MIDDELBÜRGSCHE C O R A N T. r 6. Dingsdag ■'o.i ss-Kjfs enr 1862. 14 Januarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 are. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GE3R0EDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 2$ centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandna avond 8 ure. Slidtlclburg 13 Januarij. Omtrent den stand der ministeriële krisis was heden avond te 's Hage nog niets naders bekend. Het eenige wat men verneemt zijn uiteenloopende geruchten waaraan zeer weinig waarde is te hechten. Niet alleen in ons land is het staatkundig nieuws heden zeer schaars, ook de buitenlandsche politiek levert op eene uitzondering na. niets belangrijks op. Die uitzondering is de vredelievende oplossing van deTrent-kwestie. In ons vorig nommer deelden we reeds eenige bijzonderheden mede omtrent de wijze waarop de uitlevering van de heeren Mason en Slidell met hunne sekretarissen door de bondsregering is toegestaan. Heden geven we een kort overzigt van (ie gewis selde diplomatieke stukken. De buitenlandsche dagbladen zijn gevuld met uitvoerige beschouwingen over de belangrijke beslissing waardoor een door velen gevreesde» oorlog, althans voor het oogenblik, is afgewend. Moge liet incident dat z;cii weinige dagen gele den heeft voorgedaan de aanhouding van twee passagiers aan boord van de engelsche schooner Eugenia Smith geen nieuwe aanle.ding toi bekommering geven en op even bevre digende wijze «orden beslecht. Van de beschouwingen van eenige buitenlandsche dag bladen vindt men een enkel woord in ons buitenlandsch overzigt. Het berigt in ons vorig nommer, omtrent de door het pro vinciaal geregtshof in Zeeland opgemaakte voordragt, ter vervulling der vakature van raadsheer in dat hof. bevat een paar onnnauwkeurigheden",' De nominatie is. zoo als wij nader vernemen, als volgt: mr. J. W. de Bcuijn van Melis-en Marie- kerke, alhier; mr. P. H. Saaijmans Vader, te Goes; mr. P. Paulus. te Zierikz.ee; mr. W. G. de Knokke van der Meulen, te Goes; mr. J. II. de Stopjielaar, alhier, en jhr. mr. J. H. P. v'nn Doom, te Zierikzee. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag namid dag. ten half twee ure, eene openbare zitting houden, in welke de volgende zaken zullen behandeld worden adres van J. A. Sistermans, benoeming tot kommissaris van lie beurt veer op Zierikzee; koinmissarissen wisselbank, beschik king uit den post van onvoorzien, begrooting 1861 missive van Salomonson co., opzegging der huur van een gedeelte der west-indische pakhuizen. De officier van gezondheid 2e klasse J. J. van Minden, alhier in garnizoen, is. volgens de Utrechtsche courant, bevor derd tot officier van gezondheid Ie klasse. Jl. zaturdag middag omstreeks 1 uur is zekeren A. Brugge, Bteigerschuit>chipper in het veer van Breskensop Vlissingen. even buiten de haven van laatstgenoemde plaats, met eene sloep, waarmede hij.van een jongen vergezeld, naar Breskens wilde terug varen, ten gevolge van den hevigen wind, omge slagen. Beide personen werden door eenige loodsen gered doch de sloep van het veer is zeewaarts gedreven. Men schrijft ons uit Goes, 11 dezer „Naar ik verneem is de onlangs gehoudene aanbesteding van het 3e perceel der in aanbouw zijnde cellulaire gevan genis alhier door het ministerie goedgekeurd, zoo dat het vooruitzigt bestaat dat die bouw eerlang zal worden voortge zet. Men meent dat met 1863 de lokalen zullen kunnen wor den in gebruik gesteld. „Met genoegen geef ik u berigt van het voornemen van den heer S. Piccardt, orimog in den loop dezes winters een drietal voorlezingen te houden, overonderwerpen de geschie denis van Goes betreffende. Ik hoop in staat te zijn. even als den vorige» winter, mededeeling te doen van de onderwerpen door den geachten spreker te behandelen." Uit Leiden schrijft tnen ons 12 dezer: „Sedert eenigen tijd verbreidde zich alhier het gerucht dat de hoogleeraar in de juridische fakulieit, mr. J. de Wal, het voornemen had opgevat, om redenen van gezondheid, zijn ontslag te vragen. Tot veler leedwezen heeft dit zich bewaar heid. daar geiiuemde professor, een dezer laatste dagen, zijn ontslag, tegen het einde van den kursus, bij de regering heeft aangevraagd. „Binnen betrekkelijk korten tijd dus, zal men den bekwa men, geachten en beminden man niet meer in de rij van professoren onzer akademie tellen. Zijn vertrek is voor haar. in vele opzigtcn, een ontegensprekelijk verlies. Het uitmun tend onderwijs van professor de Wal, over het algemeen zeer gewaardeerd en op hoogen prijS gesteld, zal in niet geringe mate gemist worden. Zijn onvermoeide ijver om voor al zijne leerlingen zoo nuttig mogelijk te zijn. zijne humaniteit, zijne bereidwilligheid om hen .net raad en daad steeds ten dienste te zijn, heeft hem de algemeene sympathie en achting doen verwerven." Wanneer de Revue des deux mondes een oordeel uitspreekt zijn wij gewoon en wij moge» welzeggen geheel beschaafd Euro|)a met ons aan dat oordeel een hoog gewigt te hech ten. In de eerste aflevering dezer maand heeft de in de letter kundige wereld hoog ge|)laafste Charles de lleinusat. een ojjstel gejilaatst over de Theologie critique onzes tijds. Velen onzer lezers zullen zonder twijfel met belangstelling dit opstel lezen, niet alleen omdat, de onder ons wel bekende geschriften van Scherer, Colani. Reuss en lteville er de aanleiding toe gaven, maar vooral omdat wij er door bekend worden met het oordeel van een der uitnemendste geesten over de groote omwending die in onze dagen oj> theologisch gebied volbragt wordt. Wij bevelen het stuk onzen nadenkenden lezers met nadruk aan. Dezer dagen heeft te 'sGravenhage bij den heer Nyhoff de verkooping plaats gehad der nagelaten boeken en voorwerpen van kunst, van wijlen den schilder J. E. J. van den Berg. Velen dier voorwerpen werden goed verkocht. Onder de schilderijen waren de voornaamste eene kojne van den dood va*i Roland, de Herman de Ruijter en de Satan deze laatste schilderij inogt slechts 1 50 gulden gelden. Dit stuk, waarin al de kwaliteiten van den meester waren vertegenwoordigd, is echter door geen onzer rijkskabmetten-d.rekteurs gekucht 'tis te betreuren, flat dit stuk voor de geschiedenis onzer nederlandsche schilderkunst van zulke waarde, in onze kabi netten geen plaats inogt vinden.' De Staatscourant van jl. vrijdag bevat de kennisgeving van het ministerie van b.nnerilandsche zaken dat. ingevolge mag- tiging des konings. aan den heer W. D. A. M. baron van Bnenen van de Grootelindt te's Gravenhage. van regerings wege de taak is opgedragen om bij <le wereldtentoonstelling welke in den loop van dit jaar te Londen zal gehouden wor den, de belangen der nederlandsche kunst te vertegenwoor- iligen. Den 10 en 11 jnnij a. s. zal weder een vergelijkend examen plaats hebben voor aspiranten naar de betrekking van leerling telegrafist. Twintig plaatsen moeten weder vervuld worden. Personen die reeds twee maal vergelijkend zijn onderzocht, doch oji wie de keuze niet is gevallen, worden niet meer toegelaten. De aandacht der regering is door de vereeniging van assu radeurs, te Amsterdam, gevestigd o|> den slechien toesiand der kustverlichting en bebakening oji Java. waardoor in 1861 oj) de javasche kust alleen zeven schejien uit Nederland zijn verongelukt. Jhr. M. Salvador heeft jl. woensdag, na het afleggen der gevorderde eeden, in den gemeenteraad van Haarlem zitting genomen. De gemeenteraad van Utrecht heeft hejiaald dat zij. die zich gedurende het leggen der pij pen. vóór men daarmede tot hunne woningen genaderd is. tot het bekomen van gaslicht uit de stedelijke gasfabriek zullen aanmelden, kosteloos den aanleg van de hoofdpijpen naar hunne perceelen zullen bekomen. Voorts is besloten tot het aangaan eener geldlee- ning van f 500.000 tegen 4.£ jier cent 'sjaars, ter bestrijding van de kosten der gasfabriek. Men schrijft uit's Hertogenbosch. Naar ik verneem, is er in de nabijheid dezer gemeente eene begraaf|ilaats ontdekt van frankischen oorsprong. De bibliothekans van het Pro vinciaal genootschap van kunsten en wetenschapjien in Noord-Brabant, de venl.enstelijke dr. C. R. Hermans, daar van verwittigd, heeft zich onmiddellijk naar de jilaats bege ven, en reeds is een aantal voorwerpen in zijn bezit, die om hunne hooge oudheid van groote waarde te achten zijn. en den aanzienlijken schat, bi j genoemd genootschaj» i hans reeds berustende, niet weinigzullen vermeerderen. (Juist, courant.) fócuoi'iiiiiigcn en IfesluSten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlanilschen leeuw mr. A. C. van Heusde. referendaris hij het departement van binnenlandsche zaken; tot broeder dier orde H. van Loo, meesterknecht bij 's rijks werf te Vlis singen en tot officier der orde van de Eikenkroon, mr. A. Jongkindt Coninck, burgemeester van Aarlanderveen. Vergunning verleend aan den heer B. Coster.konsul-gene raal van Saksen-Weimar, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der o-de van den Wit ten valk, hem door den groothertog geschonken en aan den heer mr. E. A. van Einden, goevernements sekretaris van Suriname, thans met verlof hier te lande, tot het aannemen van de hein door den keizer der franschen geschonken ver sierselen van officier van het Legioen van eer. marine. Bevorderd tot luitenant terr.ee le klasse de luite nant ter zee 2e klasse J. D. J. van den Hegge Spies. leger. 0|> verzoek eervol ontslag verleend, inet toeken ning van pensioen, aan den kapitein der infanterie van hefc leger in Nederlandsch Indië J. L. van Zee, thans met verlof hier te lande. MiNïSTERiëLE departementen. Benoemd tot adjunkt kommies hij het dejiartement van binnenlandsche zaken «Ie heer A. C. Röell. en bevorderd tot genoemde betrekking de heer H. J. Goijaars. registratie en domeinen. Benoemd tot inspekteur der registratie en domeinen 2e klasse tnr. G. G. van Buttingha W.chers. thans inspekteur 3e klasse; en tot inspekteur 3e klasse de heer L. lloosenburg, thans ontvanger der registratie en domeinen te Waalwijk. Oj) verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. W. H. Kleyn. te Breda, uit de betrekking van surnumerair der regis tratie en domeinen. scheepsbouw. Benoemd tot ingenieur der 2e klasse voor het vak van scheejisbouw in Nederlandsch Indië. de heer B. L. W. Eibach, partikulier scheepsbouwkundigen. Kerk- en schoolnieuvra. Te Haarlem is door den kerkeraad der nederduitsche her vormde gemeente tot predikant beroepen de heer J. Posthu mus Meyjes, te Groningen. Gemengde hcrigtcn. De spekulatiegeest heeft in onze dagen groote vorderin gen gemaakt; men spekuleert overal en in alles. Wij wor den tegeuwoordig overstroomd door inteekenlijsten voor zendeluigsvereenigingen, li jbelgenootschajijien, vereen igin- gen lot afschaffing der slavernij, ditos tot dito van sterken drank, inteekenlijsten voor standbeelden in de hoofdstad waar alles is, behalve de vereischten voor een hoofdstad enfin! 't is eene spekulatie op uw beurs. Men sjiekuleert ook op de ligtgeloovigheidmirakuleuse tong afzettingen wor den nog overtroffen in geloofwaardigheid door verhalen van memehenetende kinderen. De gemeente Bondy. in Frank rijk. heeft onder hare bewoners een kind dat reeds eenige dagen na de geboorte een buitengewone zucht naar voedsel openbaarde, terwijl op lateren leeftijd inzonderheid raauw vleesch haar geliefkoosde spijs was. Op zekeren avond toen de vader en de moeder 't huis kwamen, vondeu zij het meisje bezig met de vingers \an haar jonger broertje op te eten. Dezer dagen -heeft zich dit herhaald en werd zij overvallen terwijl zij van de afwezigheid harer ouders gebruik maakte, om de dijen van het andere kind te verslinden, zoo dat men thans v oor het leven van dit slagtoffer angstige vrees koestert. Zoo spekuleert men ook oj> den smaak voor ongelukken wil men er een |iaar vernemen.wij zullen hier een tweetal der ake ligste. en minst voorkomende laten volgen Een hesteller van goederen, in de vorige week. bij het afrijden der diligence van Van Gend en Loos naar Zwolle, bezig zijnde met liet vastma ken van hei dekkleed, had een zijner vingers door een naau- wen ring boven aan den wagen gestoken. Toen hij van het wiel sprong, brak zijn vinger dien hij vooraf niet uit den ring had geirokken af. De 20jarige dochter van een ingezetene uit Alkmaar heeft zich door phosjihorus en vitriool vergif tigd. na vroeger te hebben getracht zich door ophanging het leven te benemen. Er zijn er zelfs in de massa die nog eene aardige zijde bezitten. Op de deur van de woning eens vod- denrapers. die oj» den weg van Asnières woonde, lazen eenige personen de met krijt geschreven woorden: „Kom binnen Aan dit in 't algemeen gestelde verzoek voldoende, vonden zij de tafel voor vele personen gedekt en de voddenraper daarboven hangen. Niemand had echter bijzonder veel lust zich aan tafel te zetten, meldt het verhaal. In Engeland sjie kuleert een uitgever op de weinige kennis van Holland bij zijne landgenooten en geeft de schetsen van net hollandsche volksleven, van Alj honse Esquiros, die oorsjironkelijk in de Revue des deux mondes zijn verschenen, in 't engelsch uit. onder den titel van „The dutch at home." Het is echter te wenschen dat de engelschman nog andere bronnen zal ge bruiken voor de kennis van ons vaderland, daar het er anders maar treurig mede uit zou zien. In Frankrijk spekuleert. de keizer op de gloriezucht zijner onderdanen en koopt liet mu seum San Martino van het eiland Elba, dat geheel gevuld is

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1