2. MIDDELBURGSCHE COURANT. n r y r 154. Dingsdag 24 December. 1861. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnendeze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS; DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekeadmakiiigen enz. van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegfclregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dezecourantbehoorteenbijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. Öiimenlanösclje tijbingen. Middelburg 23 december. De tweede kamer heeft zaturdag de behandeling der staats- begrooting voor 1S62 ten einde gebragt. De trage gang dien de beraadslagingen in den beginne aannamen, is door groote overhaasting opgevolgd. Zes zittingen werden gewijd aan algemeene beschouwingen, tien aan de begrooting van bintien- landsehe zaken, terwijl de hoofdstukken VI. VII, VIII, IXa, IX A, XI en XII, benevens de wet op de middelen en onder scheidene ontwerpen van verschillendenaald in eene week zijn behandeld. Rekent men daarbij dat de beraadslagingen over hoofdstuk XI (koloniën) vier aittingen innamen, dan blijkt het dat er al zeer weinig tijd aan de overige onderwerpen be steed werd. In het bijvoegsel tot dit nomraer vindt men de verslagen der zittingen van dingsdag tot zaturdag avond, waarin we de beraadslagingen zoo beknopt mogelijk hebben zamengevat. Hier een kort overzigt te geven zou slechts tot herhaling lei den. Op de redevoering door den minister van koloniën komen we echter nader terug, omdat hetop het tegenwoordig tijdstip vooral noodig is, dat ieder zoo veel mogelijk bekend worde met de rigting.waarin, zonder buitengewone omstandigheden, van nu af aan de koloniale politiek der regering zich bewegen zal. Met uitzondering van het budget voor bir.nenlandsche zaken zijn nu al de hoofdstukken der begrooting aangeno men. Maar enkele met eene zoo geringe meerderheid dat de aanneming alle zedelijke waarde mist. Slechts 35 leden ver klaarden zich voor hoofdstuk IXi (departement van finan ciën) en nog wekt het bevreemding, dat bij de verwerping van het budget voor binnenlandsche zaken, de minister van financiën nog in zoo veler oogen genade heeft gevonden. We willen niet trachten eene oplossing voor dat verschijnsel te vinden, maar alleen de aandacht vestigen op de houding welke de kamer ten opzigte van sommige leden van het kabi net heeft aangenomen. Een vijandige gezindheid tegen het geheele ministerie sprak zich echter zeer krachtig uit in de zitting van zaturdag avond. De heer Hugenholtz stelde als amendement voor om het hoofdstuk „Onvoorziene uitgaven" met f50,000 te verminde ren. Hij gaf daarbij vrij duidelijk te kennen dat de aanneming als een votum van wantrouwen tegen liet geheele ministerie moest worden beschouwd. In dien zin werd het dan ook op gevat door den minister van financiën, die verklaarde dat hij aan de kamer overliet in hoeverre zij meende in het wan trouwen van den heer Hugenholtz te moeien deelen. Nog- tans werd het amendement met 37 tegen 25 stemmen aange nomen. Na al het gebeurde is eene ontbinding der kamer, 't zij niet of zonder verandering van ministerie, onvermijdelijk, en men kan het besluit dienaangaande welligt zeer spoedig vernemen. De eerste kamer heeft in hare heden gehouden zitting aan genomen de wetsontwerpen: tot bekrachtiging van provin ciale belastingen, alsmede die tot naturalisatie van A. H. F. C. F. RÖdlich en 15 anderen. Wij verneippn. dat het II. K. II. prinses Frederik der Ne derlanden be' l heeft, een fraai bewerkt kanapékussen in te zenden, voor de loterij van vrouwelijke handwerken enz., ten behoeve der armen dezer stad. Eene depeche van de Bataviasche handelsvereeniging. gédagteekend Batavia 14 november, luidt: „Op Java is liet rustig. De tijdingen van Bandjermasing zijn gunstig. Op sommige punten hebben de oproerlingen met hunne volge lingen zich bereid verklaard in onderwerping te komen." De prins van Oranje heeft jl. donderdag voor de eerste maal na zijne ongesteldheid audiëntie verleend aan den brit- sclien gezant en verscheidene autoriteiten in de residentie. De baron Pyke de Peteghem. eerste sekretaris van legatie bij het belgische gezantschap te's Hage is dooi'Z. M. den koning der belgen benoemd tot minister-resident in Portugal. Naar men met zekerheid uit Bergen op Zoom verneemt, is daar alles geregeld voor de spoorweglijn door de verboden kringen dier vesting. Men zegt voorts, dat reeds in de vol gende maand het stationsgebouw zal worden aanbesteed. - sr. -r Uit Dordrecht schrijft men ons, 21 dezer: „Er loopt hier een gerucht, dat, als het bewaarheid wordt, getuigt van verregaande partijdigheid en ongeoorloofd ne potisme, die niet onopgemerkt mogen voorbijgaan, te meer daar ze aangetroffen zouden worden bij een man. die door de bewijzen van loyaliteiten fermiteit welke hij gegeven heeft, niet in staat wordt gerekend zich aan zoodanige fouten schul dig te maken. „Men herinnert zich dat een paar maanden geleden de 1 ste luitenant d. R., van het tweede regement vesting-artillerie, zich zonder verlof en zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld, uit zijn garnizoen Bergen op Zoom heeft verwijderd. Dergelijk feit. wanneer de delinquent niet binnen 21 dagen terug is, wat hier het geval geenszins is geweest, wordt dooi de krijgswet als desertie gestraft. Nu verhaalt men dat de minister van oorlog, een volle neef van de moeder des ge- melden luitenants, dezen een tweejarig buitenlandsch verlof heeft verleend, met behoud van twee dei-den van zijn trakte ment. Vreemd is het zeker dat men niets verder van de zaak heeftgehoord. Het is te wensehen dat den minister op de eene of andere wijze de gelegenheid worde gegeven dit gerucht voor laster te verklaren, als hoedanig wij het voorloopig moe ten beschouwen, wanneer wij het karakter van z. exc. in aanmerking nemen. De tijd moet echter leeren wat hiervan zij. Intusschen hopen wij in 's ministers belang, dat. nu de begrooting voor oorlog reeds in de tweede kamer behandeld is, en dus geen harer leden meer aanleiding heeft den minister omtrent dit punt te interpelleren, een der leden van de eerste kamer bij de aanstaande diskussiën over die begrooting. licht over deze zaak tracht te verspreiden.' Men schrijft ons uit Haarlem, 20 december „In de op heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is ter tafel gekomen eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie,houdende hunne beslissing ter zake van het door dezen raad genomen besluit betreffende de ingezon den geloofsbrieven door jhr. M. Salvador. Zoo als bekend is had de raad besloten om voornoemden heer niet toe te laten als lid der vergadering, op grond dat hij bij zijne verkiezing niet in het bezit was zijner burgerschapsregten. Gedeputeerde staten deelen, blijkens bedoelde missive, dit gevoelen nieten hebben daarom gemeend dit besluit te moeten vernietigen. Thans heeft de raad besloten in deze uitspraak te berusten. „In die zelfde vergadering is ook ingekomen eene missive van de verschillende kerkelijke armbesturen dezer gemeente, waarbij zij kennis geven zich te hebben gewend tot den kom- mandant van het oostenrijksche muziekkorps, (dat na zijne alhier gegeven koncerten gedurende de feesten bij gelegen heid der nationale tentoonstelling f500 ten behoeve der alge meene armen dezer gemeente heeft geschonken), met de vraag wat men met „de algemeene armen" bedoeld heeft, en dat zij daarop tot antwoord hebben ontvangen „de armen van alle gezindten, dus zonder onderscheid, te Haarlem." De raad had bij vroegere gelegenheid reedsuitgemaakt.dat onder de bena ming van algemeene armen niet anders dan die onder het be heer van het burgerlijk armbestuur konden bedoeld worden en dien ten gevolge het bedrag reeds aan dat bestuur overgemaakt en zelfs op een verzoek van laatstgenoemd be stuur om die som te mogen aanwenden voor extra bedeelingen aan hunne armen, afwijzend beschikt. Zijheeftnu. ondanks de kennisgeving van de bedoelingen der gevers, de daartoe strekkende missive van de kerkelijke armbesturen voor noti- tikatie aangenomen." Na de bewijzen van karigheid in het verstrekken van gel den ter bevordering van kunsten en wetenschappen, dezer dagen door onze tweede kamer geleverd, verdient wel de aan dacht het volgende berigt door het Antwerpsch handelsblad medegedeeld „liet budget van binnenlandsche zaken meldt dat de beer Leys, die de groote zaal van ons stadhuis in fresko moet childeren. hieraan tien jaar zal kunnen besteden, tegen 20,000 fr. 'sjaars, waarvan 7500 fr. ten laste der gemeente. Het kontrakt met de heer de Keyzer, die de vestibule van liet museum moet schilderen, is nog niet vast gesloten, doch het bepaalt, even als liooger, 20.000 fr. 'sjaars en tien jaren tijds. „De kosten van de versiering van de unirersiteitszaal te Gent, door de heeren Lagye en de Taeye zal S0,000 fr. beloog pen, waarvan 50,000 ten laste van den staat. Het werk v^n de heeren Swerts en Guffens,in de St. Joriskerk. wordt van 1 500 fr., en St. Remaclus, te Verviers, bewerkt door den lieer Bellemans, zal aan het goeverneinent in het geheel 7500 fr. kosten, .betaalbaar bij gedeelten. „Wij hebben ten slotte nog te mtHden, dat de heer Slinge- neyer de groote zaal van het hertogelijk paleis zal dekoreren, door twaalf schilderingen, en dat hij daarvoor S4,000 fr. zal genieten. „Onder de kunstwerken welke zijn aangekocht, doch die nog niet ten volle betaald zijn, telt men Athalic, van den heer Navez, waarop nog moet betaald worden 9000 fr.de baak van Golgotha, van Wiertz. waaraan nog 1S.000 fr. ontbreekt; de marmeren groep van den heer J. Geefs, waarop nog 3000 fr. te kort komen, enz." Door den minister van binnenlandsche zaken zijn voor het bezetten der stations, gedurende den ijsgange:i hoogopper- water op de rivieren, in den winter van 1801 1SG2, in de pro vincie Gelderland aangewezen de volgende waterstaatsambte naren. als: te Vianen J. J. Roelants, aspirant-ingenieur, en B. Claeys, opzigter; te Schoonhoven P. Caland. ingenieur, en J. II van Echten, provinciaal opzigter te Krimpen J. P. Tuyter. opzigter; te Gorinchem J. A. Beijerinck, hoofd ingenieur. J. F. Augier en J. Dirks. ingenieurs, en A. J. Soe- teman, opzigter; te HardinxveldII. M. Dirks. buitenge woon opzigter; te Asperen: II. W. Verhaar, buitengewoon opzigter, en te Dordrecht: C. A. van der Straaten, opzigter. De Staatscourant bevat eene kennisgeving van den minister van binnenlandsche zaken, houdende dat van den penning, van rijkswege vervaardigd ter gedachtenis aan de droogma king \an het Haarlemmermeer, afslagen in goud, zilver en brons verkrijgbaar zijn gesteld, en dat, volgens de bestaande bepalingen, de prijs daarvan voor bijzondere personen be draagt ongeveer f 400 voor den gouden, ongeveer f 30 voor den zilveren en f 2,80 voor den bronzen penning. Tot het verkrijgen van zoodanige afslagen behooren de be langhebbenden zich te wenden tot het muntkollegie te Utrecht. De Staatscourant bevat het volgende uittreksel van een berigt van Zr. Ms. konsul te Akyab, (lil. 29 oktober jl. „Gedurende het eerste halfjaar van lSdl zijn te Akyab 7 nederlandsche schepen uit vreemde havens aangekomen, waar van 6 in ballast. Al deze schepen zijn met ladingen rijst ver trokken en wel 4 naar Nederland en 3 naar Falmouth. De uitvoer van rijst naar Europa is gedurende gemeld tijdvak zeer belangrijk geweest, en heeft met minder bedragen dan 98.872 ton. tegen 48,310 ton gedurende het zelfde tijdvak van I860, en tegen 42,598 ton in 1S59. Sedert het einde van junij is de handel onbelangrijk geweest, en niet meer dan 4000 ton naar Europa uitgevoerd men berekent dat van den laatsten oogst nog omstreeks 20,000 ton voor den uitvoer beschikbaar is, welke voorraad waarschijnlijk tegen het einde van het jaar geheel opgeruimd zal zijn. liet te velde staande gewas belooft bij aanhoudend gunstig weder, een goeden oogst. De vrach ten hebben zich gedurende het verschepingssaizoen goed staande gehouden over het algemeen werd 3.15 p. st. a 4 p. st. per ton naar Engeland betaald, en 10 sh. per ton meer naar eene haven van het vasteland. Thans zijn de vrachten om streeks 10 sh. per ton lager; men acht het intusschen niet waarschijnlijk dat zij voor het tegenwoordige nog verder zul len dalen." Uit Utrecht wordt gemehl dat de onderhandelingen fcus- schen het gemeentebestuur en den heer de Heus over de gas- kwestie. tot geene bevredigende resultaten hebben geleid, en dat laatstgenoemde de gemeente in den persoon des burge meesters heeft doen sommeren de reeds gelegde buizen teil spoedigste te doen wegruimen, als gelegd m strijd met het kontrakt. volgens hetwelk dit niet voor l september 1S62 mogt geschieden. Van goederhand verneemt de Noordbrabanter. dat het klooster van St. Agatha, onder Guyk in Noord-Brabant door de kruisheeren van het rijksdomein is aangekocht en dat de noodige bescheiden lot den koopen verkoop reeds gepasseerd en afgegeven zijn. Men zie daaromtrent de inlichtingen dooi den minister van financiën gegeven in de zitting der tweede kjviner^van zaturdag. Donderdag morgen ten 4 ure is van Leeuwarden naar iïar- KV..V.. ljxtgetl veltrx^ken een detachement van l officieren 30 onder- schat op 123,418 fr., 'waarvan <ie staat do helft op zich nei/M tfifeieren enTVianschappen. Naar men verneemt is tlour tien betaalbaar bij sommen van 7000 fr. T Vtr-icmcestw-dier gemeente daartoe aanvrage gedaan, dewijl „De kerk van St. Nicolaas geniet een jaarlijksch subsidies-onder hetowteen, wegensde duurte der levensmiddelen, eene

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1