MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 148. Dingsdag 10 December. 1861. ,1 «K\S EX *0, °A <:ui:s I Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen gescliiedt de uitgave den avond te vo; De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. I De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte UilCjÜVibli.o. j doodbekendmakingeu enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 DE GEBROEDERS ABRAHAMS i centmet 35 ceut zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend i de plaats die zij innemen. Bij deze courantbeltoort een bij voegsel. I'Milie van iiinuiuki" avond 8 ure. Middelburg 9 december. De tweede kamer is thans met de behandeling van hoofd stuk V der staatsbegrooting gevorderd tot artikel 70. De ver slagen der zittingen van donderdag, vrijdag en zaturdag vinden onze lezers in het bijvoegsel van dit nommer. Ze zijn zoo beknopt mogelijk gesteld en door er hier een ov'erzigt van te geven zouden we al te veel in herhaling moeten verval len of te onduidelijk worden: met een enkel woord zijn de beraadslagingen dier zittingen niet te karakteriseren. We mogen hier echter niet geheel zwijgen van de zitting van zaturdag, die bijna geheel gewijd was aan beraadslaging over de afdeeling waterstaat en publieke werken. Velerlei onder werpen werden daarbij behandeld, als: de wenschelijkheid om het departement van binnenlandsche zaken te splitsen en een afzonderlijk departement van openbare werken op te rigten, de noodzakelijkheid van het vervaardigen dor algemeene wet op den waterstaat volgens art. 191 der grondwet, de kwestie over de koncessiën voor de doorgraving van Holland op zijn smalst en voor de verbetering van den waterweg van Rotter dam naar zee, de regeling van de zaak der Ommelanderkas. de aanleg der groningsehe kanalen, enz. De minister zeide dat nog vóór het winterreeês wetsvoordragten betrekkelijk de beide genoemde koncessiën zouden ingediend worden en dat betrekkelijk de kanalisatie in Groningen een wetsontwerp bij den raad van state aanhangig is. Daarna zijn de artt. 69 tot 72 aangenomen. Heden nam de kamer de artikelen 737f> aan. Vooraf waren twee amendementen verworpen; het eerste van den heer van Nispen van Sevenaer, strekkende om artikel 73 met f3000 (traktement van den landsbouwmeester Rose) te ver minderen, met 40 tegen 27 stemmenhet andere van den heer Storm van 's Gravesande. om artikel 74 met f 40,000 (verder aangevraagde kosten voor verbouwing der loterijzaal op het Binnenhof) te verlagen, met 44 tegen 25 stemmen. Een gedeelte der brieven en dagbladen uit's Gravenhage, eergisteren aldaar op den post bezorgd, is niet. zoo als de rege ling voorschrijft, gisteren avond hier aangekomen, maar in den afgcloopen nacht omstreeks 4 ure per estafette van Ber gen op Zoom herwaarts gebragt. Waaraan dit is toe te schrij ven is ons geheel onbekend, maar meermalen bleek het reeds dat postpakketten den naasten weg van 's Hage naar Mid delburg maar niet vinden kunnen. Onlangs ontvingen we brieven uit de residentie via Rozen- daal. Antwerpen, Brugge en Sluis! Het bestuur van het zeveiitiendelandliuislioudkundig kon gres, dat den 17 junij eerstkomende alhier zal aanvangen, heeft eene cirkulaire verspreid waarin het uitnoodigt tot het inzenden van voorstellen en vraagpunten betrekkelijk 1. akkerbouw, veeteelt en zuivelbereiding; 2. tuinbouw, hout teelt en bijenteelt; 3. land- en staathuishoudkunde, statistiek, volkenkunde en natuurwetenschappen in verband tot den landbouw; 4. kolonialen landbouw; al welke onderwerpen, na vooraf een punt van onderzoek in de verschillende afilee- lingen te hebben uitgemaakt, op het kongres zullen behandeld worden. De voorstellen, welke men in behandeling wenscht gebragt te zien en de vraagpunten betrekkelijk de hierboven onder no. 1 tot en met no. 3 vermelde onderwerpen, zullen vóór den 15 januarij 186*2 bij den sekretaris van het kongres moe ten worden ingediend, terwijl men verzocht wordt de inzen ding van die, welke met den kolonialen landbouw in verband staan, zoo veel mogelijk te bespoedigen, ten einde het daarvoor afzonderlijk vast te stellen programma bij tijds in de koloniën te kunnen verspreiden. Verder wordt in genoemde cirkulaire tot deelneming aan het kongres, bij wijze van lidmaatschap, uitgenoodigd. Gisteren had alhier de inwijing plaats van het orgel in de Nieuwe kerk. De godsdienstoefening werd geleid door den heer A.Slotemaker Cz. die vóór den aanvang zijner predikatie eenige op die gelegenheid toepasselijke woorden sprak, waar bij hij hulde bragt aan allen die tot de uitvoering van het sinds langgekoesterde [dan hadden medegewerkt. Het oude, thans gesloopte orgel, was gebouwd in het begin der 17de eeuw, doch ruim 100 jaren later ten deele vernieuwd en verbeterd, daarliet door den hevigen torenbrand op den 1 augustus 1712 zeer aanmerkelijk was beschadigd. Voorden tijd waarin het vervaardigd werd, mogt het te regt een goed werk genoemd worden, waarvan ten bewijze kan strekken dat het na de herstelling ruim anderhalve eeuw bijna onafge broken dien^fcheeft gedaan. Wf.y.ige jaren echter yp;*?zijne siooping 'werden de gebreken descuderdoms zoo menigvuldig dat het niet meer aan zijne bestemming kon voldoen, ten z.j door verbeteringen die ongeveer met eene vernieuwing gelijk stonden, terwijl de uiterlijke vorm in geenen deele voldeed aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. De kosten voor het orgel werden, benevens die van eenige andere buitengewone werken in de kerkgebouwen, bestreden door eene leening van f 20.0U0 door kerkvoogden aangegaan. Behalve door den organist der Nieuwe kerk. den heer Ver wijs, werd het orgel ook bespeeld door den heer de Lange, organist der Zuiderkerk te Rotterdam. De indruk door het spel, zoo wel gedurende de godsdienstoefening als na afloop daarvan.te weeg gebragt,was bij zonder gunstig. Het orgel moet zeer goed voldoen, en de vervaardiger, de heer Kam te Rot terdam, mogt den grootsteu lof verwerven van de deskundigen die met de examinatie zijn belast geweest. Wij vernemen dat 11. zaturdag de arrondissements-regt- bank alhier, in raadkamer vergaderd, bevel tot in vrijheid stelling heeft verleend van den heer P. S., van wiens inoech- tenisstelling gelijktijdig met zijn vader, wij in ons nommer van 3 dezer melding hebben gemaakt. Uit de tot dusverre gevoerde instrulctie zouden, ter zake waarvoor hij in hechtenis was gesteld, geene voldoende bezwaren ten zijnen laste tot verdere vervolging gerezen zijn. Dezer dagen is uit de ijzergieterij van de wed. A. Sterkman en zoon te 's Hage aangekomen en gesteld de voor rekening dezer gemeente nieuw vervaardigde ijzeren loskraan, j Deze kraan heeft bij een vermogen van 10,000 ponden eene j hoogte van 6 nedei'laudsclib" ef móvfen den beganen £ïónrt, benevens eene vlugt van 5,65 neder!. el. Aangezien het met- selwerk nog niet geheel voltooid is. zal. naar we vernemen, de I beproeving eerstin het voorjaar plaats hebben. De gemeenteraad alhier zal op morgen, des namiddags ten twee ure, weder eene openbare zitting houden, terbehande- I ling van de volgende onderwerpen: missives van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten rapport der kommissie, procedure gasverlichting. Uit Leiden schrijft men ons 7 dezer „Omtrent de reis, die de eerste bibliothekaris, dr. Pluygers, in vereeuiging met den heer Schaap, architekt der akademi- sche gebouwen, naar de voornaamste steden van Europa, ter inspekticF van de verschillende inrigtingen der aldaar be staande bibliotheekgebouwen,heeftondernomen, en waarover ik u in den loop van dezen zomer geschreven heb, verzuimde j ik u bijzonderheden mede tedeelen. De bibliotheken te Parijs, Weenen, Munchen, Dresden, Berlijn. Göttingen, Londen eu Ediinburg zijn door deze kommissie bezocht. Weinig bevre digende resultaten echter heeft dit onderzoek opgeleverd, en in zeer geringe mate aan de verwachting die men er van koes terde beantwoord. Overal heeft men vele gebreken gevonden, waardoor niet aan het doel beantwoord wordt, zoo dat men tot de slotsom is gekomen dat onze akademische bibliotheken, wat inrigting betreft, vooral die te Utrecht, niet zoodanig bij de buitenlandsche achter staan, als men wel vermoed had. De Edimburgsehe boekerij, hoezeer alles op een kolossalen voet irigerigt, geeft het meest aanleiding eenigzins gevolgd te worden. Eene opmerkelijke bijzonderheid heeft men aangetroffen, dat namelijk de meeste bibliotheken in boven gemelde steden, die van het Britsch museum te Londen uitge zonderd, in gebouwen oorspronkelijk niet voor het tegen woordig doel gesticht, gevestigd zijn. liet zijn meestal even als hier gebouwen, die vroeger voor kerken of kloosters gediend hebben, waaraan dan ook de meerdere of mindere gebrekkige inrigtingen zijn toe te schrijven. De voornaamste veranderingen, die het bibliotheekgebouw zal ondergaan, zullen zijn, naar men zegt, het zoo veel mogelijk aanbrengen van hoog licht en gaanderijen door het geheele gebouw, waar langs de boekenkasten van middelmatige hoogte, ter besparing van moeite bij het uitnemen der boeken, zullen geplaatst worden, benevens het toevoegen van eene behoor lijke en doeltreffende lees- en studeerkamer. Men is voor nemens, zoodra de voor deze verbouwing benoodigde gelden door de tweede kamer zijn toegestaan, met de werkzaam heden een aanvangte maken." De ontvangst der zilveren medalje door de jury der haar- lemsche tentoonstelling toegekend aan de kantwerkschool „Doe wel en zie niet om" te Sluis, werd voor de leerlingen dezer instelling tot een feestdag gemaakt. LI. woensdag deden al de kinderen, begeleid door de hoofddirektrice en den dis- trikts «schoolopziener, met de, stoomboot Jacob vqn Maerlanfc een uitstapje naar Brugge. Daar werd een bezoek gebragt aan den goeverneur van West-Vlaanderen die den stoet met de meeste voorkomendheid in zijne apartementen ontving en de hoofddirektrice en kinderen minzaam toesprak. Ten 3£ ure werd de terugtogt ondernomen en in de beste orde vol bragt, waarna de leerlingen zich nog eenigen tijd in het schoolge bouw vermaakten. Den 17 februarij dezes jaars iste IJperen gesticht de .,So- ciété historique, arcliéologiqiie et littéraire de Ia villed' Ypres et de 1' ancienne West-Flandre." die onder hare oprigters den beer Vandenpeereboom telt. tegenwoordig minister van bin nenlandsche zaken in België. In de vorige vee!: zijn tot korrespond eren de leden van dit genootschap, dat reeds lob werkende leden telt. benoemd de heeren H. Q. Janssen, te Sint Anna ter Muiden. en J. II. van Dale, te Sluis, de eersten wie deze onderscheiding te beurt valt. {Sluisch Weekblad De minister van justitie heeft de indeeling der rijksveld- waeht in de kantons Sluis. Oo'tburg. Axel en Hulst geregeld als volgt: brigade Neuzen (de kantons Sluis, Oo-tburg, Axel en Huls' standplaatsen Neuzen, Cadzand, Breskens. Bier vliet en Hulst. Men verneemt dat. hoewel door de kommissie der alge meene nationale tentoonstelling te Haarlem werd bepaald, dat de op 's rijks instellingen vervaardigde voorwerpen niet tot bekrooning in aanmerking zouden komen, evenwel eene zilveren medalje met diploma aan den minister van oorlog is aangeboden, voor de inzending der uitmuntende verzameling doof liet topografisch bureau van zijn dejiartefneiit. Naar wij vernemen heeft jhr. M. Salvador overeen komstig art 33 der gemeentewet, zijne bezwaren bij gedepu teerde staten schriftelijk ingediend tegen de beslissing vau den gemeenteraad te Haarlem, waarbij hij als raadslid niet is toegelaten. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft jl. woensdag eene inzonderheid ook voor notarissen belangrijke beslissing genomen. Zij heeft namelijk een testament nietig verklaard, omdat door de volgende, in het testament voorko mende,, woorden „waarna door mij notaris dit testament aan den testateur is voorgelezen, en gevraagd of het voorge- lezene zijn uitersten wil bevatte" niet werd voldaan aan bet vereischte der wet, dat uitdrukkelijk worde vermeld, dat door den notaris was gevraagd, of het voorgelezene den uitersten wil bevatte. Ulrechlsohe courant.) I De lieer mr. J. P. Ainersfoonlt. eigenaar van de Badhoeve I te Haarlemmermeer, wiens pogingen om de prachtige boerde rijen der engelscben in ons land na te volgen, algemeen be kend zijn, heeft aan de landhuishoudkundige school te Gro ningen een zaaiwerktuig met lepeltoestel, dat geschikt is out zoo wel alleen granen, als ook te gelijk kunstmeststoffen in 4, 5 of 6 rijen uit te zaaijen, en door een paard getrokken kan worden, ten geschenke gezonden. Men verneemt dat aan een bouwkundige te Utrecht is op gedragen het maken van een plan van een krankzinnigenge sticht in onze West-Indische bezittingen. Benoemingen en besluipen. ridderorden. Benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon de heer C. F. Pahud, oud goeverneur van Neder- landsch-Indië; en tot ridder dier onlede heeren J. P. Iluys, kommies chef van de 5e afdeeling der provinciale griffie van. Zuid-Holland, en Strebelhoofdambtenaar bij de duitsche Rijnspoorweg-maatschappij. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belas tingen en akcijnsen te Vollenhove c. a. de heer H. J. Antink, thans rijksboekhouder ten kantore der in-en uitgaande reg- ten en akcijnsen te Nijmegen tot ontvanger der direkte be lastingen en akcijnsen te Ried de heer B. C. Wildrik, thans in de zelfde betrekking te Oudega c. a. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer S. Ivrui- singa van Jucbem, als ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Bolswardc. a.. behoudens aanspraak op pensioen. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester der ge meenten: Baarland. P. Bruggeman Biggekerke en Zoute- lande, J. Verhage; Borsselen, J. Rottier Jzn.; Boschkapelle, G. Verstraaten; Cadzand, Retranchement en Zuidzande, II. S. de Smidt; Clinge, J. F. Vercauteren; Dreischor, J.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1