warmte lang moeten ontberenwaardoor de plant zeer j langzaam gegroeid isterwijl veel omgeploegd is moeten worden. De zomerwarmte heeft echter nog veel doen bij- j groeijen, vele dunne plekken zelfs van welke men niet ver- wachtte iets te zullen oogsten, zijn nog vrij goed vol gegroeid. Op sommige plaatsen zijn de boonen goed door den bloei j gekomen en vrij wel met peulen bezet. Bij de inoogsting is 1 echter de verwachting nog al teleurgesteld, daar men eene j slechts vrij middelmatige opbrengst verkregen heeft. De hoe danigheid echter was redelijk. De gemiddelde opbrengst is beneden de 20 mudden per bunder gebleven. j De erwten leden zeer door den regen. Vele akkers zijn, j vooral tijdens den bloeitijd, letterlijk dood geregend. De luis I vernielde insgelijks zeer veel. De vrucht, welke in den be- ginne nog al wel stond, veranderde tijdens de peulzetting op enkele plaatsen geheel van kleur. Van donkergroen werd zij geel, terwijl de vrucht voor de rijpwording grootendeels tot j versterf overging. Vele akkers zijn omgeploegd geworden. De beste zijn nog slechts middelmatig zoo wel van hoeveelheid j als hoedanigheid. De opbrengst is zeer uiteenloopend en j wordt opgegeven van 620 mudden per bunder. De aardappelen zijn dit jaar wederom in hooge mate door de ziekte aangetast. Het uitpoten werd door de voprjaars- j koude zeer vertraagd? terwijl daarna dp vele regens den groei zeer belemmerden. De vroegste soorten hadden al spoedig van de ziekte te lijden, daar zij nog geen behoorlijken wasdom verkregen hadden, en dus aan de ziekte geen weer stand konden bieden. Bij de latere soorten werd voorname lijk het loof alleen aangetast, hetwelk, geheel tot bederf overgaande, de knolzetting tegenhield. Op vele plaatsen tastte de ziekte de plant na de knolzetting aan, en deed een geheel misgewas ontstaan. De vroegere soorten zijn vrij slecht van hoedanigheid, en zij gaan daarbij zeer spoedig tot bederf over. De latere soorten zijn iets beter van smaak, doch bij zonder klein van stuk. Over het algemeen kan de oogst zeer slecht genoemd worden. De opbrengst is zeer verschillend, di v.; ga,.i de 125 mud per bunder niet te boven. De graslanden hebben over het algemeen veel voeder opge leverd, vooral is dit met de hoog gelegene het geval. De lagere landen leden nog al door de vochtigheid, waardoor de groei kracht zich slechts traag kon ontwikkelen. Door het heerlijke zomerweder zijn zij echter veel bijgekomen en waven goed met gras bezet. De hooibouw heeft over het algemeen met gunstig weder plaats gehad, doch het heeft echter eenige regendagen moeten doorstaan, die hier en daar de waarde van het hooi nog al verminderd hebben. Er is niettemin dit jaar veel en goed hooi ingezameld, zoo dat, behalve dat de voor de konsumtie bestemde voorraad meer dan voldoende is, er veel hooi uitgevoerd wordt. De opbrengst wordt tamelijk uiteen- loopende en wel van 25007000 nederlandsche ponden per bunder opgegeven. De klaver, waaraan de vochtigheid eer voor- dan nadeel ge daan heeft, heeft uitmuntende resultaten opgeleverd. De eerste snede vooral heeft veel en voortreffelijk hooi gegeven, of is, waar zij als groen voeder gebruikt werd, een krachtig voedsel voor het vee geweest. Op vele plaatsen heeft men dat gene, wat bestemd was om groen opgevoederd te worden, wegens den uitmuntenden toestand, laten staan en later als hooi binnen gehaald. Van enkele plaatsen meldt men dat de slak aan de tweede snede, die overigens insgelijks zeer goed geweest is, nog al kwaad heeft veroorzaakt. De gemiddelde opbrengst is van 4000SÖOOned. pond per bunder. Van de wortelgewassen zijn de paardenpeën minder geluk kig geslaagd dan de mangelwortels. Deze onderscheiden zich door eenen krachtigen groei in blad en wortel. In den beginne stonden zij niet zoo gunstig, doch door het heerlijke zomer weder hebben zij zich veel hersteld. De op zware gronden geteelde vooral zijn krachtig doorgegroeid; de op koude gronden geteelde zijn meer groot van blad, dan wel van wor tel. De gemiddelde opbrengst is van 36,00050,000ned. pond per bunder. Paarden en rundvee zijn dit jaar, ten gevolge van de goed bezette weilanden en van het krachtige voedsel, voortdurend .'n gezonden toestand geweest. Van kwaden droes of long ziekte wordt weinig of niets gehoord. Schurftziekte of klaauwzeer onder de schapen deed zich niet voor. Alleen onder de varkens heerschte eene vernielende ziekte, die den dood van vele dezer dieven ten gevolge had. of dc eigenaars dwong hunne dieren ontijdig af te maken. Tegen het einde van het najaarscheen de ziekte echter veel verminderd tezijn. Over het algemeen kan men den oogst van 1861, op enkele uitzonderingen na, wat de opbrengst aangaat, middelmatig noemen. De hoedanigheid echter, wanneer men die van aard appelen en boonen uitzondert, is vrij goed, van sommige ge wassen zelfs zeer goed te noemen. Wanneer men daarbij nu de hooge prijzen, die voortdurend voor de veldvruchten worden bedongen, in aanmerking neemt, dan kan men gerust aannemen dat het jaar 1861 voor den landbouwer niet on gunstig geweest is. Een heerlijk najaar heeft hem verder nog in staat gesteld onderscheidene zaaijingen met aanvankelijk goed geluk ten uitvoer te brengen. ISenoemlstgen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer F.M. J. Bellini, viee-konsul van den Kerkelijken staat, te Rotterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder dei- orde van Gregoritis den Groofe. en aan den heer A. J. van Osch. te Maastricht, tot het aannemen der onderscheidings- teekenen van de orde van den Heiligen Sylvester of van de Gouden spoor, hun beide door den paus geschonken. Benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon de heer II. de Kat van Oost- en West-Barenilrecht en Caftósseen tot ridders dier orde de heeren J. II. Arnoldts, burgemeester van Sittard, Broek-Sittard en Geleen. en M. S. Korsten, bur gemeester van Herten. marine. Op verzoek eervol ontslag uit do zeedienst ver leend aan den luitenant ter zee Ie klasse jhv. II. K. F. A. van Kaders, thans met verlof in Oost-Indië. Kerk- en schoolnieuws. Ten gevolge van het bedanken van den heer A. Meerdink, predikant te Gaast en Terwoude, voor het beroep naar Koude- kerke, werd jl. dingsdag, onder de leiding van den consulent, den heer C. A. Kam, met den ambachtsheer jhr. rar. A. P. van Doorn van Koudekevke, tot het hervatten van het bevoe- pingsvverk eene vergadering gehouden. Het laatst gemaakte twaalftal werd aangevuld met den heer J. J. Ruijs, predikant te Maasdam; het zes-en drietal met den lieer H. T. Weste- rouen van Meeteren, predikant te Kesteren. Daaruit is beroe pen de heer W. Sijpkens, predikant te Hijlaard. Marine en leger. Zr. Ms. schroefkorvet Prinses Amelia, kommandant kapi tein ter zee A. J. KroefF, is buiten dienst, en de état-major op non-activiteit gesteld. ITet schroefstoomschip Montrado, liggende aan 's rijks werf te Hellevoetsluis, zal weder worden gereed gemaakt ten einde met april a. s. in dienst te kunnen treden. Gemengde berigten. Als bewijs voor den rijkdom aan wild der graafschappen Worcestershire en Warwickshire wordt aangevoerd, dat in een hunner omstreeks "SOtf stropers van beroep gevonden worden. Bij het engelsche parlement wordt daarom ten zeerste op strenge bestraffing van wild-diefstal aangedrongen, en men verlangt daarbij dut onbewaakt wild met partikulieren eigendom gelijk gesteld worde. De lengte van hetrussische telegraafnet is reeds meer dan 33,000 ned. mijlen. Volgens de resultaten der jongste volkstelling op het einde der vorige maand december opgemaakt, telde Rome destijds eene bevol king van 194,587 zielen. Onder deze bevonden zich 40 bis schoppen, 13S5 wereldlijke priesters, 2474 geordende geeste lijken, 1657 kweekelingen aan verschillende semenariën, 2032 nonnen, 2613 monniken en kweekelingen in onderscheidene geestelijke gestichten, 2S3 protestanten en 4226 israëlieten. Sedert net vorige jaar is de bevolking vermeerderd met 10,438 zielen. De burgemeester der gemeente Poortvliet heeft dezer dagen een arend geschoten, die een vlugt had van 2$ ned. el. Nog twee anderen zijn in dien omtrek gezien. In plaats van een standbeeld der koningin van Engeland, dat uien voornemens was in Hydepark op te rigten, zal aldaar, volgens den wensch der koningin, een bronzen standbeeld ter eere van den prins-gemaal worden geplaatst. Te Mar seille zijn in het vorige jaar 6,000,000 mudden graan inge voerd. Te Rotterdam is de met roem bekende schilder Jakob Ackersdijk overleden. Op nieuwjaarsdag zijn bij het bestuur der posterijen te Parijs, behalve de brieven, twee millioen kaartjes ter bezorging ontvangen.Te Giessen- Nieuwkerk heeft jl. zondag een man zijn honderdsten jaardag gevierd. Hij behoort sedert vele jaren onder de bedeelden, is vrij goed gezond, bezit een helder hoofd, en krijgt wekelijks één gulden uit de armenkas. Te Turijn is de reiziger J. Miani aangekomen, die doorgedrongen is tot boven den vijftigsten waterval die fkp, rivier de Nijl voedt. Hij moet de eerste geweest zijn, die zoo digt hij den oorsprong dier rivier is genaderd.De bestaande vakaturen voor hulponderwijzers worden op 200 geraamd. In het werk- of armhuis te Mul* lingar stierf dezer dagen eene 103jarige wouw, die gedurende haar gansche leven nooit eene geheele week lang ziek was geweest. Tot bewijs dat vele bewoners van dat werkhuis het zeer lang kunnen uithouden, strekt, dat aldaar ten vorigen jare, behalve de jongeren van leeftijd, verpleegd werden 28 perso nen van 70, 24 tusschen de 70 en 80, 5 tusschen de SO en 90, 2 tusschen de 90 en 100 en 2 hoven dc 100 jaren, dc meeste van welke nog heden in leven zijn. De heer Pape, piano- fabriekant te Parijs, heeft eene piano uitgevonden, die de gedaanle eener konsole heeft, slechts 85 duim hoog is en alle eigenschappen der zoogenaamde pianos droits in zich ver- eenigt. Het instrument heeft boven de tegenwoordige regt- opstaande pianos het voordeel dat de speler door den toehoor der kan worden gezien, als of hij vooreen vleugel piano speelde. Niettemin kan deze konsole-piano hooger of lager worden gemaakt. Het lagere formaat is verkieselijker, naardien het instrument overal, zelfs onder een spiegel, kan worden ge plaatst. Ook te Harlingen doen zich gevallen van oogziekte voor. De geneeskundigen aldaar schrijven «titaan het gebruik van slechte aardappelen toe. Men heeft eenige dagen gele den te Modane proeven genomen met de nieuwe machines, die bestemd zijn voor de doorgraving van den kolossalen Alpen-tunnel; het resultaat was uitmuntend. Er zijn reeds op de gewone wijze aan den kant van Frankrijk 730 en aan den kant van Italië 950 ellen doorgegraven, dus ongeveer 1700 op de 12,000 ellen, die de tunnel lang zal zijn. De kommissie te Bonn. belast met-het oprigten van een gedenk- teeken ter eere van den vaderlandslievende!! dichter Arndt, heeft in hare jongste zitting het besluit genomen om het huis, door „vader Arndt" in zijne laatste levensjaren bewoond, niet af te breken, maar behoorlijk in stand te houden. Dezer dagen is de ttfrikaansehe beestentemmer M'acotno, terwijl hij te Norwich met zijne menagerie eene leeuwen-en tijgerjagt voorstelde, zoo vreeselijk door een der leeuwen geheten, dat zijn leven niet dan door de krachtige tusschenkoinst der op passers is behouden gebleven intusschen heeft hij er een vinger bij verloren en andere wonden bekomen. In de vorige week ontstond in den schoorsteen van een der grootste gehouwen van Oostburg brand. De vrees voor ernstige ge volgen werd spoedig weggenomen, daar door de hulp der brandspuitgasten en ingezetenen het vuur weldra gebluscht was, zonder dat zelfs de brandspuiten hadden behoeven te werken. Het inwrijven der handen met uijensap of met de helft van een doorgesneden ui wonlt als een heilzaam middel tegen het barsten aangeprezen. De beroemde schaakspeler Hermann Pollmacher is dezer dagen op 35jarigen leeftijd te Leipzig overleden. Het tooneelgezelschap: IJver en leer zucht, te Oostburg, zal op aanstaanden dingsdag aldaar eene voorstelling geven ten voordeele van het fonds bestemd tot het doen van uitdeelingen van brood en brandstoffen aan de armen van die gemeente. Ten behoeve der algemeene ar men is door de Société de ehant, te Veriers, eene tentoonstel ling en verloting van rottingen en parapluies gehouden. Daaronder komt o. a. voor een parapluie voor 9 personen, die van de eerste uitvinding dagteekent. Voorts waven er van de dunste rottingen tot den met ijzer beslagen stok der beklim- mevs van den Mont-blanc aanwezig. Men. mogt zich in ruime deelneming verheugen. Tliermome terstand. S jan. 's av. 11 u. 40 gr. 9 's morg. 7 u. 39 'smidd. 1 u. 42 's av. 11 u. 48 gr. 10 's morg. 7 u. 48 's midd. 1 u. 48 gr. föuttmlcmö. Algemeen overzigt. Met uitzondering van morgen en overmorgen, 11 en 12 dezer, worden er nu eiken dag paketbooten uit Amerika in Engeland te gemoet gezien. De Europa kwam juist op den dag dat men haar verwachtte te Queenstown aande Jura volgde. Den 28 december van New-York vertrokken, is deze stoomboot woensdag op de iersche kust aangekomen. De telegrammen, spoedig na de aanko'mst ddor Reuters agent schap verspreid, zijn, in geval ze juist bevonden worden, van groot gevvigt. Zij komen op het volgende neder: „Volgens de dagbladen van New-York liep het gerucht dat de moeijelijkheden door de zaak van den Trent ontstaan waren uit den weg geruimd. De heer Lincoln heeft de uitlevering van de heeren Mason en Slidell ingewilligd. Volgens de dagbladen zou de uitleve ring, als eene staatkundige noodzakelijkheid, worden aange nomen, door de kuststaten eerder dan door die van het binnenland of van het westen. De verklaring van den heer Lincoln dat de Vereenigde staten niet te gelijkertijd twee oorlogen kunnen voeren, zal als eene regtvaardiging zijner staatkunde worden aangenomen. De New-York herald heeft een artikel geleverd waarin wordt aangetoond dathetbondsgoevernement niet het minste voordeel zal verwerven door de heeren Mason en Slidell ge vangen te houden. Hunne uitlevering zou aan Engeland elk voorwendsel tot tusschenkoinst ontnemen, maar Amerika zal daardoor een schuld ten laste van Engeland brengen waarvan het later betaling zal vorderen. De York-times zegt dat zoo lang Engeland de afgeschei dene staten als eene oorlogvoerende mogendheid beschouwt, terwijl Amerika ze als opstandelingen aanmerkt, er zich altijd voorwendselen tot een oorlog zullen opdoen. De Yorlc-herald stelt de aanneming voor van een handels tarief in het voordeel der fransche goederen, en waarbij de engelsche fabriekaten van de markt zouden worden uitge sloten. Een stoomschip van het bondsgoevernement, van Sant iago de Cuba komende, heeft op de kust van Texas de engel sche schooner Eugenia Smith aangehouden en doorzocht, maar geen oorlogskontrabahde gevonden. Evenwel zijn twee passagiers, die door de papieren welke zij bij zich hadden verdacht werden van agenten der gekonfedereerde staten te zijn, gevat en naar New-York gebragt, waar zij in het fort Lafayette worden gevangen gehouden. Men vermoedt dat het kongres eene wet zal aannemen waarhij alle slaven der afgescheidene staten die tot den bond overgaan worden vrij verklaard. De haven van Charleston is vernield. Zestien groote sche pen met steenen gevuld heeft men aau den ingang in drie evenwijdige rijen doen zinken. Eene maritieme expeditie, met 12,000 man troepen, onder bevel van den admiraal Burnside, zal in de volgende week van Annapolis (Maryland) vertrekken. Van den goeden uit slag dezer expeditie houdt men zich verzekerd." Volgens een andere depeche uit Londen van gisteren (9 ja- nuarij) wordt de invrijheidstelling van de gevangen genomen kommissarissen officieel bevestigd. De heeren Mason en Slidell benevens hunne sekretarissen zullen binnen weinige dagen met de stoomboot Amerika in Engeland aankomen. Deze tijdingen hebben een zeer gunstigen indruk te weeg gebragt. De consols zijn tot 93f gerezen en de bank heeft haar diskonto tot 2£ p. ct. verlaagd. De Morning-post laat zich ten aanzien van het besluit der bondsregering aldus uit„Het kabinet van Washington heeft toe^eceven. Het heeft aan lord Lyons verklaard dat het de kommissarissen zal uitleveren, daar en wanneer hij die uitle vering verlangen zal. We zullen het er voor houden, dat al is ons wat laat regt geschied, men voor die vertraging ons wel verschooning zal vragen, 'tis ten minste zeker dat het kabinet vanWashington aan lord Lyons eene zeer uitgewerkte memori# heeft ter hand gesteld." Ook The times betuigt zijne ingenomenheid met de door Engeland ontvangene voldoening. Volgens berigten uit Canada van 19 december heerschte onder de bevolking eene goede gezindheid. Overal werden vrijwillige schutterkorpsen opgerigt, met het doel om bij mogelijke vijandelijkheden van de zijde der Vereenigde Sta ten, het grondgebied zoo krachtig mogelijk te verdedigen. Volgens de Morning-post zal daar binnen weinige dagen een krijgsmagt van^K)0,Ü00 vrijwilligers op de been zijn. Naar aanleiding van verschillende berigten welke door La patrie en Le pays in omloop zijn gebragt, acht dc Moniteur het noodig te verzekeren dat op den 26 december 11. nog geenerlei antwoord op de mededeeling vau den britschen gezant was gegeven, en dat het onmogelijk is in Europa thans latere berigten uit de Vereenigde Staten, dan van gemelde dagteekening te hebben. De fransche senaat en het wetgevend ligchaam zijn tegen 27januarij bijeengeroepen. Por telegraaf wordt uit Turijn gemeld dat de portugesche gezant ie Rome is terug geroepen, omdat de pauselijke rege-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 2