Te Berlijn hebben twee hamburgsche handelaren 42,000 stuks afgekeurde minie'geweren van de regering gekocht en dooreen genomen 2 thai. 20 silberg. per stuk betaald. Deze vuurwa penen zijn overgegaan in handen van een noord-ameri- kaansch agent, die de gansche massa tegen zeer hooge prijzen heeft overgenomen. Te Algiers is een feestmaal gegeven, waarop niets anders dan paarden-, ezels- en muilezelsvleesch werd voorgediend. en dat door negentig personen werd bij gewoond, die op deze wijze feitelijk protesteerden tegen een treurig en noodlottig vooroordeel. Volgens den termo- roeter te Sint Petersburg. die den 10 dezer tot op 4 graden onder nul daaldeis er spoedig felle koude te ver wachten. In de vorige week is aan een paardenkooper, die den nacht te Gorinchem had doorgehragt, op een derstoom- booten die de Waal afvaren een valies met f 1 2000ontvreemd. - - In 's rijks munt te Utrecht houdt men zich bezig met de vervaardiging van eenige bronzen en zilveren exemplaren van eene medalje ter herinnering aan de instelling van het metalen kruis. Te Weenen is eene der grijze zusters uit het huis der geestelijke orde onzigtbaar geworden, Zij had den wensch te kennen gegeven om genoemd huis te verlaten ten einde verpleegster in een burgerlijk gesticht te worden, waav men haar dan ook te vergeefs verwachtte. Men ver moedt dat zij op last barer superieuren, om het door haar ge daan verzoek tot het doen eener hoste, in het geheim is geker kerd. In de omstreken van Breda worden tegenwoordig de nuchtere kalveren door belgische kooplieden tot hooge prijzen opgekocht. J n de vorige week werd te Leur f 13 a f 14 per stuk betaald. -Den hoot'dkommiezen, komniiezen en surnumerairs bij de administratie der posterijen is de verplig- ting tot het stellen van een borgtogt opgelegd. Deze bedraagt voor de eerstgenoemden f 201)0 en voor de beide laatsten f 1000 inschrijving 2£ per cent nationale schuld. Den heer D. van Weel, praeses van liet leidsehe studentenkorps is dooi de regtsgeleerde fakulteit der leidsche hoogeschool den graad van doktorandus verleend, zonder dat daarover afzonderlijk is beraadslaagd, gplijk anders altijd plaats vindt. ITet schip De broederliefde, uit Shields, is sedert eenige dagen vermist en waarschijnlijk vergaan. Het is te Ipwich in 1704 gebouwd en iieeft James Cook, den ontdekker van verschillende ge deelten der wereld, in der tijd als scheepsjongen aan boord gehad. Bij het graven van slooten zijn in de vorige week te Leeuwen weder twee lijken als offers van den watervloed gevonden. Een van deze was de vader van de bekende Johanna van Beek. Door de regibank te 's Hertogenbosch is een geneesheer tot eene geldboete van f 15 veroordeeld, wegens onnaauwkenrige en onduidelijke etiketten op geneesmiddelen die in zijne bewaarplaats voorhanden waren. Te Vrijen ban, bij Delft, is j|. donderdag door broeijing van steenkolen brand ontstaan in eene bergplaats. Gelukkig is hij door doel treffende middelen gestuit. Te Zutphen is zaturdag II. het óöOjarig bestaan van het oude mannen-en vrouwenhuis Born- hot'herdacht. De 132 verpleegden zijn daarbij onthaald. Na dat de oude lieden eene eeuw van wege hei gesticht waren besteed bij partikulieren. werden zij den 10 november 1311 in het gesticht opgenomen. De heer J. G. Zeiler, te Arn hem, heeft aan eene uitnoodiging van den fransehen minister \an oorlog gevolg gegeven en is naar Parijs gegaan uit hoofde eener door hem uitgevonden buks, die even goed op 1000 als op 100 ellen afstaixls draagt. Hij is voornemens zijne uilvin ding aan het goevernement van Frankrijk te verkoopen. lien inarine-matroos die wegens den moord op een noordseh koonvaanlij-matroos teNieiivvedïepgevangen zat, is jl. woens dag uit zijne gevangenis ontvlugt. De heer P. Regout te Maastricht heeft eene nota aan de 2e kamer der staten gene raal ingezonden betrekkelijk het ontwerp van wet ter goed keuring van eenige der artikelen van de met Belgie gesloten overeenkomst tot regeling van de water aftappingen uit de Maas, waartegen hij vele bezwaren heeft. In de nabijheid der gemeente Losser is de landbouwer G. Snippers bij het inspannen van paarden door een derzelve tegen het lijf gesla gen. en aan de gevolgen overleden. Volgens een duitsch dagblad, is bij het Rijntolkantoor tc Koblenz gebleken, dat in dezen herfst van den Boven-Rijn anderhalf mdlioen cente naars aardappelen naar de Nederlanden zijn vervoerd. Te Kerk'.verve is in de verloopen week land verkocht voor f413 per gcmet.dat twaalf jaren geleden sleehtsf 70 pergemet ople verde. Te Zelhein hebben twee steekboonenl77 scheeden, te zatnen met J037 boonen opgebragt. Te Haarlem is de door de gemeente uitgeschreven leening van f (>1,000, tegen '44 per cent. door makelaars volteekend. In het begin dezes jaars werd te Ootmarsum een diefstal gepleegd van eene bouffante, ter waarde van fl,30. Deze zaak, ten kvi- I minele vervolgd, is voor eenige dagen door het provinciaal geregtshof in Overijssel 'beëindigd, met dat gevolg dat de j dader is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en in de I kosten, welke, naar men verneemt, cirka f 100 bedragen. - Tc Utrecht werden bij de zitting van het kantongeregt van i jl. vrijdag 1'2 personen ter zake van dronkenschap veroor- j deeld. Aan de koninklijke militaire akademie te Breda is een kadet, op last van den minister van oorlog naar den 1 militairen krijgsraad te 's Bosch verwezen, uithoofde van het in j staat.van dronkenschap toebrengen van eene ernstige wonde i met een dolkmes aan een zijner kameraden. Te Breda j heeft zich eenige dagen geleden een geval van schijndood j voorgedaan. In het burger gasthuis was sinds een tweetal j dagen een man overleden. Toen zijne vrouw het lijk voor het j laatst nog eens wilde zien, vond zij .haren man tot hare verba- zing overeind zitten. Twee dagen later is hij echter werkelijk overleden. Te 's Hage is voor het publiek opengesteld de nieuwe straat, leidende van de dagelijksche Groenmarkt naar i het Buitenhof en daardoor dc gemeenschap verbeterd tus- j schen twee deelen der stad, die tot lieden toe alleen door het Halstraatje bestond. Verkoojjlngeii en aanbestedingen. Den 10 dezer is te Oostkapelle ter verkoop aangeboden: Een huis en ene staande aldaar, verkocht voor f1521. En voorts de volgende perceelen wei-en bouwlandIc koop. j j 70 roed. 40 ellen weiland, verk. voor f705. 2e koop, 1 bund. 2 roed. weiland, verk. voor f 1105. 3e koop, 79 voed. 90 ellen weiland, verk. voor f 952. 4e koop, I bund, 4 roed. S0 ellen bouwland, verk. voor f1250. 5e koop, 74 roed. bouwland, verk. voor f 752. Ge koop, G2 roed. 40 ellen bouwland, verk. j voor f 590. 7e. koop. 1 bund. 8 roed. 90 ellen bouwland en sprink, verk. voor f929. 8e koop, 97roed. 37 ellen bouwland en sprink, verk. voor f700. 9c koop, 1 bund. 12 roed. 80 el- len weiland, verk. voor f7S5. 10e koop, 1 bund. 58 roed. Gl) ellen weiland en sprink, onder Serooskerke, verk. voor f 1300. 11e koop, 1 bund. 32 roed. 90 ellen weiland en sovink, onder Serooskerke, verk. voor f 1030. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. November 1861. o I Z. t. O. z. zw. Zo.t.Z. Z. t O. ZWest. W.ZW. Zw.t.N li li... Ico Laagste temporat, m verschil met de hoogste. Aanmer kingen. 15 j749.3 755.9 758.3 755.2 743.7 747.3 7529 7.30 6.0, stsojs.o! 7.85 4.51 8.45 2.5 G.0Ó S.O 6.3012.0 4.5013.0 jbetr.en regen, betrokken, ligt bewolkt, betr. en regen, bew. en bui jig. bewolkt, ligt bewolkt. 11 u. 3 1; gr. 11 u. 34 TliermoEneterstaiHl. lonov. 's av. 11 u. 38 gr. I 10 's morg. 7 u. 31< 'smidd. I u. 46 's av. 17 's morg. 7 u. 34 's midd. 1 u. 40 's av. '18 's morg. 7 u. 32 's midd. I u. 40 gr. Staten geaseraal. STAATSS EG ROOTING VOOR 18G2. MEMORIE VAN BEANTWOORDING, Hoofdstuk VIII. (Marine.) De minister is van oordeel dat de vrees, dat hij in de afkeuring van den door zijn ambtsvoorganger betre den weg te ver is gegaan, hij een nader onderzoek zal ver dwijnen. Schepen, ongeschikt voor de dienst welke men er van verlangt, kunnen zeer goed gekommandeerd worden, en, zoo als men zegt, er goed uitzien. Men heeft, wel is waar, tot dusverre de diensten verrigt. van de zeemagt in Oost-Indie gevorderd, maar men is nog niet in staat geweest de zeeroo- verijen uit te roeijen. Het niet voortgaan met den aanbouw der fregatten moet daaraan wonden toegeschreven, dat deze schepen door hun talrijk personeel voor de dienst in Oost- Indie te kostbaar zijn. De minister erkent de mooijelijkheid, waarin zijn voorganger zich voor vijfjaren bevond, om eene keuze te doen ten aanzien der soort van aan te bouwen schepen, maar hij mogt zich daarom niet laten terug houden, zijne overtuiging uit te spreken, -öe keus van schepen is niet ge lukkig geweest. De minister wenscht, door de aanneming der begrooting voor 1862, in staat gesteld te worden, de hoogst noodzakelijke werkzaamheden te kunnen uitvoeren, zonder tot nieuwen aanbouw over te gaan, behoudens dien eener gepantserde kannonneerboot, welke geen uitstel kan lijden. Wat betreft de verdediging der kusten en riviermonden, heeft de minister zich geene afwijking veroorloofd van hetgeen door het komite' van defensie is beraamd. Het door de rege ring voorgedragen stelsel zal leiden tot het in den tijd van 9 jaren scheppen eener vloot, bestaande uit 18 stoomkorvet- ten, wier getal steeds zal aangroeijen. Dit komt verkieslijker voor dan de voorstelling, waarvan voor eenige jaren sprake was en welke gebleken is geheel hersenschimmig te zijri. De minister treedt vervolgens in eene berekening om aan te dui den, welke verligting men te wachten heeft in de dienst dei- zeeofficieren, en wel in het bijzonder van die der luitenants ter zee. Tegenwoordig zijn in dienst aan boord der verschil lende schepen 72 luitenants ter zee 1ste klasse, 161-der 2de klasse, terwijl door de voorgestelde formatie steeds in dienst zouden moeten zijn, zoo wel op de vloot als op de koloniale vaartuigen. 60 luitenants ter zee lste en 150 der 2de klasse. Men zou dus eerder moeten vreezen, datbetgeinl van 250 luitenants 2de klasse te groot zal zijn, en men veel verzoeken zou krijgen, om niet langer op non-aktiviteit te blijven. Het lol der kapiteins ter zee zou zeer verbeteren, doordien de stoomkorvetten onder het bevel zouden moeten staan van kapiteins of van de oudste kapitein-luitenants ter zee. De zes vlag-officieren zonden bestemd blijven voor het komman dement in Oost-Indie, het eskader en de direktien te Am sterdam cn te Willemsoord. Wat betreft het opheffen der werf van aanbouw te Vlissin gen zal niet veel behoeven te worden gezegd de meerderheid der kamer vereenigde zich daarmede. Voor hen die vreezen dat de stad daardoor te veel zoude lijden, kan dc* minister liet volgende vnededeelen Vlissingen is eene stad met ongeveer 10,000 zielen en bezit thans hoven vele steden van die grootte het voorregt, dat in de eerste plaats een talrijk nederlandsck en belgisch personeel van de beide loodswezens daar is geves tigd, door hetwelk 's jaars eene som van ruim f 225,000 in de stad wordt verteerd, behalve nog de dagloonen, welke er wor den verdiend door de ambachtsliedendie bij den aanbouw en reparatie der loodsvaartuigen worden te werk gesteld, en die daar steeds zullen moeten zijn, het zij zulks door partiku lieren of door het goevernement wordt verrigt. Hoogst waar schijnlijk zal in Vlissingen steeds een station moeten blijven van een deel onzer zeemagt, meteen wachtschip; waaruit voortvloeit dat aldaar ten minste een magazijn zal behooren te worden aangehouden met een ekipagemcester en eenig personeel, om die schepen van uitrustingsgoederen te voor zien, en om zoowel de oorlogs-als koopvaardijschepen tc kunnen dokken. Het is bekend dat de werf te Viissingcn in twee deelen is gescheiden, de werf van aanbouw en die van uitrusting. Wanneer men eindelijk in aanmerking neemt, dat Vlissingen nog steeds een garnizoen heeft, bestaande uit infanterie en mariniers, welke laatsten zouden kun nen worden aangevuld met de ruim 300 mariniers in Amsterdam, dan behoeft men waarlijk niet te vreezen, dat Vlis singen te gronde zal gaan, aangenomen zelfs dat de daarstel- ling van den spoorweg niet die gunstige uitkomsten opleverde welke men reden heeft zich daarvan voor te stellen. Men vraagt, of de minister niet voorbarig is door, alvorens het lot der werf van aanbouw te Vlissingen beslist zal zijn, reeds aanzienlijke kosten te doen voor den bouw der nieuwe hellingen te Amsterdam. Hetgeen de minister voorstelt te Amsterdam te verrigten,' is niet het daarstellen van nieuwe hellingen, maar het verbeteren van de bestaande. De vier kleine hellingen bevinden zich in slechten staat en moeten vernieuwd worden; van eene dezer hellingen heeft men het daarop gebouwd wordendeschipnaareenehidphelling moeten overbrengen. Ook de daarover gebouwde kappen zijn slecht. In verband met het plan om te Vlissingen niet meer aan te houwen, stelt de minister voor, bij deze gelegenheid die hel lingen zoo veel te verlengen dat daarop ook kuilkorvetten kunnen worden op stapel gezet, daar men anders voor den aanbouw van dergelijke schepen slechts over 3 hellingen zoude kunnen beschikken, hetgeen onvoldoende is. De ondervin ding heeft geleerd dat steenen hellingen beter voldoen dan houten, waarom hij voorstelt ook deze 4 hellingen, even als de 3 groote, in steen te leggen. Dc eemgzins grootere kosten, daartoe vere.scht, zullen ruim worden opgewogen door de duurzaamheid dezer hellingen, waarop men vooral zal moeten kunnen rekenen in het vervolg. De minister wenscht het personeel der werf te Amsterdam slechts eene geringe vermeerdering te doen ondergaan, maar dat der uitrustingswerven teWillemsoord en Hellei oetsluis te versterken uiteen deel van hetgeen te Vlissingen zal vrijvallen. De tijd zal loeren of, en het is zelfs niet onwaarschijnlijk dat men met een minder sterk werfpcrsoueel het voorgestelde zal kunnen verrigten, daar de minister in geenen dede afkee- rig is van het denkbeeld om de kleinere vaartuigen bij parti kulieren te laten houwen. Het valt echter niet te ontkennen dat bij de meerdere produktie, welke van de werf te Amster dam wordt gevorderd, het aantal timmerl.eden aldaar eenig- zins zal moeten worden vermeerderd. Het spreekt van zelf, dat al de gepantserde kanonneerhooten bij partikulieren zul len worden gebouwd, eveneens als zulks met de Joodsvaar tuigen nu reeds het geval is. Het houwen van groote oorlog schepen bij partikulieren moet hij bepaald afkeuren. Op de bedenking, dat het cijfer van 9 millioen voor marine zorgwekkend is en de vergelijking met de 5 millioen, daar voor vroeger besteed, antwoordt de minister, dat men eerst- gemeld cijfer niet zal behoeven te bereiken om tot liet doe! te komen, hetwelk men zich voorstelt, maar dat men ook niet moet vergeten, dat toen de marine met 5 millioen moest worden gevoed, men van het kapitaal teerde, hetgeen ten gevolge heeft gehad dat de vloot zoo goed als verdwenen is, en bijna niets tot onderhoud der werven is gedaan dat de prijzen, aanmerkelijk zijn gestegen, terwijl door het stoom- vermogen de waarde van het linieschip dier dagen gelijk moet worden gesteld met die van het oorlogschip, dat de kern onzer zeemagt zal uitmaken. De minister deelt de vrees niet, als of het door hem voorgedragen stelsel tot eene meerdere uitgaaf \n» oorlog zou leidenhij heeft alleen te kennen willen geven, dat men zich niet moet voorstellen, met de toegestane mid- delen immer eene vloot van 10 a 1 2 zware fregatten te zullen kunnen bouwen ter verdediging onzer zeegaten, en tevens ie kunnen voldoen aan de eischen der koloniale dienst. Bij den minister bestaat geene neiging, om de traktementen der amb tenaren te verhoogen. en zoo daarop eenige uitzonderingen zijn gemaakt, dan was dit niet zoo zeer in het belang der per sonen. als in dat van de dienst. Omtrent het personeel der zeemagt wordt o. a. in de memorie van beantwoording ge zegd, dat de oorzaak van de onvoltalligheid van het korps zeeofficieren moet worden toegeschreven aan de uitbreiding, in de laatste jaren aan dat korps gegeven. Zoo als de zakt u nu staan, kan men aannemen, dat hei binnen 4 of 5 jaren ol- tallig zal zijn, en dat men het in dien toestand zal kunn-.-w houden, door jaarlijks 20 adelborsten op het instituut :c plaatsen. De minister geeft niet toe, dat hij het admissu- exarnen voor hetinstituutaan het Nieuwe Diep wel eens stren ger eischen worden gesteld dan het reglement voorschrijft. De dit jaar geplaatste adelborsten hebben ter naauwernood aan de bij liet examen vereischtc kundigheden voldaan. Den minister zijn dirikt noch indirekt reklames ter oore gekomen van officieren, die vermeenden meerdere aanspraken te be zitten dan de door hem aan den koning voorgestelde en benoemde kommandanten. De op pensioen stelling geschiedt niet willekeurig, maar volgens de regels bij de wet vastgesteld. EINDVERSLAG. Hoofdstuk VII. (Roomsoh-katholieke eeredienst). Men heeft zich verklaard tegen de strekking om eene ver hooging van de beide hoofdstukken dereerediensten gelij ken tred te doen houden; eene strekking waarvan men het bewijs meende te vinden inden nagenoeg gelijken aanwas van het voorgedragen eindcijfer dier hoofdstukken. Men hoopt dat met de bij art. 8 aangevraagde verhooging, de regeling der jaarwedden van de parochiale geestelijken op den normalen voet voltooid zal kunnen worden. VOORLOOPIG VERSLAG. Nadere regeling van het tijdstip voor het in werking treden van de nieuwe regterlijke organisatie. Eenige leden hebben de herziening der wetboeken van bur gerlijke regtsvordering en van strafvordering van zulk ecu overwegend belang geacht, dat zij wenschten te herinneren aan de noodzakelijkheid om aan de deskundigen in en buiten de kamer gelegenheid te verschaffen tot het openbaren van hunne zienswijze daarover, wel verre van vertraging tc ver oorzaken, zou dit de afdoening bespoedigen, door tot meer eenheid van inzigten tc leiden. Sommige leden voorzagen uit de aanneming van dit wets-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2