Dekkers, te Sluis; G. A. Fijnv and raat, te Zwartsluis; B. j Gewin, te IJsselstein D. Gildemeester, te Scheveningen N. H. de Graaf, te Apeldoorn; G. H. Lamers, te Engwierum; dr. F. W. Merens, te VlissingenA. J. Molenaar, te Harder wijk; I. P. Nonhebel, te Vaassen: J. J. Richard, te Zeist II. C. Voorhoeve, director van het Nedcrlandsch zendeling genootschap. Ie Rotterdam. Nadat ook de heer G. M. Hogerzeil, predikant te 's Heer Abts- en Sinoutskerke, voor de beroeping naar de hervormde gemeente te Koudckerke had bedankt, heeft de kerkeraad, met medestemming van den ambachtsheer, gisteren met alge- meene stemmen beroepen den lieer Al bert us Meerdink, pre dikant te Gaast en Terwoude. Op het twaalftal waren geplaatst de heeren A. Meerdink, te Gaast c. a.II. A. Leen- raans, te Helvoelsluis; II. van Strien Cz., te Bennekom W. Mense. te Voorthuizen H. F. Westcrouen van Meeteren, te Zegveld W. Kluever, te WolfaartsdijkG. J. Zijnen, te Zwijndrecht; W. Sijpkens, te Hijlaard; J. G. Verlioeff, te ZevenbergenW. J. Gezelschap, te Aalbrug; J. van de Werf, te Wijk en F. W. Smit, te Uiterijk c. a. Op het zestal de hee ren Meerdink, Leenmans, van Strien, Sijpkens, Kluever en Gezelschap. Op het drietal de heeren: Meerdink, Sijpkens en Gezelschap. Gemengde berigtcn. Ineen groot gedeelte van Ierland is men bevreesd voor hongersnood, ten gevolge van den zeer slechten aardappel oogst. Onder de brieven die in de vorige maand aan het postkantoor te Brussel zijn verbleven, is er een geadresseerd aan den heer Leopold den Eerste, koning der belgen, in garnizoen te Brussel." Jl. zondag heeft de feestelijke inwijding plaats gehad van den spoorweg van Luik op Maas tricht. Het vervoer van personen en goederen zal echter waarschijnlijk nog eenigen tijd moeten worden uitgesteld door gemis der noodige waggons. De veemarkt te Hoorn was dit jaar buitengewoon goed voorzien. Men berekent dat Hal 2JU0 stuks vee waren aangebragt, die tot hooge prijzen slechts langzaam werden verkocht. Even als in de vorige novembermaand, openbaart zich thans eene onbekende ziekte bij sommige paarden. Een stalhouder te Zutphen, die reeds vroeger 23 paarden aan die ziekte verloor, zijn namens de provincie Gelderland 6 door de ziekte aangetaste paarden afgekocht voor f500. Naar men verneemt levert het seinen langs ée'n telegraafdraad op aanzienlijken afstand niet de goede vruchten op die daarvan op geringe afstanden zijn ver kregen. Ten gevolge van den lagen waterstand der Waal blijft de verzakking aan de rivierzijde te Nijmegen toene men. Het gedenkteeken voor Schiller te Berlijn zal voor den schouwburg worden geplaatst en aan weerszijden de mo numenten voor Göthe en Lessing erlangen. Aan de Edin- burgsche dagbladen wordt door dr. Bouthron, uit West- Linton (Engeland) geschreven, dat hij in den avond van 5 dezer aan den oosteüjken horizont een groote komeet ont dekte. Eene door de gemeente den Helder geopende leening van f SO,000 is dingsdag dadelijk volteekend. Het verzoek van den lieer Mosselmans uit Brussel, om te Scheve ningen in het badhuis een speelbank te mogen oprigten. is door den gemeenteraad van 'sllage afgewezen. Te Go- rinchem is 11. dingsdag in de Merwede een zeehond gevangen, die door den heer A. Quakernaat aldaar is aangekocht. Dingsdag nacht is in het burgerweeshuis tc 's Gravenhage brand ontstaan, door de ouvoorzigtigheid van eeu der ver pleegden. die tegen ve; bod gerookt had en zijn pijp inden zak had gestoken. Dat kleetlingsïuk vatte vlam en tastte ook de andere in de kas aanwezige goederen aan. Gelukkig is het in tijds ontdekt. Te Londen wordt het bijeengeveegde stof der straten gebezigd deels tot het maken van verfsoorten en ten deele tot het bereiden van eene olieachtige gips voor bouwwerken, tot welk einde 100 deelen stof met 10 deelen menie, daarna loodwit en de noodige lijnolie tot eene massa van de lijvigheid van stopverf worden gemengd die in de lucht hard wordt. Gemeenteraad van Middelburg, Zitting van 13 november. v oorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren C.aland en Damme, terwijl de heeren Lambreehtsen van Ritthem en van de Graft later komen. Na de opening worden de notulen der vorige zitting voor gelezen en gearresteerd. Vervolgens wordt door den voorzitter mededeelinggedaan van de volgende ingekomen stukken o. berigt van den heer Caland, dat hij verhinderd is deze zitting bij te wonen b. eene missive van gedeputeerde staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit van 1G oktober, tot uitgifte van grond in erfpacht aan mevr. douairière J. G. Schorer en A. II. Ingelse o. van de zelfden, goedkeuring van het raadsbesluit van genoemden datum tot onderhandsche verhuring van gemeen te- eigendommen: verpachting der gebouwen gebezigd tot linnen weverij met een gedeelte van de west-indische pakhuizen, aan Salomonson comp., en een stuk land op den Kousteenschen dijk aan A. den Boer; d. van de zelfden, goedkeuring van den verkoop van 100 stuks olmenbooinen e. van de zelfden, goedkeuring van het in de raadszitting van 23 oktober genomen besluit tot beschikking over f 1254 voor het bij vlakken en verdedigen van den oever langs som mige grachten, en f 300 voor het maken en plaatsen van G schuifkozijnen in het provoosthuis op den Dam. Deze goedkeuring heeft plaats in de onderstelling dat die betalingen niet zullen worden gedaan uit den post voor onvoorziene uitgaven, maar zullen worden af- en overgeschre ven uit den daartoe op de geineentebegrooting onder hoofd stuk 111, afd. 1, art. 1 aangewezen post. Alle deze mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. Nog wordt door den voorzitter berigt dat ten opzigte van den verkoop der oude kraan eerst een afzonderlijk besluit door den raad moet worden genomen, alvorens daartoe goed keuring van gedeputeerde staten te kunnen erlangen. Op zijn voorstel dit besluit genomen zijnde, zal het ter goedkeuring aan gedeputeerdesraten worden opgezonden. Is ingekomen en geschiedt voorlezing van een rekwest van Pijpeling, schipper te Zierikzee. Adressant geeft daarbij te kennen dat hij vernomen heeft dat het beurtveer tusscïien Middelburg en Zierikzee zal hersteld worden dat hij onder den voormaligen beurtschipper Mommaas geruimen tijd, en ook na dezen tot op heden in genoemd veer heeft gevaren, en hij mitsdien verzoekt als vaste beurtschipper te worden aangesteld. Wordt besloten dit adres aan tc houden tot dat de verorde ning voor genoemd veer zal zijn goedgekeurd. Van den schoolopziener in het le schooldistrikt van Zee land is ingekomen eene missive waarbij wordt opgemerkt dat het personeel van hulponderwijzers op de school voor minver mogenden, van den heer Gouka, thans bestaat uit G met eene vakature voor 3. Het is hem voorgekomen dat 7 bulponder- wijzers voor die school genoeg zouden zijn, en alsdan na eenige wi jziging in de jaarwedden, f 100 zouden kunnen wor den overgehouden. Ten dezeïi opzigte wordt bij de missive in overweging gegeven om de 2 hulponderwijzers ad f 250 en 1 ad f 200 op de school van den heer de Man te geven f 300 ieder, en de hulponderwijzers van de heeren Auerenvan Sluis van f300 te brengen op f350. Deze laatste verhooging zou vooral gewettigd zijn door „de meerdere werkzaamheden ontstaan door het honden van avondschool, en daarenboven uit hoofde de bedoelde hulponderwijzers bij ontstentenis van den hoofdonderwijzer geheel alleen de school moeten waar nemen. en dus hulponderwijzers van de beste soort moeten zijn." De alsdan nog overblijvende f 100 zouden kunnen wor den gebezigd tot verhooging der toelagen voor kweekelingen op de scholen voor on- en minvermogenden. Deze missive wordt in handen gesteld van de kommissie die zich vroeger met de regeling van schoolzaken heeft belast (bestaande uit de heeren Siffle, Lantsheer en Fokker), ten einde den raad met haar advies van dienst te zijn. Naar aanleiding van eene ingekomen missive van den kon- troleur bij den waarborg wordt, ouder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten, besloten om het lokaal in het pro voosthuis bij vernieuwing onderhands te verhuren per jaar voor den tijd van zes jaren, met zes maanden te voren opzeg- gens van weerszijden. Door den voorzitter worden, namens burgemeester en wet houders, overgelegd de konditien voor de verpachting der tollen van den straatweg van Middelburg op Vlissingen. Daar geen der leden voorlezing der konditien verlangt, wordt besloten burgemeester en wethouders tot die verpachting te magtigen. Voorts worden voor kennisgeving aangenomen a. eene missive van de heeren Robbe' en comp., koncessio narissen der gasverlichting, waarbij zi j verklaren met genoegen te hebben ontwaard dat de raad genegen is om nader in onder handeling te treden, en zij van hunnen kant beloven zoo spoedig mogelijk hunne voorwaarden tot het aangaan van een nieuw kontrakt kenbaar te zullen maken; b. de mededeeling van den voorzitter dat als derde expert door de twee benoemden is verkozen dr. Th. van Doesburg te Rotterdam, die met het laatst dezer maand zich hier bevin den en alsdan beeedigd worden zal; f. nog eene mededeeling van den voorzitter, datdc verkoop van den ouden baggermolen heeft plaats gehad, de opbrengst, behalve 10 per cent onkosten, is geweest f 1100, en hij op dit oogenblik reeds voor de helft is gesloopt. Door den voorzitter wordt ter kennis der vergadering ge- bragt dat een brief is ingekomen van de kamer van koophan del en fabrieken ten geleide van een afschrift van een door de kamer aan den koning in te zenden adres ten opzigte van de afdamming van het Sloe en de daarstelling van een kanaal van Vlissingen naar Middelburg in verbinding met de haven; en voorts tot uitnoodiging aan den raad om een adres van adhesie daarbij te voegen. De heer van dc Graft komt ter vergadering. Het afschrift van het ad res der kamer wordt door den sekre- taris voorgelezen. Hoofdzakelijk wordt daarin gewezen op het bijna zekere dat eerlang ook Zeeland in het bezit van een spoorweg zal zijn gesteld. De kamer beweert echter dat het bezit van een spoorweg alleen niet genoeg is voor het alge meen belang, maar dat ook lokale toestanden daartoe moeten medewerken en daarom, zoo noodig, worden verbeterd. Naar haar oordeel is eene overbrugging van het Sloe niet geschikt, als leidende tot nadeel voor/len handel en voor den staat. De afdamming van het Sloe komt haar het beste voor, en de kosten daarvan zullen minder bedragen dan eene overbrug ging. Verder worden in het adres de voordeelen van de be doelde afdamming en de daarstelling van een kanaal meer breedvoerig uiteengezet. De voorzitter vraagt of de leden'genegen zijn de uitnoo diging in diskussie te nemen, of wel ze in handen eener kom missie willen stellen Nadat de heer Fokker heeft verklaard de dadelijke beraad slaging over het al of niet inzenden van een adres van adhesie tot bevorderiug van spoed het beste te achten, en de heer Siffle' tot eene dadelijke zamenstelling van zoodanig adres wilde overgaan, verzocht de heer Lantsheer de openbare zit ting eenigen tijd te schorsen. Dien ten gevolge wordt, met goedkeuring der leden, de openbare vergadering voor eenige oogenblikken gesloten. Na de heropening wordt besloten burgemeester en wethou ders te magtigen tot het inzenden van een adres van adhesie aan dat van de kamer van koophandel en fabrieken aan den koning. Wordt overgegaan tot de uitloting van 6 aandeelen ad f 500 in de geldleening primitief groot f 18000, lastens de ge meente. Daarbij worden aangewezen oin met 1 januarij 1862 tc worden afgelost, de notnmers 5. G, 8, 26, 31 en 30. (Ter aflossing zijn nog overgebleven de nommers 2, 9,12, IS, 25 •en 35.) De voorzitter stelt aan de orde de deliberatien bij resumtie •over het adres van de Bakker c. s., houdende verzoek om we der eene openbare verpachting van het onderhoud der wan delwegen te doen plaats hebben (ingekomen in de zitting van 21 oktober: zie het bij voegsel van het nomnier dezer courant van 24 daaraanvolgende). Omtrent de inwilliging van dit verzoek bestaat bij deleden verschil van gevoelen. De heer Snijder wijst op het zeer goede onderhoud door den tegenwoordigen pachter en meent dat eene publieke aanbesteding niet is aan te raden. Daar tegenover staat het gevoelen van den lieer Fokker, die van oordeel is dat liet adres allezins billijk is te noemen, en daarom voor 1 jaar bij wijze van proef eene openbare verpachting voorstelt. De lieer Suouck Hurgronje vindt zich niet genoopt in te stemmen met het adres, op grond dat de persoon van den een meerderen waarborg geeft dan die van den ander. De heer Lambreehtsen van Ritthem meent dat het gevaar eener openbare verpachting gedeeltelijk denkbeeldig is, daar de tegenwoordige pachter alsdan ook aannemer zou kuunen worden. Nadat nog eenige leden hierover hun gevoelen hebben kenbaar gemaakt, waaronder behalve bovengenoemden, de heeren Siffle', van Diggelen, van Visvliet en de voorzitter, wordt ten slotte met 1U tegen 5 stemmen besloten liet onder houd voorden tijd vameen jaar publiek te verpachten, en zulks bij wijze van proefneming. (Tegen stemden de heeren Snouck Hurgronje, Lantsheer, Siffle, van Deinse en Snijder.) Ten slotte wordt nog met 9 tegen G stemmen besloten dat de keuze uit de drie laagste inschrijvers zal geschieden. (Te gen stemden de heeren de Jonge, Snouck Hurgronje, van Visvliet, van de Graft, Fokker en van Uije.) Daarna wordt de zitting gesloten. .öuitmlrtnö. Algemeen overzlgt. De lezers onzer buitenlandsche tijdingen hebben in de laatste dagen zeker weinig bemoedigende indrukken ont vangen de toestand van Europa wordt meer en meer ver wikkeld. Tegenover de berigten van woelingen in Rusland, wapening in Italië, waarvan we in een vorig noinmer melding maakten, staat ook thans weinig dat van eenige opheldering van den staatkundigen horizont getuigt. Er wordt nog altijd gesproken van gevechten tussehen de turken en de opstandelingen van Herzowinga. van nieuwe arrestatien in Polen. De tweespalt tussehen de oostenrijksche dynastie en de kroonlanden, de strijd der partijen bij de ver kiezingen in Pruissen duren voort. In Engeland begint de vrees voorgebrek bij eene talrijke klasse van fabriek-arbeiders luider te spreken. Naar Amerika worden europesche strijdkrachten overgebragt. Alleen in Frankrijk hecrscht, schijnbaar althans, rust en kalmte. En toch is, naar het ons voorkomt, de toestand van dat land nog het minst benijdenswaardig. Waar zich elders onrust vertoont, is zij veelal het gevolg van de regtmatige begeerte naar meerdere vrijheid, van de behoefte aan onafhankelijkheid. Men moge het betreuren, dat ook nu de worstelingen gepaard gaan aan rampen die van eiken stap op den weg van ontwikkeling der volken onaf scheidelijk zijn, dat ook thans geene overwinning zonder offers wordt verkregen, de zuiverheid der bedoelingen en het heilzame der gevolgen mag men niet voorbij zien. In Frankrijk wordt elke poging oin het individu meer op den voorgrond te doen treden met ijzeren hand onderdrukt. Die hand is nog krachtig genoeg om de pers te bedwingen, om instellingen van liefdadigheid te treffen, waar zij. niet tegenstaande haar katholiek karakter, denkbeelden zoeken tc verspreiden «lie tot ontwikkeling leidenmaar die zelfde hand heeft de magt niet om het gevoel van eigenwaarde in het menschclijke gemoed te verstikken. Het fransche volk boet hard voor de uitspattingen van vroegere jaren, en zonder hare gebreken voorbij te zien, verdient het medelijden van die volken vooral waar de vrijheid vasten wortel heeft gescho ten. Ware die boete een middel tot verbetering, kon de fransche natie onder de regering van Napoleon zich in zelf standigheid oefenen, werd de weg tot zelfregering geëffend, we zouden haar wegens den tij del ij ken druk niet beklagen. Maar wat zal het gevolg zijn Kan Frankrijk ten eeuwigen «lage bedwongen worden door de centralisatie van het gezag tot het uiterste te drijven? Of zal de zucht naar vrijheid, zoo krachtig onderdrukt, met meer geweld zich een weg banen naar mate zij langer is tegengehouden? Zal de revolutie op meer dan eene plaats door Napoleon begunstigd, weldra zijn eigen troon omver werpen? Of zal een europesche oorlog afleiding te geven Wie zou op deze vragen een bevredigend antwoord kunnen geven Toch wordt de toestand met den dag ondragelijkeraan de schaarschte van levensmiddelen moet door kunstgrepen worden te hulp gekomen; de schuldenlast is ontzettend toe genomen. Nu reeds is zij tot een bedrag van mepr dan 11,000 millioenen franken geklommen en nog zijn nieuwe leeningen in het vooruitzigtals of het voor de regtbank der zedelijk heid te verantwoorden ware, dat men het lot der nakomeling schap op het spel zet Ruslands czaar zal welligt door verstandig toegeven, zoo wel zijne russische als poolsche onderdanen een stap verder brengen. De keizer van Oostenrijk kan mogelijk door gema tigd heid voorkomen dat de hongaren naar de wapenen grij pen Engeland zal vermoedelijk door zich opofferingen te getroos ten, de krisis te boven komen, maar voor Frankrijk zien we in de toekomst slechts oorlog, revolutie, staatsbankroet. Daarvan kan Europa niet alleen toeschouwer maar gedeeltelijk slagtoffer worden. Kunnen die rampen nog voorkomen worden, dan is

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2