Duttmlaiiïisdje tijöinflen. Men schrijft uit Delft aan de Nieuwe rotterdarasche cou rant dat de minister van binnenlamlsehe zaken aan den bur gemeester aldaar last heeft gegeven om de vereenigingen van studenten des noods met de policie uiteen te drijven Zoo als men zich zal herinneren, werd eenigen tijd geleden door de kommissie tot het houden eener algemeene verloting, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten waters nood, eene som van ruim f 140,000 aan den minister van bin- nenlandsche zaken overgedragen. Daar het bedrag der door haar bijeen gebragte gelden nog wel bijna f 07,000 meer beloopt, zoo heeft het bij de kommissie een onderwerp van ernstige overweging uitgemaakt, welke bestemming aan dit restant zou worden gegeven. Naar wij thans vernemen, heeft zij na rijp beraad besloten, zich met eerbiedig adres tot Z. M. den koning te wenden, met verzoek.- om uit de nog onder haar berustende gelden een blijvend fonds te stichten, ter tege moetkoming bij volgenden watersnood, onder beheer eener daartoe door Z. M. te benoemen kommissie, welk adres be reids aan Z. M. is ingezonden. (Ar. dagbl. van 's Gravenhage.) Met 1 januarij zal waarschijnlijk de betrekking van hoofd- inspckteuren iuspekteur der rijkspolicie worden opgeheven; de rijksveldwachters zullen dan alleen onder het toezigt der prokureurs-generaal en officieren van justitie komen. Handels- en effectenblad De goeverneur-generual van Neêrlaudsch-ïmlië, baron Sloet van de Beele. met zijne famielje, is den 13 oktober jl. te Singapore aangekomen, en den zelfden dag overgegaan op het aldaar ter reede liggende rijks-stoomschip Gedeh. kapi tein-luitenant jhr. J.W. E. F. van ltaders, aan boord van welk schip de genoemde opperlandvoogd op den volgenden dag de reis naar Batavia zou voortzetten. Het berigt, in vele dagbladen voorkomende, als zoude z. exc. den 19 naar Batavia vertrekken, is dus onjuist. {Dagbl. van Zuidh.en 's Gravenhage Op de prijsvraag, uitgeschreven door het Koninklijk insti tuut van ingenieurs, betrekkelijk een ontwerp van een stelsel van vlugtheuvels met bijbehoorende inrigtingen, zijn ingeko men 13 antwoorden binnen den bij het programma bepaal den termijn, en e'én.dat, als te laat ingekomen, buiten aanmer king is moeten blijven. De gouden medalje met diploma is toegekend aan den schrijver van het antwoord, ingezonden met de spreuk: „Qui veuila fin veilt lesmoyens" en de zilveren medalje met diploma aan dien van het antwoord geken merkt met de woorden „Kin gebrauchter Pflug blinkt. Aber stehendes Wasser stinkt"; en is bij opening van de naam briefjes gebleken, dat de schrijver van liet eerstgemelde antwoord is de heer Dr. W. C. II. Staring te Haarlem, en die van het tweede de heer J. van der Toorn, ingenieur van den waterstaat te Nijmegen, Door de heeren Th. van Stolk en J. E. Banck is een adres gerigt aan do tweede kamer, om deze te verzoeken bij de rege ring aan te dringen op eene geheele wijziging der wetgeving op de suiker-raffineer- en de beetwortel-suiker-industrie, met het doel om iedere bescherming dier industrien op te heffen, ten zij die bescherming zich eenvoudig bepaalde tot liet voor- loopig in stand houden van een inkomend regt op geraffi neerde suiker van vreemden oorsprong, opdat de jaarlijksche doellooze offers aan vreemden van inillioeuen schats ophou den, de belangen van Nederland door ruimere financien meer gebaat worden en groote belangen der koloniën niet roekeloos op liet spel worden gezet. Indien de kamer het wenschelijk achtte om de werking der suikerwetgeving nog nader te leeren kennen, vóór omtrent hun verzoekschrift een besluit te ne men. meenen adressanten op het instellen door de kamer van een onderzoek volgens art. DU der grondwet te mogen aan dringen, opdat liet helder blijken zou op hoe veel millioenen jaarlijks de bescherming aan de suiker-industrieën verleend, aan het neilerlandsche volk te staan komt en hoe vele en hoe groote nadeelen nog indirekt het gevolg der suiker-wetgeving zijn. Men berigt uit Zwolle, dat door de opheffing van het kloos ter van St. Agatha in Noord-Brabant, onderscheidene broe ders uit dat klooster naar Twente zullen overkomen. Reeds wordt het klooster te Zenderen, gemeente Borne, vergroot om de helft van hen binnen zijne muren te kunnen opnemen. het leger in Oost-Indië tot 2en luitenant-kwartiermeester de ■ergeant van het regement grenadiers en jagers F. E. Muller de sergeanten van liet 2e regement infanterie J. N. Morée en W. L. H. W. Roebij, alsmede de sergeant-titulair bij genoemd I regement M. J. J. Romer; de sergeant van het 4e regement infanterie W. van Doorn en de fourrier van het Ge regement infanterie L. T. H. Smith. konsulaten. Erkend als konsul-generaal van den Oranje- Vrijstaat in het koningrijk der Nederlanden, de heer mr. C. Hiddingh. Kerk- en schoolnïeuws. Gisteren werd de heer Westhoff. van Middelburg naar 's Gravenhage beroepen, inde voormiddag godsdienstoefe ning der evangeliesch-lutherschen te's Gravenhage aan de gemeente voorgesteld door den oudsten leeraar, den heer Meppen, die tot tekst gekozen had I. Kor. XVI104 „hij ver- rigt ook het werk des Heeren, gelijk ik." Des avonds hield de heer Westhoff zijn in tree-rede, naar aanleiding van II. Kor. XII144 ik zoek niet het uwe, maar u." Een groot aantal hoorders, waaronder gemeenteleden en predikanten van ver schillende andere gezindheden, was opgekomen om den nieu wen leeraar te hooren. die meer dan eens zijne geliefde middelburgsche gemeente" hdtdacht:, die ook hem, gelijk hij zeide, „zielslief" had, en waarvan het hem smartelijk was ge vallen te scheiden. Marine en leger. Bij de direktie der marine te Vlissingen is order ontvangen om voor de dienst in gereedheid te brengen hetstoomfregat Adolf hertog van Nassau, tegen 1 april, en de stoomkorvet Medusa, tegen 1 mei aanstaande. Zr. Ms. korvet met stoom vermogen Prinses Amelia, on derbevel van den kapitein ter zee A. J. Ivroef, is den 29 okto ber jl. te St. Helena aangekomen, na alvorens eenige dagen aan de Kaap de Goede Hoop te hebben vertoefd. Gemengde berigten. De dijken in den Bomtnelerwaard zijn, tot groot gemak der voerlieden, weder in orde. Uit het verslag van het Amsterdamsch genootschap tot bevordering der koepokinen ting voor minvermogenden blijkt dat in het afgeloopen jaar 2092 personen zijn gevaccineerd, zijnde 280 meer dan 't vorige jaar. De maatregel om aan behoeftige ouders eene kleine pre mie als schadeloosstelling voorverlies van tijd toe te kennen, levert goede uitkomsten op. Als een bewijs van het groot vermogen van sommige bntsche adellijke famieljes, wordt gemeld dat lord Stanford in den loop van dit jaar voor 11,000 pond sterl. (f 132,000) aan eenjarige veulens heeft gekocht. Te Munchen zal nog in den loop van dit jaar de belasting op het bier worden afgeschaft. Als reden waarom de leden van de kamer van koophandel en fabrieken te Zutphen hun ontslag hebben genomen wordt thans opgegeven dat zij niet uitgenoodigd zijn bij de plegtigheid tot het leggen van den eersten steen aan de spoorwegbrug aldaar. Men bere kent de waarde derteWeenen iji de.beide jongste jaren aange bouwde huizen op ruim 1 2 mill,oen florijnen. Het verwar mingstoestel «lat in liet departement van koloniën te 's Ilage is aangelegd is thans buiten werking gesteld. In al de ver trekken zijn kagcliels geplaatst. 15j Texel is door den jongsten storm een haringlioeker vergaan waarbij lömen- sclien liet leven verloren. Zes vrouwen werden door deze ramp weduwen. Te.Hoorn is ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank een huisvader om het leven geko men. Na zich vroeger daaraan reeds te hebben verslaafd dronk hij op zekeren dag na elkander 23 glazen jenever, waarna hij in bezwijming viel en tien geest gaf. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. November 1SG1. j Wind E 1 i Q J? Kracht, j E O iü Laagste temporat, en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. 24 N. NO 5 7602 <4.6 0 91 6.44 0.1 bewolkt. 25 Zuid. 18 705 G 3.8 0 81 5.58 0.5 bewolkt. 26 Z. t. W. 20 754 0 9,4 0 92 8.70 0.4 betrokken. 271 Zw.t. 4 758.8 8.8 0 9D 8.25j 1.2 bew. en heijig. 23 Zsv.t.W 3.5 702 7 0 0 0.88; 7 04 0.0 helder en Ueij. 21) Z. t. W. 20 7G0.1 80 0.94 8.20(0.0 bctr. en regen. 30 |Z West. 12 759.8 11.G 0.96 10.16 3.9 betr. en regen. Het stoomschip Willem l,gezagv. Hazewinkel, van Amster dam naar Hamburg bestemd, op Pampus in den grond geva ren, is,nadat een gat gestopt en het water uit het schip gepompt was, met hulp van een sleepboot, te Amsterdam, voor het Oosterdok aangekomen. Uenoemingen en besluiten. corps diplomatique. Eervol ontslag verleend, op ver zoek. aan jhr. mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave, als attaché bij het nederlandsche corps diplomatique. ridderorden. Benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon de majoor vou Rauch, vleugel-adjudant van den koning van Pruissen; en tot ridder dier orde, de heer L. Batta, pianist te Brussel. leger. Pensioen verleend, ten bedrage van f1005 'sjaars, 0]> verzoek, aan den majoor van liet wapen der infanterie A. II. van Krieken, thans op non-aktiviteit. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, onder toekenning van pensioen, aan den intendant der le klasse (hoofdintendant) van de administratie in Neder- landsch-Indië, J. E. van der Smissen, thans met verlof hier te lande. Benoemd bij liet 2e regement infanterie tot kapitein van de 3e klasse, naar ouderdom van rang. de le luitenant-adju dant van hetregeinentgrenadiersen jagers II. E. J. Heymans. Benoemd bij het personeel der militaire administratie van Aioord-Asncrika. Op de amerikaansehe aangelegenheden is thans in de eerste plaats aller belangstelling gevestigd, zoo wel ten gevolge van de laatste depeches uit New-York als met betrekking tot de vermoedelijke gevolgen die uit het gebeurde met de Nashville en de Trent zullen voortvloeijen. Laat ons in de eerste plaats de berigten nagaan van de veroveringen door de expeditie van de noordelijken in Zuid- Carolina. Men zal zich herinneren dat eenige dagen geleden berigten tot ons kwamen die deden vermoeden dat de expe ditie wonderen verrigtte: behalve Port-Royal hadden zij ook Beaufort reeds bemagtigd en de troepen waren gereed den aanval op Charleston te ondernemen. De juistheid van een en ander wordt betwist door de dag bladen van Charleston van 12 november. Deze verzekeren dat de bondstroepen niet Beaufort maar het eiland Hiltons bezet hadden men achtte zelfs een aanval op eerstgenoemde plaats, die belangrijke versterking moet hebben gekregen en maatregelen tot verdediging genomen, niet waarschijnlijk. Te Ililtons hadden de bewoners vóór die stad te verlaten al de in voorraad zijnde katoen verbrand. Overigens melden de berigten van de zelfde dagteekening nog dat achttien van de te Richmond krijgsgevangene officieren van de bonds troepen zijn aangewezen om te worden opgehangen, indieu de noordelijken de hun in handen gevallen kapers het zelfde lot doen ondergaan. Ilet bondsleger had Springfield ontruimd en was op St. Louis terug getrokken. De kolonel Cochrane heeft te Washington eene toespraak gehouden, waarin hij er op aandrong, dat men de slaven van het zuiden tegen hunne meesters wapenen zou. De minister van oorlog, die te dier gelegenheid tegenwoordig was, heeft verklaard van liet zelfde gevoelen te zijn. Ten opzigte van het gebeurde met de Trent laten we eerst nog een meer omstandig verhaal hier volgen. liet is ontleend aan een brief, door iemand die zich aan boord van die stoom boot bevond, aan L'in dépendance beige gerigt, en luidt als volgt „Aan boord van de Trent bevonden zich de heer Sliilell, gezant van de zuidelijke staten bij de franschc regering, ver gezeld van zijne echtgerioote, zijn zoon en drie dochters, de heer Eustès, sekretaris van legatie, en zijne echtgenoote, de heer Mason, gezant bij de engelsche regering, benevens de heer Mac Farlane, zijn sekretaris. Zij waren den 7 novem ber te Havana scheep gegaan naar St. Thomas, ten einde van daar met de mailboot. La Plata naar Engeland te vertrekken, 's Daags na hunne inscheping ontmoetten zij het oorlogschip van de noordelijke staten San Jacinto. Dit schip heesch zijne vlag. loste een kanonschot, dat. toen het op éen afstand \'an een pistoolschot genaderd was, door eene tweede gevolgd werd. De Trent iieesch van haren kant insgelijks de vlag, doch stopte te gelijker tijd. Nu naderdaeen hoot van de San Jacinto, waarin zich een officier bevond, die aan den kapitein van de Trent en aan den daar aan boord zijnden agent der engelsche admiraliteit verklaarde, dat zijn bevelhebber wist, dat de heeren Slidell, Mason, Eustès en Mac Farlane bij hen aan boord waren, en dat hij kwam om heil dood of levend gevangen te nemen. De kapitein en genoemde agent protes teerden en verklaarden dat zij alleen vo ir geweld zouden zwichten de officier in de hooi begaf z'cii hierop terug naar de San Jacinto, maar kwam onmiddellijk terug met. nog eene andere boot. terwijl beide booten gevuld waren met gewa pende manschappen, die aan boord der Trent klommen. Zoo dra zij daar waren werd de sommatie van den officier thans ondersteund door geweren, degens en revolvers, hernieuwd. De gezanten en limine sekretarissen kwamen nu te voorschijn en voegden hun protest bij de protesten van den kapitein en den agent der admiraliteit. De echtgenooten van de heeren Slidell en Eustès, beuevens de dochters van den eerstge noemde, protesteerden met hare tranen, maar de officier der boot wilde van niets weten; hij sommeerde voor de derde maal en zeide tot zijne manschappen: dood of levend. De gezanten en hunne sekretarissen gaven zich daarop over. stap ten in de boo'. en werden nlzoo overgebragt op de Sail Ja- c.nto. De officier der hoot was echter met een déél z jner gewapende manschappen aan boord der Trent gebleven, en sommeerde nu ook den kapitein, om zich met hem naar de San Jacinto te begeven. Dit werd geweigerd. De officier gaf van die weigering aan zijn bevelhebber berigt. dreigijc vervol gens den kapitein met geweld naar de San Jacinto te zullen brengen, doch trok ten slotte zijne sommatie in en verwijderde zich met zijne manschappen. De echtgenooten van de heeren Slidell en Eustès zijn aan boord der Trent geb'even." Dat deze gebeurtenis alom groote sensatie heeft te weeg gebragt behoeft naauwelijks gezegd te worden. Op de lon- ilensclie beurs had z; j dadelijk een belangrijken teruggang der fondsen ten gevolge: de consols daalden van 92 J op 914 percent. De engelsche dagbladen geven luide hunne verontwaardi ging lucht, en hunne overigens uiieenloopende redeneringen komen omtrent dit punt overeen.dat het vol ken regt geschon den is en dat. het britsche goevernement aanspraak op vol doening heeft. Z j erkennen dat een kruiser van een oorlog voerenden staat het regt heeft ieder koopvaardijschip in zee aan tc houden en te onderzoeken, en zich meester te maken van de zich aan boord hevindende kontraband, maar dat de Trent geene vijandelijke depeches overvoerde, de heeren Mason en Slidell geen officieren van het leger waren, maar diplomatieke agenten en dus niet met oorlogskontraband kunnen gelijk gesteld worden. De organen der lorypartij zijn echter liet hevigst in hunne aanvallen tegen de bondsregering. Over het algemeen houdt men het er voor dat de bevelhebber van de San Jacinto een uitdrukkelijken last van het kabinet te Washington heeft opgevolgd en in geenen deele op eigen gezag heeft gehandeld. Nog eene andere tijding heeft te Londen op de beurs ver- bazin" gewekt. De Bermuda het zelfde vaartuig dat voor eene maand met eene lading krijgsbehoeften van Liverpool dc blokkade vöorSavannah verbrak was te Havre met 1780 balen katoen aangekomen. Het schijnt dus dat de blok kade alles behalve volkomen is, en men verzekerde dan ook als stelli". dat de Bermuda niet het eenige schip was, waarvan men buiten de Nashville spoedig hooren zoude. Men moet hieruit echter niet afleiden dat de zuidelijken elke gelegenheid aangrijpen om hun katoen te leveren. Met tegendeel is waar. De kapitein van de Bermuda kreeg zijne lading om niet, uit dankbaarheid dat hij «le zuidelijken van nieuwe krijgsbehoeften voorzag, maar de Helena, die ïntus- sclien ook de blokkade is ontkomen, en jl. dingsdag te Liver pool binnen liep, had voor haar vertrek uit Charleston 250 balen katoen aan hoord, die zij eerst moest ontschepen voor men haar toeliet te vertrekken. Deze katoen behoorde aan de eigenaars van het schip, die bekend staan als ijverige aanhangers van de zuidelijke zaak. Mexiko. Volgens de Morning post heeft «1e regering het berigt ont vangen dat Mexiko zich bereid verklaard heeft eene overeen komst te sluiten, waarbij al de eischen van Engeland volledig bewilligd worden. Mexiko zou voldoening geven voor de aan engelsehen toegevoegde beleedigingen, de met geweld weg genomen gelden terugbetalen en zijne verbindlenissen jegen»

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2