!d tf uitrnlanö. met herinneringsstukken van Napoleon I, voor de som van 1.500,000 frankenterwijl een wapensmid te Parijs, in 't voor uitziet dat die gloriezucht door nieuwe oorlogen zal gevoed worden, een hennetischen kurk en lichtdekker heeft uitge vonden om de wapens der manschappen hij het doorwaden van rivieren voor inwendig nat worden te bewaren. Zonder dat de lading beschadigd wordt, kan een geladen geweer door middel dezer uitvinding 2*1 uren in't water blijven. Ook in Australië zelfs spekuleert men. en wel zoo buitengewoon dat de stad Victoria, die in 1836 nog geen 200 inwoners had, vol gensberekeningen ten gevolge van de tegenwoordige vermeer dering der bevolking binnen Ojaareene bevolking van een tnil- lioen zal tellen. Overal heerscht daar handel en nijverheid zoo worden in de dagbladen van Canada lOO negers gevraagd om in d enst te treden van een maatschappij van katoen plan ting in Australië. Men geeft vrijen overtogt en eene bezoldi ging van 21 p. st. 's jaars met percenten van den opbrengst. Zoo spekuleert ieder op zijne wijze en men kan er soms bij zonder goed van afkomen, zoo als't geval was meteen inwo ner van het departement der Neder-Pijreneën. die sedert een zestal jaren op een handelskantoor te Havana werkzaam was. In de maand oktober 11. kocht hij uit medelijden een loterij-briefje van een armen jongen en won daarop een prijs van 25.00U piasters. Mij is'thans bij zijne ouders te Oiorun aangekomen, heeft hun een groot deel van zijn kapitaal ge schonken en zal z ch met het overige verder op den handel toeleggen spekulntie dus weer. Zoo spekuleert men steeds met meer of minder kans van .slagen meer naarmate men op de dwaasheden, minder naar mate men op het verstand zijner medemenschen spekuleert. De minste kans van slagen bestaat tegenwoordig wel bij de spekulatie om in Nederland als minister 4-jaar aan te blijven, men behoeft de laatste tien jaren slechts na te gaan, en toch nog liefhebbers! die spekulatie-geest! Burgerlijke stand. Middelburg. Li-.-ate huwelijksafkondiging den 12 dezer: C. van den Bosch. jm. 21 j. met E. P. Karreman, jd. 21 j. A. Zwart. jm. 32 j. met L. J. Stener.jd. 43 j. W. Noomans. jm. 32 j. met A. H. Vermant, jd. 26 j. J. Janse, weduvvn. 44 j. met M. Schrij ver, wed. 67 j. Vlissingen. van 4 tot II januarij. Gehuwd II. J. T. Vogt, jm. 22 j. met C. Vader, jd. 22 j. BevallenM. A. Feijen. ge' Jassen z. Overleden: A. Jaeger, z. 0 w. B. A. Harting. d. 10 w. J. Fritz, z. 1 j. II. Zegers. weduwn. van A. M. Daems, 76 j. H. J. P. Engels, jd. 21 j. M. T. Sw.kkey, wed. van L. J. de Groot, 62 j. J. Geers, jm. 26 j. J. Baitermann, weduwn. van M. Ilaverts, 72 j. II. II. T. Werkman, d. 3 m. A. Bakker, wed. van M. Bekkens, 89 j. Goes, van 4 tot II januarij. Bevallen M. C. Kousemaker, geb. van Fraassen, d. N. de Jonge, geb. Ossewaarde. z. C. Bonman, geb. Wolfers, d. T. Qmst, geb. Limburg, d. P. J. van Hese. geb. van den Blerk, d. M. M. S. K. Zandijk. geb. Verhagen, z. Overleden; P. Weststraate. man van J. Kosten. 44 j. G.W. de Kemp. z. I j. C. A. Zifters. wed II. D van Ettinger, 76 j. T. G. Jellema. d. 1(1 j. C. Benjaminse. z. Sj. A. den Hol lander, jd. 39 j. M. Komijn, d. 8 j. M. de Jonge, vrouw van A. var. der Visse. 33 j. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1S62. Wind 2 i-.s I a Laagste 4 o o "3 -E, be a temperat. Aanmer Q .£2 1 1 "o a 'i te en verschil met de kingen. J5 Cn hoogste. 1> NWest. ]4~ 753.3 0 85 6-44 2.5 betr. en buijig. 6 W.Nw, 5 763 0 38 0 87 5 92 1.5 ligt beiv.rpgen. 7 ZWest. g 765 8 4 0 0.89 6 10 1.2 betrokken. 8 Z.t. w. 22 757-1 4 0 0 93 6 50, 0.1 verstopt regen. 9 Z. t w. 17 (758 7 5.7 0 93 7 03, 0.6 betrok k. regen. 10 W. Zw 11 756 4 7S 0.92 7.90 j 6.9 ligt bew regen. 11 Zw.t.\V 13 751.6 10.1 0.92 8.00] 1.2 betr. en regen. Theriuouieterstand. 10 jan. 's av. 11 n. 46 gr. 11 's morg. 7 u. 50 'stnidd. i u. 52 's av. 11 u. 46 gr. 12 's morg. 7 u. 40 's midd. 1 u. 45 's av. llu. 42 13 's morg. 7 u. 38 's midd. 1 u. 44 gr. Algemeen overzigt. De vreugde over de gezindheid van de bondsregering om de heeren Mason en Slidell uit te leveren is in Engeland over het algemeen zeer groot. De diplomatieke korrespondentie over deze zaak is openbaar gemaakt en daardoor is o. a. het volgende bekend geworden. In een brief aan den amerikaanschen gezant te Londen erkent de heer Seward dat de kapitein Wdkes zonder instrulc- tie gehandeld heeft; hij zegt te hopen dat Engeland de zaak iu een vriendschappelijken geest zal beschouwen, en verzekert dat het van de zijde der unie de zelfde gezindheid mag ver wachten. In een schrijven van lord Russell wordt de beleediging. der engelsche vlag aangedaan, gekonstateerd, en de hoop uitge drukt dat die handeling heeft plaats gehad zonder magtiging <ler amerikaansehe regering, welke weten moet dat Engeland zulk eene beleediging niet kan dulden zonder voldoening te vragen. Hij hoopt dat het goevernement der unie eene be hoorlijke vergoeding zal geven door uitlevering der vier gevangenen. De heer Seward, die eene kopij van deze depeche ontving, heeft daarop geantwoord, dat het engelsche goevernement el geraden had dat Wilkc.s zonder magtiging gehandeld had; dat het zien zou dat de regering der unie die onwettige han delwijze niet goedkeurde, en dat Engeland regt had om de zelfde voldoening te eischen, die wij in een soortgelijk geval van eene bevriende natie zouden verwachten. Hij weet dat de door hem ontwikkelde inzigten die van Engeland zijn maar dit doende steunt hij enkel op de amerikaansehe begin selen. Hij beroept zich op eene in 1804 door den heer Mad - son. als minister van staat der unie. aan den heer Monroe, den gezant der Vereenigde Staten in Engeland, gegeven instruk- t;e, en zegt verder: „Indien ik deze zaak ten gunste van mijn goevernement besliste, zou ik zijn dierbaarste beginselen verzaken en voor altijd laten varen. Mijn goevernement kan de regtuia- tigheid van Engclands vordering niet ontkennen." Ten slotte verklaart de heer Seward, dat de gevangenen ter beschikking van den heer Lyons zi jn. hem verzoekende op te geven, waar en wanneer hij die personen zou willen ont vangen. Lord Lyons heeft den heer Seward geantwoord dat hij zijne mededeeling aan het engelsche goevernempnt zou toezenden, en met hem mondeling zou afspreken, waar en wanneer hem de vier gevangen genomen personen zouden worden uitge leverd. Het Journal des de'bats geeft eene beschouwing van de oplossing der Trent-kwestie. die op het volgende nederkomt: Het schrikbeeld van een zeeoorlog is thans verdwenen en de cngelsch-ameriknansche kwestie heeft zich voor hen. dieb'j den eersten zonnestraal na regen alles in een rozenkleurig licht willen zien. en niet verder denken, groote vreugde verwekt. Tiet industriëele en handelende Europa verheugt zich thans ontsnapt te zijn aan vele en zware moeijelijkheden, en Enge land heeft reeds met zijne blijdschap een zeker gevoel van trotschheid vermengd, dat thans nog cenigzins bedwongen, zich zeer spoedig duidelijk zal uitspreken, naar men verwach ten kan. Engeland heeft gedreigd en men heeft toegegeven. Engeland heeft als handelende natie getoond dat het de eer boven het voordeel stelt. Dat zijn gevoelens waarop zich de engelschen zullen gaan verhoovaardigeu. Engeland heeft ech ter wel een igzius om een dagel ij ksch gezegde te gehruiken qui perd gagne gespeeld; wantterwijl ja. de heeren Mason en Slidell zijn teruggeven,komen de gevolgen dezer zaak voor zijne rekening. Groot-Bnttanmë heeft de regten der neutra len erkend, en de eerste zeemogendheid heeft alzoo door de privilegiën der onzijdige vlag op zulk eene krachtige wijze te hebben doen eerbiedigen, zich zei ven voor 't vervolg gren zen gesteld binnen welke zij zich zal moeten houden, en die zij vroeger, gebruik makende van have magt, zoo dikwijls heeft overschreden. Het eerste nadeel dat Engeland zal ondervinden is dat van over zich zei ven een vonnis te hebben uitgesproken, het twee de is de wrok dien het in 't vervolg van Amerika zal te duch ten hehben. Wij gelooven niet dat de engelschman en amerikaan bijzonder veel genegenheid voor elkander koeste ren. maar zij gevoelden alleen dat zij elkaar noodig hebben. Dat gevoel van wederkeert?noodzakelijkheid was hunne goede gezingheid onderling. Deze nu. op voordeel gegrond, is te koud om in stand te blijven bij nieuwe grieven. Men kan zien aan de daghladen van New-York, dat de amerikaan sehe hoogmoed op eene pijnlijke wijze is gekwetst, en dat Amerika niet ligt deze Trent-kwestie zal vergeten. Engeland heeft door deze zaak een bondgenoot minder op de wereld gekregen, en hij is thans van Rusland, Oostenrijk en Amerika gescheiden, waarvan de laatste zeker wel de onverzoenlijkste zal zijn. De gemoederen door het incident der Trent in beweging gebragt. konden daarenboven ook in Europa niet gunstig gestemd worden, wanneer zij zich voor den geeststel den. hoe welligt binnen kort Engeland, New-York in puin schietende, de hand zou reiken aan deslavenhouders -- Enge land de grootste voorstander van de afschaffing der slavernij. Ook de volksgeest in Europa is niet vooruitgegaan in engelschgczmdlieid. Amerika dus heeft insgelijks reden om zich te verheugen over den uitslag van het geschil, daar Engeland er door ver zwakt is, en Amerika. zelfopofferend liever de slavernij bestrijdende, dan een kwestieus punt van het volkenregt. ge wapend beslechteude glorierijk uit dezen tnoeijelijken toestand weder als te voren is opgetreden. De londensche dagbladen betuigen bijna allen hunne blijd schap over de in vrijheidstelling der heeren Slidell, Mason, en beider sekretarissen. De vreedzame afloop der zaak van de Trent verheugt hen met alleen omdat hij Engeland voor de jammeren des oorlogs behoedt, maar ook omdat hij huns oordeels grootelijks strekt tot bevordering van Engclands eer en iuvloed ,n de wereld, tot bevestiging van het bondge nootschap tusschen Frankrijken Engeland, tot instandhou ding van den eerbied voor het regt in het algemeen en inzon derheid tot verzekering van de regten der onzijdige volken bij eencn oorlog ter zee. The times ziet. en bekent het rond uit, in neef Jonathan nog altijd een eenigzms onaangenaam spook. Wel is waar heeft Engeland eene schoone zege behaald, maar het staat tegeno ver de amenkanen nog zoo ongeveer op hetzelfdestandpunt als vóór de Trent-kwestie. Er zijn tijden geweest in de engel sche geschiedenis, waarin Engeland niet zulk eene opregte blijdschap zou hebben ondervonden over het vermijden van eene vijandelijke botsing door middel van eene vreedzame schikking. Wanneer Frankrijk op dezelfde wijze ware belee- digd geworden, valt het te betwijfelen, of het de zelfde gema tigdheid zou hebben aan den dag gelegd en even zoo bereid zou zijn geweest, eene vertraagde voldoening aan te nemen. Wat de nota van den heer Seward betreft, die de uitlevering der gevangenen vergezelt, The timesis er op voorbereid, rustig te luisteren naar eene menigte redeneringen, zelfs wanneer zij verholen bedreigingen en kwaadwilligheid raogten verraden. In 't einde is er met veel aan gelegen, of de voldoening al of niet goedschiks wordt gegeven. De werkelijke verontschul diging van de zijde der amerikaansehe regering ligt in de uit levering der gevangenen. „Het is inderdaad, zoo besluit The times, een zeldzame triomf, die de latere levensjaren van lord Palmerston, wiens leven gelukkigerwijze zoo lang voor ons gespaard is gebleven, bekroont, dat hij de gelegenheid heeft gevonden en gebruikt, de aaumatiging te beteugelen van het eenige volk. dat in onze eeuw Engeland op stelselmatige wijze heeft trachten te heleedigen." De Morning post die zoo lang de onzekerheid duurde, eene bittere vijandschap jegens het amerikaansehe goevernement heeft aan den dag gelegd, is nu zeer behendig geheel om gekeerd. Dezer dagen nog wij stipten het in ons vorig nommer aan heeft dat blad de wijze waarop de koncessie plaats had, in het ongunstigste daglicht voorgesteld, en zatur- dag bevatte het twee artikelen die van een geheel anderen geest getuigen. In het eene worden de regtschapenheid en de opregtheid van het boudsbesiuur geprezen; het tweede strekt om aan te toonen dat de vredelievende oplossing van het geschil geheel moet worden toegeschreven aan lord Pal- mers'.on. Juist de man die het allerminst zulk eene oplossing verlangde, en die, toen zij reeds op veel milder voorwaarden dan men had kunnen hopen verkregen was, zijn best deed er nog aan te twijfelen of althans er anderen nog aan te doen twijfelen. Le journal de Saint-Petersbourg wenscht den heer Seward geluk met de wijsheid en billijkheid zijner politiek, en voegt er bij dat het wenschelijk zou zijn dat de regten der onzij dige mogendheden eindelijk eens op duidelijke wijze geregeld werden. Het dringt er op aan dat Engeland zijn invloed zal doen gelden om een imei nationaal traktaat tot stand te bren gen, als een nieuw bewijs van den vooruitgang, door hetrege- len dier kwestiën. Wij wenschen zoo luidt het artikel dat het kabinet van St. James niet terugdeinze voor het vast stellen der beginselen, wier eerbiediging het thans zoo krach tig heeft geloond te willen hebben gehandhaafd. De vernieling der haven van Charlestown door de zeemagt der Vereenigde staten heeft in Engeland een ongunstigen indruk gemaakt. Deze daad van vandalisme heeft ook in Frankrijk een algemeenen afkeer verwekt. De pakketboot, den 11 dezer te Marseille aangekomen, heeft ongunstige berigten inedegebragt omtrent den toestand der bevolking in de streken van den Libanon. Men ziet weder een opstand te gemoet. De fransche regering schijnt reeds eemgen tijd geleden eene nota aan de Porte te hebben gezonden, waarbij het aandringt op maatregelen ter verbe tering van dien toestand. Koord- Anieiika. Uit de berigten laatstelijk in Engeland aangebragt, blijkt, dat het bondsgoevernement met onvermoeide geest kracht zijne optratiën tot de onderwerping der Zuidelijken voortzet. Eene groote militaire expeditie, onder hevel van generaal Burnside. stond blijkens de laatste berigten op het punt van uit te zeilen. De sterkte daarvan zou bestaan uit 12.ÜUU man. Het doel der expeditie is om de meest gewigtige spoorweg-kommunikatie van den vijand af te snijden en zijne troepen iu front van generaal M'Clellan te verdeelen. Het bondsgoevernement voorziet uit die onderneming de meest gunstige en hoogst belangrijke resultaten. De verstopping der haven van Charleston door de honds-marine is ongetwij feld een schier onberekenbaar verlies voor de Zuidelijken. Het is nu volstrekt onmogelijk een enkel schip uit die haven te doen ontkomen, daar niet alleen door het doen zinken van de met graniet beladen schepen de geheele haven is verstopt, maar levens eene nieuwe opening onmogelijk is gemaakt. Zuid-Amerika. Volgens La patrie verhalen de jongste berigten uit Zuid- Amerika weder van eene dier verregaande onmenschelijke en bloedige episodes, waarvan die ongelukkige landstreken zoo dikwijls het tooneel zijn. Kolonel Yanez, opperbevel hebber in het noorden van Bolivia, had vele notabele ingeze tenen in hech.ems doen nemen verdacht aanhangers te zijn van generaal Belzu, oud-president der republiek, ten wiens gunste den 29 september jl. eene volksbeweging was losgebarsten. Oruler de gearresteerden bevonden zich gene raal Cordova, die weleer de hoogste waardigheden in den staat bekleed had; wijders generaal Herrnosa, de luitenant- kolouels Balderrama, Espeza en Ubierna, don Francisco Belzu, broeder van den ex-president, dr. de la Tupia, don Lorenzo Vega en vele andere voorname lieden, ten getale van 107. De ongelukkigen naderden den dag waarop zij te regt zouden staan; maar in den nacht van 23 oktober werd eene poging beproefd om hen te bevrijden. Een aantal mannen uit het volk verspreiden zich door de straten van la Paz, en begaven zich naar de kazerne, waar de gevangenen waren opgesloten, onder het luid geroep van leve generaal Cordova! Het volk werd spoedig met de wachthebbende soldaten handgemeen, en op het gerucht van den strijd ver laat kolonel Yanez zijn paleis aan het hoofd zijner garde en begeeft zich naar de kazerne. Daar gekomen, laat hij, zonder eenigen vorm van proces, al de verdachten fusilleren. De 107 lijken werden onmiddellijk op karren geladen en met fakkel licht. in doodschen optogt naar de begraafplaats vervoerd, om de volksmenigte te doen zien dat de demonstratie haar doel miste. Den volgenden dag vaardigde kolonel Yanez een hoogdravende proklamatie uit, waarin hij zich op de onbe- schaatndste wijze en met walgelijke opgeblazenheid lof toe zwaaide door zijne energieke handeling op eigen verant woordelijkheid de zamenzwering verijdeld te hebben De gelukstaat des volks in de zuid-amerikaansche republieken, onder zulke vaderlijke regenten, laat nog wel iets te wen schen over. Engeland. AVoensdag middag kwam voor de haven van Southampton een oorlogschip van de noordelijken der Vereenigde Staten, de Tusearora, onder bevel van den kapitein Craven, met 9 stukken en eeneekipage van 200 man. Het doel door de komst van dat schip beoogd, was het be-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2