MIDDELBUBGSCHE C 0 R ANT. r 155. Donderdag 1861. 26 December. GOES J '".'.i:MÏ.sn\A;A' S Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voreu ten 8 «re. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post,f 3,iO. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEQERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegeiregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 25 december. De beide kamers der staten generaal zijn tot nadere bijeen roeping gescheiden. De eerste kamer zal vermoedelijk na weinige dagen weder vergaderen om de begrootingswetten te behandelen. Of zij daarmede vóór het einde van het jaar zal gereed zijn. of dat in de behoefte van de dienst door andere maatregelen voorloopig zal worden voorzien, is onzeker. Evenmin is er tot lieden iets bekend van de voornemens van het ministerie. Zal het den koning verzoeken andere raadslieden te benoemen of zal het, door eene ontbinding van de tweede kamer aan den koning voor te stellen, beproe ven aan het bewind te blijven Het antwoord op deze vragen zal welligt eerst na de beslissing der eerste kauier op de be- grootingswetten kunnen gegeven worden. De geruchten die op dit oogenblik omtrent eene verande ring van ministerie in omloop zijn, komen ons te onwaar schijnlijk voor om er de aandacht op te vestigen. Uit Dordrecht schrijft men ons 21- dezer: „Gisteren heeft de arrondissements regtbank uitspraak ge daan in de zaak van de somnambules en magnetiseurs. De somnambule v. II. en haar echtgenoot-magnetiseur zijn ver oordeeld elk tot vijf geldboeten van f25 en de wed. v. d. E. en P. J. M. ieder tot vier boeten van het zelfde bedrag." Velen weten reeds dat. Ernest ltenan van zijne onderzoe- kingstogten uit Syrië is wedergekeerd. Uit partikuliere be- rigten vernemen wij thans dat deze beroemde schrijver eer lang een werk in het licht zal zenden, getiteld: „Het leven van Jezus." Overbodig zou het zijn te wijzen op de be- teekenis van dit feit voor hen die met de geschriften Van dezen voortreffelijken geest, welligt de eerste van het heden- daagsehe Frankrijk, bekend zijn. Naar wij vernemen, heeft de belgische regering aan de beide nedeilandsche telegrafisten, die, zoo als wij vroeger ge meld hebben, naar Brussel gezonden zijn. om bij de beproe ving van het dubbel-seinen opéén draad, lusschenAmsterdam- Brussel. te assisierefi. eene betrekkelijk ruime som gezonden, zoo ter belooning als tot vergoeding van reis- en verblijfkos ten. L)e eerste uitgezonden telegrafist, door ziekte verhinderd, werd bovendien belangeloos en met de uiterste zorg verpleegd. Sloomposl Iloe veel ook reeds gesproken is over de Ommelander kas. vooral sedert de regering onlangs op nieuw haar voornemen te kennen gegeven heeft om over de bezittingen van die kas vrijelijk te beschikken, was toch altijd de oorsprong en de aard van deze kas en de regtskwestie, die thans hare oplossing schijnt te naderen, zoo in duisternis gehuld, dat het velen aan genaam moet zijn iets naders daaromtrent te kunnen verne men. Die gelegenheid wordt hun thans aangeboden door den heer mr. J. J. Cremers. lid van de eerste kamer der staten- generaal, die in eene dezer dagen uitgekomene memorie van regte het ontegensprekelijk bewijs tracht te leveren, dat de Ommelander kas de eigendom is der Ommelander gemeenten en dat nimmer noch de grond van billijkheid noch de grond van regte gevonden zal worden, waarop het rijk zich de bezit tingen dier kas zou kunnen toeeigenen. Aanleiding tot deze memorie gaf het verzoek der „kom missie uit gekommitteerden van de gemeentebesturen in de Ommelanden" aan den heer Cremers gedaan, om zoodanig schriftelijk regtskuudig advies ten behoeve der Ommelander gemeenten te willen leveren, als ingevolge de gemeentewet vereischt wordt om autorisatie te verkrijgen, tot het voeren van een regtsgeding tot behoud der Ommelander kas. Aan dit verzoek heeft «le heer Cremers voldaan, en een zeer uitvoerig betoog geleverd van al hetgeen te dezer zake die nende is. IIij klimt daarbij op tot het begin der zestiende eeuw. ofschoon eerst na het traktaat van red uktie van 159-1 de Ommelander korporatie is vastgesteld bij de uitspraken, die de staten-generaal tusschen de stad Groningen en Omme landen hebben gegeven. De Ommelanden zijn toen (bij vonnis van de staten gene raal van den 21 januarij 1507 geworden, niet hetgeen zij vorderden, eene geünieerde provincie,uit hare eigene schatkist hare quota aan <le unie betalende, maar een lid van eene pro vincie, en hare kas werd eene ambtskas. Die toestand is blij - vee bestaan tot in en tot na 1795. zoo dat ook die kas niet behoorde onder en niet genoemd werd in de amalgame van 1798. Het uitsluitend regt der Ommelanden op die kas werd toen erkend, en ook later is dat regt niet veranderd, toen in 1801 de municipaliteit van de Ommelanden ontbonden werd en,voor zoo ver het beheer der kas betreft,vey vangen werd door drieman hare leden, onder den naa:* van provisionele adtni- nistrateurs", noch ook toen in 1S25 bij koninklijk besluit be paald werd. dat de drie administrateurs zonden afsterven, en dat het beheer en toezigt zou overgaan op den goeverneur. Doch het is hier de plaats niet om verder over den inhoud der memorie uit te weiden. Het bovenstaande moge strekken om allen, die met grond wenschen teoovdeelen ovev het thans zoo veel besproken geschilpunt.op te wekken de hoogst be langrijke studie van den heer Cremers te lezen. Groninger courant.) fiSenoeimngciRi en besluiten. ridderorden'. Vergunning verleend aan den voormaligen officier van gezondheid dr. C. W. Vinkhuyzen. thans genees heer van 's konings huis, tot het aannemen en dragen van de versierselen van kommandeur der Frederjksorde, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. marine. Eervol ontheven van het bevel over het stoom schip Cycloop, met 31 dezer, de luitenant ter zee Ie klasse G. W. F. Moeth.en dat bevel met I januarij 1SG2 opgedragen aan denluitenantterz.ee le klasse G. Lambert. regtbank en. Benoemd tot substituut-griffier bij de arroudissements-regtbank alhier, jhr. mr. G. L.Schorer, thans griffier bij het kantongeregt te Heinkenszand. kantong er eg ten. Benoemd lot griffier bij het kanton geregt te Heinkenszand, mr. E. P. Schorer. advokaat alhier. Itcrk- ca schooliiieuws. Bij de doopsgezinde gemeente te Rotterdam is gisteren avond door de broederschap het volgend drietal opgemaakt de heeren J. Craandijk te Borne. P. Bruijn te Alkmaar en J. Julius te Monnikendam. Daaruit is door den kerkeraad beroepen de heer J. Craandijk. Door den broeden kerk :raav\ der •j.ederduitsche her vormde gemeente van Utrecht is maandag avond uit het vroeger gemelde tweetal van predikanten beroepen de heer D. Gddemeester, te Scheveningen. CJemengdc berigten. De lieer Dacosta. chef de claque bij een der theaters te Parijs, is op zijn verzoek ontslagen van het lidmaatschap der jury, ingevolge eene bepaling der wet waarbij zij. die door dagelijkschen handenarbeid in hun levensonderhoud moeten voorzien, worden vrijgesteld. Te Hondschoore (Be'g.ë) is een boerengezin van (5 personen vergiftigd door het kneden van brood met waier dat in een niet vertinden koperen ketel had gestaan. Te Kopenhagen is eene nieuwe sterrewaeht voltooid. Zij bezit twee voorname werktuigen een grooten tneridiaancirkel van Pislor en Martins en een refraktor van 16 voet brandwijdte uit de gunstig bekende optische fabriek van Mei'Z (vroeger Frauenhofer), te Munchen. In de pa pierfabrieken van Firtnin D dot frères te Mestui en Samsage. in de departementen van de Erne en Loire, zijn op groote schaal proeven genomen om uit bedrukt papier weder wit druk- en schrijfpapier te vervaardigen. Deze proeven, tot dus verre steeds mislukt, zijn thans met goeden uitslag be kroond. Deze uitvinding zal waarschijnlijk ook in andere landen worden ingevoerd. De heer Regout. te Maastricht, heeft aan de noodlijdende werklieden te Leiden ÏOO.OUO pon den steenkolen geschonken, die vrachtvrij zullen worden overgevoerd. In alle kerkelijke arrondissementen van Frankrijk heeft de inzameling plaats gehad voor het fonds, genaamd de Petrus-penning. Gedurende de vorige maand heeft de paus fiOO.OOÜ franks ter zijner beschikking ontvan gen. In deze som is door Engeland en Ierland voor meev dan 1U0.U00 franks bijgedragen. Volgens de meening van som mige bisschoppen zal de opbrengst van december, die niet vóór januarij bekend zal worden, meer dan 1 .DUU.000 franks bedragen. De werkzaamheden tot herstel van de Great Eastern zijn reeds zoo ver gevorderd dat het schip waarschijn- I lijk in februarij weer tot de vaart gereed zal zijn. Te Delfs- haven is zaturdag nacht een li .terschip totaal afgebrand. Te Parijs worden tegenwoordig zoo vele eetbare slakken gegeten, dat de oester-konsuintie daardoor veel wordt bena deeld. Jenny Lind heeft te Edmhurg drie koncerten gege ven, die haar 2000 pond sterling hebben opgebragt. De beroemde fransche schilder Gérome, wiens „dood van Gesar" zoo zeer is geprezen, is in een duel met een belgischen kunste naar. Arthur Stevens, aan den regterann gewond, waardoor hij welligt zal worden verhinderd zich verder aan zijn kunst vak te kunnen w«jen. Alseeneopmerkelijkeovereenko rist van klanken trekt het de aandacht dat de luitenant-kolonel Hayez, vroeger gediend hebbende onder den kolonel Bayet. in zijn rang vervangen is door den luitenant-kolonel Rayet en voor den krijgsraad zal worden opgeroepen door den auditeur- generaal Houyet. Een vlaamsch dagblad, de zaak van den luitenant-kolonel Hayez besprekende, berigt zijnen lezers dat genoemde heer, te Diest aangekomen zijnde, in eene ka- semat is vergiftigd (empoisonfté),- en beloont «ieh daarover zeer verontwaardigd. Men onder>telr. echter dat de partij geest bij zijne zucht tot overdrijving in eene letterfout niets kwaads zai zien, maar den heer Hayez beschouwen als gevangen gezet (einprisonné). Verkoüjpingeu en aanbestedingen. Maandag zijn alhier ten verkoop aangeboden 1. een huis en erve in den Kortendelft, wijk F no. 21-, en II. een pakhuis en erve. mede aldaar, wijk F no. 25, te zamen verkocht voor f 2502. 111. Een huis en erve in de Nieuwstraat, wijk G no. 211, verkocht voor f305. IV. Een huis en erve met moes land, gelegen in den Sehotelweg. onder deze gemeente, wijk It no. 43. verkocht voor f 887,25. Gisteren is alhier aanbesteed het afbreken er. p r.'-mw op houwen van een waschhuis; het maken van een uieuwea regenbak. en het uitvoeren van eenige herstellingen aan het oude mannen- en vrouwen- en arm-weeslniis op de Heeren gracht. Daarvan is aannemer geworden de heer W. van Uije J. Jz., voor f 5760. Tiierrnoïsaeteistand. 23 dec. 's av. 11 u. 36 gr. 21 's morg. 7 u. 32 V. midd. 1 u. 3S 's av. Hu. 32 gr. 25 's morg. 7 u. 30 's midd. 1 u. 36 gr. Staten generaal. EERSTE KAMEIt. Zitting van maandag 23 december. In deze ten half twaalf ure geopende zitting deelde de voor zitter mede, «lat de kommissiën van rapporteurs gereed waren met hare eindverslagen over de wetsontwerpen tot bekrachti ging van provinciale belastingen en lot naturalisatie van zes tien personen. De voorzitter stelde voor de beraadslaging oier die wetsonlwe/pen te houden op morgen ïmdd-ag ten - twee uur. Op voorstel van den heer van fiysinga werd besloten, om tijd te besparen en daar die ontwerpen toch van eenvoudigen aard waren, de beraadslaging reeds heden middag ten drie uur te houden. De heer Cremers vroeg hierop het woord, naar aanleiding van den korten tijd, die voor de eerste kamer nog over is om de begrootingswetten af te handelen. Hij bedoelde geene toespeling op de tweede kamer, die den vollen tijd moet heb ben om behoorlijk te beraadslagen. Evenmin heeft irj het oog op de regering, daar het onheiisch zou zijn haar in deze oogenblikken lastig te vallen. Maar liet is toch al te waar, dat de eerste kamer in dit dilemma verkeert: zij moet óf hare werkzaamheden overhaasten in dien korten tijd. öf het jaar ten einde luien loopen zonder de begrooting vast te stellen. Dit zou echter een gevaarlijk antecedent zijn. want er zou óf stremming in de dienst ontstaan, öf de regering zou uitgaven moeten doen. die niet toegestaan zijn. Dit laatste kan echter n.et veroorloofd wotden. Naar sprekers oordeel had men liever kredietwetten moeten aanbieden, maar daartoe is de tijd nu ook te kort. Hij wenscht dus. dat de kamer in het nog overige gedeelte des jaars al de wetsvoordragten afhandele, behalve misschien de begrooting voor het departement van koloniën, want deze uitgaven zijn niet van dien aard dat door hun uitstel stremming in de dienst zou oïlrstaan. Daar de heer Cremers hier echter geen voorstel van maakte en zijn plan slechts in overweging gaf. werd de beraadslaging gesloten, zonder dat er eenig besluit op volgde. De zitting werd daarop geschorst en ten drie uur hervat. In den tusschen tijd was een adres van Ananias Willink en anderen, te Amsterdam, bezwaren inhoudende tegen de rig- tmg welke de regering op koloniaal gebied volgt, bij de kamer ingekomen. De wetsontwerpen betrekkelijk de provinciale belastingen en de naturalisatiëu werden daarop achtereenvolgens zonder diskussie aangenomen. Gemeenteraad van Vlissïzigen. Zitting van 23 december. Voorzitter de heer Uyttenhooven. wethouder. Afwezig de heeren Callenfels en Smith. Nadat «le notulen der vorige zitting zijn gearresteerd, bekomt «le heer Schmidt, als rapporteur namens de kommissie voor het belastingstelsel, het woord tot het uitbrengen van rapport ten opzigte van eenige adressen die in handen van voornoemde kommissie zijn gesteld, te weten a. van C. Goeree, dd. 15 en 21 oktober, houdende klagten 1. dat hij slechts gedeeltelijk antwoord heeft bekomen op zijn adres van 16 mei jl., volgens de daaromtrent in augustus door den raad genomen beschikking; over de afwijzing van zijn verzoek om den droes van olie alleen te belasten in verhouding tot «Ie hoeveelheid zuivere olie daarin vervat, terwijl adressant eene kontröle op dit als zuiver olie belaste artikel zeer doen-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1