MIDDELBURGSCHE C O U H A IN T. r 4. Donderdag 9 Januarij. 1862. Öinnrnlanöscl)e tijtthgen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAMI ËglEDISC!. Gedeputeerde staten van Zeeland brengen ter kennis van de belanghebbenden, datop woensdag den 22 januarij 18G2, des voormiddags ten 10 ure, door één hunner leden, daartoe door hen gecommitteerd, in bijzijn van den koofd-ingenieur in het 11de district van den waterstaat, in een der localen van het provinciaal bestuur te Middelburg, onder nadere goed keuring, zal worden aanbesteed Het onderhoud gedurende 1802 met eenige vernieuwingen en herstellingen van de pro vinciale waterstaats-werken en wegen, in 24 perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden met inbegrip der ver- eischte levering van materialen, en verder zoo als in het bestek en voorwaarden is bepaald. Dit ligt ter lezing aan het locaal van het provinciaal bestuur van Zeeland, aan het bureau van den hoofd-ingenieur, alsmede bij de ingenieuïs van den waterstaat, en wijders op de gewone plaatsen. Den vierden en tweeden dag vóór de besteding zullen de noodige aanwijzingen worden gedaan, terwijl aan het bureau van den hoofd-ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen en bij de ingenieurs, voor de werken onder elks ressort behoorende, nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg den 4 januarij 1862. De gedeputeerde staten voornoemd, BECIUS, loeo-voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. Middelburg «Januari j. De hollandschc post is lieden avond eerst omstreeks half zeven ure, op het oogenblik dat wij ter perse leggen, aange komen. In onzen staatkundigen toestand is in de laatste dagen geen verandering gekomen. Op dit oogenblik schijnt er dooi de ministers nog geen besluit te zijn genomen of hel wensche- lijk is aan den koning de ontbinding der tweede kamer voor te stellen. De Staatscourant van lieden bevat de benoeming van den heer Loudon, minister van koloniën, tot kominaiideur dei- orde van den nederlandschen leeuw. De Staatscourant van gisteren bevat een regerings-telegram, gedagteekend Buitenzorg 130 november. Het luidt: „Niets bijzonders." Eene depêche van de Bataviasche handelsvereniging, on der dagteekening Batavia 30 november, luidt: „Op Java is liet rustig. Uit Bandjermasing is geen nader nieuws ont vangen." Het ministerie van buitenlaudsclie zaken geeft in de Staats courant van gisteren kennis dat, door eene schikking met de regering van den koning van Italië, de nederlanders en de ouderdauen van genoemde majesteit wederkeerig zijn vrij gesteld van de verpligting om bij het reizen in de wederzij d- sclie staten een paspoort te vertooneu. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan de Arnlienisehe cou rant het volgende: „Dezer dagen stond voor de regtbank alhier iemand ter zake van landlooperij te regt. Uit zi|ne op gaven bleek dat hij was geboren te Utrecht; in 1830, op löjari- gen leeftijd, nam hij dienst bij de Se afdeeling infanterie bij woonde het beleg der citadel van Antwerpen bij, alwaar hij de bronzen medalje en liet metalen kruis ontving; in 1835 begaf hij zich naar Neêrlandsch Indië en nam deel aan den slag op Sumatra's Westkust; in 1840 engageerde hij zich bij het fransche vreemden-legioen, woonde in Algiers verschil lende veldtogten bij, van waar hij zieli vervolgens onder de vanen van den Kerkelijken Staat schaarde. Op nieuw bij het fransche vreemden-legioen ingelijfd, nam hij in 1S56 deel aan de veldtogten in Italië en werd bij Solferino door twee kogels gewond. In augustus laatsl. en congé définitif naar het vader land teruggekeerd,verzocht bij thans, na eene 30jarige loop baan, naar de koloniën van weldadigheid te worden opge zonden!" De heer Dieterici, direkteur van het bureau der statistiek te Berlijn, heeft in de jaarboeken der akademic de slotsom zijner nasporingen omtrent de tegenwoordige bevolking van den aardbol bekend gemaakt, l'kij geeft daarvan de volgende opgaven en verdeeling Het cirkassische ras telt 369,000,000 zielen, het mongoolsche 552,000,000, het ethiopische (negers) 169,000,000, het amerikaansche (indianen) 1,000,000. het maleische 200,000.000. Het christendom heeft 335,000,000 belijders, het jodendom 5,000,000. de aziatische godsdienst 600,000,000, het inohamedanisme 160,000,000, het polytheïs me 200,900,000. Van de christelijke bevolking behooren 170.000,000 tot de roorascke, 80,000.000 tot de protestantsche en 76,000,000 tot de grieksclie kerk. Kerkelcourant Er is onlangs een voortreffelijk en leerzaam werk in Enge land verschenen van Satnuel Smiles, getiteldLives of the engineers, waarin men de volgende hulde aan de hollandsche ingenieurs vindt gebragtOnze (de engelsche) eerste lessen in de mechanische en burgerlijke werktuigkunde, hebben wij hoofdzakelijk van hollanders verkregen, die ons de eerste windmolens,watermolens en pompmachines bezorgden. Hol land heeft ons daarenboven insgelijks de noodige werklieden gezonden voor de uitvoering van de eerste groote werken tot drooglegging. Het groote moeras van de Fens is droog ge maakt door Vermuijden. met nog een anderen Hollander. Canvey Island, digt aan de mond van de Theems, is ingedijkt door Joas Crop pen burgh, met zijne ploegen hollandsche werklieden. Toen er eene nieuwe haven te Yarmouth zou worden aangelegd, werd Joas Johnson, een hollandsche inge nieur, met het maken der bestekken en de uitvoering der wer ken belast, en toen er eene groote doorbraak plaats had in de dijken langs de Witham te Boston, werd Mathias Hake uit Vlaanderen ontboden voor de herstelling, en hij bragt niet alleen de noodige werklieden, maar ook het vervaardigde ijzerwerk daarvoor mede. Handelsblad Uit een dezer dagen verschenen statistiek blijkt, dat in Frankrijk ieder jaar 26 millioen kilo tabak wordt verbruikt. De verkoop wordt door het rijk toevertrouwd aan 80,000 winkeliers, die ieder een borg moeten stellen van 50 tot 1500 franks. Het rijk staat hun eene korting toe, die, over al de debiianten verdeeld, 20 millioen franks bedraagt. In Frankrijk zelf worden slechts cigaren van 5 en 10 centimes het stuk ge fabriceerd. De overige soorten worden uit Havana ingevoerd. Op dit oogenblik bezit de regie een voorraad tabak ter waarde van S0 millioen franks. Cigaren van hoogen prijs verkoopt de regie zeer weinig; de smokkelhandel voorziet ruimschoots in de behoefte! In den laatsten tijd heeft de regie echter veel werk gemaakt van den verkoop van cigarettes. Dit artikel levert dan ook groote winsten op, daarvan een kilo tabak, uit den Levant of Maryland, ter waarde van 12 franks. 750 ciga rettes vervaardigd worden, die, verkocht tegen 2 j centimes per stuk, IS lïanks 75 centimes opbrengen. Nieutce rotterd. courant Bij koninklijk besluit van 11 december 11. is een nieuw reglement voor de binnenlandsche dienst van den rijks tele graaf goedgekeurd, dat met 1 dezer is in werking getre den. Een opgaaf van de belangrijkste punten, waarin hetinet het vorige reglement verschilt, laten we hier volgen. 1. De kantoren met beperkte dagdienst zijn in de week geopend des voormiddags van 9 12 en des namiddags van 27 ure. Op zondagen, hemelvaartsdag en eersten kersdag des voortniddags van 89 en des namiddags van 25 ure. (Deze bepaling is eene latere toevoeging aan het nieuwe reglement.) 2. Wanneer in de plaats van bestemming geen telegraaf kantoor gevestigd is. of zoo de afzender verlangt dat zijn berigt niet tot de plaats van bestemming of tot het naast daar aan gelegen kantoor door den telegraaf zal worden overge- bragt, dan geschiedt de verdere bezorging uit bet eindtc- legraafkantoora. door den post; b. door boden, of c. door estafetten, en niet meer door spoorwegdienst-telegrafen. 3. Onder regeringsberigten worden bij het nieuwe regle ment, behalve de vroeger bepaalden, verstaanberigten van de opperbevelhebbers der land- en zeemagt, berigten van konsuls, en antwoorden op regeringsberigten, het zij die voor uit betaald zijn of niet. 4. Voor de sub 2 genoemde wijze van verzending, moet de afzender het eindtelegraafkantoor en de wijze van bezor ging buiten de telegraaflijn schriftelijk opgeven, onder de volgende uitdrukkingen: „port betaald" of „bode betaald," in dien de kosten van die bezorging door den afzender zijn vol daan „post" of „bode," indien de kosten voor rekening van den geadresseerde komen; „bodeborggesteld," wanneer de bezorging per bode over een afstand van meer dan 15ned. mijlen moet geschieden „estafette" wanneer deze wijze van bezorging wordt verlangd. Bij het ontbreken van zulk eene opgaaf wordt de afzender geacht de bezorging per post te verlangen en is hij de daarop vallende kosten verschuldigd. 5. Bij de zamenstelling van een berigt moet de volgende orde worden in achtgenomen het adres, de aanwijzing voor bezorging buiten de lijn, de inhoud, de aankondiging dat het antwoord is vooruit betaald, de onderteekening, de bekrachti ging der onderteekening. 6. Moeten afschriften van een berigt worden uitgereikt aan verschillende personen, het zij in de plaats waar het kan toor is gevestigd, het zij in plaatsen waarheen zij op een der sub. 2 genoemde wijzen worden overgebragt, zoo behandelt men liet als een enkel berigt. 7. De kosten van bezorging buiten de lijn door den post of door boden kunnen naar verkiezing der afzenders, voor uit betaald of van den geadresseerde geheven worden. In het laatste geval kan het kantoor van afzending eene borgstel ling vorderen tot het bekend of vermoedelijk bedrag der kosten. 8. De alfabetische lijsten van de korresponderende kanto ren, met bijvoeging der prijzen, zijn op elk telegraafkantoor ter inzage voor het publiek voorhanden, doch worden niet meer aldaar aangeplakt. 9. Zoo vvel om de veranderingen die bij het nieuwe regle ment in de bepaling van het aantal woorden van een berigt gebragt zijn, als tot herinnering, nemen wij het daartoe be trekkelijk artikel in zijn geheel over. Het luidt als volgt Bij het tellen der woorden van een berigt, tot toepassing van het tarief, worden de volgende regels in acht genomen a. Elk woord, dat uit niet meer dan zeven lettergrepen be staat, wordt voor één woord geteld. Bij langere woorden geldt het overschot mede voor een woord. b. Zauiengestelde woorden worden voor één woord gere kend, wanneer zij als één woord geschreven zijn en niet meer dan zeven lettergrepen bevatten. Zijn de onderdeelen van zulk een woord niet aaneengeschreven, zoo gelden die, of schoon ook door een koppelteeken verbonden, ieder voor een woord. Namen van personeu en plaatsen gelden ook dan voor één woord, wanneer zij bestaan uit meerdere van elkander ge scheiden woorden, te zaïnen niet meer dan zeven lettergrepen uitmakende. c. Op zich zelf staande letters of cijfers, de feekens voor „shilling" en voor „per cent" alsmede geapostro- feerde woorden worden ieder als een woord geteld. cl. De tot den inhoud van een berigt behoorende zintee- kens, apostrofen, koppelteekens, aanhalingsteekens en haakjes gelijk ook de aanduiding van een nieuwen regel, worden niet medegeteld. Daarentegen geldt de onderstreping van iedere uitdrukking of van iedere reeks van achtereen volgende uitdrukkingen, voor twee woorden. De door den telegraaf niet over te brengen teekens, welke de afzender mitsdien door woorden moet omschrijven, worden naar die omschrijving berekend. e. Vijf cijfers worden voor één woord, gerekend. Bij getal len van meer dan vijf cijfers, geldt elk vijftal cijfers, alsmede elk overschot voor een woord. Vau uitdrukkingen, als: „lste" en „25ième" worden delet ters als even zoo vele cijfers bij die van liet getal gevoegd en berekend. Komma's of breukstrepen, welke zich tusschen de cijfers van een getal of cijfergroep bevinden, komen als cijfers nevens die van het getal of de groep in berekening. De tee- kens die tot scheiding van twee getallen of cijfergroepen die- nen, en welke slechts uit komma's of punten mogen bestaau. worden kosteloos overgebragt. De getallen worden overgeseind en in het voov den ge- adresseeerde bestemd afschrift van hetberigl uitgedrukt met cijfers of met letters, gelijk zij in het oorspronkelijk berigt voorkomen. Getallen in letters, in eene andere dan de fransche taal, kunnen ieder als één woord geschreven wordende bepalin gen voor de schatting van enkelvoudige of zamengestelde woorden zijn dan daarop toepasselijk. Breuken, welke men, in eene andere dan de fransche taal, in letters wenscht uit te drukken, worden niet metgeheele getallen aaneengeschreven en komen ook afzonderlijk in berekening. Getallen of breuken, in de fransche taal in letters geschre ven, gelden voor zoo vele woorden als noodig zijn om die uit te drukken. ff. Bij berigten in geheim schrift (waarvan het gebruik al leen bij regeringsberigten blijft toegestaan) wordt elk drietal cijfers of letters, alsmede het overschot, als één woord aange merkt. Bestaan regeringsberigten enkel uit geheim cijferschrift, of bij afwisseling uit cijferschrift en woorden, zoo worden al de geheime cijfermerken, hoe ook hunne rangschikking of de inlassching van voluitgeschevcn woorden in den tekst zij, bij

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1