MIDDELBURGSCHE COURANT. r 149. Donderdag 1861. 12 December. CUtuirnlanöocljc tijDintjcn. Deze courant verschijnt des dingsilags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is /3fraueo per pont ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zcgelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. KETSTVISCJ EVIAft SLUITING DISK JAGT OP KLEIN WILD. De COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de sluiting der jagt op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen (ook met schietgeweer), in deze provincie, door gedeputeerde staten voor dit jaar bepaald is op Dingsdag den 31sten December aanstaande, met zonsondergang, en /lat bet tijdstip van de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal wor den vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 9den December 1861. De commissaris des konings voornoemd R. W. v. LIJNDEN. Middelburg XI december. Maandag heeft de tweede kamer den gansehen dag gewijd aan de behandeling van twee punten de meerdere of min dere verdiensten van den landsbouwmeester W. N. Rose), en de verbouwing van de loterijzaal te 's Gravenhage. Met betrekking tot het eerste punt was het gevolg dat de kanier eeri amendement aannam van den heer Storm van 's Gravesande en strekkende om in art. 73, in plaats van „den bouwmeester en zijn assistent." te lezen „bouwmees ters. opzigters en werklieden," opdat de minister altijd nog. indien hij het goed vond, den bouwmeester zou kunnen ver wijden en eenc andere in. igling «mi de bouwwerkzfiamhe* den zou kunnen geven, zonder dan door de bewoordingen van het artikel aan een man gebonden te zijn. Het tweede punt betrof den post van art. W-. onderhoud en herstelling van landsgebouwen. f 100.000. De heer Siorm van 's Gravesande stelde een amendement voor. strekkende om dezen post te veriniri(leren niet de daarin begrepen f 40.000 voor de verdere afbouwing der loterijzaal, liet doel was, liever zich het verlies der reeds aan die verbouwing be steede sommen te getroosten, dan nog meer geld aan die verbouwing weg te werpen. Sommige sprekers stelden in 't licht dat de verwerping dier f 40.001' niet zou baten, omdat die som toch. volgens het aangegaan kontrakt. aan den aan nemer moet uitbetaald worden. Het amendement werd daarop met 44 tegen 23 stemmen verworpen en het artikel onveranderd aangenomen. Ten slotte werden de artt. 75 en 76 zonder stemming goed gekeurd. na eene kleine diskussie, waarbij de minister mede deelde dat men. na de slechte ondervinding van de verwar mingstoestellen. er waarschijnlijk toe zou overgaan oin het nieuwe gebouw voor den lioogen raad van gewone stook plaatsen te voorzien. De zitting van gisteren was grootendeels gewijd aan de behandeling van een amendement, of liever van het beginsel dat daaraan ten grondslag lag. Op artikel 77 der begrooting van het departement van b;nnen)and$che zaken, is namelijk eene globale som van f 1.251-.500 uitgetrokken voor werken tot verbetering tier rivieren. De afzonderlijke werken, waar toe die som moet strekken, zijn in den bij het hoofd stuk overgelegden toelichtenden staat gespecificeerd. Die staat heeft echter geen kracht van wet, zoo dat de regering, door het aannemen van het artikel in staat wordt ge steld voor sommige werken veel meer uit te geveu dan geraamd was en andere geheel na te laten. De heer Begram stelde dus voor. art. 77 te splitsen in zoo vele afzon derlijke artikelen, als er werken in den toelichtenden staat genoemd zijn dan zou elk werk afzonderlijk op de begroo ting zijn uitgetrokken, met bij vermelding van de juist daar voor geraamde som. Sommige sprekers en de minister van binnenlandsche zaken bestreden dit plan. De heer Mackay gaf in overweging om het beginsel van splitsing aan te nemen, maar het aan de regering over te laten om zelve op de vol gende begrooting de splitsing te bewerkstelligen. Deze mid denweg werd echter niet gevolgd, maar het amendement van den heer Begram. door den voorsteller eenigzins gewijzigd, met 31» tegen 32 stemmen aangenomen. De kamer verwierp met het zelfde getal van 35 tegen 32 stemmen een amende ment van den lieer van Nispen van Sevenaer om de ver betering van de Mervvede te scheiden van de verbetering van de Linge en van de uitwatering van het waterschap van Steenenhoek, en met 4S'tegen 20 stemmen een amendement van den heer Blussé van Oud-Alblas oui de verder aange vraagde gelden voor het stoomgemaal van Steenenhoek te weigeren. Deze laatste beslissing steunde voornamelijk op de omstandigheid, dat de kamer «yJen jaar zelve begonnen is met de eerste geldeh' toe te staan voor dat onderwerp. Daarna is nog art. 78, kosten van rivjerkorrespondentie bij ijsgang, aangenomen. Van beide zittingen vinden onze lezers op de volgende bladzijden een meer uitvoerig verslag. Heden zijn de artikelen 79 87 aangenomen. Bij artikel 79 (onderhoud, herstelling en verbetering der -zeehavens, zetwerken en strandpalen en opneming der zee standen) hadden langdurige beraadslagingen plaats over de subsid ën voor de kalamireuse polders in Zeeland. Een voor stel van den heer van der Linden om daarvan een afzonderlijk artikel te maken werd aangenomen met 60 tegen S stemmen. Evenwel-werd een voorstel van den zelfden om dat artikel met f 50.000 te verminderd) verworpen met 36 tegen 32stemmen. Bij artikel S7 (suhsidiën aan besturen, maatschappijen, in stellingen en personen, als bijdragen tot de bekostiging van werken) werd aangenomen een voorstel van den heer van Bosse om dien post in drie afzonderlijke artikelen, volgens dne soorten van subs.diën, te splitsen. De beroemde duitsche improvisator, de heer Eduard Beer man, bevindt zich thans in deze gemeente en is voornemens binnen kort een of meer soirees te geven. Hij deed zich reeds in enkele besloten gezelschappen hooren en even als elders heeft ook luer zijn talent bewondering verwekt. Onder de Advertentien van dit nomtner vinden onze lezers eene aankondiging van den heer J. J. de Kanter. waarbij hij te kennen geeft dat een berigt in de Middelburgsehe courant van 10 dezer voorkomende, „niet van zijne hand is." Deze kennisgeving is even overbodig als zonderling, want het is genoeg bekend dat «le rwlaktie niet gewoon is stukken welke niet de hare zijn te plaatsen, anders dan met vermelding dei- bron. als advertentie, of in enkele gevalle» als ingezonden stukken. De diakonie der nederduitsche hervormde gemeente alhier heeft eene cirkulaire verspreid, waarin zij haar voornemen te kennen geeft de jaarlijksche buitengewone kollekte aan de huizen der lidmaten dier gemeente te houden op vrijdag den 13 december aanstaande, van des middags 12 uur tot des namidtiags 2 uren. Zij herinnert verder dat die kollekte uit sluitend geschiedt, om uit hare opbrengst aan de bedeelden der diakonie. gedurende de wintermaanden, eene verhoogde bedeeling uit te reiken, in de plaats van de vaste winterbe- deeling, die de diakonie vroeger gewoon was, ten bedrage van 1 2000 te verstrekken doch welke zij geineend heeft, in het belang eener behoorlijke administratie, niet langer te mogen doen voortduren, daar hare fondsen niet toereikend zijn die vermeerdering van uitgaven te bestrijden, en een jaarlijks terugkeerend aanzienlijk tekort daarvan het gevolg was. De kollekte eergisteren door den kerkeraad der evange lisch luihersche gemeente alhier, aan de huizen der ingezete nen gehouden, heeft opgebragt f 239,44. Men schrijft ons uit Groede 7 dezer „Gisteren hadden Francois le Coq en vrouw, binnen deze gemeente woonachtig, het geluk hun öüjarig huwelijksfeest te beleven. Beiden hadden zich reeds lang bij de inwoners onzer gemeenie, door hunne stille leefwijze en van geene on gunstige zijde hekend. eenigermate achting verworven oud, arm en daardoor ongeschikt tot werken, leefden zij reeds se dert jaren meestendeels van hetgeen hun uit medelijden ge schonken werd. Op dezen voor hen dus zoo heugelijken dag, vereenigden zich alhier een viertal heeren, met het plan om van ieder ingezetene dezer plaats eene geringe gift te verzoe ken ten einde de oudjes een genoegelijken dag te bezorgen. Zij reden meteen wagen, bespannen met twee paarden, van huis lot huis en ontvingen op die wijze eene menigte levens middelen van allerlei aard, brandhout, versnaperingen, kle dingstukken enz., als ook eenig geld, dat een tamelijk sommetje uitmaakte, 't welk alles hun door onze dorpbewo ners met de meeste gulheid werd geschonken. Ongeveer ten 2 ure 's middags begaven genoemde heeren zich, vergezeld van het muzijkgezelschap Eeudragt maakt magt alhier, naai de woning der feestvieremlen, ongeveer drie kwartier uurs van hier verwijderd. Daar aankomende, werden zij uit naam der oude luidjes. die geene woorden hadden om hunnen dank te uiten, verwelkomd door den heer predikant van de her vormde gemeente (e Breskens, die zich juist op dat oogenblik bij hen bevond. Spoedig werd al het bijeenvergaarde in liet huisje gebragt dat schier te klein was om alles te bevatten, liet muzijkgezelschap gaf nog eenigc stukjes ten beste, en allen vertrokken na de feestvierenden een heugelijken avond te hebben toegewenscht. Ook van Breskens hadden de inge zetenen het hunne bijgedragen. ..Als eene bijzonderheid kan ook worden gemeld, dat Ie Coq eender weinige overgeblevenen is van hen die onder Napoleon 1 in Sjianje gestreden hebben." De Staatscourant van dingsdag bevat een regeringstele gram, gedagteekend Buitenzorg 30 oktober, luidende „Goeverneur-generaal en famielje in goeden welstand aan gekomen. Demang Lehman tracht Hidayat en andere op- standelingshoofden over te halen om ook in onderwerping te komen. Er bestaat veel vooruitzigt dat hij hierin zal slagen. Overigens geen nieuws." Dat van de bataviasehe handelsvereniging, gedagteekend Batavia 31 oktober, luidt „Op Java is het rustig. De goeverneur-generaal is alhier behouden aangekomen. Geen nieuws uit Bandjermasiug." Ten opzigte van den brand te Antwerpen vernemen wij nader dat jl. vrijdag eenige werklieden begonnen zijn met het opruimen van het puin voor zoo ver zulks mogelijk was, waar mede steeds werd voortgegaan, zonder dat er nog slagtoffere, welker getal zeer aanzienlijk moet wezen, ontdekt werden. Zaturdag morgen vertoonden zich nog lammen, die dadelijk zijn gebiuscht. Daar de rook zich dien dag verdikte, was men beducht voor eene nieuwe uitbarsting, vooral als de wind op stak. Muren, die een dreigend aanzien voor nevenstaande ge bouwen hadden, werden omvergehaald. Daar men vooral voor het aan de raffinaderij grenzende gedeelte beangst was, is de heer Wood eigenaar eener groote fabriek aan deSteenen brug, die kort na den aanvang van den brand met zijne bij zondere spuit, met vier paarden bespannen en vergezeld van twee zoons en dertig werklieden ter plaatse tegenwoordig was en zich toen bijzondér onderscheiden hééft uitgenooiligd zijne stoomspuit te zenden. Deze spuit wierp donderdag 1500 hectoliters water per uur in de kelders. l)rie spuiten waren zaturdag nog op de plaats aanwezig. De assuradeurs hebben daarenboven aan liet stedelijk bestuur verzocht nog eenige spuiten te zenden. Door den heer "Wood en het stedelijk be stuur is aan beide verzoeken voldaan, waaraan uien het te danken heeft dat het vuur in de raffinaderij thans geheel is uitgedoofd, en ook het vuur in het entrepot niet meer te vreezen is, mits de spuiten werkzaam blijven tot de rook heeft opgebonden. Zaturdag nacht en zondag morgen zi|n eenige verbrande beenderen gevonden onder een balk die bijna ge- heel door het vuur verleerd was. Deze beenderen zijn bijeen verzameld. Met het bergen van goederen wordt steeds voort gegaan. Van onder het puin is eene partij wol gehaald die vvejmg beschadigd is. Algemeen worden de pogingen tot redding zoo van burgers als militairen geroemd. De belgische minister van oorlog heeft bij dagorder aan de troepen «Ier bezetting zijne tevre denheid over hun gedrag betuigd. De koning heeft den tweeden luitenant van de artillerie Van Beekhoven tot, eersten luitenant bevorderd, wegens zijne koelbloedigheid en moed die hij heeft aan den dag gelegd door het redden van zestig militairen die zich te vei- gewaagd hadden. Inschrijvingen, tooneeL oorstellingen, koneerten enz. zullen plaats hebben tot leniging zoo veel mogelijk van den nood der nagebleven betrekkingen der verongelukten. Den heer Wood zal, naar uien verneemt, door den handelsstand van Antwerpen een gouden gedenkpenning worden aangeboden, waartoe eene inschrijving is geopend. Volgens de laatste berigten, door ons heden ontvangen, wordt het opruimen van het puin in het entrepot Saint Felix ijveng voortgezet. Maandag morgen is het lijk gevonden van den origelukkigen onder-direkteur van het entrepot, den heer Hirsch. Het hoofd van het slagtoffer is tusschen twee balken verbrijzeld en bijna liet gansche ligchaam is verbrand en ver koold. Men heeft echter zijn horlogie en in de overblijfselen van een sigarenkoker half door liet vuur verteerde visite kaartjes gevonden, waardoor dus de identiteit van den onge lukkige volkomen wordt aangetoond. Later zijn nog twee slagtoffers ontdekt,waaronder zich zou bevinden liet overschot van den heer Stoop, opzigter der stedelijke werken. Ten op zigte van deze bestaat echter nog geene zekerheid. Weder was een sluk muur omvergeworpen en de werk zaamheden gaan geregeld voort. Men schrijft uit Bergen op Zoom, 8 december, aan de Am- sterdamsche courantDezer dagen werd door het gemeen tebestuur ontvangen eene kennisgeving van het ministerie van binnenlandsche zaken, dat weldra zal worden overgegaan tot de aanbesteding der aardenbaan voor de staatsspoorwegen lijn Roozendaal-Bergen op Zoom.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1