MIDDELBURGSCHE ANT. l\° 139. Dingsdag 19 November. 1861. UtnnjmUmösclje tijhingen. Deze courant verschijnt des dingsdaga, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissi ngen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 1© novcutber. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag der afdeelingen omtrent hoofdstuk VIII der slaatsbegrooting (marine) is zatuniag avond aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. Weinige oogenbhkken later hebben de geabon- neerden op liet Bulletin een uittreksel ontvangen van betgeen over de werf te Vlissingen in de memorie voorkomt en per telegraaf is tot ons gebragt. In dit nommer geven wij een meer volledig everzigt. Men zal zich herinneren dat volgens het voorloopig ver slag, de afdeelingen zich niet bepaald tegen het plan van den minister van marine hebben verklaard, maar dat toch door eenige leden gewigtige bedenkingen zijn in het midden gebragt. Naar aanleiding daarvan geeft de minister nu eenige op helderingen, die tevens moeten dienen „tut geruststelling van lien die vreezen dat Vlissingen door de opheffing der werf veel zou lijden." De verklaringen van den minister zullen evenwel slechts in zoo verre eenige geruststelling verschaffen, als nu duidelijk wordt te kennen gegeven dat bij de voorgenomene opheffing der werf van aanbouw, het voortdurend bestaan van een sta tion te Vlissingen voor een deel der zeemagt toeh noodzake lijk wordt geacht, want hoewel het niemand denkbaar voor kwam dat ook het opheffen der etablissementen \an uitrusting in het plan begrepen was. zoo sprak de memorie van toelich ting der begrooting op dat puntgansch niet duidelijk. In de keus der overige argumenten is de minister, naar het ons voorkomt, bijzonder ongelukkig geweest. Zijn beroep op het. vrij aanmerkelijk zielental van Vlissingen.juist waar het geldt aan de bevolking een zeer belangrijk middel van bestaan te ontnemen; de opsomming der voordeelen die de nederlandscbe en belgisehe loodsdiensten opleveren, op het oocenbhk dat ook voor de verplaatsing van een dezer instel lingen de vrees is geuit, zullen in de oogen van menigeen welligtden schijn hebben van bittere ironie. Wegelooven dat daaraan niet moet worden gedacht, maar veeleer, dat de mi nister nog niet zoo volkomen van de voortreffelijkheid van zijn plan overtuigd is, als velen uit zijne vroegere verklaring meenden te moeien opmaken. liet nu aangevoerde versterkt ons in de meening dat het gevaar voor Vlissingen nog niet zoo dreigend is. Bij het programma der algemeene nationale tentoonstelling te Haarlem werd bepaald dat van vvege de Maatschappij tot bevordering van nijverheid, ook geldelijke belooningen en getuigschriften zouden kunnen worden toegekend aan werk lieden die. blijkens het tentoongestelde, door de jury gpoor- deeld werden daartoe in aanmerking te komen. Tot hen die zoodanige onderscheiding hebben ontvangen bekoort de meesterknecht in de lijnbaan van den heer B. A. Fokker, W. Blokpoel. Deze ontving vrijdag een getuigschrift met een premie van f 25, „voor proeven zijner bekwaamheid in liet touwslaan." Men schrijft ons uit Westkapelle 16 dezer. „De heden voor het eerst hier gehouden veemarkt heeft zeer wel aan de verwachting beantwoord, en veel elders wo nende personen herwaartsgelokt. Een vierdegedeelte van het ter markt gebragte vee is voor een redelijken prijs verkocht. Waren de aanbrengers van het vee minder hoog gestemd ge weest, er zou zeker merkelijk meer verkocht zijn." De tweede kamer der staten generaal is bijeengeroepen (ot hervatting der werkzaamheden tegen donderdag 21 novem ber. en du eerste kanier tegen donderdag 5 december a. s. Door de Nederlandscbe handelmaatschappij zijn 11 sche pen bevracht: 1 voor Rotterdam, 6 voor Amsterdam en één voor Dordrecht. HH. KK. I-I I-I. de grootvorst en grootvorstin Konstantijn van Rusland, met hun zevenjarig dochtertje en gevolg, zijn zaturdag namiddag te Rotterdam doorgereisd. Met het koninklijk engelsche stoomschip Osborne zaturdag middag ten ruim één ure te Hellevoetsluis aangekomen, zijn de vor stelijke reizigers inet Zr. Ms. stoomjagt van daar herwaarts ge reisd en ten half zes ure des avonds te Rotterdam gearriveerd. 1-1 I-I. KK. IIH. werden gekomplimenteerd door Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, door den generaal von Mansouroff, den buitengewonen gezant van Rusland bij ons hof, door den heer E. P. J. Driebeek, konsul van Rusland te Rotterdam, en door den heer dTIamecourt, administrateur bij het verkeer der nederlandscbe rijnspoorweg-maatschappij. Met den ge wonen trein van den rijnspoorweg van 5 ure 55 minuten heb ben de doorluchtige reizigers met hun gevolg in het koninklijk rijtuig de reis naar Soestdijk vervolgd. Z. K. II. prins Frede rik is daarop per rijtuig naar 's Gravenhage teruggekeerd. Volgens de Utrechlsche courant is het doel van het bezoek van den grootvorst bij H. M. de koningin-moeder, om II. M. uit te noodigen tot het hij wonen in het aanstaande jaar van de feesten, die in Petersburg zullen worden gevierd ter gelegen heid van het duizendjarig bestaan van het russische rijk. Men schrijft uit Scheveningen 16 dezer: Gedurende den storm waren er 128 haringschuiten op zee; daarvan zijn er tot op dezen oogen blik 1 ure namiddag) 76 alhier aangezet, zoo dat men omtrent het lot van 52 vaartuigen steeds in de grootst/? bezorgdheid verkeert. Allen hebben aan hunne vleeten belangrijke schade bekomen. Sommigen zijn in het geheel van hunne netten beroofd ook zijn er die hunne ankers en kabels verloren hebben. Men schat de schade, die nu reeds hekend is, oji ruim f 40,000. Maar wat meer zegt, te Zandvoort is eene pink van de reeders K. Pronk en comp. gestrand, wier stuurman. Arie van Zaanen, een braaf oppas send huisvader, gisteren ochtend ten 4 ure, noodlottig over boord geslagen en verdronken is. Hij laateene vrouw en kin deren achter. Een 7.0011 was aan boord en moest zi jn dierbaren vader in de golven zien omkomen. De vissehers, en zelfs de oudste van dagen, betuigen dat ze nimmer zulk noodweer op zee beleefd hebben als op 14 en 15 dezer. Zij dachten hunne dierbare betrekkingen nimmer weder te aanschouwen. Eene schuit, te Katwijk te huis belioorende, zegt men, is door den storm omgeslagen en de bemanning verongeluktop het strand is een stuk van eetMnajvgevonden. Ook andere voor werpen die schipbreuken doen veronderstellen, moeien ge zien zijn. Men schrijft uit Nieuwediep. 15 november Talloos zijn de zeerampen, die de jongste storm heeft ver oorzaakt. Heden drijft de zee en de ree vol van' wrakhout. In liet gezigt van deze plaats zijn gestrand de engelsche vis- scherssiuak 110. 384 van Yarmouth de ekipage is met levens gevaar met de sloep gered. In de Haaks gebleven de russische bark Alcyon, gezagv. Malm, van Jakobstad met deelen naar Londen. De ekipage is geredhet schip, dat op 7 voetwater zit. zal niet afgebragt kunnen worden. Een belgisehe vis- scherssloep. waarvan de ekipage is omgekomen, is vergaan. Vier der lijken zijn te Huisduinen opgevischt. Nog zijn zes andere lijken aangespoeld, waarschijnlijk van een vlaardmger hoeker; zij hadden zich op tonnen gebonden. Achter de Ilaaks zat een schoener, die met man en muis is vergaan. Assistentie kon men onmogelijk brengen nog lang zag men het volk in het kruishout zitten. Van Texel heeft men ook treurige herigtenniet minder dan zes schepen moeten daar in de gronden zijn vervallen, waaronder een deensche brik Augusta, gezagv. Andriessen, met tarwe. De zeekapitein Saxby, van de koninklijke britsche marine, wiens weervoorspellingen reeds sedert eenigen tijd deopmerk- zaamheid van deskundigen hebben tot zich getrokken, voor zegt nu wederom stormen of andere buitengewone stoornissen in den dampkring voor den 14 november (de lezer kan zien of het uitkomt) voor den 1 tot den 3 december en voor den 11 van de volgende maand. Mogten de dagen door den voor speller aangegeven, echter kalin blijken te zijn, dan raadt hij, opgrond van zijn stelsel, den zeeman te wachten voorden dag daarop, en vooral voor den dag na dien volgenden. De plotselijke veranderingen van stilte tot storm, zegt hij, ver schillen in hevigheid, maar zelfs wanneer zij voor ons onge merkt voorbijgaan, zijn zij echter kennelijk te bespeuren aan de pijlsnelle drift van het zwerk, geheel in tegenspraak met den rustigen toestand der lucht hier beneden. Utrechlsche courant.) Door den minister van justitie is aan heeren prokureurs- generaal de volgende cirkulaire gerigt De vraag is gerezen, of de ambtenaren van den burgerlij ken stand verpligtzijn uit de registers van den burgerlijken stand uittreksels, tot het aangaan van huwelijken strekkende, vrij van zegel af te geven, op vertoon van bewijzen van on vermogen, afkomstig van eene buitenlandsche plaatselijke of andere overheid, wier liandteekening niet is gelegaliseerd. Na overleg met mijne ambtgenooten van binnenlandsche zaken en van financiën, ben ik van oordeel dat deze vraag, zoo lang de bedoelde ambtenaren geene bepaalde redenen hebben, 0111 de echtheid van de handteekeiiirigen te betwijfe len, bevestigend moet worden beantwoord, met dien verstande echter, dat de buitenlandsche bewijzen van onvermogen, waarop de handteekeningeu niet gelegaliseerd zijn, alleen dan eene afgifte der akten en stukken, benoodigd 'ot het aan gaan van een huwelijk, op ongezegeld papier (behoudens in achtneming der overigens daaromtrent bestaande bepalingen), kunnen wettigen, wduneer, naar aanleiding van die zelfde certifikaten, door de ambtenaren van den burgerlijken stand geene leges berekend worden, welke laatste zoo in het alge meen als in de hier bedoelde gevallen, naar de deswege aan genomen beginselen en regels, voor de afgifte van stukken voor on vermogenden, in hun persoonlijk belang benoodigd, niet mag geschieden. Beuoemingetii eit besluiten. ridderorden. Benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon de generaal Fleury Du ray kominandant dei- derde divisie infanterie van het belgisehe leger; tot komman- deur dier orde de heeren C. W. Vinkhuyzen. genees- en heel meester van 's konings huis, en de Rossuis-Orba.;, kt,.-sul der Nederlanden te Luik; en tot ridder dier orde, de heeren A. G. F. A. van Oorschot, kommissaris van policie te \sHer togenbosch, en Ohnet, inspekteur generaal van den noord belgischen spoorweg. Vergunning verleend aan den kapitein luitenant ter zee jhr. J. 11. van Capellen, adjudant des konings in gewone dienst, tot het aannemen en dragen der versierselen van kora- mandeur der Leopoldsorde hem door den koning der belgen geschonkenaan den kapitein van den groot en staf. jhr. C. II. F. du Monceau, adjudant des konings. tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder der orde van het Legioen van eer, hem door den keizer der franschen geschon ken. en aan jhr. tnr. F. L. AV. de Koek, direkteur van 's ko nings kab.net, tot het aannemen en dragen der versierselen van grootofficier der orden van het Legioen van eer en der Leopcrtflsorde. hem vcspektieveiijk door den keizer der fran schen en den koning der belgen geschonken. eeketeekenen. Toegekend liet eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst hij de schutterijen aan B. J. Belderok, voormalig sergeant bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen. EEGek. Overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie, in rang en ancienneteit. de 2e luitenant van het 6e regement infanterie I. M. W. Schlundt Bodien. ministeriele d ei* art em ent en. Eervol ontslag ver leend, op verzoek, aan den heer J. Visser, als adjunkt kom mies bij het ministerie van buitenlandsche zaken en bevor derd bij genoemd departement tot hoofdkommies, de kommies H. C. Byvanek. konsulaten. Erkend als konsul van de Vereenigde sta ten van Amerika, te Batavia, de heer Israel S. Diehi; voor Amsterdam en Rotterdam en voor zoodanige plaatsen als nader bij die gemeenten gelegen zijn dan bij de verblijfplaats van eenigen anderen konsul of vice-konsul van genoemd ge- meenebest in Nederland, respektievelijk de heeren F. J. Klau- ser en G. E, Wiss. Sterk- en sehoolnicitws. Gisteren morgen nam de heer J. P. G. Westhoff, beroe pen predikant bij de evangelisch luthersche gemeente te 's Gravenhage, afscheid van zijne gemeente alhier. Zijne rede, die door velen werd aangehoord, had tot grondslag Johannes VHI: 31, 32. Na afloop der godsdienstoefening werd dea vertrekkende door de verschillende hoorders toegezongen gezang 340: 7, S, en daarna werd hij in eene kerkeraadsver- gadering van zijne betrekking tot de gemeente ontslagen. Bij besluit van den bisschop van Haarlem, is de heer II. J. W. van Ilertura, als kapellaan verplaatst van Goes naar Leiden en in zijne plaats aangesteld de heer P. van Hugten, van Overschie. marine en leger. Blijkens een onder dagteekening van den 21 oktober jl. bij het departement van marine ontvangen schrijven van den kapitein ter zee G. Fabius. divisie-koinmandant van zijner majesteits zeemagt te Curacao, was de gezondheidstoestand der bemanning op de schepen der divisie over het algemeen zeer voldoende. De oogziekte was geheel geweken. Zijner majesteits schroefstoomschepen üjainbi, Cornelia Dirks en Vesuvius, alsmede de schooner Atalante. waren allen op kruistogt vertrokken, om de vlag langs de kust van Venezuela te vertoonen. Ouder het garnizoen te 's Bosch hebben zich eenige ge\allen van de kwaadaardige keelziekte, hekend onder den naam van angina diphthenna, voorgedaan, waaraan reeds een enkele bezweken is. Dien ten gevolge is bij dagorder be kend gemaakt, dat zij die over keelpijn, zelfs in ligien graad klagen, onmiddellijk naar het hospitaal worden overgebragt. ftenictigdc berlglcn. Georges Diebolt, een der bekwaamste fransche beeldhou wers, is dezer dagen in löjarigen ouderdom overleden.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1