MIDDELBURGSCHE C O R A N T. iV°' 140. Donderdag 21 November. ^lanlumöiginijm öimmtlcmöscije tijötngen. 1861. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van dén tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VM HET KIJK, PROVINCIALE BS GEMEENTEBESTUREN. MINISTERIE VAN J U S T I TI E provincie zeeland. AAN S6 ESTK DIN G Op zaturdag den 7 december 1861, des middags ten 12 uur, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko- nings in de provincie Zeeland, of', bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd-ingenieur in het ilde district van den waterstaat, Op het raadhuis te Goes, worden aanbesteed: De verdere opbouw van het Huis van Arrest en Bewaring te Goes, bestaande in 1. De funderingmetselwerken van het administratiegebouw en den communicatiegang, tot aan het trasraam; en 2. De funderingmetselwerken cn den verderen ruwen op bouw van het voor- óf breede gedeelte der gevangenis; uitmakende liet derde perceel van den bouw. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, zoo als in het bestek is omschreven. Het bestek zal ter lezing liggen aan het lokaal van het mini sterie van justitie, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, op het raadhuis te Goes, en verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Den vierden, derden cn tweeden dag vóór de besteding zal de noodigc aanwijzing in loco worden gedaan, en nadere in formation zijn te bekomen aan het bureau van den hoofd- ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt te Middelburg, en bij den ingenieur Bleckman te Goes. Middelburg, den 18 november 2861. i De commissaris des konings in de provincie Zeeland, R. NV. v. LIJNDEN. Middelburg 2© novesufoer. De memorie van antwoord op het verslag der tweede ka mer omtrent hoofdstuk I der staatsbegrooting doet de reden kennen die tot wijziging van het kabinet geleid heeft. „Er bestond gemis aan overeenstemming op koloniaal gebied één lid was een van dat zijner ambtgenooten afwijkend gevoe len toegedaan; dat lid heeft zijn ontslag gevraagd en ver kregen." Deze verklaring geeft allen grond om tot de overtuiging te komen dat het tegenwoordig ministerie aan het programma waarmede het den 23 april voor de kamer optrad, eene meer vrijzinnige uitlegging zal geven dan daaraan door den heer van Zuylen werd toegekend. Men mag verwachten dat het minis terie zoo als het nu is zamengesteld, doordrongen is van het wenschelijke en noodzakelijke om het tot nu toe gevolgde stelsel van koloniale politiek naar de dringende eischen des tijds te wijzigen. Eene meerdere toenadering tot de vrij zin- 1 nigc beginselen en eene voorzigtige toepassing er van op het koloniaal bestuur kan, naar onze meening, slee)) ts strekken om de wel begrepen belangen van Nederlandsch Indie met die van het moederland te vereenzelvigen, en beider belangen in zuiverder overeenstemming te brengen met de strenge wetten van billijkheid en regtvaardigheid. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. namens burgemeester en wethouders overgelegd de voordragt voor de vervulling der vakatare van hoofdonder wijzer aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens. Daarop komen voor de lieeren P. D. Koning, dag- cn kostschoolhouder te Bergen op ZoomG. Blokhuis, bijzondere dag- en kostschoolhouder te Leerdam L. Dekker openbaar hoofdonderwijzer le Oosthuizum en M.II. Kottmann. hulponderwijzer met den rang van hoofdonder wijzer te Middelburg. Nog is, op voorstel van burgemeester en wethouders, be sloten om de zes van verre gekomen sollicitanten in hunne gemaakte reiskosten te gemoet te komen met eene bijdrage van f 150, naar gelang van den afstand door burgemeester en wethouders onder hen te verdoelen. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft jhr. mr. A. van Reigersberg Versiuijs, tot dusverre substituut-griffier bij de arrondissements regt^jrk-alhïer, gisteren de voorge schreven eeden afgelegd voor de betrekking van regter bij die regthank, waartoe hij onlangs bij koninklijk besluit is benoemd. De nieuw benoemde werd heden voormiddag in eene pleg- tige openbare teregtzitting der arrondissements regtbank geïnstalleerd. De officier van justitie, mr- JSpoor, herinnert in de eerste plaats aan het treurig verlies dat aan deze plegtigheid ten grondslag ligt. Hij wijst op het droevig overlijden van den heer mr. M. Dobbeiaev, die den 13 augustus jl. zijn leven en werkkring had voleindigd, en aan zijne betrekkingen en vrienden ontrukt was. Spreker zal niet in bijzonderheden treden omtrent het leven van den afgestorvene, maar acht het toch gepast te kennen te geven dat de korte tijd die hij met hem omging voldoende was om hem te leeren kennen cn waarderen als een naauvvgezet regter. begaafd met een helder oordeel, wiens nagedachtenis bij het kollegie steeds in eere zal blijven. Vervolgens wer.scht hij jonkheer mr. A. van Reigersberg Versiuijs geluk met zijne benoeming. Hij vertrouwt dat 's konings keuze voor den benoemde als bet ware de vervul ling van een ideaal zal zijn, daar li ij in de plaats zijner opvoe ding en te midden zijner vrienden tot zulk eene hooge betrek king mogt geroepen worden. Hij acht die onderscheiding ook verdiend door den ijveren de naauwgezetheid waarmede hij gedurende den tijd van vier jaren de betrekking van substi tuut-griffier bij de regtbank heeft waargenomen, hetgeen ook door het kollegie is op prijs gesteld. Nadat, op rekwisitoor van den heer officier van justitie, het koninklijk besluit van benoeming en de akte van eedsafleg- J ging voor het provinciaal geregtshof in Zeeland door den heer j griffier waren voorgelezen, rigt de president, mr. A. P- van Deinse, eene gevoelvolle toespraak tor den benoemde. Het was hem een waar genoegen den heer Versiuijs als j regter te zien in funktie treden. Dat genoegen is echter, even i als door den officier van justitie was gezegd, niet on vermengd, j daar het herinnert aan het verlies door overlijden van een j waardig ambtgenoot die sedert de regterlijke organisatie, dus nagenoeg 23 jaren aan de civiele of korrektionnele, of wel aan j beide zittingen deel nam, en van wiens ijver, kunde, naauw- j gezetheid en zucht om waarlijk regfc te doen zoo menige pro- j cedure, ook de laatste, de blijken heeft gegeven. Spreker l betreurt in den overledene persoonlijk een vriend, met wien hij slechts twee jaren in leeftijd verschilde en die met hem op den zelfden dag te Leiden de akademische loopbaan intrad. De wensch naar eene waardige vervulling van de plaats des 1 overledenen, zegt de president, acht de regtbank door de ge dane benoeming verwezenlijkt, ook al was eene benoeming van de anderen der voorgedragen bekwame mannen mede welkom geweest. I-lij wenscht daarop den benoemde met zijne nieuwe betrekking geluk, en drukt het vertrouwen uit j dat hij met den zelfden ijver zal blijven voortgaan als tot dus- j verre bij hem is waargenomen. Ten slotte deelt hij mede dat de benoemde voorloopig deel van de korrektionnele regtbank zal uitmaken. De geïnstalleerde brengt hierop zijnen dank in de eerste plaats aan den president voor de tot hem gerigte woorden, overtuigd dat zij opregt gemeend waren. Hij gevoelt dat hij verre achterstaat bij hem wiens plaats hij gaat innemendie grijs in kennis en rijk in ervaring was, maar hij hoopt door verdubbelden ijver en met den president tot voorbeeld hem zoo na mogelijk op zijde te streven. Daarop rigt hij het woord tot zijne mederegters, alsmede tot den officier en substituut-officier van justitie, voor wier ondervondene welwillendheid hij zijnen dank betuigt en aan wie hij zich bij vernieuwing aanbeveelt. In het bijzonder brengt de benoemde hulde aan den griffier, voor de vriendschappelijke bejegening ten allen tijde van hem onder vonden. Die vriendschap roept hij ook voor het vervolg in, terwijl hij den wensch uit, dat de regtbank dezen nog lang bezitten moge. Meteen enkel woord wendt hij zich nog tot de leden dei- balie. Welke verschillende verhouding er ook tusschen den stand van advokaten en prokureurs en de betrekking van reg ter moge bestaan, verklaart de benoemde dien stand te achten, en hem als nuttig voor de regterlijke raagt, vooral te Middel burg, te beschouwen. Hij hoopt dat zij nog vele jaren in het belang der regtsmagt mogen werkzaam wezen, en belooft hun ten allen tijde van dienst te zullen zijn, even als hij zulks tot hiertoe getracht heeft te doen blijken. Bij monde van den deken der orde van advokaten, mr. Ph. van den Broecke, wordt den benoemde ook namens de leden (ft?v balie met zijne benoeming geluk gewensclit. Bij een woord van dank voor de gedane toespraak herinnert hij dat de benoemde voor hen geen vreemdeling was, daar hij eerst als lid der balie en later als substituut-griffier zich door zijne welwillendheid had doen kennen en waarderen, hetgeen zij als een waarborg voor de toekomst meenen temogen beschou wen. Met de verzekering van hoogachting, sluit spreker zijne toespraak. De arrondissements regtbank alhier heeft heden morgen in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van Ilermanus Verseveldt, hoofdonderwijzer op de openbare bijzondere school alhier, bij vonnis van het kan.tougeregt veroordeeld in eene geldboete van f3 alsmede in de kosten: doordien hij op zijne openbare school kinderen beneden de 16 jaar had toege laten waarvan door de schriftelijke verklaring van een bevoeg den genees- of heelkundige niet bleek dat zij de natuurlijke kinderziekte gehad hadden, ofwel geslaagde koepokinenting hadden ondergaan, als mede dat op de door In :i te houden lijst van leerlingen daarvan geene melding is gemaakt. De regtbank heeft het vontlis van het kantongeregt beves tigd en den appellant mede veroordeeld tot betaling dei- kosten in hooger beroep gevallen. Wij vernemen dat het II. M. de koningin wederom behaagd beeft, een fraai geschenk in te zenden voor de te houden loterij van vrouwelijke handwerken enz,, ten behoeve der armen dezer stad. Men schrijft ons heden uit Vlissingen „Namens de Nederlandsche maatschappij van brandverze kering 1e Tiel, is door den heer W. C. van Duuren Dutilh, agent alhier, aan den opperbraudtneester toegezonden eene gratifikatie van f25, om te worden verdeeld onder de man schappen van spuit B ter belooning van hunnen betoonden ijver bij gelegenheid van den onlangs alhier plaats gehad hebbenden brand in de Noordstraat. Genoemde spuit was het eerst bij den brand tegenwoordig en heeft krachtig tot de spoedige blussching bijgedragen." Uil Goes. 20 dezer, schrijft men ons „In de voorgaande week is aan den Noord-Bevelandschen wal, niet ver van de gemeente Wissekerke gestrand de fran- sche brik St. Louis. Om zoo mogelijk de romp te behouden en vlot te krijgen, heeft men het tuig er afgebragt en aan den dijk nedergelegd „Het schijnt dat eenige landbouwers daarvan hebben ge bruik gemaakt om er zich een gedeelte van toe te eigenen en dat de rijksveldwachters, alhier gestationneerd, die zaak op het spoor zijn gekomen en de daders, meest gegoede land lieden, hebben ontdekt. Gisteren avond zijn de overtuiging- stukken. bestaande in touwen, kettingen, ijzerwerk enz., hier aangebragt. „Men spreekt ook van geldelijke aanbiedingen die gedaan- zouden zijn om de zaak te smoren, doch het regte is niet bekend. „Op de veemarkt waren gisteren ruim 1U0 stuks hoornvee aan de lijnde prijzen hielden zich staande en er werd nog al wat verkocht." Beuoeimnsen cn ibeslutiÉem. leger. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1080 'sjaars, op verzoek, aan den kapitein-kwartiermeester van het le regement vesting-artillerie M. van Oorschot. Benoemdtot amanuensis bij de direktie van de weduwen- en weezen-kas voor de officieren der landmagt, de gepension- neerde kapitein-kwartiermeester M. van Oorschot tot militair onder-intendant der 2e klasse, de le luitenant- kwartiermeester van het bataljon mineurs en sapeurs J. G. E. Menningh tot len luitenant-kwartiermeester bij liet 3e regement in fanterie, de 2e luitenant-kwartiermeester J. T. Muller, van het korps, beide naar ouderdom van rang; tot 2en luitenant-kwartiermeester bij het zelfde regement, de fourrier F. J. Ilinrichs, van het le regement vesting artillerie. Overgeplaatst als kapitein-kwartiermeester bij het le rege ment vesting-artillerie de militaire onder-intendant der 2e klasse A. Dunnes, thans werkzaam in de 2e en Ge militaire afdeeling. waterstaat. Benoemd tot aspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Neder landsch Indië, de heer A. M. S. Ilogerwaard, thans opzigter van den waterstaat hier te lande. Marine en leger. De zeildag van de te Vlissingen liggende korvet Prins Mau ri ts der Nederlanden is vastgesteld op 1 december e. k. De etat-major en de ekipage zijn aan een geneeskundig onder zoek onderworpen ten einde eenigzins te kunnen nagaan of

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1