in het onzekere, of deGedeh, bestemd om genoemden kom- i roandant van daar af te halen, zich ter afhaling der passagiers naar Pinang heeft begeven. Bevatten de berigten uit Europa nog weinig wat tie gun- stige verwachtingen, omtrent den minister van koloniën ge- koesterd, mogt voeden, het ligt in den aard der zaak. dat onze nieuwe landvoogd op het hem nog zoo vreemde gebied even- min nog beslissende stappen heeft gedaan. Ondertussohen zijn er toch eenigekarakteristieke bijzonderheden, waarop wij tien lezer in den loop van dit overzigt wijzen welke in het alge- meen goede hoop geven. Wij zullen hent niet vennoeijen met allerlei geheel onzekere en tegenstrijdige geruchten omrrent j benoemingen, ontslagen of verloven ten opzigte van hoogge- j plaatste ambtenaren, tlie meer het uitvloeisel zijn van eigene i wenschen, dan wel de slotsommen, uit beduidende \oortee- i kenen gemaakt. Zoo bijv. wist, bij eene tijdelijke ongesteld- heit! van den direkteur der kultures, de een te vertellen ilat hij met verlof zou repatriëren, de ander beweerde daar en i tegen dat hij tot lid van den raad zou worden benoemd, en beide wisten er toch evenmin iets zekers van als wij, of als waarschijnlijk de betrokken direkteur zelf. „Een voorval van beteekenis heeft dezer dagen veel op- j spraak gemaakt. Een der geachtste officieren van gezondheid I te dezer plaatse, die eene aanzienlijke partikuliere praktijk uitoefent, had zijn ontslag uit 's lands dienst aangevraagd. Onlangs werd hij echter verplaatst naar Bandjermasmg. het geen hem, die op het punt stond de dienst te verlaten, tot noodelooze en aanzienlijke uitgaven voor zich en de zijnen verpligten zou. Onmiddellijk begaf hij zich naar Buitenzorg j en beklaagde zich, na bekomen gehoor, bij den goevemeur- generaal over deze naar zijne meening onbillijke en willekeu rige handelwijze. Zijne excellentie gaf onmiddellijk per telegraaf last.om een ar.der in zijne plaats naar Bandjermasmg te zenden en de laatste Java courant deelt reeds mede, dat hem het gevraagde eervol ontslag is verleend. „Een paar benoemingen, dezer dagen plaatsgehad, hebben me ie de aandacht getrokken, die echter minder algemeenen bijval vonden. De eerste is die van den gepensioneerden kolonel P. van Swieten. tot direkteur van het gymnasium. Ondanks de hooge achting welke men den nieuw benoemde toedraagt, keuren velen het af, dat tie betrekkingen van edu cator en onderwijzer aan het gymnasium gescheiden zijn ge worden en men geen rector aan het hoofd plaatst, die tevens direkteur is. De vrees (lat. zulke onderscheiding al te gekun steld en mechanisch is, schijnt ons op paedagogische en psy chologische gronden zeerregtmatig toe. In allen gevalle hopen wij dat men zich niet aan de hagelvelijke poging zal wagen om de bestaande gebreken door invoering eener militaire tucht te willen beheerschen. „De andere benoeming is die van een vóór weinige maanden (niet eerv ol ontslagen kontroleur der le klasse tot konnnies- kontroleur der inkomende en uitgaande regten alhier, eene betrekking bovendien, waaraan eene hoogere bezoldiging is verhonden dan aan zijne vorige. „De jaarlijksche uitbesteding der opiumpacht, dezer dagen geschied, heeft zich voor zoo ver de uitkomsten daarvan reeds hekend zijn. door het opmerkelijk verschijnsel gekenmerkt eener zeer aanzienlijke vermindering der opbrengst te Sama- rang en te Batavia. Schijnt dit voorval als eene manifestatie van de zijde der bieders te moeten worden opgevat tegenover de strekking der laatste besluiten, even verblijdend voorliet algemeen als nadeelig voor hun bijzonder belang, om het ver bruik allengs te doen afnemen, men hoopt dat het niet moge afschrikken om op den ingeslagen weg voort te gaan. Eenige vrees voor het gebeurde is volgens sommigen te bespeuren in het besluit tot eéne herveiling alhier, die een paar vlagen gele den heeft plaats gehad en waarvan eene verhoogde opbrengst het gevolg is geweest. ..De strijd over de jaren-oude maar altijd hoogst belangrijke kwestie van den vrijen arbeid wordt met ijver in de dagbla den voortgezet. De heer Lion heeft een scherp maar niet onverdiend antwoord gegeven aan de Java-bodeophare even oppervlakkige als hoogdravende bestrijding zijner beschou wing o\er de koffijkultuur. Ook onze bekwame en trouwe inzender Vijasa heeft in een paar opstellen de zijde van het Handelsblad gekozen. „Een opmerkelijk bewijs, dat na het zuiveringsproces eener vorige regering, de partikuliere tabakskuituur in Rembang nog altijd door inmenging van het bestuur wordtgekenmerkt, maar thans op eene grillige en nadeelige wijze, levert een ander ingezonden stuk, eene vergelijking behelzende tus- schen vroeger en thans. Als eene nieuwe wederlegging dei- bewering van het besluit betreffende den heer Bekking, als zou de hootje verkoopprijs van partikuliere ondernemingen in zijnen of kort na zijnen tijd. moeten worden verklaard uit daaraan door hem geschonken privilegiën, kunnen wij mede- deelen, dat dezer dagen eene dergelijke onderneming in de zelfde residentie is verkocht voor (ie goede som van f 76.000. „Onlangs had op de grenzen der rijken Soloen Djokjo eene treffende ontmoeting plaats tusschen den bejaarden Soesoe- hoenan van Solo en zijne dochter, de gemalin van den sultan van Djokjo. De onderlinge liefde had bij hen gezegevierd over het oud gebruik, hetwelk vorstelijke personen dezer beide rijken verbood elkander te ontmoeten. Zoo vallen allengs de scheidsmuren van het verkeerd begrepen belang weg,welke ook oj) Java het verkeer en geluk belemmeren. Ook de rege ring o-af een blijk dat zij daartoe wil medewerken door bij ministeriëel besluit te bepalen dat reizigers naar de vorsten landen voortaan op voorloopige vergunning van den resident hunner woonplaats onder nadere goedkeuring van den goe- vemeur-generaal zich derwaarts zullen begeven. Met het oog Oj) den aanleg van een spoorweg naar de vorstenlanden is het dan ook meer dan tijd dat de bijzondere belemmeringen, die het verkeer aldaar in den weg staan, allengs worden ojige- heven. Eene bedachtzame wijziging der kontrakten zal Lot bereiking van het einddoel noodzakelijk zijn. „Omtrent de expeditie tegen Antassnri is alweder niets naders bekend, en uit Baniljermasing in het algemeen geen belangrijk nieuws mede te deelen, evenmin als van de overige Buitenbezittingen. „De industrie geeft weder een jiaar proeven van hare zucht tot ontwikkeling in eene poging tot invoeringder zijdeworm- teelr oj> Noord-Celebes. en in de toezegging van ijsmachines, eerlang oj» de drie hoofdplaatsen van Java in te voeren door dr. J. K. van den Broek. „Het jeugdige Australië geeft ons een krachtiger voorbeeld van leven op dit gebied, door de kleine tentoonstelling, te Melbourne gehouden, van artikelen bestemd voor de groote te Londen." In het overzigt van den Javabode lezen wij het volgende: „Hier zijn de grondslagen gelegd tot eene trapsgewijze vermindering van opiumverbruik, waarvan de gelukkige of ongelukkige uitslag in geene mindere mate invloed op de toe- kouist van Indiëzal uitoefenen. „De besluiten der regering welke deze vermindering regel den hebben onmiddellijk, gelijk trouwens natuurlijk was, een merkbaren invloed uitgeoefend óp de prijzen bij de jongst gehouden amfioenverjiachting besteed. De teruggang was zoo aanzienlijk, dat de regering zich door hoogere aanbiedingen, onderhandsch na de verpachting gedaan, heeft laten verleiden eene nieuwe verpachting te houden, waarvan de uitslag het batig slot met vier tonnen gouds vermeerderd heeft. „Voorzeker geen verwerpelijke uitkomst; doch waarmede tevens alle goede voornemens van vermindering van het opiutn-verbruik in eene teoretische schim worden omgetoo- verd „Reken eens: de zelfde pachter geeft, nu men hem met eene herveiling dwingt, vier tqnnen gouds meer voor de zelfde pacht. „Trouwens vermindering van het opium-verbruik en be houd der geldelijke voordeelen gaan niet zamen. „Een ander dreigend gevaar hangt het batig slot boven het hoofd. Reeds voor eenige maanden wezen wij er oji. Wij bedoelen de op handen zijnde zottt-pennrie in Nederlandsch- Ind.ë. Wij noemen hier den titel eener lange historie. Onze zoutvoorraad is zoo ongeveer gekonsumeerd en onze goever- neur heeft met zijn raad r,u te kiezen tusschen de kans dat de zout-aanmaak ter voorziening in de behoeften van het volgend jaar zal voldoende zijn, en bet bestellen der benoodigde hoe veelheid uit Siam, waarmede eene aller aanzienlijkste uitgave verbonden is. „Voorzeker geene gemakkelijke keuzewant.stapt<le rege ring over de uitgaven heen van eenige tonnen gouds, uit vrees voor zoutgebrek. dan zal er over deze uitgave het noodige te verhandelen vallen, en laat de regering liet op een zout-petiu- rie aankomen, dan zal er welligt nog luider gediskuteerd worden. „Intusschen gaat zijne exc. een uitstapje maken in de Pre- anger. „Het oorlogstooneel te Bandjermasing leverde niets belangrijks opde mislukte togt naar Montallat is door den officier van gezondheid Le Rutte bij wijze van een dagver haal als het onderwerp eener brochure op uitstekende wijze verhaald geworden. „Terwijl in Europa de vorsten bij elkander over en weder bezoeken afleggen, isdeze vorstelijke uithuizigheid zelfs door gedrongen tot in ons verre Oosten, en heeft navolging gevon den bi] de hoven van Djokjo en Solo. „Zoo heeft de sultane van Djokjo onlangs een bezoek ge- bragt aan haren ouden vader den Soesoehoenan van Solo; en moge ook aan deze visite geene politieke beteekenis kun nen gehecht worden, zoo is zij echter niet minder merkwaar dig, daar volgens verzekering der inlandsche politici, dit het eerste bezoek is, dat de beide hoven bij elkander afleggen sedert de grondlegging der beide rijken „De handel blijft voortdurend slap. en levert niets belang rijks op. Volgens bekomen uarigten zal de tinproduktie dit jaar zeer aanzienlijk zijn." €reiïiea»g«le berigten. Wij leven tegenwoordig in een tijd van materielenen intel- lektuëlen vooruitgang dit staat immers vast! in Parijs zijn thans 10 hoofd- en 24 hulppostkantoren, waarbij 353 brievenbestellers. De brieven worden dagelijks 7 maal opge haald en bezorgd. Op de Keulsche,- Mindener- en Rijn spoorwegen zullen spoedig salon wagens gebruikt worden, welke door middel van daartoe ingerigte kagchels zullen ver warmd worden. Iedere dezer wagens zal 10 personen kunnen bevatten materiële vooruitgang. Te Berlijn zal eerst daags een groot koncert worden gegeven ten behoeve van het fonds tot uitbreiding der vloot. Zestig vereenigingen zullen daaraan medewerken, zoo dat 1300 personen aan de uitvoe ring deel nemen intellectttële vooruitgang. Het is te wenschen dat hierop niet de woorden van den geestige» feuil leton schrijver Jules Janin zullen toepasselijk zijn „triste concert, triste recette, triste public artistes tristes." Wij leven dus in een tijd van vooruitgang nu zijn er wel menschen die zeggen dat wij nog niet zoo ver verheven zijn boven „den nacht der middeleeuwen" een geliefd thema van velen, en tot deze bewering bewijzen bij brengen maar dit zijn maar exceptiën op genoemden regel. Zij verhalen dan het volgende: In Zuid-Holland hebben voor eenige dagen 2 processen an dermaal doen zien, eensdeels hoe zeer verregaande ligtgcloo- vigheid en domheid nog in de laatste helft der I9e eeuw in geenen deele uit de nederlandsche maatschappij verbannen zijn en anderdeels hoe zeer als natuurlijk gevolg en als logische toepassing van den alouden stelregel„mundus vult decipi, decipiatur ergo" ten allen tijde „industriële" lieden azen op het onverstand des grooten publieks. In hete'éne proces heeft het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland, den 24 december 11. in booger beroep bevestigd een vonnis van de arronilisseiuents regtbank te's Gravenhage, waarbij een 70jarig uitdrageren water- en vuurverkooper te Delft-was veroordeeld ter zake van opligting en bedrog en het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. De veroordeelde ..won derdoctor en professor" gaf zijnen patiënten afval van vijlsel en zand, afkomstig uit de geweerfabriek te Delft, als poeder, en verkocht die voor eenige guldens. Op de teregtzitting waven sommige getuigen in hun goed geloof aan den won derman door den voorzitter niet aan 't wankelen te brengen. De andere zaak betrof de dordrechtsche jufvrouw en konsor- ten, insgelijks beschuldigd van onbevoegde uitoefening der geneeskundige praktijk, en wel als somnabules enz. liet ge tuigenverhoor leverde ook in deze zaak de zotste dingen op. Zoo redeneert men tegen de stellige bewijzen van onzen vooruitgang der 1 Oeeeuw, en wil. dat men vooreerst liever nog ons eigen land zal beschaven, dan zendelingen sturen naar de hottentotten Wij leven dus in een tijd van vooruitgang, en onder de gebreken die wij zoo langzamerhand afschudden behoort ook dit, van zich steeds overal over te verwonderen en te verbazen. Verwondering behoort niet meer 't huis in deze eeuw. Men verwondert zich dus niet. als ten paleize van prins Napoleon op bet ganzenbord wordt gespeeld, en dit reeds voorstanders heeft gevonden in de parijssche wereldau teste, c'est un amusement, comme un autre. Het to,let der fransche kei zerin op 't laatste bal heeft J millioen gekost. Men verwondert zich dus evenmin als door het hof van Montpellier wordt uitgemaakt dat de zijdewormen tot de huisdieren behooren, en een vrouw, welke de lot voeding dezer dieren gebezigde moerbeziën-bladeren moed willig vergiftigd had, wegens vernieling der zijdewormen tot een geldboete en gevangenisstraf wordt veroordeeld 't was echter in allen gevalle eene vreemde liefhebberij, waarin meer dolus malus was dan in de liefhebberij van eenige knapen te Zevenaar om de brievenbus met melk te vullen. De policie zal met hare argusoogen in 't vervolg wel over dergelijke aardigheden waken, zoo als zij het plan dezer dagen in duigen deed vallen ven eenige vrouwen te Eist, die bij eene overledene buur vrouw een voorraad aardappelen ontdekkende, deze na onder ling overleg onder elkander wilden verdeelen. Men zal zich niet verwonderen dat wij hier nog, pour la bonne bonche. eenige ongelukken vermelden. In de stoombleekerij te Goor is in de vorige week een hevige brand uitgebarsten. Het middengebouw met eene groote hoeveelheid goederen, benevens de kap der machine kamer, zijn door de vlammen vernield. De brand zou nog eene groutere uitgebreidheid hebben gehad, als de wind enz., de bekende ijver van de brandweer enz.; de oor zaak van den brand is nog onbekend. Een 1 Qjar.g meisje dat in eene engelsche fabriek van kunstbloemen werkzaam was, is na zich zestien maanden met het. vervaardigen der bladeren te hebben bezig gehouden, gestorven. Even als korten tijd vroeger bij hare zuster was de dood het gevolg eener ontsteking in de ingewanden, waarin men eene groote hoeveelheid van de tot kleuren gebezigde verfstof heeft gevonden. Nog een paar. waarin de gas een onderwerp dat tegen woordig in vele steden van ons vaderland besproken wordt een hoofdrol speelt: Te Bocholt (Pruissen) heeft in het hotel Reigers, waar vele heeren in de sociëteit vereenigd waren, eene hevige gasont ploffing plaats gehad. Deuren, vensters, huisraad, alles werd vernield, en twee leden dersocieteitbekwamen verwondingen. Het gebruik van looden pijpen, waarin spoediger een lek komt, wordt als de oorzaak beschouwd. Van een zestal bedelaars die met oudejaarsavond in de stadsgevangenis te Samaden opgesloten waren, werden er den volgenden mor gen drie levenloos gevonden; het kolengas had hen doen stikken. Verwondering schijnt dus onbestaanbaar te zijn met voor uitgang en de laatste schijnt de funktiën te hebben verrigt van het. zenuw-uitsnijdend nies,bij de theorie van dien fran- schen geneesheer, die steeds gewoon was te zeggen Vous avez mal aux dents? on vous coupe le nerf de mal aux dents, vlan! vous êtes guéri. Vous souffrez d'une colique, on vous coupe le nerf de la colique et tout est dit! Tliermometcrstand. 13 jan. x av. 11 u. 42 gr. li 's morg. 7 u. 38 'smidd. 1 n. 41 's av. 11 n. 38 gr. 15 's morg. 7 u. 36 's midd. I u. 34 gr. öuitenlanö. Algemeen overzigt. Het besluit tot uitlevering der kommissarissen van de zuidelijke staten heeft te New-York een goeden indruk gemaakt. De heer Seward had een diner gegeven aan het corps-diploinatique, en bij die gelegenheid ontviug hij de gel uk wenschen van de buitenlandsche gezanten wegens de vredelievende oplossing van het engelsch-amerikaansch konflikt. In Engeland zullen die heeren welligt een minder goed onthaal vinden dan hen door Le constitutionnel voorspeld is. Althans The times stelt zich daarvan weinig voor, en draagt er dan ook wel iets toe bij om het onthaal voor die heeren minder smakelijk te maken. „Die heeren, zegt The times, komen aan de engelsche schatkist op een inillioen te staan. Het publiek is nieuwsgierig ze te zien ieder zal hen eens goed willen opnemen; de fotografen zullen er op uit zijn hunne portretten te makenhet is ook waarschijnlijk dat zij in het glazen paleis eene lezing zullen houden over de lotge vallen op hunne reis. Maar men mag niet vergeten, dat die zelfde Mason en Slidell, meer dan iemand anders, in hun land er toe bijgedragen hebben om vooroordeelen, die de staatkunde der unie tot oneer strekken, tegen Engeland op te wekken. Het is zelfs aan hun getier tegen Engeland, dat zij hunne positie als kommissarissen hebben te danken. In- dien zij in de gevangenis of op het schavot gestorven waren, te midden der kreten van de menigte, de geschiedenis zou gezegd hebben, dat zij zeiven door hun gedrag den storm ver-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2