raagtigen van de Nashville, het schip der Zuidelijken dat eenigen tijd geleden in de haven wasbinnengeloopen. In den nacht van vrijdag ontdekte de inspekteur der dokken drie gewapende personen, benevens een officier van de Tuscarora. Die personen waren voorzien van een lantaarn en brand bare sloften, en schenen voornemens signalen te geven aan de bemanning van dat schip, in geval de Nashville die in het dok lag en door hen bespied werd. zich gereed maakte om het dok ie verlaten. De inspekteur heeft de vier bedoelde personen terstond gelast zich van daar te verwijderen, en daarop heeft de Nashville het dok verlaten, met het doel om in de nabijheid der Tuscarora het anker uit te werpen. Bnitsciiland. De strijd die aanstaande is tusschen de nieuwe kamer van afgevaardigden en het huis der heeren. blijft te Berlijn steeds de gemoederen levendig houden. De elementen waaruit deze twee deelen der wetgevende inagr thans bestaan zijn zoo tegenstrijdig dat eene transaktie bijna onmogelijk scliijnt. De zaak van Sleeswijk-Holstein biedt ook verscheidene moeijelijkheden aan. en men kan zich niet ontveinzen dat er een toesiand te gemoet mag gezien worden, die door de ver bittering der partijen ver van geruststellend zal zijn. Er is kwestie dat het pruissisch goeverneinent overeen komsten zal treffen tnet eenige staten om het transport van troepen naar de grenzen van Duitschland gemakkelijker te maken, in geval ditnoodig inogt worden. Over den maatregel der keur-liessensche regering om de kamer ten derden male te ontbinden, schijnt men in Pruis- sen zeer verontwaardigd, te meer daar men onderstelt dat hij aan vreemden invloed moet worden toegeschreven. Vermoe delijk zal deze aangelegenheid in de pruissische kamer van afgevaiitligden, kort na de opening, worden ter sprake gebragt. De ontevredenheid in Duitschland opgewekt door de heffing van een zegelregt in Pnnssen op de duitsche dag bladen is ver van verdwenen. Men zegt dat eene nota van wege de kanselarij, door den graaf von Rechberg aan den mintster-gevolmagtigde van Oostenrijk is gezonden, om tegen deze heffing van 33$ per cent te protesteren. Op het stand punt van het weener kabinet, schijnt deze de wederzijdsche traktaten van 10 februari] 185-5 te schenden. België. De kamer van afgevaardigden heeft 23junij I860 en 19 februarij 1801 twee petitiën ontvangen, strekkende om aan de wetgevende inagt te verzoeken de bekrachtiging van het regt der eigenaars op eene schadeloossiell.ng voor het vestigen van militaire servituten op vaste goederen en de uitbreiding van dit zeilde beginsel tot de schade voortvloeiende uit daden van oorlog. Bt*;de zijn gezonden aan de kommissie der peti tiën om daarover rapport uit te b engen. hetgeen thans door den heer Vanhumbeeck gedaan is. De kommissie heelt in haar rapport over de petitiën, deze aan de behartiging dei- regering aanbevolen. liet hof van assises in Henegouwen heeft eergisteren avond uitspraak gedaan in de zoo veel gerucht makende zaak der „zwarte bende" bestaande uit veertien personen, die zich gedurende geruimen tijd aan moorden, diefstallen en brand stichtingen hadden schuldig gemaakt. Drie hunner (waar onder eene vrouw) zijn vrijgesproken; negen zijn ter dood veroordeeld; een is veroordeeld tot vijftien jaren tuchthuis straf, en een tot vijftien jaren korrektionnele gevangemssiraf. Uit Luik wordt gemeld dat de uitvoer van wapenen in het afgeloopen jaar hoogst aanzienlijk is geweest. In de eerste elf maanden bedroeg die 1 5,(138,OUD fr., terwijl die over ÏSKO in het geheel was 12 millioen en in 1859 slechts 1U rnillioen. In ISbl bedioeg de uitvoer naar Frankrijk 7,500.000 fr.. En geland 2,373.000. het Tolverbond 2.733.UOO. de Nederlanden 818.000, <>e Hanzesteden 510.000, Brazilië 1-86,000, Italië 308,000, de Vereenigde Staten 175,000. Frankrijk. Parijs 10 januarij. In de aanstaande week zullen er ver moedelijk vergaderingen van afgevaardigden plaatshebben, met het doel om zich te verstaan omtrent den weg dien men bij de beraadslagingen over het adres volgen zal. De kato- lieke partij moet het reeds eens geworden zijn om geen oppo sitie te voeren, daar zij twee barer wenschen vervuld zietde handhaving der fransche bezetting te Rome en de stemming bij afdeelingen over de verschillende hoofdstukkeu der be grooting. Door de korrektionnele kamer van het keizerlijk geregts- hof zijn gisteren bij verstek in hooger beroep de vonnissen der korrektionneleregtbank bevestigd, waarbij de gérants der dagbladen Courrier du diniancheen L'atni delaréligion ieder tot 500 fr. geldboete zijn veroordeeld, wegens de opname van staalkundige vertoogen, zonder onderteekening der schrijvers. Het dagblad l'Orle'anais heeft eene waarschuwing ont vangen. Ter beurze liepen heden wederom eenige geruchten over de financiële plannen, door den heer Fould bij de wetge vende kamers in te dienen. Het schijnt zeker dat de inkomende regten op suiker en koffij niet zulleu verhoogd worden. Zondag zal de heer Boucher, vroeger hofprediker te 's Gravenhage, in de protestantsche kerk der Rue Chauchat alhier eene serie van godsdienstige lezingen aanvangen, welke hij zich voorstelt geregeld des zondags namiddags ten 4 ure voort te zetten. De Moniteur meldt de benoeming van Erneste Renan tot „professeur titulaire" in het hebreeuwsch, chaldceuwsch en syrisch aan het College de France. Italië. Men schrijft uit Turijn 9januarij, dat na vele partiële ver gaderingen van leden der kamer, de meerderheid geëindigd is om te bepalen dat zij zou voortgaan het kabinet, in den toestand waarin het zich thans bevindt, te ondersteunen, zoo «lat men het ministerie, voor 't oogenblik althans weder meer bestendigheid kan toeschrijven. De stemming over de finan- cie-wetten zal dus zonder moeijelijkheden afloopen. De registratie-wetten en die op het zegel zijn aangenomen, waar van het gevolg zal zijn eene vermeerdering der inkomsten van omstreeks 50 millioenen. Andere wetten zijn nog aan de orde zoo dat men eerlang eenige verbeteringen in den finan- ciëlen toestand kan te gemoet zien. Een voorstel van den heer Gallenga, om de dagbladen insgelijks aan een zegelregt te ouderwerpen is later door hem ingetrokken, zoo dat de italiaansche couranten deze moeijelijkheid mooi ontsnapt zijn. De oppositie van allerlei kleur zal zich hevig verzetten tegen het ministerie met betrekking tot de administratie- wetten; terwijl ook de zaak van den heer Boschi het voor werp van een heftigen strijd zal zijn. Prins Oscar van Zweden is te Turijn aangekomen. Het Milaneesch dagblad 11 Pungolo verzekert dat de markies de Lavalette het stellig hevel des franschen keizers ontvangen heeft om andermaal de toestemming der pauselijke regering tot het bezetten van Alatri door fransche troepen te vorderen, onder verklaring aan den kardinaal Antonelli, dat de keizer, in geval van weigering, besloten heeft zijne troepen van alle punten die zij thans in den Kerkdijken Staat bezet- ten terug te roepen, en hen te Rome zamen te trekken. Op 11 januarij heeft men een aanvang gemaakt met j het buksschieteu onder voorzitterschap van prins Humbert. Uit Turijn wordt gemeld dat Garibaldi niet tegenwoordig was geweest. Chiavone wien uit Rome de orders gezonden waren om j zijn bourbonsch kommandement neder te leggen, heeft zich daaraan niet gestoord maar den overbrenger van deze orders doen doodschieten. Twee personen hebben uit naam der vrienden van Borgès, aan den generaal de la Marmora, het lijk van dien bekenden carlist verzocht, om daaraan de laatste eer te bewijzen. De generaal heeft hun toegestaan dit te Tagltaeozzo te komen halen. De paus schijnt ontevreden te zijn dat hij niet genoemd j is door den keizer in zijn antwoord aan de verschillende lig- i ehamen op nieuwjaarsdag gegeven. Uit de zuidelijke provinciën zijn de berigten dage lijks meer bevredigend. De ligting van 36,000 rekruten in de napelsche gewesten is volkomen geslaagd. Het bestuur van den generaal La Marmora is in de hoofdstad Napels en in de gewesten zeer populair; de afschaffing van het stadhou derschap heeft er in de hoofdstad weinig leed, en in de provin ciën veel genoegen gedaan. Portretten uit het italiaaiisch parlement. BROFFERIO EN MORDINI. Toen Victor Emmanuel onder het gejuich der volksmenigte zijn intogt deed in Napels, was in hei vorstelijk rijtuig tegen over Garibaldi een man gezeten, die in waarheid een gunste ling der revolutie mag genoemd worden. Zijne fijne trekken en schitterende, tintelende oogen doen reeds dadelijk eene hooge mate van fijne opmerkingsgave onderstellen, en zijne zachte zuivere ietwat trotsche wijze van spreken verra den een helder verstand en vastheid van karakter. Wij bedoe len Mordmi, thans een der hoofden van de Garibaldiaansche partij in het italiaansche parlement. Strijd en woeling van meeningen en partijën lachten hem reeds van zijne jeugd af toe, en door de revolutie meer op den voorgrond getreden, zien wij hem, te midden van dien grooten schok van beginselen vooruitstrevende, reeds in 1848 minister in Toskane. Vervolgens werd hij prodictator in Sicilië en volgeling van Mazzini. Eindelijk schaarde hij zich onder de banier van Garibaldi, en ziet zich thans omgeven en ondersteund door mannen, die zich Italiës vrijheid tot levensdoel, Garibaldi tot afgod heb ben gekozen: Carioli, Bertani, Sirtori, Zupetta en anderen. De republikemsche partij wordt m deze vergadering ver tegenwoordigd door Brofferio, die in 'talgemeen voorden besten redenaar in het parlement wordt gehouden. Zijne redevoeringen schitteren van geest en poësie, brengen nu eens een glimlach op de lippen en bewegen dan weder de diepste snaren van het gemoed. Zijn woord is hier de dolk die nog eens omgekeerd in de diepe wonden zoo pijnlijk treft daar de zachte balsem die de diepste wonden heelt. Hoewel hij. gelijk zijn partij, gewoonlijk ongelijk heeft, en de zaak welke hij bepleit reeds a priori verloren is toch heeft zij door zijne rede, haar oogenblik van belang en be- toovering gehad. Volgens de laatste berigten uit Italië zou Rieasoli, wiens toestand tegenwoordig zoo hoogst moeijelijk is, zijn gemoed voor Brofferio hebben uitgestort. Vreemde keuze voorzeker van den minister RieasoliBrofferio spreekt goed maar veel. De dichterlijke talenten van dit lid dezer vergadering ver dienen ook bewondering en zijne gedichten in de piemontee- sche volkstaal zijn zeer bekend in Italië, dat in hem vroeger gedurende langen tijd haar meest sarkastischen, aangenainen en gezochten schrijver heeft gevonden. Alles wat stout, schitterend en vermetel is wordt door Brof ferio met hartstogtelijken ijver voorgestaan. De vrijheid in 'talgemeen, en die van Italië in 't bijzonder is zijne levens idee, en terwijl staatslieden altijd nu en dan in de noodza kelijkheid komen om min of meer terug te treden, hunne beginselen te wijzigen en te transigeren, hoewel men hier voor dan gewoonlijk een ander woord bezigt, heeft Brof ferio zich daartegen steeds met woeste voortvarendheid verzet. Hij ontzag bij zulke gelegenheden personen, zaken noch omstandigheden, en heeft thans op zestigjarigen leeftijd steeds het jeugdig vuur behouden dat hem in vroegere jaren in nog sterker mate kenmerkte. Wij noemden zoo even eenige leden van dit parlement, tot de omgeving van Mordini behoorende een enkel woord daarover. Carioli is de laatst overgeblevene van zijne vier broeders, die allen voor de vrijheid van Italië strijdende, zijn gesneu veld, en wiens eigen wonden, nog niet geheeld, hem slechts met moeite de vergaderingen van het parlement doen bijwonen. Even moedig als vroeger naar den strijd, gaat hij nu op zijne krukken de belangen der Garibaldiaansche partij, naast Mor dini eri Bertani verdedigen. Bertani, wiens geelachtig gelaat op de banken der uiterste linkerzijde dadelijk in'toog valt, is de man, die in het Gari baldiaansche heldendicht een der hoofdpersonen is geweest. Zijn gelaat vertoont de trouwe afspiegeling van de ontembare hartstogten en de voortdurende stormen, die in zijne borst woelen. Hij was het die uit Italië dat fantastisch, poëtisch leger te voorschijn riep dat, door Garibaldi betooverd, twee koning rijken overwon en even spoedig verdween als het gekomen was. Sirtori en Zupetta zijn typen van krijgslieden uit het Garibaldiaansche leger. Dapper en trotsch, beroemen zij zich voor niemand het hoofd te hebben gebogen dan voor Gari baldi en Cavour. Het zijn mannen voor wie rust de dood en strijd het leven is en die de revolutie tot reuzen heeft ge maakt. Mannen zijn het, die met zoo velenmlaren zijn voor de vrijheid van Italië, maar geen politici ofstaatslieden, zoo dat Victor Emmanuel zich zou kunnen beroemen de grootste politieke alchimist te zijn, als hij uit deze partij slechts twee ministers kon te voorschijn roepen. Tot de omgeving van Brofferio, die niet groot is, daar de republikemsche partij door weinigen is vertegenwoordigd, he- hooren voornamelijk de hoofdredakteur der Diritto, met name Macchi. wiens scherpe pen als publieist zoo juist en pijnlijk treft, en de nog eenigzins wankelende Crispi, die eigenlijk noch volgeling van Mazzini, noch van Garibaldi is hij is Crispi en niets meer. en op zijne redevoeringen is wel eenigzins het gezegde, aan Frederik den groote in den mond gelegd, toepassel.jk „un déluge de mots sur un desert d'idées." Wij hebben zoo even den naam uitgesproken van den groo ten opvolger van Cavour. ll.casolireeds te lang hebben wij gewacht u dit sterk sprekend, scherp gekleurd portret te schetsen een onzer volgende nommers echter zal dit be vatten. Cjanüclsbcucjtrn. Mcekrajpprijzen. Rotterdam 13 januarij. Bij vaste markt was er lieden een redelijke omzet. Ciraanmarkfen. A msterdam 13 januarij Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken t 43$Lijnolie op zes weken f 35$. Axel 11 januarij. Tarwe f 11,20af12,15 Rogge f8,20a f 8,40Wintergerst f 5.95 af(i,35; Zomer dito f 5,40 a f 5,60; Haver f 3.15 a f3.75; Paardenboonen f 7,85 a f 8,20; Bruineboonen f 11,20 a f 13,05; Groene erwten f 10,25 a f 11,20; Gele dito f 9,35 af 10.25; Graauwe dito f 11.20 af 12,15; Boekweit f6,90 a f7,10. Ilontenisse 11 januarij. De heden gehouden vlasmarkt kenmerkte zich doorbuiten- gewone lusteloosheid. Voor de beste soorten werd f 1.80 bedongen, terwijl ordinaire en mindere met f 1,10 a f 1,20 be taald werden. Prijzen van effekfen. Amsterdam 13 januarij. Nederland.Certifik. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 1798/1816 Certifik. Hope co dito dito 1855, 6de serie. dito Aand. spoorweg Leening 1860 Polen. Spanje. 2$ pet. 64 3 4, 76$ 11 138$ 5 102| 4 72$ 5 93$ 6 185$ 4$ S9$ 4 74$ 2 42$ 3 ii 47$ 5 45$ 5 69 5 55$ 2$ 24$ Obligatien dito binnenlandsch Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank aktien 3 Belgie. Certitikaten bij Rothschild 2$ Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 Grenada, dito Venezuela, dito2$ Illinois. dito7 Mexiko. dito3 Londen 10 januarij ten 12-uxe. Consols, 93$. Weenen 10 jan. (slotprijzéh.)' -Metalliek 5 pet. Parijs 10 jan. (slotpr.) 41 pet. eompt. 97,3pet, 464 45$ 14$ 22$ S3$ 27$ 67,30. 68,40. Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 9 januarij. Metalliek f 20,67$; Napelsche f 23,50; Diverse engelsche in f 11,72$; Engelsche Russen f 11,72$; Fransche f55,75; Belgischef 55,87$; Pruissische f 34,87$; Spaansche piasters f2.39; Spaansche coupons per fr. f 55,62$ lïainb. Russen f32.;7ff; Russische in zilveren roebels fPoolsche in 6. f27,43$ Nationale metalliek f 28,85 Dollars f

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 3