MIDDELRURGSCHE COURANT. r 147. Zaturdag 7 December. 1861, ü3innenlanüsc!|c tijüimjnt. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 h De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zege Ir egt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. •S'J-ilio "au vrij lag avoird 8 ore. AAIVBBESTTEDIIV O. Op vrijdag den 13 december ISfi 1. des vqomriddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring.door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat inliet 11de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed 1. Het herstellen van eenige sluisdeuren te Neuzen en te Sas van Gent op het kanaal van Neuzen. 2. Het driejarig onderhoud van het neder- landsch gedeelte van het kanaal van Neuzen en van het zij kanaal naar de Axelsche sassing, mitsgaders van de telegraaflijn van Neuzen naar de belgïsche grenzen, ingaande I janu- arij 1S62 en eindigende 3 1 december 18(51. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken liggen ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den -kien en 3den dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, er. voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jlir. J. 11. T. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur II. S. J. Rose, te Neuzen. 's Gravenhage, 15 november 1861. De minister van binnenlandsche zakeu, S. VAN HEEMSTRA. M S N O. Op vrijdag, den 13 december 1861. des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Mid delburg, worden aanbesteed Het verbeteren en begrinden van den jaag weg langs het zijkanaal van Sluiskil naar do Axel sche sassing. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing aan liet lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezinggelegd worden. Zullende den 4den en 3den dag vóór de besteding de noo dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T.Ortt, te Middelburg en bij den Ingenieur II. S J. ltose, te Neuzen. 's Gravenhage, 25 november IS61 De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. 1 alsmede bij de ingenieurs vim Dorth. te Middelburg, Bleck- mann, te Goes, en jhr. van den Santheuvel, te Zierikzee. 's Gravenhage, 15 november 1861. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. HEltSïESTESPlAG. De minister van binnenlandsche zaken verwittigt de gega digden, dat de besteding van Het door klmkertbestrating vervangen van een gedeelte keistraat op den eersten zi)tak van 's rijks grooten weg der lste klasse no. 3, op Zuid-Beveland. ten gevolge van de zeer hooge aannemingsom is afgekeurd en eene herbesteding van dat werk is bepaald op vrijdag den 13 december 18(51. des voormid dags ten 10 ure, aan het lokaal van het provin ciaal bestuur te Middelburg. Met wijziging van het bestek no. 123, goedgekeurd den 21 augustus 1 SO 1wordt bepaald (lat de besteding geschiedt volgens de voorschriften van 371 der algemeene regelen en bepalingen, bij inschrijving en opbod dat ten gevolge daarvan het inschrijvingsbiljet niet door de borgen behoeft te worden geteekend dat het werk zal behooren te zijn opgeleverd vóór of op den 1 October 18(52 dat de kosten, die op de eerste besteding zijn gevallen, mede ten laste van den aannemer komen en dat de trekpenning bedraagt f' 10. 's Gravenhage, 11 november 186J. S. VAN HEEMSTRA. De burgemeester eh xredtobders Van Veere. brengen bij deze ter kennis, dat bij de op lieden plaats gehad hebbende uitloting van achterstallige schulden dezer gemeente, zijn ge trokken de navolgende nommers 107. 126. 250. 310, 4(56, 1150, 1612, 1820, 2160, 2227, 2260, 2311, 2478. 2(5-1, 2922, 2943, 2970, 30(54, 3210 en 3218. Waarvan het be drag ter som van flö op ieder nommer tegen intrekking dei- bons ten raadhuize kan worden ontvangen. Veere, 2 december 1861 SNIJDER, burgemeester. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. A A X BB E S T E IHNG. Op vrijdag, den 13 december 1S61, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te .Middel burg, worden aanbesteed, in vier perceelen Het driejarig onderhoud van de rijks groote wegen in de provincie Zeeland, benevens de telegraaflijnen op de eilanden Walcheren, Zuid-Beveland. Tholen, Schouwen en Duive- land, ingaande 1 januarij 1S62 en eindigende 31 december 1864. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod, ▼oor ieder onderhoudsjaar en elk perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing uan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 4den en 3den dag vóór de besteding de noo dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. U. T.Ortt, te Middelburg, Middelburg 6 december. De eerste kamer heeft gisteren bare werkzaamheden her vat, die zich in deze eerste zitting echter alleen bepaalden tot de mededeeling van het inkomen van vele stukken, en daar onder ook de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen. De tweede kamer heeft woensdag de behandeling van hoofdstuk IV ten einde gebragt. De kruistogt tegen de verhoo ging der schraalst bezoldigde lage ambtenaren van de ministe riële bureaux is weder voortgezet bij een amendement van den heer Dullertop art. 2, strekkende om de daar uitgetrokken trakteuienteu met f 2400 te^verminderen. Dit amendement werd aangenomen. Bij art. 21, traktementen der rijksveld wachters, ontstond incidenteel eene disknssie over den toe stand van het jagt,veld en over de gevolgen der intrekking van (le premien voor het dooden van schadelijk gedierte door de overplaatsing van jagtopzieners hij de veld wacht werd er geen genoegzaam toezigt op het stroopen gehouden en de schade lijke dieren vernielden het wild nog verder. De heer Dullert, die de verbetering van het lot der geringe ambtenaren bij deze gelegenheid zoo sterk bestreden had, legde eene teedere be zorgdheid voor het lot der hazen en patrijzen aan den dag. Een amendement van den heer van Heiden Reinestein, strek kende om het weder overplaatsen van acht jagtopzieners bij de veldwacht te beletten, werd echter verworpen. Hetzelfde lot viel te beurt aan amendementen van de heeren van Digge len en Cool, die den post voor het bonwen van gevangenissen (art. 41) verminderen wilden, de eerste niet f 21,ÜÖ0ende tweede met f 13,330. Ten slotte is hoofdstuk IV in zijn geheel aangenomen niet 53 tegen 12 stemmen. Van deze zitting vindt men op de volgende bladzijde een meer uitvoerig verslag. Gisteren heeft de tweede kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van hoofdstuk V der staatsbegrooting (Bin nenlandsche zaken), en wel in de eerste plaats met de alge meene beschouwingen over het hoofdstuk in zijn geheel. De heeren Olivier, Storm van 's Gravesande, Hoekwater, van Heukelom, Duller en Westerhoff bestreden öf het politiek be leid van den minister van binnenlandsche zaken óf het cijfer van zijne begrooting uil vemcli diende oogpunten. Debcspro- kene onderwerpen waren hoofdzakelijk het gebeurde met de loterijzaal en met de delfische akademie. het subsidiestelsel, de opdrijving der uitgaven, enz. De heeren Olivier, van Heu kelom en Hugenholtz traden op om te betoogen, dat het voorloopig verslag der kamer inderdaad de getemperde uit drukking bevat had van de aanmerkingen die in de sektiën gemaakt waren, terwijl de heide andere rapporteurs, de heeren Gevers Deynoot en Westerhoff verklaardendat ofschoon in hunne afdcelingen geene beschouwingen over het politiek karakter van den minister waren gevoerd, de afkeu ring van de verschillende begroo tings posten daarom niet minder krachtig was geweest. Eenige leden namen meer of minder uitdrukkelijk het woord ter verdediging van den minister op. na.n.-liji. de bee- en Lycklama a Nyeholt. Zijlker, Luyben, Dirks, van Voort- buysen en van Eek. In ieder geval waren zij voor zijne begrooting. ofschoon de meesten gezind waren om haar cijfer door middel van amendementen zoo veel mogelijk te verminderen. De minister van binnenlandsche zaken wederlegde met buitengewone warmte in eene lange rede de aangevoerde bedenkingen of de tegen hem ingebragte beschuldigingen. In den aanvang kwam hij terug op het voorloopig verslag, welks toon hem diep gekwetst had, en zijn antwoord daarop, zeide hij. was de getemperde uitdrukking van zijn gekrenkt gevoel. Hij wenschte. dat de kamer door een bepaald votum zou verklaren, of het voorloopig verslag de uitdrukking was geweest van de meening der kamer of die van slechts enkele leden. In weerwil van de groote oppositie, die zich tegen het hoofdstuk van binnenlandsche zaken vertoont, is bet alge-., meen gevoelen, dat het eerst door amendementen belangrijk gewijzigd en dan ten slotte aangenomen zal worden, hoewel slechts met eene kleine meerderheid. Wegens de late aankomst van den post moeten we ons tot deze beknopte mededeeling van het gisteren verhandelde bepalen. Bij de heden voortgezette behandeling voerden de heeren Thorbecke en Meelissen het woord. Zij bestreden den minister van binnenlandsche zaken. De heeren Dommer van Polders- veldt. van Diggelen en van Heiden Reinestein daarentegen verklaarden zich genegen den minister te ondersteunen. De algemeene beraadslagingen werden daarop gesloten en de artikels aangenomen tot 68. met uitzondering van artikel 60, „jaarwedden van den sekretaris en den bediende der rijks kommissie voor statistiek" dat verworpen werd, met het doel de opheffing der rijkskommissie voor statistiek tc provoceren. Ons laatste herigt omtrent den brand te Antwerpen is van woensdag middag 4 ure en luidt: Ik kom daar juist weer van het tooneel der verwoesting. De overblijfselen der ralinaderij en van het entrepot bestaan uit enkele grootendeels ingestorte muren, waartusschen sedert eergisteren avond de puinhoopen liggen te branden. De kel ders heeft men gedeeltelijk met water gevuld, doch zoo even heeft men ontdekt dat er een die men droog gelaten heeft, aan het branden is. Aan het opzoeken der lijken is vooreerst nog niet te denken." Antwerpen ligt nog geen twaalf uur gaans van ons verwij derd. en toch weet men de bijzonderheden van deze ramp ons heele land door vmeger dan hier. Daarvan is de gebrek kige inrigting der postdienst de oorzaak. Een brief. blijkens postmerk, woensdag middag vóór vijf ure te Antwerpen op den post bezorgd, is eerst heden hier aangekomen. Voorliet vervoer tusschen Antwerpen en Middelburg zijn dus somtijds bijna twee etmalen noodig. We hebben over de gebrekkige regeling onzer posten meer malen breedvoeriger gesproken en zullen voortgaan er van tijd tot tijd op te wijzen. Uit Haarlem schrijft men ons 4 dezer „Bij de opening der biljetten van de op gisteren plaats ge had hebbende herstemming van een lid voor de provinciale staten is het gebleken dat op den heer J. L. van der Burch 401 en jhr. M. Salvador 360 stemmen zijn uitgebragt, wes halve eerstgenoemde als zoodanig is benoemd. „In de oji heden gehouden vergadering van den gemeente raad is met 13 tegen 4 stemmen besloten jhr. M. Salvador niet als lid dezer vergadering toe te laten, op grond dat hij bij zijne verkiezing in 1850 niet in het bezit was zijner burger- schapsregten. „Ook is in die vergadering mededeeling gedaan dat het te kort der rekening van de kommissie tot regeling der feesten bij gelegenheid der nationale tentoonstelling van nijverheid,

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1