MIDDELBURGSCHE Dinasdaa: 1861, 17 December i\ü 151. O tj Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentieu is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendraakingen enz. van éctt tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort eenbij voegsel. Editie van maanilas avond 8 ure. .lïMdelburg 1G flccemüïcr. Nadat nog onderscheidene amendementen op het wetsont werp tot vaststelling van hoofdstuk V (binnenlandschezaken) der begrooting voor 1862 waren aangenomen, is dat hoofd stuk in de zittingder tweede kamer van heden verworpen» met 37 tegen 33 stemmen. Zatnrdag spraken bij de afdeeling onderwijs verschei dene leden over de wijze waarop de onderwijswet wordt toe gepast, en waarbij de regering of de gemeentebesturen, naar 1 hun beweren, niet de noodige onpartijdigheid in acht namen. De posten van de beurzen voor studerenden van subsidiën voor het onderwijs en van de kweekscholen voor onderwijzers werden bij amendementen aanzienlijk verminderd. De be raadslaging werd aangevangen over de afdeeling kunsten en wetenschappen, waarvan eenige artikelen werden aan genomen. Van de zittingen van vrijdag en zaturdag vindt men de verslagen in het bijvoegsel van dit nommer. In de eerste kamer is zaturdag het wetsontwerp tot opner- fing van het regt van kollatie, voor zoo ver het aan den staat behoort, met algemeene stemmen aangenomen, na eenige diskussie. waarbij echter geene bedenkingen tegen het ont werp zelf werden aangevoerd. De meeste sprekers handelden over den weg, die gevolgd zou moeten worden bij eene even tuele opheffing van de partikuliere kollatien. In de zittinif'van heden zijn de wetsontwerpen tot nadere yegeiing-.tti'«e invoering der regterlijke organisatie en der begrooting van den arbeid der gevangenen voor 1862 aangenomen. Aanstaanden woensdag zal het wetsontwerp betrekkelijk den raad van state in behandeling worden genomen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt voor belanghebbenden ter inzage eene opgaaf omtrent den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland, over de maand en de tien maanden, geëindigd 31 oktober 1861. De gemeenteraad alhier zal op morgen des namiddags tentwee ure, weder eene openbare zitting houden, ter behan deling van de volgende onderwerpenmissives van gedepu teerde staten, goedkeuring raadsbesluiten procedure in zake de gasverlichting. Wij vernemen dat de officier van justitie bij de arrondisse- niciits regtbank alhier appèl heeft aangeteekend tegen het vonnis dier regtbank van 28 november jl., gewezen in de zaak van dr. D. J. Geersens. te Oostburg, waarbij de exceptie van nietigverklaring der dagvaard door de regtbank is aan genomen. Men schrijft ons heden uit Vlissingeu „Gisteren namiddag is in de Nieuwe kerk der hervormde gemeente alhier, voor het eerst eene afzonderlijkegodsdienst oefening voor de militairen en schepelingen gehouden, waar bij de zang werd geakkompagneerd door de hoornmuziek van het 2c regement infanterie. „Deze wijze van begeleiding heeft tamelijk wel voldaan, en kan bij meerdere oefening zeer doeltreffend wovden; vooral, wanneer men in het oog wil houden, dat het akkompagne- inent alleen dient om «le zangers te steunen en te leiden, en daarom niet te sterk mag zijn." Het door den minister van marine te kennen gegeven voor nemen om de werf van aanbouw te Vlissingeu op te heffen, heeft ook op het eiland Noord-Beveland verzoekschriften in het leven geroepen. De volgende adressen die we op verzoek mededeelen, zijn reeds met een groot aantal handteekeningeu voorzien. Aan zijne majesteit den koning. Sire De ondergeteekenden, inwoners van Noord-Beveland, heb ben met veel belangstelling kennis genomen van den wensch en het betoog door de staten van dit gewest aan uwe majesteit kenbaar gemaakt, tot behoud van de maritime inrigtingen en timmerwerven te Vlissingen. Deze stad toch isom dc door haar betoonde veerkracht in den 80jttïigen oorlog, om de van haar uitgegane zeeheldenom hare wederwaardigheden, om haai- tegenwoordig bestaan als eene schoone oorlogshaven te regt dierbaar bij de zeeuwen. Het historische Vlissingen, het zeeuwsche, het maritime Vlissingen is als zoodanig een bestanddeel der zedelijke kracht voor geheel ons gewest, ja ook van Nederland. Het is daarom, sire! dat de ondergeteekenden eerbiedig <ie vrijheid nemen om aan uwe majesteit hunne volkomene ad hesie bekend te maken, aan bovengedacht adres der staten van Zeeland. Aan de eerste (tweede) kamer der staten generaal. Edelmogende heeren! De ondergeteekenden, inwoners \an Noord-Beveland, nemen de vrijheid om aan UEdelmogende hunne adhesie kenbaar te maken, aan den inhoud van het adres der staten van Zeeland, ingezonden aan uwe vergadering, tot behoud van de maritime inrigtingen en timmerwerven te Vlissingen. De zaak van Vlissingen is eene zeeuwsche zaak, welker instandhouding met het nationaal gevoel en de zedelijke kracht der bevolking verbonden is. Zij hopen op UEdelmogende medewerking in dezen zin en betuigen voorts aan UEdeliuogenden het verschuldigde respekt. Men schrijft ons uit 'sGravenhage, 15 december: „De stand der partijen in de tweede katner is tegenwoordig zoo verward, dat men uit de zekerste premissen geene zekere konklusie kan trekken. Zou men, na al het geschrijf en ge wrijf over de loterijzaal, niet gedacht hebben, dat de voor de verdere verbouwing aangevraagde som met eene verplette rende meerderheid verworpen zou zijn? En echter wierd die aangenomen. Had men niet moeten onderstellen, na de ver bolgenheid der kamer over de kunstgewrochten van den rijksbouwmeester, dat zij zijn traktement, en dus zijn ambt van de begrooting zou hebben geschrapt te meer daar zij kort te voren zoo weinig erbarming voor den sekretaris der rijks kommissie voor statistiek (tegen welke bijna geen bezwaren waren ingebragt) had aan den dag gelegd? Wederom buiten den waard gerekend de rijksbouwmeester werd gehandhaafd, als of hel van den beginne afomeéii goedkeurend votum over zijnvverk ware te doen geweest.Na «leze verrassende wendingen behoeft het dan ook geene verwondering te baren, dat. terwijl ik eene week geleden schreef dat het algemeen gevoelen was dat de begrooung van het departement van binnenlandsche zaken zou worden aangenomen, ik nu genoodzaakt ben te melden dat men zich op dit oogenblik overtuigd houdt dat zij zal worden verworpen. Aanneming of verwerping zal echter vermoedelijk slechts met eene zeer kleine meerderheid geschie den. De partij, die in den minister „onzen spoorwegman" ziet, zal naluurlijkals één man voorstemmen dochdegroote massa dergenen, die in hem nog andere eigenschappen verlangen dan deze, zal niet minder zeker tegenstemmen; en beide partijen wegen elkander in die mate op, dat eene juiste bere kening van den vermoedelijken uitslag onmogelijk is. „De heer van Heemstra'schijnt reeds sinds geruimen tijd het plan gekoestenl te hebben om af te treden hij wilde ech ter eerst de behandeling van het budget doen afloopen, om niet ontijdig ontbinding in het ministerie te brengen. Moe het nu echter met de stemming over zijne begrooting gaan moge, zijne aftreding schijnt zeker. Er loopen reeds allerlei geruchten over de reconstitutie van het kabinet; voorliet oogenblik is daarvan met zekerheid nog niet veel te zeggen. Men wil echter, dat, indien er geene algeheele krisis ontstaat, de heer van Goltstein als minister van buitenlandsche zaken in het kabinet treden .en de heer van Tets zich weder met de porlefeuilje van binnenlandsche zal belasten, zoo dat als dan een nieuwe minister van financiën zou moeten gezocht worden. Voor deze portefeuilje wordt nog geen kandidaat genoemd." Wij vernemen, dat door de heeren J. J. van Limburg Brouwer, J. D. Fransen van de Putte, H. Muller Szn., A. W. van Eeghen, jhr. P. Hartsen, C. F. W. Wiggers van Kerchem, A. baron Sloet van Oldruiteiiborgh, F. s' Jacob en W. J. van den Broek, liet plan is gevormd tot oprigting eener Neder- landsch-Indische katoen-maatschappij. Men zal zich herinne ren dat eerstgemelde onlangs, zoo hier ter stede als te Rotter dam, zijne denkbeelden aangaande de katoen-kuituur en hare ontwikkeling op Java uiteenzette. Daaraan is het plan, dat, zoo als uit de opgeraelde namen blijkt, dan ook te Amsterdam en Rotterdam evenzeer bijval en ondersteuning vond, zijn oorsprong verschuldigd. De koncept-statuten, later door eene algemeene vergadering vast te stellen, zijn gereed, en aan een en ander is bereids bij cirkulaire bekendheid gegeven. Men heeft genoegzamen grond om te verwachten, dat liet vereischte kapitaal spoedig bijeengebragt zal zijn, en het plan binnen een niet lang tijdsverloop tot uitvoering zal komen. Amterdamsche courant.) werk geraakt is. De brand schijnt ontstaan te zijn in rle na bijheid der stoommachine en zich eensklaps aan de overige lokalen te hebben medegedeeld en ook verder aan de fabriek van den heer H. J. van Wensen. (N- Rotlerd. courant Naar men verneemt zijn doorliet departement van koloniën aan den lieer F. R. van Lansberge, goeverneur der kolonie Suriname, toegezonden «le versierselen van ridder 2e klasse met de Ster der Stanislas-orde, waartoe Z. M. de keizer aller russen dien landvoogd heeft benoemd. Vrijdag avond ten half acht ure is in de katoenfabriek van de firma den Heider comp., staande op de Heerengracht te Leiden, een hevige brand uitgebroken, waardoor de fabriek geheel in de ascli gelegd en een duizendtal arbeiders buiten De lieer Splittgerber, konsul van Pruissen te Amsterdam, heeft de vlag van de korvet Amazone, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, toegezonden aan den admi raal «Ier pruissisclie vloot, prins Adalbert. Deze heeft, haar jl. dingsdag ontvangen. Volgens berigten uit Berk; u is« upruis- sisch zeeofficier naar 's Hage gezonden otn langs de hollandsclie kusten en zandbanken naar «le Amazone te zoeken. Alle ge ruchten worden overigens bevestigd dat liet wrak van dit vaartuig reeds aan onze kusten is aangespoeld. Het tweede genootschap van Teylers Stichting heeft beslo ten voor het jaar 1S62 de volgende prijsvraag uit te schrijven, betreffende het vak der geschiedkunde„Een zoo mogelijk volledig en kritisch overzigt van de staatspartijen en poli tieke inzigten, die in ons vaderland van liet jaar 1781 tot 1780 hebben bestaan.De prijs voor de best gekeurde verhande ling is eene goude inedalje. ter innerlijke waarde van f400. De inzending moet geschieden vóór den 1 april 1S63. Hoewel bij de najaars-examens het personeel der hulpon derwijzers over hetgelieele rijk met 12 5 is vermeerderd, hl ijfc er nog maar groote behoefte bestaan. De Nieuwe bijdragen voor uovemher bevat li l opgaven van vakante betrekkingen, terwijl er nog vele plaatsen vakant zijn, welke in dat tijd schrift niet zijn vermeld. Aan sommige scholen zijn twee plaatsen onvervuld, zoo als te Brakel, Alblasserdam. Wilp. Smilde; te Roermond drie, en voor de gemeente Apeldoorn worden vijf hulponderwijzers gevraagd. Blijkens kennisgeving van deu minister van binnenland sche zaken aan gedeputeerde staten der verschillende provin ciën, zal voortaan een groot gedeelte van het statistieke werk betreffende het lager onderwijs van de distrikts-schoolopzie- ners overgaan op de provinciale bureaux voor statistiek. Daardoor zou de noodige eenheid en naauwkeurigheid ge makkelijker kunnen verkregen worden dan tot dusver het geval is geweest, en de schoolopzieners van het lastigste gedeelte van hunne taak worden ontheven. Onder het hunnebed op Eldersveld, gelegen in de gemeeute Sleen tusschen Noordsleen en Schoonoord, zijn overblijfselen gevonden van den ouden tijd. Terwijl men bezig is om het bed te vernietigen heeft men daaronder ook een vloer ont dekt, geheel van straat- en keisteenen gelegd, eene lengte heb bende van p, in. 7 en eene breedte van 4 el, waarop de zeer zware en groote steenen nog rustende waren, zonder dat de vloer op de eene plaats meer gezakt was dan op de andere. Men is met het opdelven er van reeds bezig. Ilij is gelegd even als eene hedendaagsche straat, was ook zoo effen en vlak en de steenen zijn nog gaaf. Het hunnebed is gekocht door de heeren W. Langeveld en P. Keizer te Schoonoord. Benoemingen en besluiten. ADiii.. Bij koninklijk besluit van den 5 februarij dezes jaars is adeldom verleend met het praedicaat van jonkheer, aan de heeren W. van Andringa de Kempenaer en mr. J. B. van Andringa de Kempenaer. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein van den grooten staf jhr. C. H. F. duMonceau, adjudant des konings, tot het aannemen en dragen van de versierselen van officier der orde van het Legioen van eer, hem door den keizer der franschen geschonken. MiNiSTERiëLE departementen. Benoemd tot raad-advi seur bij het departement van justitie de heer P. II. Brocx. thans referendaristot referendaris, inspekteur der gevange nissen, bij genoemd departement de heer J. A. H. Netscher, thans hoofd kommies, tevens adjunkt-inspekteur der gevange nissen en tot referendaris bij liet departement van financiën de heer II. J. W. Visser, thans hoofdkommies. Eervol ontslag verleend uit de betrekking van hoofdkom- mics bij het departement van justitie, met 1 januarij 1862, aan mr. B. Kleszenaar, onder bepaling dat die betrekking onver vuld zal blijven. marine. Pensioen verleend, op daartoe gedaan verzoek ingaande met I januarij 1SG2, ten bediage van f1500 's jaars

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1