MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. Zatürdag 4864. 44 December. ©tnnmUtn&sclje tijiiinflcn. L\° 450. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 i De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertëntien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewoue advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 13 december. De eerste kamer heeft in hare gisteren gehouden zitting alle de jl. maandag aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen. De tweede kamer wijde de zitting van woensdag grooten- deels aan eene diskussie o\er de kalamiteuse polders in Zee land. Bij art. 79 der begrooting van binnenlandsche zaken was eene som van f553,230 uitgetrokken voor onderhoud, her stel en verbetering i)er zeeweringen enz. De hierin begrepen f350.000 ten behoeve der kalamiteuse polders wilde de heer van der Linden bij een afzonderlijk artikel uitgetrokken hebben, hetwelk hij dan met f 50.000 wilde verminderen. Eerst over deze splitsing en vervolgens over de vermindering had eene langdurige diskussie plaats tusschen den voorsteller, de heeren van Eek, Heemskerk Az., van Bosse en den minis ter. waarna de kamer met 60 tegen 8 stemmen tot de splitsing besloot, doch zich met 36 tegen 32 tegen de voorgestelde ver mindering verklaarde. liet belangrijkste wat er verder in deze zitting voorviel was de annneming (met 39 tegen 29 stemmen) van een amen dement van den beer van Bosse, om art. 87, subsidiën voor aan te leggen werken, f 207.S95, te splitsen in drie artikelen, overeenkomstig de kategoriën voortdurende, afloopende en nieuw te verleenen subsidiën. De beide eerste dier nieuwe artikelen werden aangenomen. In de zitting van gisteren zijn na eenige diskussie de wets ontwerpen tot vaststelling der begrooting van den arbeid der gevangenen en tot verlenging van den termijn van invoering der nieuwe wet op de regterlijke organisatie, met algcmeene stemmen aangenomen. Daarna werd de behandeling der begrooting van het depar tement van binnenlandsche zaken hervat. Lang is er gedis- kussiëerd over art. S7ö, nieuw te verleenen subsidiën aan besturen tot hel uitvoeren van werken, waarbij de lokale be- lan"en weder eene groote rol speelden. De heer Dommer van Poldersveldt trok zijn in de vorige zitting voorgesteld amen dement, om dit artikel met f50,000 te verminderen, in. Een amendement van den lieer Betz, om die vermindering f74.650 te doen bedragen, werd verworpen, doch een amendement van den heer van Bosse. om zich lot. eene vermindering van f 48,000 te bepalen, met 37 tegen 32 stemmen aangenomen. De artt. 87^. SS en 89 werden daarna goedgekeurd, en art. 90, het bouwen eener stoomboot om als ijsbreker te dienen, f 100,000, met algemeene stemmen verworpen. Van beide zittingen vinden onze lezers op de volgende bladzijde een meer uitvoerig verslag. Heden werden de artt. 91 (kosten van toezigt op de spoor wegdienst) en 92 (aanleg van spoorwegen van staatswege enz., f 10,000,000), aangenomen. Bij de algemeene beraadslaging over de zevende afdeeling (hoogescbool te Leiden, Utrecht en Groningen) werd met 43 tegen 25 stemmen verworpen eene motie \an orde, voorge steld door den heer van Hoëvelldat de kamer het reglement der delftsche akademie en de handelingen der regering af keurt, en de regeling bij de wetnoodig oordeelt. Daarentegen werd met 42 tegen 26 stemmer, eene gelijke motie van den heer Wiutgens aaftgenomen: dat de kamer de handelingen der regering opzigtens de delftsche akademie niet goedkeurt. Deleden die eergisteren avond onze departementsvergade ring der maatschappij Tot nut van 't algemeen bijwoonden, werden op aller aangenaamste wijze verrast door de tegen woordigheid van den lieer Edtiard Beermann, die tnet zijne hem zoo eigene welwillendheid dadelijk bereid was, om zoo wel in de vergadering als na den afloop, enkele proeven te geven van eene gave die bij bem tot eene zoo groote volkomenheid geworden is. De heer Beermann is in Nederland geen vreem deling meer. Na het grootste deel van Europa te hebben doorgereisd, heeft hij ook bij herhaling onze voornaamste steden bezocht. Vergissen we ons niet. dan deed li ij in Neder land zich het eerst te Amsterdam liooren. Daar was de bijval dien bij vond dadelijk buitengewoon groot en eiken keer dat hij zijn bezoek herbaalde steeg de ingenomenheid met zijne voordragten. Het talent van den heer Beermann heeft dan ook alle aanspraak op bewondering; de avond van eergis teren gaf er het bewijs van. Een dertigtal door de vergadering opgegeven woorden van de meest uiteenloopende beteekenis werd opgenomen in een dichtstuk dat hij schijnbaar zonder zich een oogenblik te bedenken voordroeg, en waarin hij het verband van wetenschap en kunst met vriendschap en liefde op vernuftige wijze voorstelde. Even veel verbazing wekte de vlugheid waarmede hij zijne bevallige en geeslige bout-rimés voordroeg. Volkomen meesterschap over den vorm gaat bij hem met rijkdom van gedachte en gelukkige woordenkeus gepaard. We zij'n niet gewoon ophef fS maken van het alledaagsche, maar het talent van den heer Beermann heeft iets zoo bui tengewoons dat we van de eergisteren gehoorde improvisaties niet anders dan met groote ingenomenheid kunnen spreken. Met belangstelling zien we de soirees te gemoet die de impro visator hier zal geven, 't Valt zeker niet te ontkennen dat het gebruik van de duitsehe taal bij vele zijner hoorders aan eene juiste waardering in den weg staat en dat er nu en dan iets verloren gaat, maar toch zal ieder die deu improvisator hoort en maar eenigzins met zijne taal bekend is, ruimschoots voldaan zijn. Van al de couranten die geregeld onze berigten plunderen doet geen het zoo onfatsoenlijk als de Nieuwe rotterdamsche. Dat blad neemt niet alleen ons plaatselijk nieuws, maar ook onze bijzondere korrespondenties letterlijk over zonder de bron te vermelden. We kunnen niet begrijpen dat eene re- daktie zoo weinig eergevoel bezit. De schout bij nacht H. Wipff, direkteur en kommandant der marine te Vlissingen, is door den sultan van Turkye be noemd tot kommandeur en zijn adjudant, de luitenant ter zee 1ste klasse N. M. J. Kroef, tot officier der kei zerlijke orde van Medjidië. De heer Jager, koncessionaris voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, is woensdag worgen bij den koniDg in een bijzonder gehoor ontvangen. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit, waarbij ten behoeve van fabrieken tot bereiding van verduur zaamde levensmiddelen, bij gelijkstelling met de scheepsbe schuitbakkerijen, gedeeltelijke vrijdom van akcijns op de brandstoffen wordt toegekend. Den 11 dezer is te "s Gravenhage eene algemeene ver gadering gehouden van leden van het Indisch genootschap. In die vergadering zijn tot leden van het bestuur benoemd de heeren: mr. G. M. van der Linden, als voorzitter, G. de Serière, als onder-voorzitter, J. Th. Canter Visscher. Th. F. Schil), dr. P. J. Veth, D. van Aalst, D. Fransen van de Putte, H. Bekking en J. Boudewijnse. Er zijn vervolgens zeer uit voerige beraadslagingen gevoerd over den aanleg van spoor wegen op Java en bepaaldelijk over de vraag: of er behoefte bestaat aan spoorwegen in Indië, en zoo ja, op welke wijze het best aan die behoefte kan worden voldaan. Er is eene kommissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar het gebeurde aan de akademie te Delft en oin naar aanleiding van dit onderzoek een rapport uit te brengen. Die kommissie bestaat uit de heerenSchirnmelpenninck van der Oije, Delprat, Gevers Deynoot en Junius van Hemert. Allerwege maakt men zich in Pruissen ongerust over het lot van de oorlogskorvet Amazone. Den 30 oktober, als oefe ningsvaartuig voor kadetten, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Hermann, van Dantzig naar Portugal ver trokken, heeft men na 2 november geene tijding meer van haar gehad. Dien morgen was zij van Ilelsingor gezeild. De noveinber-stormen bragten liet hunne toe om de vrees te ver meerderen. Waarschijnlijk zal zij maar al te gegrond zijn, al thans te Callantsoog is een officiers-sloep met koninklijk-pruis- siselie vlag aangespoeld, die het opschrift Amazone draagt, en eenige te Nieuwediep aangespoelde wapenen worden als van genoemde korvet afkomstig beschouwd. Met zekerheid is nog niets bekend, maar mogt de korvet werkelijk vergaan zijn, dan zal het leven van den kommandant, dne luitenants ter zee 2e klasse, drie en twintig adelborsten en eene aanzienlijke bemanning mogelijk te betreuren zijn. De ondervinding leert dat bij de vervaardiging van gewig- ten, vooral van medicinale, niet altijd de vereischte zorg wordt in acht genomen, welk verzuim gevolgen kan te weeg brengen zeer ten riadeele voor de gezondheid. De regering schijnt hiervan kennis te hebben bekomen en, naar men verneemt, bestaat het voornemen om ten aanzien van dit onderwerp eenige nadere bepalingen vast te stellen. {N. liolterd. courant.) In de zitting van den gemeenteraad te's Gravenhage is jl. dingsdag verslag gedaan van het onderhoud, gevoerd tusschen burgemeester en wethouders en de kommissie uit den raad, met de heeren van Waning en der Kinderen, over de haven te Scheveningen. De voorstellen strekken om tot grondslag voor de aan te leggen haven aan te nemen het plan van den heer A. Caland, des noods gewijzigd met overleg van den ge meenteraad. De gronden voor bassin, pakhuis enz. zullen door de gemeente kosteloos worden afgestaan. De kosten van aanleg werden geraamd op Iw^e millioen. Aau rijk en pro vincie zal ondersteuning worden gevraagd. De gemeente zal eene rente van 41 pet. waarborgen voor 12 ton, zoo dat (le gemeente nooit meer dan f 54,000 's jaars aan rente zal behoe ven te betalen. De gemeenteraad zal de aanvragen bij het rijk en de provincie ondersteunen, en zoo die ondersteuning niet mogt worden verkregen, dan zouden alle overeenkomsten tusschen de gemeente en de aanvragers der koncessie verval len. Het uitgebragte rapport is ter visie gelegden dingsdag over acht dagen zal daarover worden beraadslaagd. Dingsdag is te Rotterdam aangekomen de kapitein van het kaperschip Sumter van den amerikaanschen zuiderbond. Omtrent de ware redenen van zijne komst daar en zijne verdere bestemming verkeert men in het onzekere. iSenoemiugeitL ca besluiten. ridderorden. Benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon de heer II. E. Verschoor, oud-burgemeester van Steenwijk en voormalig schoolopziener in het 3e distrikt der provincie Noord-Brabant. legek. Definitief overgeplaatst bij het wapen der infan terie van het leger in Oost-lndië, de Je luitenant van het leger hier te lande A. J. J. L. Prinsen, thans bij eerstgemeld leger tijdelijk gedetacheerd. waterstaat. Pensioen verleend, ten bedrage van f 7SSy 's jaars, aan den gewezen opzigter der ie klasse van's rijks waterstaat B. van Comevval. Kerk» en schooliiSctiw». Door den algemeenen kerkeraad der nederduitsche her vormde gemeente'te Rutterdam is woensdag avond, ter v^- vulling der vakatureontstaan doorliet eineriiaat van den héér P. W. van den Broek, zamengesteld het volgende zestal van predikanten de heeren D. Chanlepie de la Saussaye, waalsch predikant te Leiden; J. Posthumus Meyjes, te Groningen; N. H. de Graaf, te ApeldoornB. ter Haar Bz.. te Nijmegen F. W. Merens, th. dr. te Vlissingen, en II. de Veer, te Delft. Bedankt voor het beroep naar Giessen en Rijswijk (kif* Meusden) door den heer J. J. Knap, pred. te Losdorp. Marine en leger. Naar men verneemt zullen met mei aanstaande de v gende garuizoensverwisselingen plaats hebben, als: het 2c en 3de bataljon van liet lste regement infanterie te Zwolle, Arnhem en Nijmegen in garnizoen zullen verwisselen, even zoo het 1ste en 3de bataljon van liet 2de regement. nu te Neuzen en Vlissingen. Detiraljeur kompagnie van het 3de ba taljon 4de regement zal van Woerden naar Brielle verplaatst wordenliet 2de en 3de bataljon 5de regement te 's Bosch én Geertruidenberg; het lste en 2de bataljon 7de regement e Amsterdam en Helder onderling verwisselen. De ldekoi- pagnie van het regement veld-artillerie, nu te 's Hage. zal i bezel ting komen te Leiden, en vervangen worden door e 8de kompagnie van liet regement rijdende artillerie uit Ar hem. waarbij tevens twee treinbespanningen uit Utrecht zullen gevoegd worden. Van het lste regement vesting artil lerie zullen verplaatst worden: de lste en 2de kompagnie van Delft naar Brielle en Helder, de 4de en 5de van Helder naav Delft, de 7de van Gorinchem naar Helder, de 12de van Brielle naar Gorinchem: van het 2de regement zullen de 7de en Sste kompagnie te Breda en Willemstad onderling verwisselen van het 3de regement evenzoo de lste en 6de kompagnie te Delf zijl en Groningen, en tie 7de en Sste kompagnie te Maastricht en Venlo. Gemengde berigten. Tegen den aannemer van de fourages voor de kavallër te Roermond is proces-verbaal opgemaakt wegens bedr~ daar hij bij het afwegen en leveren van den haver zakken i dubbele bodems heeft gebruikt. Door deze handelwijze vatte iedere zak alzoo 5 oneen te weinig en in het jaar wé 4000 ned. ponden haver minder afgeleverd, Te Mep] eene 20jarige dienstmeid overleden, ten gevolge van een s met vuur die zij bij het naar bed gaan bad medegenomen c die haar in bewusteloozen toestand heeft gebragt, waaruit de geneeskundigen haar niet meer hebben kunnen opwekken. Ten einde de warmte niet te doen verloren gaan, had zij de beddeuren digt gedaan. De heer Vinlce, te Utrecht, heeft bij zijn 25jarig jubilé als hoogleeraar, van oud-studenten, stu denten en predikanten vele blijken van helangsfellingout- vangen. Graaf de Portaels, kunstschilder te Parijs, is dezer dagen te 's Hage gekomen. Van de haringvloot zijn tfianS"

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1