MIDDELRURGSCHE COURANT. r 7. Donderdag 16 Januarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vjjssingen geschiedt de uitgave den avond te vpren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 15 January. De ministeriële krisis is nog niet geëindigd. De zeer onwaarschijnlijke geruchten, dooreenige dagbla den verspreid, worden heden door de Rotterdamsche courant met een vermeerderd De heer Thorbecke zou op eene porte- feuilje niet gesteld zijn, maar eerder genegen de hooge waardigheid van vice-president van den raad van state te aanvaarden. Vermoedelijk is dit berigt even voorbarig als hetgeen de Ihrechtsche courant onlangs mededeelde omtrent het antwoord dat die heer geven zou. indien hij tot de ver vulling van het ministerambt werd geroepen. Voorbarigheid en omoorzigtigheid zijn zeker niet in zulke mate eigen schappen van den heer Thorbecke. De g.steren bier aangekomen landmail uit Nederlandsch Oost-lndië bragt berigien uit Batavia mede tot 30 november. Zij zijn van zeer ondergeschikt belang. liet overzigt van het Bataviaasch handelsblad deelen wij volgens gewoonte mede. Wij doen dat niet zoo zeer om het belang der daarin vermelde feiten, alswel om onze lezers op de hoogte te houden van de uitingen der oost-indisehe jour nalistiek. Daarom moet echter bij de stem van dat blad ook eene andere, die van den Javabode. gehoord worden. Beide stukken vindt men onder het opschrift Koloniën in dit nommer. Uit de troonrede, waarmede de koning van Pruissen gis teren de beide kruners van den landdag geopend heeft, blijkt van vredelievende wenschen voor den bloei van Pruissenen de minnelijke schikkingen der thans bestaande geschillen in Keurhessen. en met betrekking tot de kwestie der hertogdom men. Met bet oog op den inwendigen toestand wordt gezegd dat de ontwikkeling der staatsinstellingen aan de ontwikkeling van het vaderland moet dienstbaar zijn. De koning zal nooit toestaan dat de ontwikkeling van het staats- leveu het regt der kroon of de veiligheid des lands in gevaar brengt. Onder de huitenlandsche berigten vindt men van deze rede een beknopt overzigt. Aan muzikaal genot leverde deze winter voor Middel burgs ingezetenen tot nog toe zeer weinig op. Na het ver dienstelijke koncert den 19 december door het muziekgezel schap „Uit kunstliefde" gegeven, bleven instrumenten en stemmen langen tijd zwijgende, tot dat de zangvereeniging „Tot oefening en uitspanning" maandag die stilte verbrak. Gelukkig was het door haar aan de donateurs en hunne dames gegeven koncert van een gehalte dat het gemis aan an dere eeniger mate vergoedde. We inogten er kennis maken met de begaafdheden van mejufvrouw S. S. Leupen, eene bekwame elève der koninklijke muziekschool te 's Gra- venhage, die zich hier als zang onderwijzeres heeft gevestigd. Die kennismaking \va,s in allen deele bevredigend de jeug dige zangeres mogt zich verheugen in ondubbelzinnige blij ken van goedkeuring. Wij hopen dat zij in het vervolg niet alleen menig koncert zal opluisteren, maar dat haar onder wijs, ook tot bevordering van waren kunstzin alhier, goede vruchten zal dragen. Inde heden alhier gehouden zitting van den gemeenteraad is onder meerder een adres voorgelezen, gerigt aan den minis ter van koloniën. Daarin wordt vooreerst te kennen gegeven de belangstelling waarmede de raad heeft ontwaard dat er overwegingen aanhangig zijn om eenige veranderingen te brengen in het stelsel der veilingen van de Nederlandsehe handelmaatschappij. Vervolgens worden, na meer in het breede de geschiedenis der veilingen in deze gemeente te hebben nagegaan, de belangen van Middelburg ernstig aan bevolen wanneer er eene uitbreiding van het aantal veilingen van goevernementswege mogt. plaats hebben en voor zoo ver daaraan voor alsnog geen gevolg mogt worden gegeven, tie wensch uitgedrukt dat Middelburg de vroeger verloren regten weder moge erlangen. Bij de kauier van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage, eene ge drukte opgave omtrent den handel en scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, over de maand en elf maanden, geëindigd den 30 november 1861. Uit Gpes schrijft men ons 13 dezer. „Gisteren is door de arroudiss, ujcnts-regtbank alhier uit spraak gedaan in eene zaak die viel gerucht heeft gemaakt: de diefstal van strandgoederen van de fvansche brik St. Louis, van welke ik vroeger melding maakte. Daarbij is de persoon van J. R., landbouwer te Wissen- kerke. veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf; 19 ande ren tot 8 dagen en een persoon tot e'e'nen dag gevangenis. „Mijn vorig berigt. door de Goessciiecourant wedersproken als zouden uitsluitend behoeftig-en zieli aan den diefstal hebben schuldig gemaakt, wordt door dit vonnis volkomen bevestigd, daar de voornoemde landbouwer onder de zeer gegoeden gerekend wordt." Uit Zierikzee schrijft men óns 1-1- dezer: „De hier bestaande gewoonte om de voordeur niet op slot te doen doch slechts op de klink te laten staan, heeft in de laatste dagen menigeen zijne parapluie gekost. Eindelijk had dit 's avonds ledigen der parapluiestanders zoo menig vuldig plaats, dat de justitie en policie zich de zaak hebben aangetrokken. Zondag avond 'vèrd dien ten gevolge eene vrouw, wier man panpluieën repareert en ruilt, met haar dochtertje gearresteerd, aangezien zij een der gestolen para- pluiën had verkocht. De voordeuren worden nu natuurlijk (tot «lat «1e eerste schrik over zal zijn) bij het vallen van den donkcrgoed gesloten." Terwijl op Java langzamerhand do vele moeijelijkheden zijn weg geruimd, die de kina-kuituur inden weg stonden, en deze thans goed begint te gelukken, vernemen wij dat die kuituur, welke in de toekomst onberekenbare voordcelen be looft, ook de aandacht van Engeland heeft getrokken. Het eiland Jat a is onlangs bezocht geworden door tlr. Anderson, direkteur van den hortus te Calcutta, teneinde aldaar per soonlijk de kina-kuituur in oogenschouw te nemen. De plan ten en zaden welke hem door hetnederlandsch goevernement worden afgestaan, zullen door hein naar Britsch Indië wor den overgebragt. Maandag is ter gelegenheid van het russische nieuwjaar, bij H. M. de koningin-moeder in de kapel eene plegtige dienst gevierd, welke werd bijgewoond door de leden van het russi sche gezantschap en «Ie zich te 's Gravenhage bevindende russische onderdanen. Op den middag had bij II. M. de receptie plaats der leden van de koninklijke famielje en des namiddags famielje-diner. Men schrijft ons uit Ylissingen 14 dezer Door het faufarengezelschap Eensgezindheid alhier werd gisteren avond eene serenade gebragt aan den baas-timmer man II. van Loo, ter eere ran zijne benoeming tot broeder der orde van den Nederlandschen leeuw." De minister van financiën heeft ter algemecne kennis ge bragt, dat voor een kapitaal van tien millioen gulden aan muntbiljetten in omloop is. en dat tot verzekering van de ver zilvering dier muntbiljetten de volgende kapitalen op «1e grootboeken der nationale schuld zijn ingeschreven, te weten: op het groothoek der 2 4 per cents inschrijvingen een kapitaal van f 18,788,000. uitmakende, tegen den «laarvoor hij art. 5 der wet bepaalden koers van 50 ten honderd, eerte waarde van f 9,394,000, en op het grootboek der 3 per cents inschrijvin gen een kapitaal van f 1,010,300, uitmakende, naar den daar voor als boven bepaalden koers van 60 ten honderd, eene waarde van f 606,180, te zamen f 10,000,180. Bij de uitvoering der geniewerken om en huiten Nijmegen worden vele merkwaardigheden te voorschijn gebragt, welke dagteekenen van de vroegste tijden. Zoo heeft men onlangs drie groote vazen of atnphoren, benevens vele potten, munten enz. gevonden. Bij het graven van wegen in de helling van den berg delft men onderscheidene soorten van fraaije pen ningen op, waarvan vooral de romeinsche nog zeer duidelijk zijn. Al deze oudheden worden naar het rijks museum te Leiden opgezonden. Door de kommissie, ingesteld tot het doen van voorstellen ter bepaling van het aandeel van elke der betrokken provin ciën in de opbrengst der algemcene kollekte, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in 1861, zijn den 19 der vorige maand staten vastgesteld van de verliezen boven die, welke uit de som van f1,456,209.164 reeds zijn vergoed, geleden door noodlijdenden, dien het ontbreekt aan middelen tot herstel van hun verlies, en wel tot het bedrag van f S, 133,29 in Noord-Brabant en f 40,233,98 in Gelderland, te zamen f 4S.367.27. Daar de van onderscheidene kanten, buiten de opbrengst der voormelde kollekte, ten behoeve der noodlij denden door den watersnood te zijner beschikking gestelde gelden, met inbegrip eener som van f 44,881.554, nader aan hem overgemaakt door de kommissie te 's Gravenhage voor de algemeene verloting van voorwerpen van kunsten smaak ten zelfden behoeve, toereikend zijn ter vergoeding der voor melde nader vastgestelde verliezen, heeft de minister van hinnenlandsche zaken, bij besluit van 10 dezer goedgevon den uit de te zijner beschikking zijnde gelden, ter geheele vergoeding dier verliezen, toe te kennen aan Noord-Brabant f 8,133,29 en aan Gelderland f40,233,98. Door dr. J. H. van den Broek, leeraar in de scheikunde bij de militaire geneeskundige school te Utrecht, wordt in het Handels- en effectenblad de verklaring afgelegd dat bij schei kundig onderzoek gebleken is «lat het zoogenaamde Meid- ners Malz-extract niets is dan een der goedkoope biersoorten, zoo als die tegenwoordig in Duitschland bereid worden, en dat. de meer kostbare mout vervangen is door aardappelmeel of eene goedkoope suikersoort; alsmede dat hem niets geble ken is van de aanwezigheid van geneeskrachtige zelfstandig heden. Ook het HoftVche Malz-extract is, volgens een onder zoek in Duit chland ingesteld, slechts een gewoon bruin bier, waarin menseen weinig van een purgeermiddel, de vuilhout- of wegeboombast. benevens het drieblad heeft laten trekken. „De slotsom van dit een en ander, zegt genoemde scheikun dige, is derhalve «lat de beide dusgenaamde Malz-extracten het, even als al de geheime geneesmiddelen, op de beurs van den verbruiker gemunt hebben want ook Meidner verkoopt zijn extract 50 cent per fleschje van 4 maatjes 4 vingerhoeden (eene gewone wijn- of hierflesch houdt ongeveer 8 maatjes). Bovendien kan het Hoffsche Malz-extract gezegd worden niet onschadelijk voor «le gezondheid te zijn, uit hoofde van het daarin aanwezige purgeermiddel." Sedert eenige jaren wordt de stad Lyon kunstmatig van water voorzien, dat uit de Rhone hoven «Je hoogste gedeelten der stad wordt opgepompt en door huizen verder wordt ver spreid. Dit water wordt behalve voor huisselijk en fabrieks- gebruik ook als beweegkracht aangewend. Men kan daar namelijk in elk huis en op elke venlieping eene waterkracht van 1 2 paardenkracht huren. Daarvoor is slechts de plaat sing van eene kleine turbine (horizontaal waterrad) noodig, die weinig geld kost. Van «leze beweegkracht wordt veel gebruik gemaakt. liet meest gelezen dagblad van Lyon, Le sal ut public, o. a. wordt op deze wijze gedrukt. Op de Volksvlijt te Amsterdam is «loor den heer J. A. van Eyk een werkend motlel eener schotsche turbine door eene waterleiding op zeer eenvoudige wijze in beweging gebragt. Arnkcourant.) Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den hofmaar schalk jhr. mr. H. M. C. Clifford tot het aannemen der onder- scheidingsteekenen van het grootkruis der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk hem door den groothertog van Saksen-Weimar geschonken. Xekrologie. Zaturdag morgen overleed te Arnhem in 71 jarigen ouder dom de heer J. de Breet. een niet onbekend letterkundige en voorheen niet onverdienstelijk dichter, lid van het letter kundig genootschap V. W., vervaardiger van het bekende „Volledig feestboek" en andere stukken. In het bijzonder muntte hij uit in de deklamatie. Velerlei omstandigheden hebben echter zamengewerkt, waardoor hij niet die hoogte bereikt heeft. tot. welke hij bij zijne komst in die gemeente (vele jaren geleden) scheen te zullen geraken. Intusschen was en bleef hij iemand van «neer dan gewone begaafdheid. Handelsblad Marine en leger. Door den minister van oorlog is aan het leger kennis gege ven dat de schadeloosstelling voor gemis van fourrages aan generaals, lioofd- en verdere officieren, die daarop aanspraak kunnen maken, voor dit jaar door den koning is vastgesteld op 60 cent daags per paard. De 2e luitenants der artillerie van het leger inOost- Indië, die sedert september «les vorigeu jaars te 's Graven hage de proeven hebben bijgewoond met het getrokken geschut, zullen daarvan ontheven worden, ten einde in de volgende maand naar hunne bestemming, Oost-ïndië, te vertrekken. Koloniën. Het Bataviaasch handelsblad bevat het volgende algemeen overzigt Een paar dagen later dan verwacht werd kwamen de tnail- paketten uit Europa alhier aan. De passagiers, onder wie j de benoemde konnnandant der oost-indische marine J. May, zijn echter nog niet gearriveerd. Een gebrek aan de mailboot, die hen op Poeloeh Pinang heeft moeten aan wal zetten, is j daarvan «le oorzaak. Terwijl de pakketten van daar in een j klein vaartuig zijn voortgezonden naar Singapore, is men nog

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1