MIDDELRURGSCHE COURANT. l\° 143. Donderdag 1861. 28 November. 2lankcmï»gittgctt 6innenlrtnö5cl)e tijdingen. De» courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 *re. De abonnementsprijs per drie maanden is f3franco per post f3,10. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien are des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendraakingen euz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 32 centmet 35 cent zegel regt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1. Meniorien van beantwoording op de voorloopige versla gen der 2e kamer over de staatsbegrooting voor 13n2 (hoofd stukken III en X). 2. Eindverslagen over de verschillende hoofdstukken der begroot ing. 3. Memorie van beantwoording op het wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van straten enz., voor de regelmatige uitbreiding van Rotterdam. 4. Wetsontwerp. Begrooting oor de gestichten teOmraer- schans en te Veenhuizen voor 1862. 5. Wetsontwerpen betrekkelijk het kroondomein. 6. Verslag van den gemeenteraad van Zierikzee, zitting van 20 november. VAN I1ET KIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. MINISTERIE VAN JUSTITIE. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op zaturdagden 7 december 1861, des middags ten 12 uur, zal. onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko ning in de provincie Zeeland, of. bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn \an den hoofd-ingenieur in het 11 de district van den waterstaat, op het raadhuis te Goes, worden aanbesteed: De verdere opbouw van het Huis van Arresten Bewaring te Goes, bestaande in 1. De funderingmetselwerken van het administratiegebouw en den communicatiegang, tot aan het trasraam; en 2. De funderingmetselwerken en den vertieren ruwen op bouw van het voor- of breede gedeelte der gevangenis uitmakende het tierde perceel van den bouw. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, zoo als in het bestek is omschreven. Het bestek zal ter lezing liggen aan hetlokaal van bet mini sterie van justitie, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, opliet raadhuis te Goes, en verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Den vierden, tierden en tweeden dag vóór de besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en nadere in- formatien zijn te bekomen aan het bureau van tien hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt te Middelburg en bij den ingenieur Bleckman te Goes. Middelburg, tien 18 november 1861. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, R. W. v. LIJNDEN. Middelburg 27 november. Eergisteren is door tie tweetje kamer een aanvang gemaakt met de behandeling tier begrooting van uitgaven voor 1862. De algemeene beraadslagingen over de bcgrooting in haar geheel liepen voor een groot deel over tie koloniale politiek. Meerendeels was de stemming der sprekers ten aanzien van het ministerie ongunstig; de heer Wichers verdedigde de regering wel, en oordeelde dat uit hare handelingen bleek dat zij zich te regtden naam van liberaal had toegekend; doch de heeren Wintgens, Schimmelpenninck en Hoffman dachten er anders over. De heer Wintgens knoopte daaraan een retrospektieven blik op de ministeriën die elkander sinds 1848 opgevolgd hebben zijne slotsom was dat die van 1848 tot 1853 de grondwettige beginselen onwrikbaar toegepast hebben, doch dat men na 1853 niets anders heeft aanschouwd dan verzaking van beginselen, goochelspel met beginselen, fusie van beginselen, misverstand over beginselen, kortom alge- heele beginselloosheid. Dit was de oorzaak van het politiek malaise, hetgeen uit verschillende verschijnselen kenbaar is. Sprekers herhaalde afkeuring van de wet op de regterlijke organisatie veroorzaakte tusschen hem en den minister van justitie eene korte, doch heftige woordenwisseling. In de koloniale politiek zag spreker bij de regering een gebrek aan vaste overtuiging; hij wenschte dat op dit gebied niets veran derd zou worden, ten zi j men de zekerheid had iets beters in de plaats te kunnen stellen. De heer Schimmelpenninck ver klaarde, met het oog op de koloniale politiek, dat zijn vertrou wen opliet ministerie geschokt was door de aftreding van den minister van buitenlandsche zaken. De heer Hoffman sprak in den zelfden geest. De heer Dirks onderzoï'ht sïo ^financiële zijde der begroo ting en vond, vooral met opzigt tot de vermindering van het koloniaal hati'; slot, daarin veel duister; de heer de Poorter wenschte verbetering in de belastingwetten, vooral de patent wet; en de lieer van Lijnden keurde den toon af die in de tus schen de regering en de kamer gewisselde stukken beerschte. De m-nister van financien gaf in den loop der diskussie eenige ophelderingen over de aftreding van den minister van buitenlandsche zaken, waaruit echter weinig meer licht ver kregen werd dan men reeds bezat. Bij de voortzetting der algemeene beraadslagingen op gisteren is niet ééne stem ten gunste van de regering opge gaan. Zij werd bestreden door de heeren Olivier. Betz, van Zuylen van Nyevelt en Duymaar van Twist, door den eersten en den derden meer bijzonder op politiek terrein, en door de beide anderen hoofdzakelijk op financieel gebied. De heer Olivier ging de woorden en handelingen van het ministerie na en bevond dat politieke onmagt het gevolg was van de wijze zijner zaïnenstelhng, daar het uit schipbreukelingen bestond van vorige ministenën. Eene andere reden van zwakheid lag in zijne leus: vrijgevig in Nederland, behoudend in InJie. Aan die onmagt moest een einde komen, en daarom mogt dit kabinet niet worden ondersteund. Nog is het tijd om het aangerigte kwaad te herstellen en het verwijt der nakomelingschap te voorkomen, dat ons ver zuim de toekomst in de waagschaal heeft gesteld. De heer Betz bewoog zich enkel op financiëel terrein, en besprak drie punten: 1. wat betreft de financiële mededeelingen, door de regering gedaan op 28 junii (bij het wetsontwerp op het be heer der gelden voor de staatsspoorwegen) en op 23 septem ber jl. (bij de indiening der begrooting), bleek daaruit dat die opgaien met elkander in strijd waren, 2. deze begrooting ge tuigt van groote weelde in het staatsbestuur en opdrijving dei- uitgaven, en 3. in weerwil dat de minister van financien in de gewisselde stukken kortelijk te kennen geeft dat er geene ver- j andering in de belastingen kon gebragt worden, meende j spreker dat eene gansche wijziging van het belastingstelsel j noodzakelijk was en datliet vervallen van sommige drukkende j belastingen daarvan het gevolg moest zijn. Graaf van Zuylen j van Nyevelt trad in eene vrij scherpe kritiek van het rege- j ringsbeleid, terwijl de heer Duymaar van Twist een blik wierp op de geldmiddelen, bij weike gelegenheid hij op nieuw j uiteenzette hoeveel minder bezwarend het aanleggen der spoorwegen met rentegarantie dan de aanleg geheel op kosten van den staat zou geweest zijn. Een meer uitvoerig verslag dezer beide zittingen vinden onze lezers op de volgende bladzijden van dit nommer. Ook heden was de koloniale politiek het voorname onder werp der beraadslagingen. De heeren Gevers Deynoot, van Eek en van Nispen van Sevenaer verklaarden zich over het algemeen over de gegevene inlichtingen voldaan en waren bereid de regering in de aangegeven rigting te ondersteunen. De heeren Tutein Nolthenius. de Brauw en van Bosse daar entegen waren niet gunstig voor het ministerie gestemd. De sprekers werden door den minister van financien beantwoord. Morgen is de heer Loudon aan het woord. Door den gemeenteraad is in zijne zitting van heden met algemeene stemmen benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens, de heer P. D. Koning, dag- en kostschool houder te Bergen op Zoom. Voorts is ingekomen eene kennisgeving van R. Weemhoff, onlangs benoemd tot beurtschipper in het veer van Middel burg op Utrecht, dat hij vo<?r deze betrekking bedankt. Naar aanleiding van een advies van burgemeester en wet houders is besloten eene kommissie te benoemen tot het doen van een regtskundig onderzoek, vorens art. 199 der gemeen tewet, omtrent het aangaan eener procedure tusschen de gemeente en de firma Robbe' en komp., koncessionarissen der gasverlichting, tot ontbinding van het bestaande kontrakt. Tot leden dezer kommissie zijn aangewezen de heeren Snouck Hurgronje, Rekker en van Deinse. De heer van Diggelen heeft te kennen gegeven dat hij. op verlangen van vele raadsleden, zijn verzoek om ontslag als lui der kommissie voor de gasaangelegenheden, in de vorige zitting gedaan, intrekt. Door de kommissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland zijn heden na afgelegd examen toegelaten als kandidaat notaris, de heeren inr.Willem Frederik van Deinse, advokaat te Hulst; Hendrik Willem de Ridder, notarisklerk te Hulst Anthoni Martiuus Tak, te Middelburg en Pieter Thomas Wil lem van Kerkwijk, te Goes. Men meldt ons uit Goes 26 november„Ter veemarkt van heden waren 80 stuks vee aan de lijn; de handel was tamelijk levendigde prijzen stationair." Men schrijft ons uit IJzendijke van 26 november. Het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd onderwijzer aan de openbare school te Waterlandkerkje, heeft den 21 dezer plaats gehad. Van de zes sollicitanten die zich hadden aangemeld waren er vier opgekomen. Het examen werd afgenomen door den distrikts-schoolopzieuer den heer H. Q. Janssen, bijgestaan door den hoofdonderwijzer te IJzendijke den heer J. Reijers J. Cz. „Na afloop werden op de voordragt geplaatst de heeren C. Schilleman, hulponderwijzer te Sluis; P. Visser, hoofdonder wijzer aan eene bijzondere school teGroede: J. Brouwer, hoofdonderwijzer aan de openbare school te Kanend jke. „In de vergadering van heden, heeft de gemeenteraad met 5 van de 6 stemmen tot onderwijzer benoemd den heer C. Schilleman." Uit Amsterdam schrijft men ons. 25 dezer: „De wintervermakelijkheden zijn hier in volle werking, en waarlijk wij hebben er thans wel genoeg! Twee operas, twee duitsche gezelschappen, een fransch en vier nederlandsche. Dat van al deze ondernemingen slechts enkele goede zaken maken, spreekt wel vanzelf. Amsterdam ontvangt niet zoo vele vreemdelingen binnen hare wallen, als vele andere europesehe groote steden, en schouwburgen moeten voor een groot deel van de vreemdelingen bestaan. Het meest in den smaak is tegenwoordig de fransche opera, waar dan ook vele goede elementen zameu werken. Toch is de „Robert lediable" nu nog niet lang geleden op nieuw opgevoerd, de eerste opera die furore maakt. De italiaansche opera heeft hare voorstel lingen geschorst, zoo het heet, voor veertien dagen om nieuwe werken te repeteren. De ware reden zal echter wel zijn dat er te weinig menschen kwamen, en het zou mij niet verwonderen als de tijdelijke schorsing slechts de voorlooper was van een geheel wegblijven. Geloof echter niet dat de uitvoerders daar van eenige schuld dragenzoo als de „Trovatore en Ernani" zijn opgevoerd heeft men het, althans hij ons, hoogst zeld zaam, misschien nooit beter gehoord. De prima donna en de contralto, de tenor en de bariton, zij allen werkten vooral daarom zoo voortreffelijk met elkander, daar zij in krachten nagenoeg geheel gelijk stonden. Overigens zijn ze menschen van een knap uiterlijk, die, behalve de tenor, zich vrij en goed op het tooneel bewegen, terwijl deze laatste eene zoo uitmun tende stem bezit, als men in jaren hier niet gehoord heeft. Voeg daarbij dat de schouwburg van den heer van Lier regt lief is opgeknapt en van vele geriefelijkheden is voorzien, en men zou geneigd zijn te vragen, wat is de reden van zoo wei- nigsukces? Het antwoord is gemakkelijk tegeven. Men heeft in de laatste jaren alhier geene fransche opera gehad, en daarom is deze nu weder in den smaak. In zulk een geval is het uiterst moeijelijk tegen die algemeene mode op te roeijen. Dat het echter de italianen eindelijk zou gelukt zijn, geloof ik wel, maarmen heeft beweerd dat de beroemde Trebelli weder hier zou komen en Hat daarom de hoofd- direktie van den schouwburg niet geneigd zou zijn de proef langer door te zetten, een vermoeden dat, door het weinig annuneeren, waardoor somtijds den dag tevoren nog niet bekend was wat opgevoerd werd, zeer waarschijnlijk wordt. Dergelijke intriges heeft men meer gezien. Somtijds werkt de direktie stelselmatig mede om hare onderneming te doen vallen! „Ook de beide hoogduitsche gezelschappen zijn niet zonder verdiensten, maar ook in dit opzigt is de heer van Lier, geloof ik, niet de gelukkigste. Hij heeft wel is waar een veel beter ensemble, zoo dat zoo wel „Maria Stuart" van Schiller als „Das Urbird des Tartüffe," deze belangrijke hooge komedie van G utzkow, zoo wel dramas als posses er meestal uitmuntend worden uitgevoerd. De aktrices, de akteurs, alles wedijvert met elkander, en de hollandsche tooneelisten zouden er veel kunnen leeren alsze leeren kondenDe troep echter, die onder direktie van den lieerde Boerin de Nesspeelt.isooklang niet slecht, en daar betaalt men minder dan de helft, terwijl men nog het voordeel heeft van te mogen rooken. Noem het eene barbaarsche gewoonte, dat rooken in de schouwburgzalen, en ge hebt gelijk, maar er zijn zoo velen die er anders over den ken, en die andersdenkenden betalen ook. „Het fransche theater is niet zoo goed als verleden jaar en de hollandsche schouwburgen heb ik, neetn mij niet kwalijk, nog niet bezocht. „Voor ik eindig nog een paar woorden over de tentoonstel ling in Arti et amicitiae. „Na mijne laatste beschouwing zijn er nog eenige belang rijke werken bij gekomen, o. a. een kapitaal zeestuk van W. J.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1