MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 1861 16 November. Öinttmlanösclje ïpömgm. S* 138. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is '22 cent pér regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van een tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 oentmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg; lö november. Door storing op de telegraaflijn is liet amstenlamsehe beursberigt van gisteren eerst heden morgen ten 8£ ure ont vangen en toen met de marklberigten dadelijk aan de ge- abonneerden op het bulletin medegedeeld. De posten ondervonden gisteren door den hevigen storm belangrijke vertraging. De hollandsche kwam omstreeks 4 uur later dan gewoonlijk aan; die over Sluis van gisteren is eerst heden morgen ten 9 ure aangekomen. De stoomboot die gisteren oehtend ten 9 ure naar Rotter dam is gevaren, heeft de reis in 6 uren 30 min. volbragt. In de woensdag gehouden zitting van den hoogen raad heeft de advokaat-generaal Karsseboom konklusie genomen ,,in de zaak van den minister van financien legen het arrest van 'het hof in Zeeland, waarbij de heeren G. de Brnijneen jhr. rnr. A.van Reigersberg Versluys waren vrijgesproken van de aan- klagt van het niet aangeven voor het regt van patent van het muzijkgezelschap Uit kunstliefde alhier. De advokaat-gene raal heeft gekonkludeerd tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. Uitspraak 3 december. Door de provinciale kommissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt in Zeeland is in hare jongste zitting ge ëxamineerd en bevorderd tot plattelands vroedmeester, de heer G. J.Bertel. De gemeenteraad van Haarlem heeftin zake de ingekomen 1 op de uitingen van gedachten als privilegie aan den schrijver geloofsbrieven van jhr. M. Salvador, de kommissie diligent en zijne regt verkrijgen den toegekend, bij wijze van oktrooi verklaard tot eene volgende vergadering, omdat de kommis- moet worden verleend dat het regt van den schrijver vatbaar sie, uit hoofde van den exceptionelen toestand der zaak, haar t is voor overdragt, mits daarvan bij akte in wettelijken vorm niet zoo voetstoots voor eene grondige behandeling vatbaar j blijke; dut het regt van den schrijver en van zijne regtver- Dingsdag is aan de hoogeschool te Utrecht inderegten gepromoveerd dc heer J. P. F. van der Mieden van Opmeer, van Middelburg, met theses. Men schrijft ons uit Goes 14 dezer. Maandagjl. is de nieuw gebouwde school te Krabbendijke ingewijd, waarbij de burgemeester, onderwijzer, predikanten voorzitter van het onderwijzers-gezelschap toepasselijke aan spraken hielden. Het lokaal was versierd, en door de school jeugd werden liederen, met orgelmuziek begeleid, gezongen. Algemeen roemt menden architekt en bouwmeester van dit lokaal. Na afloop der plegtigheid werden de kinderen op eenige versnapering onthaald en vereenigde men zich aan een vriend- schappelijken diseh. Men schrijft ons uit Oostburg 13 dezer. Gisteren stortte te Sluis een zolder, waarop men bezig was eene verkooping te houden en waarop zich dus een groot getal menschen bevond, plotseling naar beneden. Twee personen bekwamen daarbij beenbreuken, terwijl bijna allen die met den zolder nederstortten, min of meer ern stige wonden bekwamen. De schade aan de te verkoopen voorwerpen (meestkag- chels en haarden) zoo wel als aan de meubels die zich in de kamer onderden ingevallen zolder bevonden, is aanzienlijk. De plaatselijke autoriteit heeft dadelijk middelen beraamd om verdere onheilen door mogelijke instorting van het ge heelehuis, te voorkomen. Men schrijft ons heden uit Neuzen: Niettegenstaande het hoogst ongunstige weder werd de najaars veemarkt zeer druk bezocht en waser veel vee aan- gebvagt. De kooplust was groot. Het meerendeel werd tegen hoogen prijs van de hand gezet voor belgische en fransche rekening. Deze markt neemt steeds in belangrijkheid toe en geeft in deze gemeente veel vertier. Heden is alhier binnengeloopen ten gevolge van hetheer- schende stormweder, de pakketboot De diamant varende tuschen Douvresen Ostende, aan boord hebbende de postpak ketten en een 40tal passagiers. De pakketten zijn onmiddellijk verzonden naar Gent, terwijl de passagiers eveneens daarheen zijn vertrokken. De Staatscourant van gisteren berigt dat bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken de surnumerair van den waterstaat A. van Hoofl', thans dienst doende bij den inspekteur in de tweede inspektie. tijdelijk is toegevoegd aan den hoofdingenieur van den waterstaat in de provincie Zee land, te Middelburg, en de jongst benoemde surnumerairen W. F. Leemans en W. II. Hubrechts zijn toegevoegd, de eer ste aan den hoofdinspekteur van den waterstaat, en de tweede aan den inspekteur der tweede inspektie, ter vervanging van den surnumerair A. van Hooft'. achtte, en geen termijn bepaald is, binnen welken de raad het onderzoek der geloofsbrieven behoort te doen, af daarom trent moet beslissen. Gisteren had tc Haarlem in de Groote kerk de plegtige uit reiking plaats der verschillende eereblijken, toegekend aan een aantal industriëlen en inzenders van voorwerpen bij de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid. De kerk was doeltreffend ingerigt en versierd. Ten half een uur nam de plegtigheid een aanvang met de uitvoering van het eerste gedeelte der feestkantate, waarvan de woorden door den heer J. J. L. ten Kate en de muziek door den toonkunstenaar J. A. Heinze waren vervaardigd. Nadat door den president der Maatschappij tot bevordering van nijverheid eene rede was gehouden, werden onder het spelen van het orgel de eereblijken uitgereikt. Vervolgens bedankte genoemde voorzitter allen die tot het welslagen der tenstoonstelling hebben medegewerkt en werd het feest met de uitvoering van het tweede deel der kantate besloten. Door den gemeenteraad van 'sHageisdingsdaghetadresaan- genotnen, houdende verzoek aan den koning om den minister van financien te magtigen, om met de gemeente 'sGravenhage eene overeenkomst te sluiten, waarbij het haagsche bosch, hetzij in eigendom, het zij op zoodanige andere wijze of onder zoodanige voorwaarden aan de gemeente worde overgedragen, waardoor deze voortaan zal geregtigd zijn al die maatregelen tot behoud, verbetering en verfraaijing aan te wenden, die nu en in het vervolg mogten blijken noodzakelijk te zijn. In het 's Gravenhaagsclie bosch zijn door den storm van gisteren vele zware hoornen omver gerukt, en in de stad en omstreken is aan vele woningen schade aangerigt. krijgende» bestaat gedurende eene zekere (nader te bepalen) reeks van jaren na de openbaarmaking van het geschrift, en ook met het verstrijken van dien tijd zoo lang de schrij verleeft, en dat de termijn wordt gerekend een aanvang te neinen van de laatste bij het leven van den schrijver verschenen uitgave en dat aan openbare sprekers in ruimeren of engeren kring, bet zij vrijwillig of ten gevolge van hunne ambtsbetrekking, een gelijk uitsluitend regt moet tvorden toegekend als aan de schrijvers, op de openbaarmaking van liet door hen gespro kene of door hen voorgelezen opstel. Hiermede wordt niet te kort gedaan aan het regt van verslaggevers in pc oilieke geschriften, om liet door hen naar de mondelinge voordragfc opgeteckende in druk mede te deelen, mits dit geschiede in verband met bet geliecle verslag der zitting of plegtigheid, waar de voordragt heeft plaats gehad. Het verdrag dat den 30 augustus 1S58 tussclien Belgie en Nederland is gesloten ten opzigte der wederkeerige bescher ming van den letterkundigen eigendom, spreekt niet van wer ken van kunst, maar alleen van wetenschappelijke en letter kundige werken. Naar aanleiding eener klagt van belgisehe graveurs en komponisten, dat hunne werken in Holland wor den nagemaakt, heeft het kabinet van 'sGravenhage eene uitnoodiging van liet brusselsehe kabinet ontvangen om bij genoemd verdrag ook den kunsteigendam op te nemen. Vol gens de in Nederland op dit punt bestaande wetsbepalingen, kononsgoevernementaan die uitnoodigiug geen gevolg geven. Uit een verslag nopens de verblijfplaats voor jeugdige uit de gevangenis ontslagenen te Leiden, waarvan de mede- deeliug is gedaan op de laatstelijk gehouden algemeene ver gadering van bet Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, blijkt, dat de bestuurders dier inrigting steeds met groote bezwaren te kampen hebben, Wij ontvangen de bevestiging van het door ons dezer i om de daarin opgenomen personen in 's lands dienst ge- dagen medegedeelde berigt. omtrent Belgies voornemen om I plaatst te krijgen. Toen het vooruitzigt om ditdoel te bereiken stappen te doen tot opheffing van den Scheldetol. Het kabi- geheel was vervallen, en daarmede ook het oorspronkelijke hoofddoel der inrigting, beproefden bestuurders eenige knapen buitenshuis op verschillende ambachten te zenden. Die proef gelukte wel, doch daardoor kon de zedelijke en godsdienstige opvoeding der opgenomenen (het hoofddoel der inrigting) niet genoegzaam worden waargenomen. Hierin inocst worden voorzien, en ten einde liet oorspronkelijk doel niet op te geven cn geen middel onbeproefd te laten om de kweekelingen in landsdienst, bovenal in zeedienst, te doen opnemen, werd voorgesteld tie verblijfplaats in te rigten tot eene ambachtschool, bestaande in eene smederij en timmer- winkel. Dit plan is door de algemeene vergadering goedge keurd en tot uitvoering aangenomen. Men verwacht hiervan goede uitkomsten in liet belang der jeugdige personen, die daardoor in staat zullen worden gesteld, binnenshuis nuttige ambachten te leeren. om later als werklieden of bazen in de maatschappij terug tekeeren. De heer Ch. F. Fahud.oudgoeverneur-generaal van Neder landsch Indie, is woensdag in de residentie aangekomen. ESenoemingcn en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder van de Eikenkroon de heer A. L. d'Hamecourt, administrateur van het verkeer op den nederlandschen rijnspoorweg; en tot groot-officier dier orde, de heer Miniaut, konsul-generaal van Frankrijk. Vergunning verleend aan mr. J. Wertheim, advokaatte Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Isabella la Catolica, hem door de koningin van Spanje geschonkenen aan den generaal-mnjoor J. M. graaf van Lijnden van den grooten staf, adjudant des konings, tot het aannemen en dragen van de versierselen van groot officier der orde van het Legioen van eer en van de Leopolds orde, hem door den keizer der franseben en den koning der belgen geschonken. belastingen en akcijnsbn. Benoemd tot ontvanger der ^djvpkte belastingen en akcijnsen te Ten Boer, de heer J. F. ObVès, thans als zoodanig té Harenen tot ontvanger der middelen te Hallum e. a., de heer F. M. J. van Gherfc, than'sHë Wainel c. a. Reik* en scltoolaieuw». TW/ vervulling der vakature van predikant bij de neder- De Koninklijke akademie van wetenschappen heeftui hare; pduitsfclie hervormde gemeente alhier, ontstaan door betover- vergadering van 11 dezer besloten de regering te adviseren, lijden van den heer B. J. H. Taats, is heden avond door den omtrent het regt van den letterkundigen eigendom. Zij heeft j kerkeraad het volgende alfabetisch twaalftal van predikanten daarbij in beginsel aangenomen, dat het regt van eigendom j opgemaakt: de heeren L. G. T. Creutzberg, te Zeist; A. net te Brussel beeft zich te dezen opzigte reeds gewend tot de nederlandsche regering, die bij deze zaak het meest is betrok ken. Te gelijker tijd heeft dat kabinet onderhandelingen geopend met de overige belanghebbende mogendheden, om eene opheffing tot stand te brengen op de wijze, als zulks plaats had met betrekking tot den Soud- en den Stader-tol. Hoezeer de zaak van moeijelijken aard is aldus voegt onze goed ingelichte berigtgever er bij hoopt men te Brussel, dat de onderhandelingen tot een gewenscht einde leiden zullen. {Nieuw dagblad, van 's Gravenhage.) De Staatscourant van lieden bevat het koninklijk besluit tot goedkeuring der statuten eener te Rotterdam opgerigte vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijver- beid. Het doel dezer vereeniging bestaat in de bevordering van de belangen der industriëlen in eigen boezem. Zij zal daar toe aan de ligchamen van algemeen bestuur bij het ontwerpen of behandelen van nieuwe tarieven van in-, uit- en doorvoer, en van wetten tot regeling van de inkomende en uitgaande reg- ten in Nederlandsch Oost-Indie, of die, welke op andere wijze op de nijverheid betrekking hebben,die inlichtingen geven, welke er toe kunnen leiden dat deze meer met de wezenlijke belangen der nijverheid in overeenstemming komen, de nij verheid bij tentoonstellingen en daar waar hetnoodig is, uit sluitend door mannen uit hun midden gekozen doen verte genwoordigen, en verder die middelen aanwenden, welke, in gemeeu overleg nuttig en noodig zullen worden geoordeeld. Om dit met eenigen nadruk te kuuuen doen, acht men het noodig, dat dit ligchaain een grooten omvang verkrijge, en zouden er, zoo mogelijk in alle plaatsen van Nederland, afdee- lingen gevestigd moeten worden, die onder de leiding vaneen hoofdbestuur werkzaam zijn. Tot bestuurders zijn benoemd de heeren J. Linden, fabriek van chirurgikale en orthopedische instrumenten, voorzitter A. Keulemans, fabriek van passementwerker!, onder-voorzit ter; P. J. Dumont, horologiemaker, penningmeestef;#vJ. D.* Schmidt, meubelmaker, kommissaris; C. A. CaminacTa,rjyjcha^ nicien, kommissaris; J. H. Klutgen, fabriek van bgddeii, veeren en matrassen, kommissaris; M. Michielsen. •Ijtdgra- fisch atelier en handelsdrukkerij, sekretaris. V

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1