van zijne talenten, en niet van de gunst waarin hij bij ile regering staat, omdat hij in een woord niet een wel denkend burger behoeft te zijn om zijn leerstoel te behouden. Hij wordt steeds aangewakkerd door twee krachtige be weegredenen strijden tegen zijn jongere mededingers, vol- 1 doening aan de praktische behoeften van den student. Die twee beweegredenen houden elkander in evenwigt, en als de ambitie om een mededinger te overtreffen, hem door zijne wel-sprekendhe.d doet schitteren, vergeet hij niet dat hij zijue 1 leerlingen kan verliezen en wacht zich wel otn de wetenschap aan zijne zucht tot welsprekendheid op te offeren. Men ziet daarom ook in 't algemeen de duitsche professor weinig werk maken, welligt te weinig van oratorie, waardoor zijne kollegesin duidelijkheid en eenvoudigheid winnen. De onder- wijzer is meer repetitor dan orator, cn zonder juist te dikte- ren spreekt hij toch langzaam en duidelijk opdat men zijne woorden gemakkelijk zoude kunnen opsehrijven. Als de toehoorders de eene of andere uitlegging of opmerking niet inogten begrepen hebben, hoort men dadelijk een geschuiffel der voeten, en de professor herhaalt en verduidelijkt zijue woorden oogenblikkehjk. In drie jaren kan de student, aldus eene zeer volledige juridische opleiding ontvangen. II j be studeert grondig het romeinsche regt, het kanotusch regten. de duitsche wetgevingen. Men heeft te Heidelberg een bij - zonder kollegie in ieder dezer genoemde gedeelten, dat zes maal per week wordt gegeven en 2 uren duurt. Zoo vindt de akademische vrijheid in zich zeiven een middel dat haar voor i buitensporigheid behoedt. De universiteit eischt geen enkel examen. Wanneer een student de zuiver vereerende titel van doctor begeert is hij steeds welkom als gevende het teeken tot een akademisch feest. Het programma daarvan is vrij aardig. Een groot diner vereenigt den kandidaat en de professoren. Gedu- i rende den maaltijd loopt het gesprek over regtsgeleerde j kwestiën en dikwijls worden de moeijelijke punten opgewor- I pen en verdedigd terwijl de rijnwijn in de glazen parelt en de gasten in eene aangename stemming brengt. Aan het dessert verwijderen zich de professoren in eene naburige zaal om te beraadslagen, terwijl zij den kandidaat alleen laten met j de „de'bris du festin." en overigens vrij onbejiuiy^nerd is over zijn lot. Weldra toch komt de pedel heifl yetzcfekefr de koffij te gebruiken hij begeeft zich dan naar dê-verga«lèr<te jirofes- I soren en de dekaan spreekt het plegtigê Digniises etc. uit. De organisatie dezer duitsche akademie die theoretisch van -graaf 11 uitblijft nog zeer voor verbetering vatbaar wat het '"j pmjtfisch^betreft. De student die zijne studiën te Ueidel- -j b^rg^qto^^tieeft. zou nog een zeer slecht magistraat of een 'Y^g^ekëbend advokaat zijn, waarom hem voor alle be- j^treKkioge» ehïï'examen wacht, en wel een staats-examen. l-Z'luki-'èeit?etfftnien duurt verscheidene dagen, en is alleen the- oretisclv; ^flftmeer hij daaraan voldoet, brengt hij een jaar 1 jlóoreene.^stage" makende, waarop hij nog proeven van zijne praktische bekwaamheid moet afleggen voor eene kommissie

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3