Ijanbelsbcriijtcii. ÜHïmcrtentim. het meer dan tijd dat de publieke opinie zich overal krach tiger en luider tegen het stelsel van dwingelandij aankant. En toch vermeit zich nog menigeen in het denkbeeld dat Frankrijk schittert. Schittert? Omdat vele vorsten aan den keizer hunne hulde kwamen bieden Omdat Italië hem naai de oogen ziet? Omdat Engeland huivert? Omdat eene nieuwe expeditie onderzeil gaat? Omdat de weelde der hofhouding eene ongekende hoogte bereikt heeft Is in dat alles dan iets dat eenigen grond geeft tot regtmatige bewondering? Een gelukkiger schouwspel biedt het kleine Belgie aan: daar worden de bronnen van volksbestaan vermeerderd. Van de troonrede waarmede de kamers dingsdag geopend zijn, hebben we reeds in het vorig nommer met een enkel woord gesprokenheden deelen we haar geheel mede. Zij bevat menige mededeeling van bevredigenden aard. Nieuwe wegen van gemeenschap zullen gevoegd worden bij de talrijke die dat land doorkruissen. Door het vrijzinnige handelsstelsel zal gemakkelijk in het tekort van den oogst kunnen worden voorzien. Onderscheidene belangrijke wetten zullen worden aangeboden. Van de erkenning van het koningrijk Italië wordt zoo als men verwacht had geen melding gemaakt. De kommissie voor het adres van antwoord van den senaat heeft haar ontwerp reeds ingediend. Hoewel het bijna geheel een weerklank op de troonrede is, zoo wordt toch de handels politiek die bij het traktaat met Frankrijk is aangenomen, met bijzonderen nadruk geprezen. Ook over de aangekon digde onderhandelingen met Engeland en andere staten wordt in goedkeurenden geest gesproken. Het overlijden van den koning van Portugal wordt voor dat land een onberekenbaar verlies geacht. Zijne korte rege ring heeft zich gekenmerkt door verlichte maatregelen die Portugal een schoone toekomst doen te gemoetgaan. Geluk kig dat men grond heeftom ook van zijn opvolger, den hertog van Oporto, de beste verwachting te koesteren. Te Turyn is het gerucht in omloop dat er eene overeenkomst is getroffen tusschen het italiaansehe goevernement en den bevelhebber der fransche troepen te Rome, tot het beletten der struikrooverij o]> de grenzen van den pausselijken staat. Indien dit gerucht zich bevestigt even alsdat van hetaanstaand vertrek van Frans II uit Rome, dan is het niet onwaarschijnlijk dat de keizer, hoewel hij vooreerst nog zijne bescherming aan den paus blijft verleenen, voortaan alle pogingen ten gunste der verdrevene dynastie zal helpen te keer gaan. Te Parijs is het berigt ontvangen dat pater Lacordaire overleden is. Onder onze lezers zijn er mogelijk nog wel die zich de uitvoerige schets van den werkkring en de verdiensten van dezen begaafden man herinneren, welke we in ons nom mer van 1-1 september mededeelden. Oostenrijk. Weenen Iff november. In de beide huizen van den rijks raad is heden het keizerlijk reskript op liet adres van den kroa- tischen landdag ter tafel gebragt. Daarin wordt de verklaring afgelegd dat de regering met. leedwezen heeft opgemerkt, hoe Kroatië weigerachtig is gebleven om liet beginsel van eenheid der keizerlijke monarchie tc erkennen. Dit beginsel tocli is op den voorgrond gesteld bij de toekenning van meer vrijge vige instellingen. Dien ten gevolge is de landdag alsnu moe ten worden ontbonden om later weder tc worden bijeengeroe pen oji den grondslag derdiplomata van oktober en februarij. In Reliac (Bosnië) is 11. zondag op vijf jilaatsen een op- stand uitgebarsten, waaraan ongeveer 5Ó0U inwoners deel namen. In het venetiaansche worden alle mogelijke pogingen aangewend om het. oostenrijksch goevernement buiten staat te stellen het venetiaansch kont'mgent van 0000 man voltal lig te krijgen. De italiaansehe komnlités zijn namelijk ijverig werkzaam tot bevordering van de emigratie der personen, die in de termen der krijgsdienst vallen, terwijl de kommités in Lombard ij e de daartoe noodige gelden overzenden. Drie voorname koramite's, namelijk te Venetie, Udina en Verona, hebben daartoe reeds een aantal manschappen gewonnen, ter wijl zij worden geholpen door de sub-kommités in de kleinere plaatsen. De policie schijnt niet bij magte te zijn om het te verhinderen, of liever zij tracht het feit door de vingers te zien. Relgïe. Brussel 12 november. Heden namiddag, ten den ure. heeft Z. M. de koning in persoon en met liet gebruikelijk ceremo nieel de zitting uer wetgevende vergadering voor 1 b61 —1862 geopend, met de volgende troonrede „Mijne heeren het is met de grootste zelfvoldoening dat ik mij weder te midden der vertegenwoordigers van de getrouwe natie bevindt, met welke, sedert dertig jaren, banden van genegenheid en vertrouwen mij verbinden, die de tijd nog versterkt heeft. „De betrekkingen van Belgie met liet buitenland blijven gehandhaafd op voorwaarden, welke voor zijne belangen gunstig en met zijne verpligtingen van onzijdigheid overeen komstig zijn. Een aller gewigtigst handelsverdrag is in den loop dezes jaars tusschen Belgie en Frankrijk gesloten, en zal ten gevolge hebben de goede betrekkingen tusschen de beide Janden meer en meer wortel te doen schieten. De zelfde be ginselen zullen op onze betrekkingen met Groot-Brittanje worden toegepast, en tot grondslag der onderhandelingen strekken die wij met nog andere staten moeten openen. „Wij zullen overigens onzen handel, zoo wel als de voort brengselen van onzen landbouw en onzer nijverheid, blijven begunstigen, door nieuwe wegen van gemeenschap toe te voegen aan de reeds zoo talrijke en verschillende, die ons grondgebied doorsnijden. „Eene onlangs met Nederland gesloten overeenkomst heeft een einde gemaakt aan de moeijelijkheden, die ten opzigte van liet stelsel der wateraftappingen van de Maas gerezen waren. Die schikking zal medewerken tot handhaving der betrekkingen van goede nabuurschap met eene bevriende natie, wier doorluchtig hoofd ik onlangs, bij zekere gelegen- J heid, het geluk had te midden der vaderlandslievende stad Luik te ontmoeten. „De ingewonnen berigten over den staat van onzen oogst leveren een minder ongunstig vooruitzigtop dan eerst ver moed was. Buitenslands is de oogst over hetalgemeengunstig in die landen uitgevallen, welke hunne granen uitvoeren, en het in Belgie aangenomen vrijzinnig stelsel veroorlooft te voorspellen dat het te kort komende gemakkelijk door den handel zal worden aangevuld. „Verschillende in de zittingen van 1859 en i860 aangebo den belangrijke wetten zullen, hoop ik, in den loop der tegen woordige zitting behandeld en aangenomen kunnen worden. Andere, niet minder belangrijke, zullen aan uwe beraadsla gingen worden onderworpen. Onze militiewetten eischen sedert lang hervorming. Er zal u eene wet worden voorgelegd die, terwijl zij uit een administratief oogpunt de gebreken van liet bestaand stelsel verbetert, ten doel heeft eene billijke schadeloosstelling aan diegenen te verzekeren, welke een deel van hunnen jongelingsleeftijd aan liet edel beroep der wape nen voor de staatsdienst wijen. Ik twijfel niet of deze her vorming zal de wenschelijkste gevolgen voor de goede zamen- stelling des legers hebben, dat onze zorgen zoo zeer verdient. „De burgerwachten wedijveren met liet leger in vaderlands liefde en ijver, en de gelukkige uitkomsten, in hunne rangen door de instelling der nationale scherpschutterij verkregen, getuigen van hunne levendige zucht, om hunne oefening meer en meer te volmaken. „Het openbaar onderwijs in al zijne graden, de letteren, wetenschappen en schoone kunsten, dragen het hunne tot den algemeenen vooruitgang des lands bij, en ontmoeten bij mijne regering, even als bij de kamers, eene belangstellende en volhardende ondersteuning. De laatste tentoonstelling te I Antwerpen heeft de belgische school in nieuweren glans doen schitteren, en de kunstenaars van alle landen, in de hoofdstad van onzen handel vereenigd, hebben daar het gastvrij onthaal gevonden, hetwelk liet vaderland van Rubbens en van Dijk hun verschuldigd was. „In weerwil van meer dan ééne krisis van verschillenden aard die wij doorloopen. is de financiële toestand voldoende. De uitvoering der bij de wet voorgeschreven maatregelen tot herziening van het kadaster wordt ijverig voortgezet. De per sonele belasting geeft aanleiding tot gegronde klagten de wet waarbij zij is ingevoerd, zal herzien worden. „De misbruiken, welke zich in de uitoefening van het kies- regt geopenbaard hebben, en zich niet langer konden ver breiden zonder onze vertegenwoordigende instellingen in gevaar tc brengen, eischen beteugelende maatregelen, even zeer door het belang als door de waardigheid van alle meeningen voorgeschreven. Evenzeer heeft men de noodzake lijkheid erkend van de aanvulling der leemten in de bestaande wetgeving op de vestiging en het beheer der voor de studiën bestemde goederen, en op het beheer en de koutröle van die welke aan de eeredienst gewijd zijn. Eindelijk, mijne heeren, naardien liet onderzoek der op de regterlijke organisatie betrekkelijke vraagstukken is afgeloopen, zal u eene wet tot regeling van datgewigtig onderwerp worden voorgelegd. „De talrijke werkzaamheden, die de kamers moeten bezig houden, geven hoop op vruchtbare uitkomsten der tegen woordige zitting. „Vertegenwoordigers der natie! dat de geest van rijp be raad, gematigdheid en kalmte, waardoor de belgische kamers zich onderscheiden, voortga uwe beraadslagingen te leiden; dat de zelfde vaderlandsliefde u beziele, en door de ijverige en welwillende medewerking, die ik van uw vertrouwen inroep, zal het aan mijne regering geschonken worden, meer en meer het nationale werk te bevestigen en tc volmaken, dat gemeen schappelijk ondernomen en aan onze gemeenschappelijke bescherming toevertrouwd is." Frankrijk. Parijs 12 november. Aangaande het proces over den eigen dom van twee oorlogschepen, dat door de regtbank van Mar seille ten gunste van Frans II is beslist, in ons vorig nommer vermeld, wordt het volgende gemeld Gelijk te verwachten was, heeft delegitimistischepartij zich beijverd om eene publieke manifestatie te doen, ter eere van den advokaat Berryer. Vijf of zes honderd personen, die meerendeels de teregtzitting bijwoonden, verdrongen zich langs den weg dien onze oude beroemde vertegenwoordiger volgde om liet station van den spoorweg te bereiken, en ieder trachtte hem de hand te drukken, onder de kreienLeve BerryerLeve Frans II De policie is dadelijk tot eenige arrestatien overgegaan. Vier personen, die in italic voor de zaak des konings hebben gevochten, zijn, naar men verzekert., bij den komniissaris van policie gebragt, en moesten daar hunne namen en kwaliteiten opgeven, waarna men hen weder heeft losgelaten. Een vijfde moet in arrest genomen zijn op het oogenblik dat hij hard op tot Berryer zeideGod zegene uWanneer de debatten nog een dag langer geduurd hadden, zou er onder de demokrati- sclie partij voorzeker ook eenige opschudding zijn gekomen. Men wil dat Berryer met dit pleidooi 15,00U franks heeft verdiend. Het gerucht is in omloop dat de regering 400,000 fr. heeft gezonden voor de fabrick-arbeiders te St. Etienne. waar ten gevolge van de amcrikaansehe krisis, groot gebrek aan werk is. Die vroeger ff fr. daags verdienden, bekomen thans naauwelijks 50 centimes. Er zijn hier tijdingen uit de Herzegovvina eu Bosnië ontvangen, waaruit blijkt dat de opstand in die gewesten geduchte vorderingen maakt. Italië. De heer de Lavalette is belast ora den generaal de Govon in de handhaving van het status quo te ondersteunen. Curhinelli, een der voormalige officieren van Garibaldi, is naar Caprera vertrokken, om aan laatstgenoemde een adres van ingezetenen te Napels te overhandigen, inhoudende het verzoek, zich niet uit Italic te verwijderen. Överzigt der week. Rotterdam 15 november. In den handel is er gedurende deze week niets bijzonders te vermelden. Van koffij is alleen te berigten dat men dooi de kleine en steeds afnemende voorraad de prijzen hoog houdt zonder echter daartoe veel zaken te doen. Bij behoefte moet men voor goed ordinair Java koffij per ceel 4-5 cent betalen. De veiling van 139 vaten en 10 balen Plantation Ceylon koffij op den 12 dezer is van 42£ tot 48j cent afge loopen. Graanmarkten. Amsterdam 15 november. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 42£. Lijnolie op zes weken f 3GJ. Dordrecht 14 november. Tarwe, boonen, erwten en paardenboonen 20 cent lager rogge, gerst en haver prijshoudend; boekweit onveranderd, koolzaad flaauw. Oostburg 13 november. De aanvoer van granen was heden iets ruimer dan vorige week, doch er bestond geen vraag dan tegen lagere prijzen. Houders willen zich daaraan meestal niet gedragen en er werd alzoo weinig verkocht. Men betaalde voor tarwe f 12,50 en kele f 12,75, voorts f 12,25 a f 11 naar kwaliteit. Rogge f 8,25 a f8,80. Win tergerst f6, f6,75, zomer dito f6, f6,30. Haver f2,75, f3, f3,25, f3,50 en f3,75, zeer enkele f 4. Paarden boonen f 7,80 a f 8,25. Groene erwten f 10,50 a f 11,50. Za den niet aan. Middelburg 14 november. Even als voorgaande week was de aanvoer van heden maar klein, zoo wel uit onze naburige eilanden als ook uit Wal cheren, en daar er voor tarwe weinig vraag bestond, zoo heb ben houders om te verkoopen meestal 25 cent per mud lager moeten afgeven. Jarige zeeuwsehe tarwe niet mooi en met veel lucht bezet f 10 verkochtpuike nieuwe zeeuwsehe dito f 12,25, mindere f 12puike nieuwe walchersche dito f 12,50, gewone f 12,25 a f 12. Rogge bleef zonder handel, men ver liet de jarige f 7,50 en de nieuwe f 9 de mud. Gerst, ofschoon wat meer ter veil, had genegen koopers,puike win ter dito f0,80 a f 6,70 en dito zomer f 6,70, mindere soorten f 6,50. Wal chersche witteboonen weinig ter veil, en 25 cent liooger, puike f 12,75, af 13, mindere f 12,50 af 12,25; dito bruineboonen zeer weinig getoond en'f 15,25 en f 13 betaald. Groene erwten zeer weinig ter veil met genegen koopers begin beurs zijn enkele monsters aan f 12 doch later met graagte f 12,25 de mud gekocht; walchersche groote erwten niet getoond. Wal chersche paardenboonen f8.25 a f S. Zeeuwsehe erwten noch paardenboonen waren er ter veil. Koolzaad gevraagd, doch niet aangeboden. Raapolie f 42,50 patentolie f 44,50lijn olie f 38 per vat op 6 weken, op kontant f 1 lager. Koeken als voren. Geniijltlcldc inarkilpiijieii. per ned. mud.1 per ned. mud. Tarwe oude f 10,a f 13,Bruineboonen f 15,k fl 5,25 Dito nieuwe -11.a - 12,75'Paardcboonen- 8,a- 8.25 Rogge oude - 7,50 a- 9,Gr. erwten .-12,a-12,25 Gerst wint - 6,50 h- 6,801 Witte erwten a Dito zom. - 6,a- 6,70 Kool en raapz.a Boekweit aAardappelen. - 3,50 a- 5,50 Haver - 4.5- 4,501 per ned. pond. Witteboonen - 12,5,-13,(Versche boter f 1,02 k f 1,10 Middelprijzen van bakbare tarwe f 12,70 en rogge f9, Prijzen van elFckfen. Amsterdam 15 november. Nederland Certifik. Werkelijke schuld pet. 631 dito Nationale dito 3 VfiA- dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* I40J Rusland. Oblig. 1798/1816 b 101 'lik dito dito 1855, 6de serie. 5 6 Aand. spoorweg 194 89 A Polen. Schatkistobligatien 4 '*H Spanje. Obligatien 2 42 A dito binnenlandsch Certifik. coupons bewijzen 3 4S Oostenrijk. Obligation Wreener metalliek 5 46 dito amsterdamsclie 5 69 dito nationale 5 55 dito '1847/1852 2* 24/, Belgie. Certirikaten bij Rothschild 2i Portugal. Obligatien 3 46} 3 453 Grenada. 141 n 22 4 Illinois. 7 S4J Mexiko. dito 3 M m 25jauice Echtvereeniging van C. ESTÈRMAN en M. J. BUHLER. Vlissingen16 November 1861.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3