ontwerp bezwaar in <le praktijk. Andeven vonden den ter mijn van in werking treding te kort, met het oog op de noodwendige herziening der wetboeken. MEMORIE VAN BEANTWOORDING. Bcgrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1862. De regering wcderlegt het beweren, dat de in het beheer der gevangenissen ingevoerde veranderingen eenecentralise rende strekking hebben. Zij zou hare roeping kwalijk begrij pen. indien zij het beheer aan de besturen der gevangenissen overliet op eene wijze, die wel gemakkelijk zou zijn, maar met de verantwoordelijkheid van den minister van justitie niet zou strooken. De ingevoerde wijzigingen zullen ook niet noemenswaardig meer bureauwerk veroorzaken dan thans reeds noodig is. Ook zal er geene vermeerdering van perso neel noodzakelijk zijn. Üuitcnlanö. Algemeen overzfgt. We moeten onze lezers uitnood igen ook dit maal in de eerste plaats de aandacht op Frankrijk te vestigen. De financiële nood van dat land is lot het uiterste geklommen. De ware toestand, voor niemand meer geheim, is thans door den keizer ten deele openlijk erkend. Onder het opschrift „Frankrijk" vindt men eene opgaaf der maatregelen die genomen zijn: hier eene korte appreciatie. Zoo lang het krediet niet was uitgeput, heeft Napoleon daarvan willekeurig gebruik gemaakt; nu de staat der geldmiddelen hopeloos blijkt .te zijn moet de natie redding aanbrengen of de verantwoorde lijkheid dragen. De keizer heeft het regt om buitengewone kredieten te openen in den ruiuisten zin uitgeoefend, thans doet hij daarvan afstand, en gebruikt daarbij woorden die hij weet dat op het f'ransche volk nooit zonder invloed blijven. „Getrouw aan mijn oorsprong als vorst zegt de keizer kan ik de voorregten der kroon niet aanmerken als een toever trouwd heilig goed waaraan men niet raken mag, noch als een erfenis mijner voorvaderen welke ik vóór alles ongeschonden aan mijn zoon zou moeten overdragen. Door het volk geko zen, zijne denkbeelden vertegenwoordigende, geef ik altijd zonder spijt elk nutteloos prerogatief aan het algemeen wel zijn ten beste, even als ik alle voor de rust en den bloei van het rijk onmisbare magt onwrikbaar zal in handen houden." Het wordt nu door de regering openlijk erkend dat de bui tengewone en supplementaire kredieten sedert 1851 omstreeks 3000 millioen franken bedragen, 't Is waar, niet al dat geld is vruchteloos uitgegeven, er zijn enkele spoorwegen aange legd en eeuige andere werken tot algemeen nut voltooid, maar een niet gering deel is verslonden door het voeren van oorlog in Europa, het zenden van expeditiesnaar verwijderde landen, het onderhoud van een ontzaggelijk leger in vredestijd, schit terende feesten, een zelden geketulen hofstoet, vorstelijke stallen, groote jagtpartijen, versieringen der hoofdstad, (le inrigting der paleizen enz. Maar dat is nog niet allesde geld verspilling, waarvan het voorbeeld door de regering gegeven is, heeft de departementale en stedelijke besturen aangetast. De zucht tot liet bovenmatig opvoeren der uitgaven is tot bijzondere maatschappijen doorgedrongen en de spekulatic- geest is alom tot iiet uiterste gedreven. Wat baatte het dat nog weinige weken geleden, de stemmen die zich over het toe nemend gevaar wilden doen hooren, met geweld werden onderdrukt, de omstandigheden zijn magtigor dan de wil der regering: deze wordt nu door de noodzakelijkheid ge drongen zelve het kwaad openbaar te maken. Zullen de plannen van den heer Fould Frankrijk kunnen redden Het valt ic betwij leien. Maar laat ons bij de kwade ook de goede zijde opmerken. Frankrijk geeft een kostbare les, ook aan kleine staten het doet duidelijk zien hoe de zoo verklaarbare neiging tot uitdrijving der budgetten een land weldra aan den rand van een afgrond brengt. Dat de voorgestelde maatregelen degoedkeuriug der parijs- sehe dagbladen wegdragen, behoeft naunwclijks vermelding, maar ook de engelsche laten er zich gunstig over uit. The globe ziet ereenc toenadering in tot de konstilutionnele begin selen. De Morning-posi verheugt er zich over dat de heer Fould den toestand zoo juist heeft geschetst, door te zeggen dat de tegenwoordige financiële politiek van Frankrijk ook in het buitenland wantrouwen te weeg bragt. The times wil zich vooreerst nog niet door de hoop op verbetering laten meesle pen, omdat hij zich tegoed herinnert de cirkulaires van den heer do Persigny betrekkelijk de vrijheid van drukpers, waarin beloften voorkomen die niet zijn verwezenlijkt. De expeditie naar Mexiko wordt met spoed in orde gebragt. in Frankrijk is de inscheping der troepen afgeloopen, en drie oorlogschepen hebben reeds de havens verlaten. Volgens La patrie zullen de drie eskaders zich tusschen 15 en 20 december te Havana vereenigen, waar een oorlogsraad zal gehouden worden om het plan dat men volgen zal vast te stellen. De franschc gezant te Mexiko, die den toestand van het land zeer aaauwkeurig kent. zou daarbij tegenwoordig zijn. Ook van Plymouth zijn drie oorlogschepen vertrokken, en van Wool wich gingen transportschepen onder zeil,aan boord hebbende een bataljon infauterie cn eene halve batterij artillerie met getrokken geschut. In Belgie is de liberale dagbladpers in het algemeen zeer voldaan over de troonrede, hoewel zij daarin ook gaarne zou hebben zien melding gemaakt van de erkenning van Italië, eene herziening der wet op het lager onderwijs en eene wijzi ging van het kiesstelsel. Ook het ontwerp-adres van antwoord der kamer van verte genwoordigers is hoofdzakelijk een weerklank op de troon rede. Het zal op het laatst dezer weck in behandeling komen. Van de goede verstandhouding met de buitenlandschc mo gendheden gewagende, zegt het ontwerp o. a.„De vader landslievende stad Luik heeft met warmte hare ingenomenheid aan den dag gelegd met dc ontmoeting der doorluchtige i vorsten die op zoo edele wijze waken voor de belangen van twee natiën, welke van nu af aan innig aan elkaar verbonden zijn, niet alleen met de banden van goede nabuurschap, maar ook door gemeenschappelijke liefde voor de nationale onaf hankelijkheid en openbare vrijheid. In Polen worden krachtiger maatregelen van bedwang te gemoet gezien, ten gevolge van het openbaar verzet tegen de laatst afgekondigde verordeningen. De Wiener Zeitung verzekert dat het turksche legerkorps te Trebigue belangrijke versterking heeft ontvangen, en dat men diéif ten gevolge van nu af in het hoofdkwartier zich ze ker waant den opstand op alle punten te kunnen bedwingen. Bij dc verschillende wijzen waarop de toestand van Ilon- garye beoordeeld wordt, moet ook de stem der regerinu-sbla- den worden vernomen. We verwijzen daarom naar den in dit nommer voorkomenden brief uit Pesth aan de Oester- reichisehe Zeitung. Het lijk van den koning van Portugal zal den 21 novem ber worden ter aarde besteld. Zijn oudste broeder en troon opvolger. die reeds op het berigt der ziekte Compiègne verlaten had, is eerst den 11 te Lissabon aangekomen. Het korvet dat hem overbragt heeft door het ongunstige weder een zeer lange reis gehad. Ulooril-Amerika. Volgens den New-York herald van 29 oktober, werden de navolgende vierledige gevolgen verwacht van de groote mari tieme expeditie, welke dien dag vertrok: 1. Den oorlog over te brengen in de katoenstaten, die in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor den opstanden op die wijze dc desorganisatie en de verstrooijing te bewerken van het groote leger der rebellen, dat thans in Virginie staat. 2. Te zorgen voor winterkwartieren voor bondstroepen en voor vlugthavens voor de oorlogs- en handelsvloot. 3. Eene of meer zuidelijke havens te openen voor den han del en op die wijze aan alle eischeu te kunnen voldoen en al de moeijelijkheden te vermijden, die uit de behoefte aan katoen en het handhaven der blokkade voortspruiten. 4. Eene keus te vormen in die zuidelijke staten, waarin de lang onderdrukte loijauteit en liet gezond verstand eene vei lige en geschikte uitdrukking kan vindenen die reaktionnaire gevoelens aan te moedigen en te bevorderen, van welke uien zulk eene opmerkelijke en bemoedigende manifestatie in Noord-Carolina heeft gezien. De expeditie bestaat uit niet minder dan 27 oorlogschepen, met de Wabesh (van 50 stukken) als vlaggeschip. Onder de overige 26 vaartuigen telt men 16 kanonneerschepcn, die met zeer zwaar geschut gewapend zijn. De verdere bodems zijn fregatten en sloepen, voerende ieder 50 a 16 stukken. In het geheel voert deze scheepsmagt 400 stukken geschut. Voorts j bchooren er bij 24 groote transport-stoomschepen en ver scheidene zeil-vaartuigenwaaronder eenige van .'5300 en 3400 ton inhoud. Ook deze transportschepen zijn alle «ewa- pend, en geladen met eene verbazend groote hoeveelheid mond- en krijgsbehoeften bouw-materialen, paarden enz. Aan boord dezer onderscheidene schepen bevinden zich voorts omstreeks 20,000 man troepen, benevens een groot aantal werklieden, zoo als timmerlieden, metselaars, enz. De tot de expeditie behoorende troepen staan onder bevel van den ge neraal Sherman, een der voornaamste en geachtste officieren van het noord-ainerikaansche leger. De kommandant der j scheepsmagt is de kapitein Dupont. Volgens berigten uit New-York van den 5 dezer hadden de separatistische generaals Price en Mae Culloeh hunne strijdkrachten vereenigd en wilden zij nu met eene rna^t van 30,000 man den generaal Fremont aantasten. Het gerucht wilde dat de onlangs uitgezeilde groote maritime expeditie in Bull's baai op 25 mijlen afstands van Charleston aangekomen was. S9uBsch!an(l. Weeneri 14 november Aan de Oesterreichisehe Zeitung i wordt liet volgende uit Pesth geschreven „Slechts eenige dagen is het tijdelijke stelsel van bestuur ingevoerd, en we hebben reeds de voldoening te kunnen mel den dat. de geest der bevolking op eene opmerkelijke wijze bedaard is. Dit gevolg is voornamelijk verkregen doordat men algemeen erkent dat het nietin de bedoeling der regering ligt een vermomden staat van beleg in te voeren, maar alleen de orde te herstellen. Het uiterlijk voorkomen der stad heeft geene verandering ondergaan: op openbare plaatsen ziet men talrijke gezel schappen vereenigd, en de vrije bespreking der politiek onder vindt niet de minste beperking raileen de pereodieke druk pers gevoelt de gevolgen van het nieuwe stelsel. De oppositie heeft de hevige taal laten varen. De regerings bladen hebben den moed voor hunne sympatien uit te komen; terwijl de audere.met uitzondering van den Pesty-Himok het stilzwijgen bewaren. Evenwel gelooven we niet dat dc staat van lijdelijken tegenstand lang duren zal: de praktijk zal het gestrenge der teorie verzachten, en de pers zal weldra de plaats die uien haar gelaten heeft weder innemen. Gisteren zijn de redakteurs van al de hier verschijnende dagbladen bij het hoofd der policie ontboden. Daar werd hen een brief van den luitenant-generaal medegedeeld, waarin hij zijne hooge achting voor de openbare ineening te kennen geeft, maar tevens gelast dat het verheerlijken van den tegenstand een einde neme. Vermoedelijk heeft dit betrekking op het prijzen der houding die de nu ontbonden gemeentebesturen hadden aangenomen en van de antwoorden der obergespans aan den hof kanselier, welke de dagbladen van Pesth met de grootste voldoening hadden openbaar gemaakt." Berlijn 14 november. Onderscheidene dagbladen deelen een opgave mede van de wetsontwerpen, die waarschijnlijk in de aanstaande zitting der kamers zullen worden aangebo den. Twee daarvan, de wet op dc organisatie der kreizen en op de plattelands-policie, zijn reeds officieel in dc jongste cir culaire van den minister van bitinenlandsche zaken aange kondigd. Voorts een wetsontwerp op de ministeriële verant woordelijkheid en eene betreffende de inrigting en bevoegd heid van de hoogste rekenkamer. Verder eene wet op de afschaffing van de instelling der Lchnschulze en op depositie der mennonieten. Ook mag men het voor zeker houden, dat de wet op het onderwijs, van welke men beweert dat zij eer lang aan het staatsministerie zou kannen worden medege deeld, reeds in het begin der zitting zal kunnen worden inge diend. De weder indiening van liet wetsontwerp betreffende het fakultatieve burgerlijk huwelijk is niet waarschijnlijk. Na hetgeen in de laatste jaren is voorgevallen, schijnt men het voor niet geraden te houden, dezen vorm van het burger lijk huwelijk nogmaals in de kamers te brengen. Na de de batten der vorige zitting mag men ook aannemen, dat de minister van marine zal optreden met een plan betreffende de verdere en snellere ontwikkeling van de pruissische zee- tnagt. Eindelijk is liet niet te verwachten, dat de minister van justitie de in de vorige zitting afgestemde kompetentie-wetten voorgoed zal laten rusten. Frankrijk. Parijs 1 5 november. Gisteren deelde de Moniteur de sedert eenige dagen verwachte benoeming mede van den heer Fould tot minister van financien. Voorts behelst het officiële blad drie staatsstukken van overwegend belang1. een brief van den keizer aan graaf Walewski, minister van staat; 2. een brief des keizers aan den heer Fould en 3. eene memorie van laatstgenoemde aan don keizer. In den eersten brief verklaart de keizer dat de gevoelens welke den heer Fould hem over's lands financiëlen toestand heeft medegedeeld, zijne volledige goedkeuring wegdragen, 's Keizers begeerte was sinds lang om het budget binnen onveranderlijke grenzen terug te brengen, een begeerte, die hij dikwijls, bij het voorzitten van den staatsraad, heeft te kennen gegeven. Ongelukkiglijk hebben onvoorziene omstan digheden en steeds meer dringende eisehen belet, ditresultaatte bereiken. Het eenige afdoende middel daartoe is, vastberaden afstand te doen van de hem toekomende bevoegdheid, om bij afwezigheid der kamers nieuwe kredieten te openen. Dit stelsel zal geen nadeel voor den staat opleveren, indien, na een gezet onderzoek der mogelijke bezuinigingen, het wetgevend lig- chaatn, door eene loyale uiteenzetting der wezenlijke behoef ten, overtuigd wordt van de noodzakelijkheid om de gelden toe te staan, noodig voor de behoorlijke vervulling der open bare dienst. De keizer zal den senaat op 2 december tot het ontvangen der tnededeeling doen bijeenkomen, dat hij. in den tusschen tij d van twee z i tt i n genafziet v a n z ij n e be voegdh eid ora suppJetoire en buitengewone kredieten te openen. Dit besluit zal deel uitmaken van het senatus-consultum. hetwelk, over eenkomstig zijne toezegging, de stemming over de budgetten der verschillende tninisterien hoofdstuksgevvijze zal regelen. Terwijl hij afstand doet van een regt. hetwelk zelfs den kon- stitutionelen soevereinen, die zijne voorgangers waren, toege kend was, gelooft hij eene voor een goed financieel bestuur nuttige zaak le doen. Getrouw aan zijn oorsprong, beschouwt hij de prerogatieven der kroon niet als een hein toevertrouwd heilig goed. dat men niet aantasten mag, noch als een erfregt zijner vaderen, hetwelk hij vóór alles zijn zoon ongeschonden moet achterlaten. Als uitverkorene des volks en als vertegen woordiger van diens belangen, zal hij steeds zonder leedwezen elk prerogatief vaarwel zeggen, dat nutteloos is voor het. alge- nicene welzijn, even als hij aan den anderen kant onwrikbaar zal vasthouden aan elk gezag, dat onvermijdelijk is voor de rust en het welzijn des lands. De tweede brief is korter. De keizer zegt daarin, dat de heer Fould, in den ministerraad met zoo veel helderheid op een gevaar voor 's keizers regering gewezen heeft, dut de keizer voornemens is, diens denkbeelden geheel en al tot de zijne te maken, en om de door eerstgenoemde ingediende memorie in den Moniteur op te nemen. Verder zegt de keizer ook hierin, dat hij sinds lang naar het middel uitzag, om 's lands krediet op hechte grondslagen tc vestigen en de ministers te houden binnen de grenzen van liet budget. Om liet nieuwe stelsel goed te doen werken, benoemt de keizer den heer Fould tot minister van financien, daar iemand die al de moeijelijkheden daarvan doorgrond heeft, het best in staat moet geacht worden, het in uitvoering te brengen. l)e memorie door den heer Fould aan den keizer toegezon den is zeer uitgebreid: slechts enkele punten kunnen hier worden aangestipt. Zij begint met eene uiteenzetting van de geschiedenis der stelsels, die vóór en na 1830 nopens de bud getten gevolgd werden en doet uitkomen dat de tribune, b:j hare beraadslagingen, zoo wel als de drukpers, het bestuur bij de openbare opinie verdacht maakten. De treurige gevolgen (lier parlementaire worstelingen hebben tot leering gediend. Dan volgt eene vergelijking tusschen het bedrag der supplc- mentoire en buitengewone kredieten van 1840 tot 181-7 en van 1 So 1 tot 1S5S. In eerstgenoemd tijdperk bedroeg dit 1 mil liard 200 millioen (deels een gevolg van de krisis in het oos ten) en in laatstgenoemde periode 2 milliard 400 millioen, of. zoo men de kosten voor den oosterschen oorlog daarvan af trekt, I milliard 348 millioen. Aan dit buitengewone middel om de budgetten te verhoogen dient een emde te komen. Zonder de goedkeuring der wetgevende magt moet geen ope ning van suppletoire en buitengewone kredieten toegestaan worden. liet wezenlijke gevaar voor Vlaot]s financiën be staat in de vrijheid die de regering heeft, ofn uitgaven te dek re teren zonder dc kontröle der wetgevende magt. Dc heer Fould wijst vervolgens op liet bedrag dat de sup pletoire en buitengewone kredieten in Frankrijk in 1859. m 1860 en in 1S61 bereikt hebben. Terwijl dit cijfer in eerstge noemd jaar-Sriniillioen bereikt had. klom liet in het volgende jaar tot Rs en in 1301 komt liet 2000 millioen nabij, zonder nog.'" de kredieten te rekenen die geopend zullen moeten wor den ten gevolge van, dc duurte der levensmiddelen. Frankrijk zaji. &.ch weldra in zeer ernstige financiële moeijelijkheden gewikkeld, zien, indien geene verandering werd ingevoerd. Óitr in de uitgaven te voorzien heeft de regering hare toe- vlugt genomen tot het krediet in al zijne vormen. Zoo

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3