MIDDELBURGSCHE C O U U A N T. l\° 156. Zaturdaa; 1861. 28 December. 2lflnhonöi(jingt'u Sinmnlanösdjc tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissiugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is /8, franco per post ƒ3,40. De inzending van aivertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. Dp betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAX HEÏ KIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Burgemeester en wethouders van Colijnsplaat brengen ter kennis, dat van de geldleening groot f 1 5,900, voor de begrin- ditig van wegen, zijn uitgeloot de obligatien no. 18 en 52. Colijnsplaat, 24 December 1861. J. IT. BIJBAU, burgemeester. J. VINK, secretaris. Middelburg 2 7 december. De eerste kamer heeft tegen aanstaanden maandagmiddag ten half een ure de volgende zaken aan de orde gesteld wet op de middelen tot dekking der uitgaven begrepen in de staaisbe- grooting voor 1S02; de begrootingen voor de gestichten te Oininer-chans en te Veenbuizen f 715,129,60 voor 1S62. als mede het wetsontwerp tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Hieruit blijkt dus dat de kamer de begrootingswetten niet voor nieuwjaar in behandeling zal nemen. Omtrent de staatkundige krisis waarin wij verkeeren is niets met zekerheid te melden. Of de ministers gezamelijk hun ontslag zullen vragen, schijnt nog niet beslist te zijn, maar in elk geval zullen zij aan het bestuur blijven tot de behandeling der begrootingswetten in de eerste kamer zal zijn afgeloo- pen. Onze berigten komen overigens daarin overeen dat het aftreden van tien heer van Heemstra als zeker kan worden aangemerkt. In deze oogenblikken gaan enkele alarmkreten op over het onzekere van onzen toestand. We kunnen daarmede niet instemmen. Wel deelen we het gevoelen,dat eenige der tegen woordige ministers niet altijd dat beleid en die kracht heb ben betoond als men van eene nederlundsche regering regt heeft te verlangen, maar we hebben ook voldoende gelegen heid gehad op te merken dat juist waar men dit welligt het minst verwachtte de zelfde ministers met waardigheid heb ben gehandeld. Wel weten we dat menige stemming in de tweede kamer eene onverklaarbare beslissing inhield maar we troosten ons met het denkbeeld datook het be4aan der kamer, zoo als ze thans is zamengesteld, niet van langen duur meer zijn kan. Dc tegenwoordige toestand geeft ons geen grond tot be kommering. want we zijn overtuigd dat er eene overwinning behaald is die tegen e'ke teleurstellingen wankeling waarvan de laatste dagen b'ijk gaven ruimschoots opweegt. Wij be doelen de aanneming der begrooting van het departement van koloniën. Voor onze koloniale politiek is een nieuw tijdperk aange broken. en er is een stap verder gedaan op den weg die tot eene regering leidt opbillijkheid en regtsehapenheid gegrond, de eenige welke hef nedcrlandsche karakter waardig is. De middelen die door zekere partij worden aangewend om te voorkomen dat ook de eerste kamer aan de inzigten en voornemens van den minister van koloniën hare goedkeuring hecht, verontrusten ons niet. want de denkbeelden door den minister van koloniën ontwikkeld hebben reeds te veel weer klank gevonden, strooken te zeer met de overtuiging der natie om voor eene beieekenende reaktie te vreezen. De minister heeft zijne plannen duidelijk blootgelegd, zoo wel in de memorie van antwoord op het verslag der kamer als in de rede welke hij heeft gehouden in de zitting vau 21) dezer. Het uitspreken dier rede duurde ruim twee uren. Bij eene woordelijke opname in onze courant zou zij elf kolommen innemen, daarom oordeelden wij beter een verkort overzigt te geven, dat echter voldoende zal zijn om onze lezers met de plannen van den minister bekend te maken, De orgelbespeling «lie gisteren in de Nieuwe kerk alhier plaats had was niet alleen bijzonder geschikt om de voortref felijke eigenschappen van liet nieuwe orgel en de talenten yan den organist meer bekend te doen worden, maar vooral eene gepaste bijdrage tot de waardige viering vnn het kers feest. De. talrijke opkomst was zeker een bewijs dat de maat regel werd u i prijs gesteld, en geen wonder; want een derge lijk koncer. kan niet alleen tot genot maar ook tot bevordering van kutisiz.il en stichting veel bijdragen. Mogten wij een wenscli mten, liet zou deze zijn: dat van tijd tot tijd zulke koncerte/i werden herhaald cn datcr ook nu en dan gegeven werden voor een nog veel geringer entreeprijs. We zouden I dit een weldaad achten voor hen wie het hooren van goede muziek bijna nimmer te beurt valt. Zulke koncerten kunnen, naar onze meening. een heerlijk middel zijn tot beschaving en veredeling der volksklasse. i De meening dat het menschdotn in zijne ontwikkeling wat de vorming van ligchaamskracht. van taal. van zeden, van regeringsvorm en zelfs van godsdienst betreft, door den bodem I wordt beheerscht, is in vroegere tijden welligt al te veel op den voorgrond geplaatst. Dit is toch echter ontwijfelbaar zeker dat de gesteldheid van den grond en alles wat daarmede in verband staat een onmiskenbaren invloed op den mensch als j bew oner uitoefenen. Het rapport van de kommissie voor statistiek over lotelin- gen van de provincie Groningen. 1836 I S61. door dr. J. Zee- I man, in bet dezer dagen verschenen laatste stuk van het „Nederlansch tijdschrift voor geneeskunde." trok.met betrek- king tot het boven gezegde, zoo zeer onze aandacht, dat wij 1 verlangden onzen lezers daaruit een eri ander mede te deelen, j vooral «net het oog op de verwondering wijd en zijd uitge sproken, over de steeds verminderende lengte der telkens opkomende lotelingen. In 'talgemeen heeft de voeding grooten invloed op de 1 lengte en gestalte van den mensch en terwijl ziekten meer of min naar haren verschillenden aard den groei kunnen vertragen zullen binnen de grenzen der gezondheid groei en gestalte door den aard der middelen van volksvoeding be- lemmerd of bevorderd worden. Afwisselingen in den gezondheidstoestand, in den aard en prijs der voedingsmiddelen.het loon en de ruimte van werk. de I energie en intellektuële on: wikkeling der bewoners zijn ook omsiandigheden die op den groei in« loed hebben. Uit de over 25 jaren bijeen gevoegde cijfers, omtrent de i grootte der lotelingen in de provincie Groningen, blijkt dat in het jaar 1848 daarin plotseling eene groote verandering is ontstaan. De revolutie die dit jaar kenmerkt heeft zich dus ook, wat de volksvoeding betreft, doen gevoelen. Voor een deel is dit toe te schrijven aan de in 1S45 begonnen en sinds voortdurende mislukte aardappelteelt, waarvoor een toene mend verbruik van rogge in Groningen is tot stand gekomen, terwijl het gebruik van rundvleesch tevens is verminderd. Dat derhalve hoe vreemd betook oogenschijnlijk moge klinken de graanprijzen een grooten invloed moeten uit oefenen op den groei en de lengte der 18jarige lotelingen. was reeds meer dan waarschijnlijk. Die waarsch jnlijkheid is ech ter thans meer tot bepaalde zekerheid gebragt door het inzien der grafische voorstelling, in het thans door ons besproken rapport voorkomende, met betrekking tot de Dollard-streek en Westerwolde. Door deze grafische voorstelling wordt ons een treffend parallelgaan aangetoond van roggeprijs en leng- tegroei terwijl de grootte der lotelingen een zóó fijn gevoe lige schaal biedt, dat in 't algemeen de rijzing of daling van een enkel jaar daarop doorslaat. Zonder andere invloedrijke omstandigheden, mede in aan merking te nemen, met betrekking tot deze beschouwing, zal het wel aan geen twijfel onderhevig zijn, dat daaronder ook behoort de geessel dezer noordelijke provincie de onverbid delijke koorts. Met de meeste naauwkeurigheiil worden nog de lotelingen in dit rapport ook beschouwd In verhouding tot de voor 18 jaren geborenen, waarvan zij een naar tijd en plaats verschillend overschot uitmaken. Als het jaarlijks getelde deel der bevolking, hetwelk in betrekking tot het geheel naar tijd en plaats grooter of kleiner kan worden. Ten aanzien hunner afwezigheid bij de meting, behalve hare beteekenis als statistiek, van het beroep dat er wettige aanleiding toe geeft. Ten aanzien van hunne ligchaamsgebreken, welke redenen gaven tot afkeuring, waarmede tevens gebrek aan lengte al of niet. meer of min kan gepaard gaan En boe de om physieke redenen van de dienst vrijgestel den. de mate van weevhaarheid eene verschillende doen zijn. Wii kunnen niet verder in bijzonderheden treden, maar wil len alleen nog onzen lezers doen opmerken, dat uitgenoemil rapport weder duidelijk blijkt dat de thans meer en meer overal doordringende maatregelen om statistieke opgaven zatnen te stellen en de bestaande te verbeteren, een vroeger ongekend en ongewaardeerd nut bezitten. Zij bevatten fak- toren voor de volksvoeding die eenmaal voor de medische policie van uitnemende waarde zullen zijn. Zij doen ons in de toekomst eene volksgeschiedenis aanschouwen op eene schaal, waarvan men zich vroeger geen iluauiv denkbeeld kon vormen. Zij doen ons meer en meer in een helder licht zien hoe er tusschen de verschillende wetenschappen in het algemeen, en die der staathuishoudkunde en der gezondheidsleer in het bijzonder een onmiskenbaar en naauw verband bestaat. Naar wij vernemen heeft de Nederlundsche handelmaat schappij hare medewerking tot het oprigten eener Neder- landsch Indische katoenmaatschappij verleend en voor een aanzienlijk bedrag in het kapitaal deel genomen. (Amsterd. courant Als een vervolg op hetgeen wij gemeld hebben omtrent de uitbarstingen van den Vesuvius, deelen wij mede dat jl. maan dag te Napels acht maal aardbevingen zijn waargenomen. Den volgenden dag wierp de Vesuvius digte aschkolommen uit. waan an de sporen zelfs binnen Napels werden opge merkt. Geene ongelukken hebben daarbij echter plaatsgehad. Aangaande de ontvlugting uit het huis van arrest te Nij megen van W. J. F. baron von Mulert v. «1. Leemkuile, meldt de Arnliemsche courant: De bewaarder in genoemd huis ging als naar gewoonte des morgens ten acht ure naar het vertrek van den gevangene om diens kagohel aan te maken. H j vond de kamer goed gesloten, het bed beslapen, de lamp brandende; maar de bewoner was verdwenen, met achterlating van dit berigt„Ik ga van mijne kinderen afscheid nemen en kom dan terug." Hoe de bewoner is weien te ontsnappen, kan niet met zekerheid worden gemeld. Van outkoming door middel van geweld is geen sprake. ITij schijnt dus de waak zaamheid zijner bewakers te hebben verschalkt. Hoe lang men op zijne terugkomst moet wachten, weet men niet, want hij zal zich nu mogelijk beter weten te amuseren dan in de pistole van de gevangenis. lSeuoemingcii cn besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein van den grooten staf, jhr. G. A. C. H. von Goedecke. adjudant des konings in buitengewone dienst en adjudant van Z. K.H. prins Frederik der Nederlanden, tot het aannemen cn dragen der versierselen van de ridderorde der Kroon van de 3e klasse, heul door den koning van Pruissen geschonken. leger. Benoemd tot Jen luitenant bij het 2e regement dragonders, naar ouderdom van rang, de 2e luitenant van het korps J. H. Sanger. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2en luitenant der dienstdoende schutterij te Middelburg jhr. mr. W. E. van Panhuys, uit hoofde van verandering van woonplaats. Benoemd tot 2en luitenant bij de dienstdoende schutterij te Middelburg, jhr. A. R. P. van Kinschot, thans schutter; en tot kapitein kommandant bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen, de heer T. C. Dommisse, thans le luitenant. Kckrologle. Maandag is te Ridderkerk in 03jarigen ouderdom over leden de heer A. P. van Groningen, predikant aldaar. De overledene, die als leeraar bij zijne gemeente zeer geliefd was. heeft zich ook als geschiedschrijver en dichter een welverdienden naam verworven. Zijne in «lertijd bekroonde verhandeling: „De geschiedenis der watertrenzen", heeft onder anderen hem als een historicus doen kenn *n, die bij degelijke bronnenstudie een zelfstandig en degelijk oordeel voegde. Handelsblad Gemengde berigten. De heer Ch. Rerny, ijzergieter te Delfsliaven, is door het japansch goevernement als civiel-ingenieur aangenomen. Eene dame uit Nancy gaf te Zevenaar aan voor f?0U kan ten bij zich te hebben. Toen men, na omtrent de juistheid der opgave twijfel te hebben opgevat, tot eene bijzondere visitatie overging, vond men bij haar nog eene hoeveelheid kant ter waarde van f2U00. Door de engelsche regering worden maatregelen genomen om het stelsel der spaarbanken bij de postkantoren ook in Ierland in te voeren, Te Cliur, de hoofdplaats van het kanton Graauwhuuderlandheeft men den 17 dezer, des avonds ten 71 ure. een hevigen aard schok waargenomen. In de rivier den IJssel zijn dezer dagen door 2 personen zes duizend pond viscli gevangen, waaronder 800 pond snoek, tot eene zwaarte van 20 pond per stuk. Ten gevolge van een berucht proces, wegens het ontvoeren van een jong ineisje. is het klooster van O.L.Vrouw der Engelen, te Bordeaux, door de autoriteiten gesloten. In de sedert eenige jaren zeer bezochte badplaats Nauheim, nabij Frankfort, wordt thans een prachtig kurhaus gebouwd, waarvan de kosten op 33,000 fl. komen te staan. Onze geachte landgenoote, mevrouw Sophia Offermans van Hove, is met grooten bijval opgetreden in het vierde koncert, tc Keulen gegeven, onder direktie van den heer Ferdinand Hil- ler. Te Hannover heeft zich een komitégevormd, om bij dragen bijeen te zamelen ten behoeve van een aldaar op t

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1