MIDDELBURGSCHE COURANT. i\u 141. Zatiirdag 1861 23 November. sdinnmlanösrlje tijïringcn. Deze courant verschijnt des dings dags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,4:0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot. zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 23 céntmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel be vattende Memorien van beantwoording op. de voorloopige verslagen der 2e kamer betreffende de staatsbegrooting voor 1S62. Editie van vrijdag avond 8 ure. iï£i(l<Sell»isi-£ 22 november. Ofschoon we bij de mededeeling der stukken tusschen de regering en de tweede kamer der staten generaal gewisseld, zoo veel mogelijk beknoptheid met duidelijkheid trachten in overeenstemming te brengen, hebben we ditmaal aan het overzigt der memorie van antwoord betrekkelijk hoofdstuk XI der staatsbegrooting (koloniën) eene meer dan gewone uitbreiding moeten geven eensdeelsomdatde koloniale zaken het brandpunt aller aandacht zijn gewordenanderdeels om dat in deze uitvoerige memorie. 17 folio-bladzijden innemende, vele belangrijke mededeelingen voorkomen die nietin enkele woorden konden worden zamengevat. We hopen dat dc uit voerigheid niet van de lezing zal terughouden. Bij het ter perse leggen ontvangen we ook de memorie van antwoord betrekkelijk hoofdstuk V (binnenlandsehe zaken). In dit uitgebreide maaixook zeer zakelijke stuk worden een aantal onderwerpen behandeld welke voor onze lezers van behing zijn. 't Is ons echter niet mogelijk er lieden nog een j overzigt van te geven. i Bi/'ile tweede kamer, die gisteren hare werkzaamheden her- i vat heeft, zijn ingekomen twee wetsontwerpen tot regeling van de afschaffing der slavernij. Heden zijn aangenomen het in de zitting van 25 oktober jl. ingekomen wetsontwerp tot ver- j hooging der begrooting voor het fonds, voortspruitende uit koopprijzen van domeinen, voor het dienstjaar 1 862, henevens verschillende konklusien. Maandag a. s. zal de staatsbegroo- I ting voor 1862 worden in behandeling genomen. Wij ontvingen heden morgen een afschrift van de adressen door de provinciale staten van Zeeland aan Z. M. den koning j en de tweede kamer der staten generaal gerigt met het doel om de opheffing der marinewerf te Vlissingen te voorkomen. We deelen ze in een volgend nornmer mede. Heden werd voor de arronclissements reglbank alhier be- i handekl de zaak van P. Siegers, gezagv. der stoomboot Stad I Vlissingen no. 2, beschuldigd van beleediging van een amb- tenaar der direlcte belastingen in de uitoefening zijner funk- tien. waarvan wij in ons nornmer van 31 oktober jl. melding maakten. Na het verhoor van vijf getuigen rekwireerde het openbaar ministerie, bij monde van den substituut officier van justitie tot vrijspraak van den beklaagde mr. W. C. Borsius voor den beklaagde optredende, adstrueerde kortelijk de gronden waarop ook hij tot de zelfde konklusie kwam; hij protes teerde daarbij ten krachtigste tegen het verwijt van stugheid en onbeleefdheid door de administratie der belastingen aan den gezagvoerder en de bemanning van gemeld stoomschip gedaan. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. Tevens stond te regt zekere C. V. vroeger dienstbode bij een inwoner dezer gemeente, thans in hechtenis, beschuldigd van diefstal ten nadeele van haren meester, bij wien zij tegen genot van vast loon inhuur was. Door hetopenbaar ministerie waren 2 getuigen opgeroepen waaronder de persoon bij wien zij vroeger in dienst was. Uit diens verklaringen bleek dat hij, meenende dat er van tijd tot tij;l geld werd genomen uit een houten bakje, staande in zijne woonkamer in cene geslo ten kast, waarvan de sleutel in eene bonheur de jour lag, zich wilde overtuigen of werkelijk ontvreemding plaats vond, en daarom op zekeren dag een geschreven aanmaning in gemeld bakje lag. luidende dat de dader verzocht werd het ontvreemde daarin weder te brengen, en zich in liet vervolg van wegneming te onthouden. Tevens had hij dien dag het anders gesloten kastje gedeeltelijk open gezet. Verder bleek uit de verklaring van den getuige dat dien zelfden dag, kor ten tijd na het openzetten van het kastje, een rijk sdaalder gemist werd, en dat de beklaagde op de vraag, of die door haar ontvreemd was, toestemmend had geantwoord. Ter teregtzitting hield cle beklaagde hare bekentenis vol, waavop door het openbaar ministerie werd gerekwireerd schuldig verklaring aan het ten laste gelegde feir, tevens kon- kinderende tot toepassing van verzachtende omstandigheden, waartoe hij in de eerste plaats rekende de onvoorzigtige han delwijze van den getuige, die juist in plaats van te voorkomen wat niet behoorde, de «misdaad ah:-het'ware uitlokte. Dien ten gevolge konkludeerdc hij tot veroordeeling in cene kor- rekt.'onele gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden en eene geldboete van f 25, benevens in de kosten. De regtbank heeft de beklaagde schuldig verklaard aan diefstal in dienstbaarheid door eene loontrekkende bediende ten nadeele van haren meester, en haar diensvolgens ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren, alsmede in de kosten. De Staatscourant van gisteren bevat tvvee regeringstelegrara- nien van Buitenzorg. Het eerste gedagteekend 29 september, luidt: niets bijzonders." Het andere dato 13 oktober, is van den volgenden inhoud „Belangrijk nieuws van Band- jermasing. Demang Lehman wordt gezegd te Martapoera in onderwerping te zijn gekomen. Overigens niets bijzonders. Dat van de bataviasche handelsvereeniging, gedagteekend Batavia 14 oktober, luidt: „Op Java is het rustig. Uil Banjermasing is goed nieuws ontvangen. Deman Lehman heeft zich met zijne volgelingen aan de regering onderworpen." De Staatscourant van woensdag bevat het koninklijk be sluit tot goedkeuring der statuten van de Vereeniging tot opvigting en in stand houding eener protestantsche bewaar school te Zeijst, waardoor die vereeniging als regtspersoon is erkend. De opper-ceremonienieester heeft hekend gemaakt, dat het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. dom Pedro V, koning vari Portugal, en van Z. K. II. den infant dom Fernando, voor den tijd van twintig dagen, t. w. tien dagen den middelbaren en tien dagen den ligten rouw, met ingang van den 22 dezer. Men schrijft ons uit Vlissingen, 22 dezer. „Gisteren avond is voor het eerst alhier gaslicht gebrand. Het heeft uitmuntend voldaan en kan, wat cle lichtsterkte aangaat, gerust gelijk worden gesteld met het beste dat in andere plaatsen van ons vaderland gebruikt wordt. Eene groote menigte bevond zich opstraal om zich te verlustigen in de zoo ongewone, flinke verlichting, waarvoor der direktie van de gasfabriek alle eer toekomt. „Voor de fabriek was eene eenvoudige doch sierlijke illu minatie ontstoken, terwijl het muzijkgezelschap Eensgezind heid, en later het muzijkkorps van het 2e regement infanterie daar ter plaatse onderscheidene inuzijkstukken uitvoerden, ten einde het in werking brengen der fabriek op te luisteren." Men schrijft ons uit Goes. 21 dezer. „Heden morgen is de zestienjarige zoon van Kalleweijn, in de gemeente Wolfaartsdijk, bij het halen van de paarden uit de weide door een hunner zoodanig geslagen, dat hij onmid dellijk is overleden." Men schrijft ons het onderstaande uit 's Gravenhage, onder dagteekening van 17 november: In mijn verslag over den toestand van de fransche opera alhier bij het nieuw ingetreden speelsaizoen, geplaatst in uw nornmer van 19 september jl., behield ik mij voor, nader op dit onderwerp terug te komen, te meer daar de artisten voor dc groote opera geëngageerd, eerst met oktober zouden op treden. Ten vervolge dus op hetgeen ik toenmaals meldde, is het mij aangenaam te kunnen berigien, dat de plaatsen der artis ten die door de jury afgewezen waren, op eene zeer gelukkige wijze zijn aangevuld, ofschoon het eerder te vreezen was dat men bij het ver gevorderde saizoen. voor de afgewezen zan gers en zangeressen die betrekkelijk goed waren, veel slech tere terug zou krijgen. Doch, dit schijnbare raadsel is zeer gemakkelijk op te lossen. In het boven aangehaalde verslag maakte ik de opmerking dat, indien er nog artisten van talent zonder engagement waren, men die peperduur zou moeten betalen, en dit is ook geschied: de direktie is voorgeene opofferingen terug gedeinsd, en daar er niet gezien werd op geld, zijn de zwitsers ook gekomen. Van welken aard die offers waren, kan men afleiden uit cle omstandigheid, dat er in e'e'ne maand drie fort premiers ténors, een paar eerste chan teuses en een paar bassetailles gedebuteerd hebben, die, on verschillig of zij al dan niet worden aangenomen, eene maand traktement moeten ontvangen en die traktementen verschil len wel onderling, doch ieder weet dat zij steeds zeer hoog zijn. en dat menig minister minder bezoldiging geniet dan een middelmatig zanger. De nu aangenomen fort premier ténor eischte onder anderen, zoo ik wel ingelicht ben, 3500 franks per maand, doch heeft zich eindelijk laten vinden voor slechts 2000 franks 's maan cis, mits hij clan niet meer dan acht maal in dc maand zou behoeven te zingenvoor elke maal dat hij meer zingt, wordt hij afzonderlijk gehonoreerd. Als second ténor léger et des premiers au besoin hebben wij nu den heerCarouché gekregen, die aan een goed voorkomen eene aangename stem paart. In de groote operas treedt hij met veel succes als tweede ténor op. en men kan van hein zeggen, dat hij aanhoudend meer gewaardeerd wordt. In mevr. Schmitz Erambert heeft het tooneel eene uitmun tende première dugazon gewonnen. Groot was de bijval, dien zij verwierf in de rol van den page in „Les huguenots, en vooral oogstte zij toejuiching met haar air in het eerste bedrijf. Het publiek was niet gewoon door eene dugazon zulke moeijelijkheden te hooren overwinnen als daarin voor komen. Wanneer wij daarbij voegen, dat ook In vo.; 'comeu van mevr. Sebmitz Erambert zeer voldoet, dan zal meu toege ven dat de ruil zeer gelukkig is geweest. Thans een woord over deartisden voor cle groofe opera, die tijdens mijn vorig schrijven nog gewacht werden. De toen genoemden zijn allen afgewezen door de jury. Een andere fort premier ténor is niet gelukkiger geweest. Wij zijn nu aandonderden, den heer Philippe. Hij begon zijne debuten met „Robert le diable," waarin hij reeds aanstonds uitmun tend voldeed. In die zelfde rol beviel hij ook in Amsterdam zoo zeer, dat het opera-gezelschap er nu reeds voor de derde of vierde maal „Robert" en altijd „Robert" moet geven; de ainsterclammers willen niets hooren of zien dan „Robert" met medewerking van den beer Philippe, en ik verneem dat alle plaatsen als "t ware reeds bij voorraad genomen zijn. De stem van den beer Philippe is krachtig, vol en welluidendhij zingt met gevoel en is tot het laatst toe onvermoeid. Zijn tweede debut was in „La juive," waarna hij terstond werd aangenomen, zonder dat er een derde debut van hem gevor derd werd. Als premiere bassefaille (le grand opéra bézitten wij nu den heer Filiol. Wel bezit hij het zware geluid niet van den heer Dennont, die afgewezen is, doch deze zong niet zuiver, het geen inderdaad wel een groot gebrek mag heeten. De heer Filiol heeft een fraai geluid, doch niemand kan ontkennen dat het beroofd is van het timbre, hetgeen aan eene jeugdige stem eigen is. Men kan dit echter over hei. hoofd zien, daar hij zeer zuiver zingt en daarbij een goed akteur is. De forte chanteuse falcon, mejnfvr. Masse' Cénès, bezit eene frissehe, krachtige stem. Men leert haar van de voordee- ligste zijde kennen als men haar in „La juive" als Rachel ziet optreden. In de forte chanteuse stolz, tnejufvr. Bourgeois, is de goede zangeres met de volmaakte aktrice vereenigd. Gisteren avond had zij als Catherine in „La reine de Chvpre" onovertrefbare oogenblikken en aan luide toejuichingen liet het publiek bet dan ook niet ontbreken. Wij zouden bijna durven beweren, dat zij van allen het beste begrip heeft van dramatische op vatting. Reeds bij baar eerste optreden was het aan geen twijfel onderhevig, dat zij door cle jury zou worden aangeno men, en haar spel en zang in „La favorite." „Le trouvère," enz. bevestigden zonder uitzondering die gunstige meening. Inderdaad ben ik verlegen hoe ik duidelijk mijne meening over mejufvr. De'ternoz, de première chanteuse légere, zal uit drukken. Welligt bezit zij de fraaiste stem van al de thans en vroeger genoemde artisten, doch zij schijnt het slagtoffer van eene onachtzaamheid of gebrek aan geheugen, waardoor zij telkens het juist op elkander sluiten der verschillende deelen van een stuk verstoort. Wanneer zij meer routine van het tooneel bezat, zou zij waarschijnlijk wel middel vinden om die fouten te vermijden of te bemantelen, fouten welke men inderdaad met leedwezen aantreft bij eene zangeres met zulke groote begaafdheden als zij. In „La muette dePortici" had haar slecht geheugen een zeer storenden invloed op den gang van het stuk en moest de orkestmeester haar te dikwijls helpen, hetgeen niet kon bijdragen om de illusie van het publiek te verhoogen. Als koncert-zangeres, wanneer mejufvr. Déternoz de muziek op liet papier voor zich kon hebben, zou zij onge twijfeld eene kanvatrice van den eersten rang zijn. De eerste danseres, mevr. Maury, die aanvankelijk afgewe zen was, is later weder aangenomen. Aan hen, die dit verslag tot hiertoe gevolgd hebben, kan het niet ontgaan zijn dat het fransche opera-gezelschap voor onze residentie bijzonder sterk men zou kunnen zeggen dubbel is. Dit is een gevolg van het engagement, dat de direktie heeft aangegaan, om zestig voorstellingen te Amster dam en eenige te Rotterdam te geven, waardoor het onver mijdelijk is geworden sommigeemplooijen dubbel te bezetten. Men verneemt van goederhand, dat de bewilliging des konings is verleend tot oprigting van het Zoölogisch-bota-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1