MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Zaturdag 1862. 4 January. i\°- 2. Dsie courant verschijnt des dingadags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post/3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. Deprijs van gewóue advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van écn tot zes regels/1,50, vöor eiken regel daarboven 2$ centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort eenbijvoegsel. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 3 Januari]. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren <le hoofd stukken 1IV en VI—X der staatsbegrooting voor 1802 aangenomen. De beraadslagingen over «Ie kredietwet voor het departement an binnenlandsche zaken zijn uitgesteld. lieden zijn de beraadslagingen over hoofdstuk XI (depar tement van koloniën) aangevangen. Vóór dit hoofdstuk verklaarden zich de heeren van lthemen, Cremers. Blanken- heym. van Beeck Vollenhoven en Fransen van de Putte, terwijl de lieer van Andringa de Kempènaer zich zijne stem zou voorbehouden. De heeren Schimmelpenninck van tier Oije en Hartsen waren tegen het hoofdstuk gestemd. De be raadslagingen zullen morgen worden voortgezet. In liet bijvoegsel tot dit nommer vinden onze lezers uit treksels uit «le verslagen der kamer en de regeringsantwoor- den. Er komen onderscheidene opmerkingen in voor welke, niettegenstaande de meeste hoofdstukken reeds zijn aange nomen, geenszins hare waarde verloren hebben. Bij (1e ongunstige omstandigheden waarin onze stail ten op- zigte van fabrieksnijverheid en handel verkeert, schenkt het ons eene aangename gewaarwording telkenmale als het blijkt dat nog bij velen lust en moed beslaan voor ondernemingen van industriëlen aard. Zoodra er maar eenig vooruitzigt op goedslagen zich voordeed, zagen we in de laaistejaren onder scheidene fabrieken verrijzen. Niet alle hebben voordeelige uitkomsten opgeleverd, maar zeker zijn er enkele die men op goeden grond gevestigd en dus een weldaad voorliet alge meen noemen inag. Dezer dagen is weder eene geheel nieuw gebouwde fabriek, eene stooinhoutzagerij door de firma van de Kamer en co. opgerigt. in werking gekomen. Zulke pogin gen doen verwachten dat, zoodra betere middelen van vervoer belangrijke Uitbreiding van handel en industrie in onze pro vincie mogelijk maken, het hier niet aan krachten zal ont breken om daarvan partij te trekken. Wij hopen dat de nieuwe onderneming zal bijdragen tot verspreiding van wel vaart en opwekking van ondernemingsgeest. Wij vernemen dat gedeputeerde staten dezer provincie be sloten hebben onder nadere goedkeuring van Z. M. den koning, aan liet bestuur van liet zcveniieude Nederlandsoh lanilhuishoudkundig kongres. dat den 17 junij alhier zal ge houden worden, een subsidie van f 800 toe te kennen, ter ge- moetkoming in de kosten van tentoonstellingen enz. Aan het kongres dat in 1851 te Goes is gehouden was eene derge lijke toelage verstrekt. Door Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden is eene premie van f 100 beschikbaar gesteld. Zoo als men weet zullen bij gelegenheid an-het kongres tentoonstellingen van vee, land- en tuinbouwpródukten, werktuigen enz. gehouden worden waartoe alle kongresleden, even als tot de te geven feestvieringen, vrijen toegang hebben. De installatie van den lieer rar. C. W. E. Vaillant, als pre sident van liet provinciaal geregtshof van Zeeland, is thans nader bepaald op maandag 6 dezer. Jl. woensdag is naar liet huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebragt zekere B., sergeant bij het alhier in garnizoen liggend depót van het 2e regement infan terie. De reden die tot deze arrestatie heeft aanleiding gege ven is niet met zekerheid op te geven. Volgens geruchten moet zij in verband staan met handelingen gepleegd ten na- deele van het magazijn van evengemeld regement. Wij vernemen dat met 1 mei aanstaande het postkantoor zal worden verplaatst van de Londonsehe kade naar de Bo- gaardstraat, *Men schrijft ons uit Vlissingeu van 2 dezer. „Gisteren morgen heeft men in de kaai alhier, op de hoogte van de vischmarkt, het lijk van een nachtwaker gevonden daar men hem ongeveer ten half drie ure nog gezien heeft, schijnt hij kort daarna in de kaai geloopen en verdronken te zijn. „lieden morgen had men weder een dergelijk ongeluk te betreuren, daar men een soldaat in de kaai verdronken vond hij de groote helling." Uit Leiden schrijft men ons liet volgende „Van alle kanten stroomt geld toe tot ondersteuning van de arbeiders, die op de fabriek van den heer Driessen werk zaam waren. Dat geld wordt verstandig uitgedeeld: de arbeiders ontvangen minder d >n hun vroeger loon bedroeg, opdat zij niet in de verleiding wórden gebrngi van liefdegaven te leven, zonder nieuw werk te zoeken. De heer Driessen rekent weldra weder een groot aantal zijner lieden aan het werk te kunnen plaatsen,hetzij bij liet opruimen der puin- hoopen, het zij bij het drukken der katoenen. Wanneer gij daarbij in aanmerking neemt dat er thans aan liefdegaven f 10,000 jijn ingekomen, zal het u niet verwonderen te verne men dat de lieden der afgebrande fabriek voor de eerste twin tig weken bezorgd zijn. Zelfs blijkt het dat zij te veel op de publieke liefdadigheid kunnen rekenen: wij weten van goe der hand «lat aan eenige onder hen werk op andere fabrieken aangeboden is, toen zij zich met een verzoek om bijstand aanmeldden zi j sloegen echier d,en voorslag af. daar zij thans zonder te werken, eten kunnen. Ziedaar de schaduwzijde der filantropie men gewent een zekere klasse van menschen om een steun te vinden, niet bij zich zelve, maar bij anderen, en dooft aldus bij hen geestkracht, arbeidzaamheid, \oorzig- tigheid uit. „Er is veel gegeven en van velerlei kanten, gelijk wij reeds zeiden. Eene hoogst belangrijke som is aan den heer Driessen ter hand gesteld. Evenwel moet men in het oog houden dat ook wel eens in vroeger tijd binnen Leiden's veste een fabriek tot den grond toe is afgebrand, en toen de ramp in al zijn omvang op den ondernemer bleef drukken deze zag zich zedelijk verpligt voor de van werk beroofden te zorgen. Sedert heeft de filantropie, gelijk blijkt, groote vorderingen gemaakt. Zul hetgeen thans gebeurd is een antecedent uitmaken, waarop men voortaan rekenen knnBinnen Leiden zijn vele en belangrijke fabrieken, welke afbranden kunnen. „Merkwaardig is het dat ter naauwernood of ganschelijk niet door de van werk beroofde arbeiders der fabriek van den lieer Driessen tot het. alhier bestaande werkhuis de toe- vlugt wordt genomen. Hieruit blijkt voldoende dat het voorshands overdreven is van broodelooze natuurgenooten te spreken. In het werkhuis toch. gelijk gij weet. kan ie.der aan den kost komen, wanneer hij slechts's morgens omstreeks 8 ure gelieft binnen te treden. Men legt. aldaar eenigen arbeid op. b. v. het maken van matten, geeft een vrij goed voedsel en daarenboven een klein loon, omstreeks 8 centen per dag. Niemand loopt dus gevaar in onze beschaafde stad van hon ger om te komen. Het werkhuis is een zeer goede inrigting, daar hare bestuurderen de regelen van billijkheid en voor/.ig- tigheid in het oog houden. De voorzigtigheid eischtdat het werkhuis een uitvlugt zij; met andere woorden dat men er niet genoeg loon ontvange otn in de behoeften van kleedmg en huisvesting te voorzien anders toch zouden niet slechts diegenen, die op geen andere wijze zich helpen kunnen, maar ook zij die op eigen krachten moeten steunen, zich daarheen begeven. Aldus zou de partikuliere industrie van hen. die een patent betalen, aanzienlijk schade lijden, daar het werk huis een gevaarlijke en ïnagtige konkurrent zou zijn. Men heeft zulks wijselijk voorkomen door het werkhuis niet al te smakelijk in te rigten. Gemiddeld ontvangt het van de stad jaarlijks een subsidie van f 5000. Men rekent dat deze som tot de voeding der arbeiders gebruikt wordt, daar de overige behoeften: brand, licht, onderhoud van zalen, grondstoffen en gereedschappen, uit eigen middelen door het werkhuis kunnen bestreden worden. Ik sehrijf u deze bijzonderheden, daar het niet onbelangrijk is van elkander te vernemen, op welke wijze men het moeijelijke vraagstuk van het paupe risme tracht op te lossen. Ligtelijk kan men op deze wijze elkander iets leeren. „Hoezeer ik met het werkhuis ben ingenomen, zij het mij echter vergund een paar aanmerkingen te maken, üe men schen, aldaar opgenomen, zijn verpligt rot S ure 's avonds te blijven werken. Zou het onmogelijk zijn den geestdoodenden en nietigen arbeid, welken zij vervullen, dagelijks door een enkel uur, aan hoogere belangen gewijd, af te breken? Zou niets in hunne harde óoren blijven hangen, wanneer men hen voorlas een hoogst eenvoudig boek Zou het hun onmogelij k zijn aan een kristalheldere voorstelling van eenig feit, op geschiedkundig of industrieel gebied te huis behooiende, eenige aandacht te wijen Bekend is het dat in de groote engelsche steden bibliotheken voor de lagere klassen gevon den worden, welke b. v. aldaar door de fabriekarbeiders bij ons zijn deze helaas, veel minder ontwikkeld —drukbezocht worden. „Nog iets. Een werkhuis, dunkt mij, moet er op ingerigt zijn om een werkhuis hoe langer hoe meer overbodig te ma ken. Wanneer dus in zoodanige inrigtin? door sommigen een handwerk, b. v. het matten maken, voldoende is aange leerd, zou het goed zijn aan ée'n onder hen. den braafste en arbeidzaamste, de gelegenheid open te stellen om voortaan builen het werkhuis met zijne kameraden als werklieden mat ten te maken en aldus voor zich en ben den kostte verdienen, Langs dien weg zou inen de kleine nijverheid te hulp ko men en de voldoening smaken in sommige gelegenheden het pauperisme hij den woriel af te snijden. „Eindelijk nog dit. Waarom wordt aan de inwoners van onze stad niet de gelegenheid verschaftom in het werkhuis de sjouwers b. v. te vinden, die ieder soms noodig heeft Waar om wordt niet tevens van het werkhuis een soort van beurs gemaakt, waar iedere werkbaas zich aanmelden kan. zoodra hij knechts behoeft Men zal inij als bezwaar voor de voeten werpen, dat slechts de werklieden van het minste water lot een dergelijk werkhuis de toevlugt nemen. Zulks iszeer waar. Indien het echter bekend was dat men voortaan in het werk huis arbeiders kon huren, zou het vooroordeel, hetwelk thans bij de lagere klasse tegen deze inrigting heerscht. spoedig ver dwijnen, en vele nijveren zich aanmelden, zodra zij door eenige omstandigheid van hun dagelijkschen arbeid beroofd waren. En bazen, en knechts, zouden door bemiddeling van het werkhuis het spoedigst kunnen geholpen worden. „Voor zoo ver inij bekend is, bestaat slechts in Delft eene inrigting, welke men ons werkhuis punten van overeenkomst aanbiedt, doch op andere plaatsen van ons land vindt men iets dergelijks niet. Het delftsch werkhuis evenwel schijnt niet aan zijn doel te beantwoorden, terwijl het onze goede diensten bewijst. Liefst laat ik aan een inwoner van Delft de taak over om de reden van dit verschijnsel op te delven." Nagenoeg een zestigtal rotterdamsche handelshuizen heeft een adres aan de eerste kamer ingediend, waarbij zij hun ver trouwen in de handelingen van den minister van koloniën te kennen geven, en nadrukkelijk protesteren tegen het amster- damsche adres dat in tegenovergestelden geest is gesteld. Men schrijft uit 's Hertogenbosch 30 decemberDe zaak van den hypotheek-bewaarder uit A. verwekt hier eene bui tengewone sensatie. Men is algemeen begaan met het lot van hem.die. naar het schijnt, een vrij algemeen gebruik tot groot misbruik heeft opgevoerd. Evenzeer is men intusschen ver ontwaardigd over den man, die in de tweede kamer der staten generaal de rol van aanklager vervuld heeft, te meer nog, nu men weet. dat de te veel ontvangen gelden, ten bedrage van f3400, geruimen tijd geleden gerestitueerd zijn geworden. {Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage.) Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den lieer mr. J. II. Donker Curtius, oost-indiseli hoofdambtenaar, laatste lijk nederlandsch kommissaris voor Japan en Siam. thans met verlof in Nederland, lot liet aannemen van de versierse len «Ier orde van den Witten Olifant, hem door den eersten koning van Siam geschonken aan den lieer 11. F. van Lans- berge. goeverneur van Suriname, tot het aannemen der ver sierselen van konnnandeur van het Legioen van eer, hein door Z. M. den keizer der franschep 'geschonkenen voorts tot het aannemen en dragen der versierselen van grooiofficier van de Medjidiébrde. aan 'skonmgs adjudant in buitengewone dienst, den schout bij nacht II. Wipft". direkteur en komman dabt der marine te Vlissingenvan komuiandeur dier orde, aan den kapitein ter zee 11. van Vnss. thans op non-aktiviteifc, en aan den kapitein ter zee G. Fabius, divisie-kommandant der zeemagt in «ie wateren van Curagao; en van officier dier orde. aan den kapitein-luitenant ter zee F. 11. Toe Water, thans in Oost-Ind.ë. en aan den luitenant ter zee van de le klasse N. M. J. IC roef, adjudant van den direkteur en kom- uiandant der marine te Vlissingen. hun respektievelijk ge schonken door Z. II. den sultan van Turkije. i-EGER. Een aantal benoemingen tot 2en luitenant bij de wapens der infanterie en artillerie, zoo hier te lande als in Oost- en West-Indien, moeten wij tot een volgend nommer laten liggen. statistiek. Eervol ontslag verleend aan de rijks kom missie voor statistiek, bestaande uit de heeren mr. P. W. Al- storphius Grevelink, ror. S. Vissering, mr. E. van Voorthuy- seu Ilzn, dr. J. Wttewaal, W. J. E. Smissaert, dr. J. Zeeman, dr. H. ran Cappelle. mr. H. A. van Dijk. mr. M. M. von Baumhauer, J. M. Obreen, mr. J. L. de Bruyn Kops, T. J. Wilier, mr. J. T. Buys, mr. B. W. A. E. baron Sloot tot 01(1- liuis. en L. Mulder, als leden, enjhr. mr. W.Six. alssekretaris; onder dankbetuiging voor de belangrijke den lande in die betrekking bewe/.en diensten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belas tingen in de eerste afdeeling te 's Gra\ enhage, de heer J. A. C. van der Spijk Iiuskug, thnns hoofdinspekteuv voor de alge- meene dienst der direkte belastingen, in - en uitgaande reglen en akcijnsen bij het departement van financiën. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijn-

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1