MIDDELBURGSCHE C O B A N T. Donderdag 2 Januarij. 4862. i\°' 1. <A iV "OMciiasï»^ Dexe courant verschijnt des dingsdaga, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vliaaingen geschiedt.de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven it centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Dp bptaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden-berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg 1 «JamiariJ. De eerste kamer heeft in hare gisteren gehoudene zitting bepaald dat zij morgen (donderdag) de staatsbegrooting voor 1SG2 in behandeling zal nemen. De stoomboot die zondagmorgen ten half negen van hier is afgevaren is eerst maandag avond, ten gevolge van den he- vigen mist, ten half acht ure te Rotterdam aangekomen. De dienst tusschen evengenoemde plaatsen is dus maandag en dingsdag niet vervuld kunnen worden. De onlangs benoemde substituut-griffier bij de anondisse- ments-regtbank alhier, jhr. tnr. G. L. Schorer, tot dusver griffier bij het kantongeregt te Ileinkenszand, is gisteren voormiddag in eene plegtige openbare zitting dier regt- bank geïnstalleerd. De officier van justitie mr. J. Spoor, wenscht den be noemde geluk met de hoogere betrekking waartoe het den koning behaagd heeft hein te beroepen. Dij onderstelt dat de benoemde zich over 's konings keuze zal verblijden, en hij meent daarbij te kunnen voegen dat die keuze ook voor de regtbank niet onverschillig is. Bij gemis van persoonlijke bekendheid met de bekwaamheden van den nieuwen sub stituut-griffier. gelooft hij te mogen vertrouwen op de ge ruchten die daarvan tot hem zijn gekomen en die hem de beste verwachtingen doen koesteren. Spreker zal niet uit weiden over de verdiensten van den toorganger des benoem den. daar hem daartoe reeds vroeger de gelegenheid was Opengesteld. Hij wijst alleen op hein als een waardig oorbeeld ter navolging, in bekwaamheid, naauvvgezetneid, welwillend heid, orde en netheid, hij welke navolging de benoemde zich van de tevredenheid van den boven hem geplaatsten griffier, alsmede van de leden der regtbank zal kunnen verzekerd houden. Nadat gevolg is gegeven aan het rekwisitoor van den heer officier van justitie tot voorlezing der akte van eedsaflegging, neemt de president der regtbank, mr. A. P. van Deinse, het woord. In eene korte toespraak rigt hij zich tot den heer Schorer, en herinnert hem dat hij nu, ingevolge zijne benoeming en daarna afgelegden eed, zitting heeft gekregen als substituut- griflier bij deze regibank, en zulks ter vervanging van jhr. mr. A. van Reigersberg Vendu ijs, die als erkenning van vier jaren ijverige dienst, onlangs tot regter is bevorderd. Daar de benoemde reeds bijna 2 jaren bij het kantongeregt te Ilein kenszand als griffier werkzaam was, zal zijn nieuwe werk kring hem wel niet geheel vreemd zijn. De aard der werk kring wordt daarop door spreker nader uiteengezet, waarbij bij vooral wijst op het noodzakelijke eener spoedige behan deling der instrukties van strafzaken, waarop de regtbank naauwlettend toeziet. Vervnlgens wenscht de presiden t den heer Schorer met zij ne benoeming geluk, onder verklaring dat het hem aangenaam is zulks te mogen doen. daar diens hoog geachte vader, vóór ruim 'A7 jaren reeds in de zelfde zaal als regter met hem zit ting had. Met de verzekeri g der welwillendheid van de leden der regtbank, wenscht hij den nieuwen substituut-grif fier lust. kracht en gezondheid toe om nog lang in gemeen schappelijk belang werkzaam te zijn. 11 ij besluit zijne toe spraak met de mededeeling dat van deze installatie jiroces- verbaal zal worden opgemaakt. Daarop brengt de geïnstalleerde zijnen dank aan den presi dent en officier van justitie voor de welwillende en heusche woorden die tot hem zijn gerigt. Hij biedt de verzekering aan dat hij alle krachten zal inspannen om de hem opgedragen werkzaamheden naar behooren te vervullen, terwijl hij zich verblijdt in de hein toegezegde, en naar hij gevoelt, hem zoo noodige medewerking, waardoor hij hoopt dat de goede orde die tot hiertoe heeft geheerscht, door zijne komst niet zal verbroken worden. Voorts rigt hij zich tot den griffier met de verzekering dat hij gevoelt diens bijstand in de ruimste mate te zullen noodig hebben, maar dat hij daarop dan ook meent te mogen ver trouwen. Hij beveelt zich daartoe in zijn welwillendheid aan, onder belofte al datgene te zullen aanwenden wat in zijn vermogen is om hem het gemis van den vorigen substi tuut-griflier zoo min mogelijk te doen gevoelen. Ten slotte spreekt hij de aanwezige leden der balie meteen enkel woord toe. Ofschoon niet bekend inet de betrekking welke er onderling tusschen hen en de griffiers bestaat, geeft hij gaarne de verzekering de goede verstandhouding tusschen elkander zijnerzijds zoo veel mogelijk te zullen bevorderen. De deken der orde van advokaten, mr. Ph. van den Broecke, beantwoordt namens de advokaten en prokureurs deze toespraak. Hij brengt den benoemde hunnen dank voor de welwillende woorden tot hen gerigt. Hij legt de verklaring af dat zij steeds den hoogsten prijs hebben gesteld op eene goede verstandhouding tusschen de griffie en de leden der balie, en dat zij zich daarin ook ten allen tijde hebben mogen verheugen. D<t was het geva ]met den voorganger van den benoemde, en, op grond der straks gehoorde woorden, meent spreker dit ook van den nieuwen substituut-griffier te mogen vertrouwen. Dat vertrouwen woedt nog versterkt door dienstvaardigheid hunnerzijds. Ten slotte wenscjir spre ker den geïnstalleerde geluk met zijne nieuwe betrekking, inet den wensch dat hem nog lang kracht en gezondheid worde verleend om die naar behooren te vervullen. Men schrijft ons uit "s Gravenhage onder dagteekening van 3D december „De eerste kamer nain lieden de wet oj) de middelen met nlgemeene stemmen aan. na eene zeer korte diskussie. Deze oiukeering van de gebruikelijke orde (daar de wet op de mid delen altijd in de laatste plaats behandeld wordt, na afdoening van al de begrootingswetten) duidt genoegzaam anti. dat de eerste kamer, gelijk zij vroeger wel eens te kennen heeft ge geven, zich niet als bloote stemmachine wil laten gebruiken. Zij wil en zal nu praten, en de question brülante, de koloniale kwestie, levert daartoe de welkome aanleiding. Ongehoord verschijnsel! de kamer behandelt de begrooting niet vóór nieuwjaar, maar toch gaal zij niet naar huis zij zal nog deze week met de diskussie over het budget een aanvang maken. „Men kan een warmen strijd te gemoet zien.want ofschoon' doorgaans goed onderrigte personen ineeneu te weten dat de begrooting voor bet departement van koloniën geen gevaar loopt en ten slótte met eene niet /.ïaanzienlijVfe meerderheid zul worden aangenomen, zullen er toch tegenstemmers zijn en deze schijnen het plan te koesteren om alle krachten in te spannen. Men schrijft aan een noord-hollamlsch lid, wiens koloniale beginselen aan de dagen der oost-indische kompagnie herinneren, het voornemen toe, om aan den minister van koloniën vier of vijf kategorische vragen te doen, waarop even kategorische antwoorden verlangd zullen wor den. Die vragen zullen dienen om te vernemen, wat het eigenlijke stelsel van den minister is. „Wilde ik alle geruchten mededeelen die in omloop zijn, ik zou gevaar loojien van op een of meer punten met bitsheid te regt gewezen te worden door de couranten, die het geheele jaar door mijne berigten overnemen, en een triomfkreet aan- heffen wanneer zij mij eens in de zes maanden op eene onjuist heid betrappen, meestal van ondergeschikte beteekenis, doch waarschijnlijk wegens de zeldzaamheid van des te hoogere waarde. Ik zal mij echter aan die ritiko bloot stellen met be trekking tot het gerucht, dat een gedeelte der eerste kamer, ontevreden over het votum van wantrouwen, door de tweede kamer bij gelegenheid van hoofdstuk XII der begroqting (onvoorziene uitgaven) aangenomen, voornemens zou zijn een votum van vertrouwen in de regering voor te stellen. „De tegenstrijd igste berigten kruisen elkander dagelijks, zoo dat het de grootste moeite kost het kaf van het koren te schei den en na te gaan wat waarschijnlijk of onwaarschijnlijk is. Zoo verhaalde men hier eenige dagen geleden van verschil lende zijden, dat de heer Mackav gepolst zou zijn. of hij eene portefeuilje (vermoedelijk die van binnenlandsche zaken) zou willen aannemen; de uitslag dier uitnoodiging werd er niet bij verhaald. lieden is de toestand volgens de beste informa tion de volgende: Van de zijde der ministers is nog geen ver zoek om ontslag bij den koning ingediend, ja zelfs moet er in den ministerraad nog niet over gesproken zijn water te doen staat. Alles wacht op den afloop van de behandeling der begroo ting in de eerste kamer. Desniettemin iser zeer veel sprake van de mogelijkheid, dat de lieer Thorbecke weder tot het bewind zou geroepen worden. Van de tegenwoordige ministers zou den in dat geval behouden worden de heeren de Casembroot, Huyssen van Kattendijke, Loudon. Strensen Jolles (oorlog, marine, kolomen, roomsche eeredienst, hervormde eere- dienst). Ook van den heer van Bosse is in deze kombinatie veel sprake geweest, doch vermoedelijk zou hij niet homogeen kunnen zijn, daarbij in de tweede kamer tot op het laatste oogenblik den wensch naar vaststelling van de indisehe be- grooting bij de wet heeft volgehouden, terwijl de'heer Thor becke, op grond van vroegere adviezen, op dit punt eenstem mig wordt geacht met den heer Loudon, dip geene vaststelling bij de wet wil." Volgens de Utrechtsche courant heeft de heer van^fleenir stra een buitengoed bij Maartensdijk aangekocht, ey zal hij- zich in de provincie Utrecht met (Vér woon gaan vestigen. Naar men verneemt, is door eenige voorname handelshui» zen te Amsterdam, die regtstreeks bij den kolonialen Iikndèl zijn betrokken een adres aan de eerste kamer der staten gene raal gerigt, houdende protest tegen het adres dat dezer dagen vau daar aan denzelfden tak der wetgevende niagt is gezon den, daar dit laatste niet kan worden geacht de eenparige meening der amsterdamsche beurs uit te drukken. Handelsblad Tot docent in geschiedenis en letteren aan het gymnasium te Gouda is benoemd de heer Th. Jorissen. theol. dr. te Utrecht, in plaats van dr. de Breuk. Sedert eenige weken kwamen geruchten in omloop, als of te Scheveningen na het einde van liet badsaizoen in Zeerust eene vorstin haren intrek had genomen, die aangeduid werd als eene koningin, welke door den loop der staatkundige ge beurtenissen met haren gemaal van land en troon ^as nroofd. De aankoopen die zij in de residentie deed bewerks;eHi»en, waren met der daad van \orstelijken aard. doch naar wij ver nemen was de bedoelde dame geenszins een gekroond hoofd geweest. Nu eenige bladen daarop gewezen en den naam der bezoekster van Scheveningen genoemd hebben, gelooven wij eenige bijzonderheden te mogen vermelden, welke wij ver nomen hebben. Eene dame. vergezeld van een geneesheer, eene geestelijke zuster en eene soort van intendante, heeft werkelijk sedert het laatst der maand oktober intrek genomen in Zeerust. Die dame was voorzien van een italiaanschen pas ter name van Sydonia Peryni. douarière Ossola. De geneesheeren hadden haar, tot herstel barer gezondheid, de zeelucht aangeraden. Zij had ook al liet uiterlijke van eene lijdende gezondheid en verliet gedurende een paar weken hare kamer niet. 'De professor die met haar reist is genaamd Ambrosioni van Genua. Eenige dagen geleden zijn beiden, benevens de gees telijke zuster, naar Keulen vertrokken, om zich van daar, volgens sommigen, naar Weenen ie begeven. De intendante, of althans de dame die als zoodanig fungeert, bevindt zich nog te Scheveningen, zij is eene fraticaise, is A. Michem ge naamd, bijgenaamd Alice. Om welke reden hare meesteres haren waren naam verzwegen heeft is onbekend; doch thans is gebleken dat mevrouw de douairière Ossola niemand anders is dan mevrouw Laure Leroux, geboren G augustus 1832, gehuwd geweest met den prins Iioger, hertog de Baufl'remont, hoofd van een bekend oud fransch geslacht, welk huwelijk uioet ontbonden zijn, waarom de dame in den geestelijken stand zon zijn getreden. De prinses de B.iuflïemont leefde stil en ingetogen, zij ont ving niemandreed dikwerf naar de stad bezocht aldaar de fraaiste winkels; deed vrij belangrijke aankoopen en was vol strekt niet karig in hare uitgaven, zoo dat de magazijnhouders ganscli niet onverschillig waren voor haar bezoek. Zij had veel liefhebberij in fraaije vogels «an allerlei soort, die zij duur betaalde. Naar het Journal des Pays-Bas herigt, had haar gewezen echtgenoot liet regtscljapen ridderlijke gevoel, om haar na de scheiding weder in het bezit testellen van het zeer aanzienlijk vermogen, dat zij hem als huwelijksgoed had aangebrawt. {liotlerdamsche courant.) Te Nijmegen is, op aanzoek der kamer van koophandel en onder beschermheerschap van den burgemeester, eene ver- eeniging gevormd tot verbetering der werkende klasse, waartoe men o. a. in de eerste plaats aan de werklieden gedragboekjes zal uitreiken, om de beste werklieden daar door te beter te kennen. Marine en leger. Op aanstaanden dingsdag vertrekken weder een veertigtal korporaals titulair van het instruktie bataljon te Kampen naar de onderscheidene regementen infanterie. Dien tenge volge worden nog in den loop dier maand een gelijk getal jongelingen geplaatst, die daartoe zullen worden opgeroepen. Koloniën. De laatstaangekomen landmail uit Oosl-Indië heeft met uitzondering van de onderwerping van Deman Lehman, reeds vroeger gemeld geen nieuws van groot belang aangebragt. Uit het Bataviaasch handelsblad nemen "wij het volgend gedeelte van het algemeen overzigt over: „Wordt men lang in onzekerheid gehouden Omtrent de han delingen van het nieuwe ministerie, met groote belangstelling is dan ook de tijding der opening van de staten generaal ont vangen, aan welke ten minste enkele wetsontwerpen betref fende de koloniën zullen worden aangeboden. „Overigens is het de kleurlooze troonrede zelve niet alleen e.eue aaneenschakeling van zelfsprekende waarheden of halve waarheden welke de belangs elling gewekt heeft. Mogt de regering zich ten regel stellen niemand te ergeren, die

Middelburgsche Courant | 1862 | | pagina 1