s aan den kapitein-luitenant ter zee J. H. Beelaerts, wegens in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken. Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse P. van der Velden Evdbrink; en tot luitenants ter zee le klasse, de luitenants ter zee 2e klasse I-I. L. Jolly en W. F. de Bruyn Kops. Benoemd tot scheepsklerken bij de nederlandsche zeemagt, met ingang van 1 januarij 1862, P. D. G. Piccardt. E. C. F. van Ingen. N. W. Lasonder, F. W. Sprenger, F. D.Clarkson, F. H. A. Pool, A. M. Montijn en N. Bresser. n eg tij ank en. Op verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van regtev-plaatsvervanger in de arrondissements regtbank te Middelburg, aan mr. D. A: Berdenis van Ber- lekora. Kerk- esi schoolnieuws. De dag van gisteren, zondag, was voor de evangelisch- luthersche gemeente te 'sGravenhage in driedubbele mate gedenkwaardig: zij vierde namelijk het 25öjarig bestaan dei- gemeente, het 125jarig bestaan van het weeshuis en't lOÜjarig bestaan van het tegenwoordige kerkgebouw. De heer Mep pen hield, naar aanleiding van 1 Petrus IIft, de feestrede, waarin hij een historisch overzigt gaf van de lotgevallen der gemeente. De plegtigheid werd bijgewoond door H. M. de koningin, hertog Bernhard van «Saksen-Weiinar, den kommis- saris des koningsin Zuid-Holland, den burgemeester der resi dentie, leeraren van verschillende kerkgenootschappen enz. Bij deze gelegenheid werden uitmuntende liederen gezon gen. opzettelijk door den heer Meppen vervaardigd. De heer Pantekoek,voor het beroep naar Haarlem bedankt hebbende, heeft de kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente, ter voorziening in de bestaande vakature, het vol gende alfabetisch gestelde twaalftal gemaakt, de heeren: J. M. Bakhoven, te Franeker; dr. T. K. M. von Baumhauer, te Zut- phen L. van Daalen. te Philipsland B. ter Haar, te Nijmegen; R. J. Jungius, te Drempt; W. C. E. Koch, te Delft; L. II. Koolhoven, te Bergambacht; dr. F.W. Mereus, te Vlissingen J. Posthumus Meyjes.te Groningen J. Stemberg, te Arnhem II. Worst, te Epe; C. T. Zeeman, te Wilsum. Maa-ine en leger. Uit Groningen schrijft men ons 10 dezer „Onlangs is door den minister van oorlog bepaald, dat het administratieve gedeelte der dienst in de tweede en zesde militaire afdeeling opgedragen zou zijn aan den onder-inten dant in de tweede militaire afdeeling, standplaats Arnhetn. Men juicht dezen maatregel over 't algemeen zeer toe, vooral uit het oogpunt van bezuiniging, waarover thans in de tweede kamer der staten generaal zoo vele woorden worden gewis seld. Men dacht namelijk, dat nu aan den onder-intendant een meer werkzamen en nuttigen werkkring zou worden aan gewezen, b. v. de vervulling van de thans bestaande vakature in de tweede militaire afdeeling. Tot nog toe heeft dit even wel niet plaatsgehad. De onder-intendant bevindt zich nog steeds te Groningen en is belast met liet toezigt over de gar- nizoens infirmerie, de militaire bakkerij en nachtleger, bezig heden, die vroeger aan den garnizoeus-kommandant waren opgedragen. Het toezigt over genoemde inrigtingen vordert intusschen zeer weinig tijd, zoo dat men mee grond vraagt, of het niet wenschelijk was dat toezigt, gelijk vroeger, aan den gavnizoens-kommandant op te dragen, en zoodoende eene bezuiniging te maken van (zijn wij wel onderrigt) f2200?" Het etat-major van Zr. Ms. schroefkorvet Prinses Ame lia, den 10 dezer ter reede van Vlissingen gekomen en van daar naar Nieuwediep vertrokken, is zamengesteld als volgt kapitein-luitenant ter zee A. J. Kroef, komman dan tluite nants ter zee le kl. jhr. W. E. van Spengler, Ie officier en P. F. Bezemer luitenants ?'e kl. J. D. J. van der Hegge Spies, W. F. Meijen, T- C. Gobee, A. J. Visser, W. van Oorschot, D. M. de Swart; officier van gezondheid 2e kl. C. A. H. Biinte, 3e kl. J. B. Coornans de Ruiter officier van admini stratie 2i\ kl. J. W. van der Wulp, oe kl. II. C. Deuffer Wiel en J. C. ()e Vriese. Deze bodem zeilde den 15 augustus 1861 Yan Batavia, kwam den 28 september ter reede van Siinonstad aan, vertrok uit Siinonsbaai den 17 oktober en kwam den 29 oktober te St. Helena. Volgens een schrijven uit den Helder aan de Utrecht- sclie courant, heeft den 11 dezer eene eerste wekelijksche al gemeens inspektie op de oorlogschepen plaats gehad, zoo als door het geneeskundig departement van marine is voorge schreven. Daarbij zijn So matrozen met de zelfde oogziekte besmet gevonden als die van het fregat Evertsen, waarvan er nog ruim 100 in het hospitaal liggen. Door den minister van oorlog is ter keunis van het leger gebragthet reeds door ons gemelde besluit des konings, waar bij is bepaald, dat voovtaan door Zr. Ms. adjudanten en die \an de prinsen van den bloede beneden den rang van gene- raal-majoor, zal worden gedragen de hoed met zwart zijden boordsel, zoo als die bij Zr. Ms. besluit van 18 augustus 1860 voor de generaals van het leger is vastgesteld, met uitzonde ring van de pluim die voorgenoemde adjudanten wel van ge lijk model doch van groene in plaats van witte vederen zal zijn. Koloniën. De gisteren aangekomen landpost uitOost-Indie heeft geen nieuws van groot belang medegebragt. Aan het overzigt van het Bataviaasch handelsblad van 31 oktoberontleeuen wij het volgende: „De langdurige spanning is opgehouden. De nieuwe goe- vemeur-ger.eraal, mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, heeft, na in den namiddag van den 17 oktober met zijn gezin in welstand ter reede alhier te zijn aangekomen, den daarop volgenden morgen zijne plegtige intrede gedaan, en weder een dag later het bestuur overgenomen uit handen van den yice-president van den raad van Nederlandsch-Indië. „Den 25en is z. exc. daarop naar Buitenzorg vertrokken, na alhier de gewone dienstplegtigheden te hebben vervuld, bestaande in het geven van (liners, receptiën enz. Algemeen is, nu het ontvangen van den eersten indruk, de ingenomen heid meteen man, die onstusschen de officiële vormen weder eens den mensch in den goeverneur-generaal doet zien. Reeds spiegelt zich die opvatting af in eene menigte mythische anekdoten te ongerijmd om historisch te zijn waarmede het volksvernuft in gezellige kringen zijne ongekunstelde goedwilligheid en flinkheid afschetst. „Gelijk de laatste besluiten, door den afgetreden landvoogd geteckend, handelden over het plaatsnemen van inlandsche kantoorbedienden der ambtenaren achter hunne rijtuigen en de buiten werking stelling van het reglement op de panne bakkerijen, zoo betreffen de eerste, door den nieuwen geno men, de oppassers en het kostuum van ambtenaren bij het stoomwezen. Deze opmerking het voorafgaande bewijst het ten overvloede is geene aanmerking op de handeling, maar strekt veeleer tot kenschetsing van de (luizende beuze lingen, waarmede het hoofd van een bewindvoerder in dit officiële land zich moet bemoeijen. Neen! wij verwachten allengs van den nieuwen landvoogd ook een aantal meer ingrijpende besluiten, dan de begraafplaats- en brandspuit reglementen, die in de staatsbladen, onder het bewind van den heer Pahud, zoo groote plaats innemen. „Dat het goevemeijie^it aanvangt den weg der vuige zelf zucht te verlaten, straalt door in een opmerkelijk besluit, dezer dagen afgekondigd ten opzigte der opiumpacht. Ter wijl onder het tusschenbewind van den vice-president in twee vorige besluiten, op verzoek der hoofden van een paar land schappen in Palembang, dc invoer en het gebruik van opium aldaar zijn verboden, werd onlangs dat verbod ook uitgestrekt tot enkele plaatsen van Java, die dus niet in de aanstaande verpachting zullen deelen, en wel met het schoone doel, „om het opiumverbruik op Java en Madura geleidelijk te doen verminderen." Schoon wij de vreesnietonderdrukken.dat de smokkelhandel in die streken niet zal zijn te weren, zoo lang niet de geheele invoer op Java is verboden, toch keuren wij het besluit goed, wanneer daarmede naar de verwezenlij king van (lat einddoel binnen weinige jaren gestreefd wordt, daar toch een plotseling algemeen verbod onb.llijk jegens de pachters, onbestaanbaar met de belangen van 's lands kas en onuitvoerbaar, ja gevaarlijk in de toepassing zou zijn. Is de beschreven maatregel uitgegaan van het indisch bestuur, geheel uit eigen vrije beweging, dan komt het daarvoor de eere toe. In allen gevalle zal men wel in den geest van het ministerie hebben gehandeld, en ligt hierin, alsook in de ein delijk dezer dagen volbragte afkondiging der wettelijke bepalingen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaar dijschepen, het verblijdend bewijs, dat men van woorden tot daden begint over te gaan. „Wij besluiten dit overzigt met de mededeeling, dat er geen bijzonder nieuws is van Bandjermasing en men met gespannen verwachting naar den afloop der expeditie naar Autassarie onder van Vloten uitziet; dat dc stoomboot-on derneming van den heer W. Cores de Vries tot eene belang rijke vermindering der vrachtprijzen heeft besloten, zoo dat men o. a. nu van Batavia naar Samarang voor f60 in plaats van voor f 100 kan reizen^ dat de handel alhier gebukt gaat onder den last van een overvoerde markt en groote geld- schaarschte, en dat hernieuwde zware regens den overgang verkondigen van de „natte drooge" mousson in den echten regentijd. Van Bandjermasing wordt onder dagteekening van 28 september het volgende gemeld. Door de kolonne onder hevel van den kapitein van Vloten, sterk 200 bajonetten, 1 houwitser en 2 mortieren, zijn de vij andelijke bentings telloumanio aan de Karaurivier verwoest. Deze bentiDgs waren zeer sterk en hezet door p. m. 150 man, terwijl na een allerhevigst gevecht, onze troepen 21 gekwet sten door kogels en 17 gewonden door randjoes telt. Van den vijand zijn 17 lijken gevonden en 3 vlaggen en vele wapens veroverd. Crcraengdc hcrlgten. Jaarlijks neemt hetgetal der hotels, koffijhuizen, herber gen en likeurwinkels te Brussel met ruitn 100 toe. Volgens de jongste statistieke opgaven zijn er thans 2000 van die inrig tingen. waaronder 35 hotels. Te Keulen heeft de heerWoll- schlager de vorige week zijue kunstenaarsloopbaan besloten. Bij de laatste voorstelling werd hem door zijn personeel een laauwerkrans en afscheidsgedicht aangeboden. Twee honderd personen zullen te Parijs deelnemen aan een diner dat den heer Berryer door zijne ambtsbroeders zal wor den aangeboden. De prijs per hoofd bedraagt -10 franks. Bijna het geheele tentoonstellingsgebouw te Londen is thans onder dak gebragt. Het gebouw is groot 988,000 vierk. voe ten, alzoo 32,000 vierk. voeten grooter dan het parijssche tentoonstellingsgebouw, en 200,000 vierk.'voeten grooter dan het loudensch gebouw in 1851. Het getal der studenten te Leiden bedraagt 607 en is bijna gelijk aan het vorige jaar. In de godgeleerdheid studeren 1 -10, in de wis- en natuurkun de 21, in de letteren 29. in de geneeskunde 113 en in de regten 301 studenten. Te Wolvershampton vervaardigt men een letterslot met 211,110.625 koinbinatien. Met dat slot zal een ijzeren brandkist worden gesloten, waarin 500 pond st. zijn nedergelegd. Deze som is eene belooning voor hem die de kist opent. Sedert het vorige jaar bestaat voor de draai orgelspelers van Stettin een policie-reglement dat hen ver- pligt hunne instrumenten om de drie maanden te laten stem men en daarvan bij de uitoefening van hun beroep liet bewijs steeds bij zich te hebben. Het goed vertrouwen op dc werkzaamheden der duikers in Engeland deed eene firma te Liverpool besluiten om voor 1000 pond st. een koffertje te koopen, dat zich moest bevinden in het in oktober 1859 ver gane schip Royal Charles en waarin 7000 pond st. aan goud aanwezig was. Dat vertrouwen is niet beschaamd, want de duikers hebben het kistje ongeschonden te voorschijn gebragt. LI. vrijdag nacht is uit de kas van de spoorwegbureuax te Bologna SO,000 franks gestolen. Aan het station hadden zich acht en twintig personen, als karabiniers gekleed, aangemeld onder voorwendsel dat zij dieven kwamen opsporen. Daarop binnengelaten zijnde hebben zij de geldkist opengebroken. Tn de eerste weelc van december hrbben te Londen 1300 sterfgevallen en 1656 geboorten plaats gehad. Te Weenen worden jaarlijks gemiddeld 2600 pianos vervaardigd, tot eene waarde van S00.000 florijnen. Het water om 's Hertogen- bosch bereikt weder eene zoodanige hoogte dat de gemeen schap met de Langstraat bij voortd arenden was spoedig zal zijn afgesneden. De landerijen staan blank; alleen de hooge wegen teekenen een zwarte streep door het water. LI. woensdag waren in den Teems, nabij den Tower te Londen een aantal zeevarkens aanwezig. Drie dezer zeldzame dieren heeft men kunnen vangen: zij waren 1 el lang en naar even redigheid breed. De verschijning dezer visschen op die hoogte der rivier doet onstuimig weder verwachten. Ten bewijze van de hooge waarde der gronden in Londen strekt de ont- eigeningsprijs die eene spoorwegmaatschappij voor het St. Thomas hospitaal nabij de brug van Londen betalen moet. De som bedraagt 296,000 p. st. of f3,552,000. De koning van Denemarken heeft aan keizer Napoleon eene verzameling merkwaardige noordsche oudheden geschonken. Volgens berigten uit Londen hebben er in de maand november, voor zoo ver bekend. 29S schipbreuken plaatsgehad. Sedert den I januarij beJraagt het aantal schipbreuken 17SS. Een klokgieter, te Arad in Hongarije heef;: een verwarm bare brandspuit uitgevonden, die in den tijd van vijf minuten, het water tot kookhitte kan brengen, waardoor zelfs bij felle vorst het bevriezen wordt belet. De Stoompost meldt dat in de vorige maand te Berlijn eene vereeniging van scherp- regters heeft plaats gehad, om over dc belangen van hun be roep te beraadslagen. Van de 60 a 70 bladen die te Pesth worden uitgegeven, zal minstens een derde, misschien wel de helft ophouden te verschijnen. lüsia'gcrlïjkc stand. Vlissingen, van 7 tot 14 december. Gehuwd: D. P. Vermaa,jen. 22j. met A. J. P. Delvoye, jd. 20 j. Bevallen: W. Schever, geb. Dommisse, z. C. Indorp.geb. Schroevers. d. M. Vader, geb- Puype. z. J. "W. Dieselt, geb. Fonds, z. J. M. van Boekhoud, gel). Par ras. z. G. G. Dome- nie, geb. Hazewind us. z. C. M. Kalkman, geb. Loois, z. Overleden: A. C. Slootman, jd. 42 j. JNaerebout. z. 9 j. H. J. Kloeg, vrouw vanl. L. Qure', 52j. II. Jansen, wed. H. Dyks, S3 j. W. de Ruyter, z. 4 m. L. C. Koek, vrouw van C. J. M. de Gand, 62 j. Goes, van 7 tot 14 4ecenvber. Gehuwd J. van Hese, jm. 23 j. met J. M. Boes. jd. 27 j. Bevallen M. Ilarinck, geb. Iloogevwerve, d. C. Verduijn, geb. Opperman, <1. R. T. Bouwcns, ge' Janssens, z. P. W. Janssen, geb. Kakebeeke. z. J. Thoen, geb. Boet, z. Overleden W. A. de Jongh, tl. 3 m. Zierikzee, van 7 tot 14 december. Bevallen J. Frank geb. Frenk, z. J. Wieng^geb. Frenk, d. M. Brandenburg geb. Maays, tl. M. Kramer geT57 Hen Biey- ker, z. M. Evertse geb. Keuvelaar, z. M. Mallander geb. Smits, z. IT. C. Kingmans geb. den Herder, d. Overleden: TI. Morijn, 23 m. d. J.Timmerman, 5 I j., vrouw van J. K. Barbier. R. Steen dam, 78 jwed. van J. Smit. In de maand november jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg17 huwelijken42 geboortenals 21 zoons en 21 dochters; 15 sterfgevallen, als 4 van het mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 3. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 4 en van 1 tot 5, 0. o tot 10, 1.10 tot 15, 0.15 tot 20. 120 tot 25,0. 25 tot 30, 0. 30 tot 35, 0. 35 tot 40, 2. 40 tot 43, 145 tot 50,0. 50 tot 55, 2. 55 tot 60,1. 60 tot 65, 0. 65 tot 70, 2. 70 tot 75,1 Te Vlissingen10 huwelijken32 geboortenals 1S zoonar en 14dochtci>; 15 sterfgevallen (waarvan 1 cldor§), 7 van het mannelijk en S van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 7. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 2, en van 1 tot 5,5. 5 tot 10, 0.10 tot 15, 0.15 tot 20, 0. 20tot25' 0. 25 tot 30, 0. 30 tot 35, 0. 35 tot 40, 0. 40 tot 45, 2. 45 tot 50,1. 50 tot 55, 0. 55 tot 60, 0. 60 tot 65, 0. 65 tot 70. 0. 70 tot 75,1. 75 tot 80,2.80 tot 85, 2. Tc Goes, 6 huwelijken; 20 geboorten, als 9 zoons en II dochters; 11 sterfgevallen, 5 van het mannelijk en 6 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 0. Ouderdom der overledenenheneden het jaar 3en van 1 tot 5, 2. 25 tot 30, 2. 40 tot 45,1. 45 tot 50,1.50 tot 55,1. 70 tot 75, 1. Te Zierikzee13 huwelijken24 geboortenals 13 zoons en 11 dochters; 11 sterfgevallen, 4 van het mannelijk en 7 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 1. Ouderdom der overledenen: heneden liet jaar 2, en van 1 tot 5,2. 5 tot 10,1. 25 tot 30,1. 55 tot60,1. 60tot65,1 65 tot 70, 3. Meitcorologisclhc waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, (les middags 12 ure. December 1861. d a c, Wind to 2 Barometer bij 0°. Thermometer c. 11j loT t* 1 Laagsto I tempernfc. Aanmer■- "2 (en verschil nut de I hn3"- j hoogste, j S ZWest. 10 754.2 10.9 0.89 9.16 2.0, - bewolkt. 9 Zuid. 0,5 762.5 9.3 0.96 I 9.00 0.0 bewolkt hcijig 10 Zo. fc. Z. 8 761.2 8.2 0.92 i 8.10 0.0 ligt bewolkt. 11 Z. ZW. 2 765.5 8.8 0.95 1 8.60 0.51 - betrokk. mist, 12 Z.t O. i+ 764.9 8.6 0.90 I 8-00 0.0 bewolkt. 13 Z. Zö. 11 ;75*.i 8.6 0.87 7.80 0.0 ligt bewolkt. 14 W.ZW. 8 763.1 8.2 0.86 7.60 0.0 helder en her'.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2