MIDDELBURGSCHE Zaturdag CO 1861 T. 21 December. L\° 153. x„, t cOKS Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden'tot tien ure des morgen». UITGEVEKS: CE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. liflddellüitir'; 20 'dccèmïrcr. De eerste kamer heeft gisteren tie behandeling van het ge wijzigd wetsontwerp betrekkelijk den raad van state aange vangen. Het is lieden aangenomen met 19 tegen 13 stemmen. In de zitting van heden is mede aangenomen het wetsont werp op het beheer der gelden bestemd voor den aanleg van staatsspoorwegen. Bij de behandeling door de tweede kamer van hoofdstuk X der staatsbegrooting. (departement van oorlog) op woensdag avond, is een amendement van den heer Dommer van Polders- vel dt, om bet cijfer voor het kampement van f SO,000 met f 62.000 te verminderen, met 36 tegen 29 stemmen verworpen. Voorts heeft de heer Dommer ingetrokken zijn amendement om de kosten van de kazernering met f62.000 te verhoogen. Dat lid beeflechter zijn amendement volgehouden, om de uit gaven voor de kazernen te Doesborgh te doen vervallen, en dat amendement, waarvoor f 50,000 van de begrooting weg vallen, is aangenomen met 61 tegen 5 stemmen. Ten slotte is hoofdstuk X, zoo als reeds in de Middelburgsche courant is gemeld, aangenomen met 38 tegen 29 stemmen. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over hoofd stuk XI, (departement van koloniën.) De heeren Nolthenius. Hoffman en Heemskerk Az. namen aan de algemeene beraad slagingen deel. De beide laatsten legden hunne ongerustheid aan den dag over de koloniale politiek, door den tegenwoor- digen minister van koloniën aangenomen of over het stelsel, door hem gevolgd, maar eerstgemelde was ineer gerustgesteld dan vroeger en zou de nadere ophelderingen en inlichtingen van den minister afwachten. In de woensdag avond gehoudene zitting zijn benoemd als leden der kommissie tot liet houden eener enquête, omtrent de zeemagt die Nederland behoeft, de heeren Delprat. Poort man. Blussé van Oud-Alblas, Dullert, Hugenholtz, Francken Meelissen. In de zitting van donderdag zijn de beraadslagingen over hoofdstukXl (koloniën) voortgezet. Deiliskussiën bepaalden zich tot zeer algemeene beschouwingen. Van de konserva- tieve zijde spraken de heeren Sehimmelpenninck, van Heiden Iieinesteiti. van Ascli van Wijck. Dirks en de Brauw, en van de liberale zijde de heeren van Bosse en van Hoëvell. Heden is ingekomen een kredielwet voor het departement van binnenlandsche zaken. De beraadslagingen over hoofdstuk XI (koloniën) zijn voortgezet. De heer Loudon heeft de verschillende sprekers beantwoord. Ineenehederi Ie houden avondzitting zal met de verdere behandeling van dat hoofdstuk worden voortgegaan. De verslagen der zittingen van maandag avond en dings- dag morgen vindt men in dit nommer. Die der volgende dagen deelen wij later mede. Uit Westkapelle wordt ons gemeld dat in eene vergade ring der vereenigingtot ondersteuning van behoeftigen in den winter, het aan de kommissie, met de winterbedeeling belast, ten pügt is gesteld, geen onderstand te verleenen aan perso nen. die bekend staan als gewoonlijk een gedeelte van hun werkloon aan sterken drank te verkwisten. Uit Dordrecht meldt men otis 19 dezer: „De justitie heeft zich. zoo als ge weet, bemoeid met de speknlatie op de ligtgeloovigheid der goede gemeente, ge pleegd door somnambtilen, magnetiseurs en dergelijken. Het werd meer dan tijd, want van dag tot dag nam het aantal personen toe, die b:j de alhier wonende somnambulen, de wed. v. d. E. en de huisvrouw van H. v. II., geneeskundigen raad kwamen inroepen. Gisteren stonden deze niet hare magnetiseurs teregt voor de arrondissements regtbankallen beschuldigd van onbevoegde uitoefening der geneeskundige praktijk. Het openbaar ministerie rekvvireerde tegen elk der somnambulen en den magnetiseur der laatste de veroor deeling tot eene geldboete van f 100, en tegen den magneti seur der eerste tot die van f25. Mr. I. \V. van'der Noordaa is als verdediger van den beklaagden magnetiseur II. v. H. en diens huisvrouw opgetreden. „Met gespannen verwachting ziet men de uitspraak te gemoet." Onder dagteekening van 1S december 1861 hebben gede puteerde staten van Noord-Holland, bij eene breed gemoti veerde uitspraak, het besluit van den raad van Haarlem van 4 december 11. vernietigd, en de toelating van jhr. M.Salvador als lid dier vergadering bevolen. Uit Leiden berigt men aan het Nieuw dagblad van 's Gra- venhage, dat de heeren Driessen en van Wensen reeds een aantal hunne* werklieden, die hvtaft waren niet het graveren der koperen platen en cilinders voor de katoendrukkerij, in liet werk hebben gesteld en plan hebben sjioedig met de op ruiming der overblijfselen en den herbouw van de katoenfa- briek een aanvang te maken. De algemeene belangstelling die er heerscht ten aanzien van dezen gevvigtigen tak van in dustrie en ook het onheil dat hem trof, bewijst wel hoe veel waarde men daaraan hecht voor de plaatselijke welvaart. Nog staat men verbaasd dat de verschrikkelijke brand niet meer schade aan de omliggende gebouwen heeft toegebragt, te oordeelen naar den uitgestrekten en schrikverwekkenden vuurpoel, dien de fabriek vertoonde en den hevigen wind die er woei. Voorzeker is dit te danken aan de goede maatrege len door het bestuur der brandblussching genomen. De laatst gehouden vergadering van de rijks kommissie voor statistiek werd door den heer Vissering als tijdelijk voorzitter met de volgende woorden geopend „Het kan u niet bevreemden, mijne heeren, dat ik bij de opening dezer vergadering een woord spreke over het besluit, ten aanzien der rijks kommissie dezer dagen gevallen in de tweede kamer der staten-generaaleen besluit, waarvan ik niet schroom te zeggen, dat het mij voorkomt eerde vrucht te zijn van een indruk van het oogenblik, dan van een oor deel, op kennis der zaak gegrond. Persoonijk zullen wij ous dat besluit niet aantrekken. Misschien vinden wij daarin,voor ons zeiven, weinig reden tot leedgevoel. Wij hebben veel tijd en veel moeite overgehad voor de zaak, die ons ter harte gaat; en wij hadden weinig voldoening van onzen arbeid. Maar voor het belang der zaak, die wij voorstaan, is het besluit der kamer zeer te betreuren. Het is een bedenkelijk verschijnsel, dat eene instelling, met zorgvuldig overleg voorbereid en tot stand gebi-agt; doch waarvan de'*Weilzame werking uit den aard der zaak zich eerst langzamerhand kon doen gevoelen, door eene enkele stemming over eene geldsom, in een artikel der begrooting voorgedragen, eensklaps wordt vernietigd. Te ineer mogen wij dit besluit betreurenswaardig noemen, omdat het nu te vreezen is, dat eene dergelijke instelling vooreerst niet in het leven zal treden." Woensdag middag heeft ten liove een groot diner plaats gehad, hetwelk werd bijgewoond door II. M. de koningin moeder, Z. K. II. den prins van Oranje, de ministers en ver scheidene leden van de staten generaal. De heer Rubarth, luitenant ter zee le klasse der pruissische marine, die, zoo als wij gemeld hebben, jl. zaturdag te Nieuwe- diep is aangekomen oui onderzoek te doen naar het vergaan van de korvet Amazone, heeft de aldaar aangebragte goede ren bezigtigd. Het vermoeden dat die goederen van genoemd schip afkomstig zijn, schijnt gegrond. De te Calantsoog aan gedreven sloep behoort echter, volgens zijne verklaring, niet tot de Amazone. Vau den Helder is de heer Rubarth naar de friessche kust vertrokken. De minister van binnenlandsche zaken heeft, op eene uit- noodiging om over te gaan tot de verkiezing van nieuwe leden voor de kamer van koophandel en fabrieken te Zutphen (waarvan de leden onlangs alle hun ontslag genomen hebben) naar men verneemt geantwoord, dat die verkiezing niet vóór november 1S62 zal plaats hebben. Benoemingen en besluiten. kiddekokden. Vergunning verleend aan den heer A. A. van de Ivasteele, divekteur van het koninklijk kabinet van zeldzaamheden, tot het aannemen der ondersclieidingsteeke- nen van ridder der le klasse van de orde van verdiensten van St. Michael, hem door den koning van Beijereu geschonken en aan den gezagvoerder van het nederlandscïi barkschip Alida Maria, 'J. de Vries, tot liet dragen der gouden uiedalje van eer, hem door den keizer der franschen geschonken voor de redding der ekipage van het frausehe koopvaardijschip La ville de Montevideo, in de Chinescbè zee, in augustus IS5S. betaalmeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van betaalmeester te Leeuwarden aan den heer R. II. S. G. Juckema van Burmania baron Rengers, onder dankbetuiging voor zijne iu deze en vroegere betrek kingen aan den lande bewezen diensten en behoudens aan spraak op pensioen. Benoemd tot betaalmeester te Leeuwarden jhr. W. L. B. van Panlmys, thans betaalmeester te Almelo; en te Almelo de lieer mr. J. II. F. Umbgrove, jthans surnumerair bij de dienst van 's rijks schatkist. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is heden morgen ten 4 ure van de reede van Vlissingen naar zeegezeild. Vóór het vertrek heeft nog een geneeskundig onderzoek plaats gehad, ten gevolge waarvan de adelborst 1ste klasse F. A. J. Pascal van Alphen, bij vvien aanleg voor oogziekte was opgemerkt, naar het hospitaal is ontscheept. Bij eene dezer dagen gehoudene inspektie over het personeel der zeemagt te Vlissingen, is bevonden dat ook een veertigtal personen in een geringen graad door de bekende oogziekte zijn aangedaan. Daar er onlangs door Z. M. een zestal der onderofficie ren van het leger hier te lande tot 2e luitenants-kwartier meester bij hel leger in Oost-Indië zijn benoemd, zoo is door den minister van koloniën bepaald dat van de onder-officie ren, die ook aan de vereischten voor het exa ..en i.ebben beantwoord, en thans niet tot bovengemelden rang kunnen benoemd worden, de gelegenheid worde aangeboden om zich dadelijk te bekwamen voor den rang van 2en luitenant der infanterie bij hetindisch leger; zullende degenen, die daar toe genegen zijn, alleen voor eene bij de korpsen in te stellen kommissie een voldoend examen hebben af te leggen in de infanterie reglementen en verder militaire vakken. Zij die zich hiertoe niet genegen verklaren, zullen hunne benoeming tot 2en luitenant-kwartiermeester bij het oost-indisch leger, wanneer daartoe gelegenheid bestaat, moeten afwachten. Uandelshtad. Gemengde bcrigten. In Parijs zal in den loop van het volgend jaar een hotel worden geopend datmethetameubleinent 2Ümillioen franks zal kosten. Behalve een groot aantal salons zal het 500 slaap- kamers lellen. De logementhouder zal voor de inrigting van zijn etablissement 300,000 franks besteden. H.M. de ko ningin heeft eene fraaije pendule te:* geschenk» gegeven, als- prijs voor de tombola van het kersboomfeest te Arnhem, ten voordeele der armen aldaar. Het hof van assises te Kleef heeft dezer dagen een persoon veroordeeld tot 10 jaren tucht huisstraf. Hij was beschuldigd eene vrouw met geweld vijf silbergroschen te hebben afgedwongen. Te Harlingen is aan den 82jarigen majoor-kommaudant der stedelijke schut terij dezer dagen het eereteeken van 45jarige dienst uitge reikt. Als eene eerste groote bezending worden te Londen 8000 vaten olie uit de bronnen van Pensylvanië verwacht. De kadet P., die een zijner makkers op tie militaire akadeinie te Breda met een dolkmes gewond heeft, is door den krijgs raad tot een jaar eenzame opsluiting veroordeeld.Inde vorige week is te Ilanover overleden de beroemde komponist Heinrich Marschner. De koopman te Hoorn, die onlangs onder scheurpapier een tweetal spaansche effëkten opkocht, heeft deze thans tegen belooning aan den eigenaar terugge geven. Volgens een uitgegeven prijscourant zijn in 1862 in Duitscliland, door tusjchenkoinst der koninklijke poste rijen, te bekomen verschillende dagbladen, zoo van staatkun digen als niet staatkundigen aard, in de volgende talen ln de duitsche 1924, fransche -113, engelsche 22L spaansche G. nederduitsehe 68, zweedsclie 30, deenscheI9, russisehe 53, poolsche 45. Op die lijst worden nog vermeld tijdschriften in het armenisch, boheemsch. kroatisch, finsch, grieksch, he- breeuvvsch, illyrisch, lettisch, rumenisch, ruihentseh, servisch, slowakisch, vvalachiscli, wendisch en hongaarseh. Jl.dings- dag heeft op de goederen van prins Frederik, langs den leid- schen straatweg, eene grootejagtpartij plaatsgehad. Ojide stoomboot Parisien,varende tusschen Lyon en Chalons, is het dek, ten gevolge van de vele vrachtgoederen, ingestort. Van de passagiers die zich in de kajuit bevonden, zijn velen ge kwetst en gedood. Eene dame heeft aan het keizerlijk geregtshof te liouaan verlof gevraagd en verkregen om haar zaak in een proces zelve te bepleiten. Het bedrag der goe deren die bij het uitbarsten van den brand te Antwerpen in het entrepot aanwezig waren is: granen 1,950,000 franks, wollen 2,200,000 franks, diverse koopwaren 4,350,000 franks, makende te zamen S.500,000 franks. Het entrepot was verze kerd voor ongeveer 8 millioen franks, waarvan 1.770.000 franks in Nederland.De gemeenteraad van Berlijn heeft besloten om bij het kersfeest 15.7 2S thalersin gratifikatiëu te verdeden onder gemeente-ambtenaren, onderwijzers, genees- heeren en aan de gemeente verbondene personen van minde ren rang. In de nabijheid van Meppel is een bruidspaar, dat ter huwelijksvoltrekking reeds met de uoodige getuigen op het gemeentehuis aanwezig was, weder ongetrouwd ver trokken. Toen de ambtenaar van den burgerlijken stand tot het voorlezen van het formulier zou overgaan, vraagde de bruidegom aan zijn aanstaanden schoonvader, of hij na zijn huwelijk met zijne vrouw bij hem kon blijven inwonen, en toen deze zulks niet beloven wilde, besloot de jongman zijn

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1