A. er vrees bestond voor de oogziekte, die zoo hevig op het fregat met stoomvermogen Evertsen heeft gewoed. Er is sprake dat, naar aanleiding hiervan, een adelborst le klasse niet zal wor den geplaatst. Men verneemt dat door het departement van oorlog is bepaald, dat de miliciens der ligting van dit jaar, die den 1 oktober jl. onder anderen bij het regement veldartillerie en het regement rijdende artillerie voor een jaar in aktiviteit zijn opgetreden, ten einde daarbij gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden, reeds met ultimo december aanstaande in het genot van groot verlof zullen gesteld worden. Gemengde berigtcn. In de kerk der hervormde gemeente te Hoorn zijn, naar men zegt, oude muurschilderingen ontdekt, doch door het kerkbestuur verborgen gehouden. Zaturdag nacht is op de kust der gemeente 's Gravesandegestrand het masteloos wrak van een vaartuig Jane Archibald Exeter geheeten. Men ver moedt dat het van de eene of andere werf is weggeslagen. Jl. vrijdag is te Zevenbevgen, onder de gemeente Klundert, eene schuur van den landbouwer Langenweg afgebrand. In de maand julij jl. brandde het woonhuis van den zelfden eigenaar af. Zulks trekt de opmerkzaamheid De te Vlis- singen gestationneerde belgische loods is de eenige die gered is van de ekipage van de noordsche bark Jason, welk schip bij den jongsten storm bet onderste boven, achter de Wester oj) de Texelsche kust, is komen aandrijven. Deze loods heeft 10 groote en kleine schepen op de hollnndsehe kusten hij het noodweer zien stranden en vergaan. Daarbij was ook een engelsch visschersvaartuig. dat inet man en muis naar den grond ging. Bij de nieuwe instruktie voor de engelsche marine wordt onder anderen bevolen dat de officieren, onder officieren en matrozen der vloot geene baarden of knevels mo gen laten groeijen. De officieren en sol/laten der marine zijn echter van dit verbod uitgesloten. Het beurtschip van Kam pen naar Amsterdam is donderdag jl.op de hoogte van het Ke- tcldiep verongelukt. De opvarenden zijn gered. In het ko ningrijk Hannover zal een 90jarig grijsaard zich binnen kort voor de vijfde maal, en wel met een meisje van 21 jaren, in het huwelijk begeven. De beroemde violist Ileinrich de Ahna, keizerlijk kamervirtuoos teWeenen, zal zich eerlang op eenige koncerten hier te lande doen hooren. Hij heeft als officier bij Magenta en Solfcrino gestreden, doch na het sluiten van den vrede heeft hij zich weder op de kunst toegelegd. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 17 dezer: C. Jeronimus. jra. 32 j., met A. S. Wagenaer, wed. 32 j. Ylissingcn, van 9 tot 16 november. Gehuwd: W. J. Rozenberg, jm. 38 j., met L. Fleurbaaij. jd. 31 j. D. Haddik. jin. 37 j-, met A. C. Baljé. jd. 23 j. A. J. Buisman, jm. 27 j.. met. M. Hendriksen, jd. 23 j. Bevallen S. Schoijsman, geb. Vermeesch, d. V. C. Remer, geb. de Waeij. z. Overleden: C. Meyer, jd. 27j. E. Pot, wedn. van M. van den Abeele, 75 j. J. Verkam, wed. van J. Wols, 81 j. J. Flo- russe, d. 13 rn. Goes, van 9 tot 16 november. Gehuwd M. van Kalrathout, jm. 36 j., met J. C. Kievits, jd.31j. Bevallen M. Dage vos, geb. Allemekmders. d. B. de Jonge, geb. de Windt. z. M. van Bloppoel geb. Poelman Dekker, z. N. G. van den Mark. geb. Scheele, d. Overleden S. P. Mulder, d. 10 m. Zierikzee, van 9 tot 16 november. Gehuwd: P. Peute. jm. 23 j.. met J. Bakker, jd. 23j. J. Janse, jm. 21 j., inet N. Schuiling, jd. 20 j. A. Kaan.jm. 23 j., met J. Boogaard, jd. 22 j. A. Adamse wedn. 52 j., met J. Einbden. jd. 31 j. J. Peeterse jm. 21? j., met A. van 't Hof, jd. 21 j. Bevallen C. Muste, geb. Bakker, z. A. van der Have, geb. van Dijk, z. E. van Nieuwland, geb. Smits. d. G. Moermond, geb. Stoutjesdijk, z. M. Bakker, geb. Peeterse, z. M. Bos, geb. Leeuwe, d. (levenl.) Overleden: J. van Nieuwland. z. 2 j. C. Olree, z. 3 w. Tlicrmometeistaiid. 18 nov. 's av. 11 n. 32 gv. 19 's morg. 7 u. 3U 'smidd. 1 u. 36 's av. 1 u. 35 gr. 20 's morg. 7 u. 36 's midd. 1 u. 11 gr. Staten generaal. staatsbeguooting voor 1862. 11emorien van beantwoording. Hoofdstuk I. (Huis des konings. Algemeene beschouwingen.) Volgens de beschouwingen in het voorloopig verslag, had de regering zich bij haar programma van 23 april jl. voorge- j daan als. in tegenstelling van het onmiddellijk voorafgegane i ministerie, bij uitnemendheid homogeen en liberaal. Dat j beweren noemt de regering onjuist nergens wordt in datstuk het kabinet voorgesteld, als of het zich bij uitnemendheid i door sommige hoedanigheden onderscheidde. Er is eenvoudig te kennen gegeven, dat, daar een gemengd kabinet gebleken was niet tot goede uitkomst te leiden, thans het ministerie was j zamengesteld uit mannen, allen der liberale rigting in het j staatkundige toegedaan. Dat er zonder verloochening van beginselen van dc aange kondigde eendragtige zamenwerking weinig komen zou, is in het voorloopig verslag wel gezegd maar niet aangetoond. Na .1818 is niet één ministerie zamengesteld, waarin niet leden van het onmiddellijk voorafgaande plaats namen. In het op 1 november 1819 opgetreden kabinet bij voorbeeld, werd de nieuwe minister van binnenlandsche zaken [Thorbeeke] de ambtgenoot van een minister van financien van Bosse], die in het vorige, fel door hem bestreden, kabinet had gezeten. Wat de beschuldiging betreft, dat het ministerie zich in zijne handelingen door weifeling en gemis aan overeenstem ming zou hebben gekenmerkt, diene, dat de zaak der erken ning van den koning van Italië door den minister van buiten- landsche zaken volledig is toegelicht in de tweede kamer, die daarmede genoegen heeft genomen, of althans het tegendeel niet heeft doen blijken. De benoemingen, waarop de kamer ook hare beschuldiging grondde waren daden van eenvoudig dagelijksch bestuur, die enkel behandeld werden door den minister, tot wiens werkkring zij behoorden. Gemis aan overeenstemming, zeide het verslag, kwam vooral uit op koloniaal gebied. Tot leedwezen der regering moet dit laatste worden erkend. Terwijl aanvankelijk de meest gevvenschte eenstemmigheid tusschen de verschillende leden van het kabinet, ook te dien aanzien bestond, is later gebleken, dat één lid een van dat zijner ambtgenooten afwij kend gevoelen was toegedaan. Dat lid heeft dien ten gevolge zijn ontslag gevraagd en verkregen. Het aan de regering gerigt verwijt van werkeloosheid op het gebied der wetgeving is ongegrond. Er zijn een aantal wetsontwerpen aanhangig, en andere in bewerking. Alvorens bepaaldelijk tot het opmaken van het wetsontwerp betrekke lijk het tarief van in- en uitgaande regten over te gaan, moet nog de loop van sommige onderhandelingen worden afge wacht. De betrokken paragraaf van het verslag wordt gesloten met het berigt, dat vele leden in een goevernement, hetwelk in degelijkheid, krachten werkzaamheid zoo veelte wenschen overliet, geen vertrouwen konden stellen. Alvorens zich het bezigen van zulke woorden te veroorloven, zegt de memorie van beantwoording, had men ten minste eenige feiten behoo- ren aan te voeren, waarop, al ware het in schijn, die beschul diging steunen kon. Overigens zal het der regering aangenaam wezen, duidelijk en bepaaldelijk te vernemen, hoe de kamer jegens haar gestemd is. Mogt een behoorlijk afdoen derzaken daaruit blijken niet mogelijk te zijn, zij zal dan weten wat te doen. De opmerking, dat het niet aannemelijk is, onder de mid delen een bedrag van f 1,570,000 uit de koloniale baten van 1862 op te nemen tot dekking van uitgetrokken uitgaven, die vroeger regtstreeks uit de koloniale kas werden gekweten, schijnt in het verslag zelf voldoende wederlegd. Wierden die uitgaven niet op de begrooting gebragt, dan zouden zij, zoo als tot nog toe geschiedde, uit de koloniale middelen van 1862 worden betaald. Wat het te kort op de indische baten betreft, zegt de rege ring, dat er te minder reden was om de daaromtrent in april jl. gedane mededeeling te wantrouwen, omdat in de laatstejaren de voorloopige ramingen der batige sloten steeds door de uit komst overtroffen waren. Tot nog toe werd slechts eenmaal 's jaars tegen het opmaken der begrooting. door het departe ment van koloniën het vermoedelijk saldo aan het departement van financiën opgegeven. Daar echter het nadeel van deze wijze van handelen nu gebleken is, heeft de minister van financiën aan zijn ambtgenoot van_ koloniën den wensch te kennen gegeven, om voorlaan steeds op de hoogte te worden gehouden van alle eenigzins belangrijke wijzigingen, die in het beloop der koloniale bijdragen plaatshebben. De minister van koloniën heeft zich daartoe dadelijk bereid verklaard. De mindere opbrengst der tin veiling is voornamelijk het gevolg van eene verlaging van prijs; die der koffij- en suiker veilingen van de mindere verscheping van die produkten naar Nederland. Voor de aanvulling van het geldelijk tekort in Indie zijn over 18611 slechts 13 millioen gulden noodig geweest, doordat het administratief kapitaal was gebleken onder ultimo 1858 cirka f 11,300,000 meer te bedragen dan f 12,500,000. De regering is doordrongen van de noodzakelijkheid om het geldelijk beheer der koloniale administratie tot meerdere klaarheid te brengen. Zij hoopt dit te doen blijken bij het aanbieden van het ontwerp van wet tot regeling van liet be heer en de verantwoording der koloniale geldmiddelen. In het verslag werd aan de regering verweten, dat zi j slechts op verhooging en opdrijving bedacht scheen, dat de meeste der voorgestelde verhoogingen het karakter dragen van de zucht om aan persoonlijke of plaatselijke belangen te gemoet te komen, en dat nergens een leidend beginsel te ontdekken was. Tegenover dergelijke bewoordingen, zegt dc memorie van beantwoording, kan niets anders dan eene eenvoudige ontkenning worden gesteld. Eene algemeene regeling der rangen en bezoldigingen van de ambtenaren der departementen van algemeen bestuur, ligt in de bedoeling van den minister van financien. Reeds als lid van een vroeger kabinet heeft hij een zoodanigen maat regel doen ontwerpen, die toen tot zijn leedwezen niet tot stand is gekomen. De wetten wier herziening in bewerking is, zijn die op de grondbelasting, de personele belasting, de registratie en het zegel. Hoofdstuk II (Hoost kollegien van staat). Uit de verhooging van uitgaven in dit hoofdstuk is niets af te leiden omtrent de gezindheid der regering tot uitzetting of inkrimping. De regering moet zich toch grootendeels ver laten op de aanvragen van krachtens de grondwet bestaande kollegien, welke de sommen, die zij voordragen, als volstrekt noodig voorstellen. De levering van brandstoften geschiedt bij openbare aan besteding en wordtaan den langsten inschrijver gegund, ten zij er bijzondere redenen bestaan, om, in 's rijks belang, de levering aan een hoogeren inschrijver te gunnen. Do ilirekteur van het kabinet des konings is sedert eene reeks van jaren belast met de waarneming van hetsekreiariaat van den raad van ministers. Of het beter ware dat aan een der ministers de waarneming wierd opgedragen, zal ter beoor deeling van elk optredend ministerie moeten worden gelaten. De aanmerking, dat de afkondiging der wetten niet meer door den direkteur van het kabinet behoorde te geschieden, komt der regering allezins gegrond voor. Zij heeft dan ook reeds bepalingen doen opstellen, waarbij die afkondiging aan een der hoofden van de departementen van algemeen bestuur wordt opgedragen. Naar aanleiding van het daaromtrent door den raad van state uitgebragt advies, worden die bepa lingen thans nader overwogen. Hoofdstuk IV (Justitie), In het verslag is herinnerd aan eene vroeger gedane toezeg ging. dat het eerste boek van een nieuw strafwetboek reeds in de afgeloopen zitting zou zijn ingediend. Diskussien en overwegingen, na het doen van die toezegging gehouden, hebben den minister echter het verkieslijke doen inzien, om de aanbieding van een nieuw wetboek van strafregt in eens, en niet broksgewijze, te doen plaatshebben. In dien zin wordt nu gearbeid. Vóór alles echter behoort gezorgd te worden voor de invoering van de nieuwe regterlijke organisatie. De meening dat de toestand, waarin ons gevangeniswezen verkeert, niet langer houdbaar zou zijn. is niet van overdrij ving vrij te pleiten, al erkent de minister ook dat ruimere gelegenheid tot toepassing der cellulaire gevangenisstraf wen- scheiijk zou zijn, vooral om bij gevangenisstraf van korten duur het vervoer der veroordeelden naar elders, dikwerf niet naastbij gelegen gevangenissen te vermijden. Met bezwaar is niet geheel weg te nemen, dan door bijna ieder arrondisse ment van eene cellulaire gevangenis te voorzien. Daartoe nu over te gaan is onmogelijk, èn omdat ten aanzien van de mate van uitbreiding van het penitentiairsysteem nog niet is beslist, èn omdat veranderingen in de regterlijkeindeelingook daarop van invloed kunnen zijn. Het bezwaar zal intusschen ver minderen door het in dienst stellen van de cellulaire gevan genissen thans in aanbouw te Roermond, Dordrecht en Goes. Verder maakt de minister het oprigten eener cellulaire ge vangenis in eene der noordelijke provinciën tot een punt van ernstige overweging. De regering koestert het voornemen tot spoedige indiening van wetsontwerpen omtrent de herziening der indeeling en der zetels van de regtskollegien, en de herziening der wet boeken van burgerlijke regtsvorderingen strafvordering. Met betrekking tot de regeling de rijkspolicie beaamt de regering, dat de tijd van wettelijke voorziening in deze aangelegenheid gekomen is. Zij geeft het ernstige voornemen te kennen, om daaromtrent nog in dit zittingjaar eene wetsvoordragt te doen. Voor het oogenblik, en na hetgeen deswege reedsjs voor gevallen, acht de regering het onraadzaam om bij de wet tusschenbeide te treden wat betreft den regtstoestand van vreemde naamlooze vennootschappen, hier te lande handel drijvende. Beter schijnt het voor 's hands af te wachten, in hoe verre zich deswege eene vaste regtspraak hier te lande zou kunnen vormen. Op de vraag in het verslag of er geen termen bestaan om de zoogenaamde zondagswet m te trekken, antwoordt de rege ring, dat die wet een punt van min of meer teederen aard is. Zijn er velen tegen die wet gestemd, anderen hechten er zeer aan. Het schijnt staatkundiger, aan die wet voor alsnog niet te raken, doch tegen hare ongelijkmatige en kwellende toe passing te waken. Het van regeringswege ingesteld onderzoek omtrent de kloosters is nog niet tot zoodanige rijpheid gekomen, dat de gevraagde mededeelingen bij deze memorie van beantwoor ding zouden kunnen gegeven worden. Met de meeste uitvoerigheid wederlegt de memorie van beantwoording de beweringen van het voorloopig verslag, dat er zulk een slecht beleid bij het bouwen en verbouwen der gevangenissen zou heerschen, dat dc verwarmingstoestellen met zouden voldoen, enz. Dit laatste punt wordt echter in zekere mate met. betrekking tot de gevangenissen te 's Herto genbosch en te Gorinchem toegegeven. Naar een nieuw stelsel worden de thans in aanbouw zijnde gevangenissen te Roer mond, Dordrecht en Goes, ook wat, betreft ventilatie en ver warming. afwijkende van die der bestaande cellulaire gevan genissen, ingerigt. De toelage aan den gewezen sekretaris-generanl van het departement van justitie [d'Engelbronner] is slechts eenmaal uit het artikel voor onvoorziene uitgaven gekweten. In het loopende jaar is zij voldaan uit de som voor toelagen gratifikatien enz. op de begrooting, en het voornemen bestaat om de toelage, even als in het loopende dienstjaar, uit dien zelfden posl te kwijten. öuitmlnnïi. Algemeen overzlgt. Het dekreet waarbij de fransche senaat tegen 2 december wordt bijeen geroepen is door den Moniteur ter kennis van het publiek gebragt. Op de parijssche beurs hebben de optreding van den heer Fould en de daarmede gepaard gaande maatregelen eenige rijzing veroorzaakt, die zich niet heeft staande gehouden. Op de andere voornaamste beurzen van Europa heeft de stand der fondsen geen merkbare verandering ondergaan. Zie hier eene opgaaf van de slotkoersen der laatste dagen l'akijs. londen. wekken 3 pet. Consols. 5 p. mett. Maandag 11 november. 69,10 9SJ 67,30 Dingsilag 12 69,25 m 67.20 Woensdag 13 68,95 1)28 67,50 Donderdag 1A 69.50 021 67.30 Vrijdag 15 69,80 023 feestdag. Zaturdag 16 69,15 02J 67,30 Maandag 18 69,55 021 67,50 Den dag der aankondiging in den Moniteur. Aangaande den toestand van het italiaansche ministerie vinden onze lezers in dit nommer eenige bijzonderheden aan het Journal des débats ontleend. In Warschau werd den Tl november de eerste zitting gc-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2