üuitenlanö. 0taatlumïiiije bcstljcuinnngm. 3rctijMnQcn. nadere inlichtingen te bekomen, en hen te verzoeken in de voorjaarsvergadering verslag en zoo noodig een voorstel te doen. Overeenkomstig dit advies wordt mede eenparig zonder beraadslaging besloten. (Zie verder het bijvoegsel). Algemeen overzigt. In ons vorig nominer hebben we reeds gemeld dat de rege ring van Oostenrijk het besluit heeft genomen de militaire regtbanken in Hongarye in te voeren. Het zal nu de vraag zijn of men, door het gezag aan de militaire overheid op te dragen, die onderwerping zal verkrijgen, welke men in het land, waar de zucht tot autonomie zoo duidelijk begint te spreken, door middel van het burgerlijk bestuur niet heeft kunnen te weeg brengen, lien die nog eenmaal met ons een retrospectieven blik willen werpen op den toestand van Oos tenrijk, verwijzen we naar het onder „Staatkundige beschou wingen" in dit nommer voorkomende. Men had verwacht dat bij de opening der kamers in Belgie, mededeeling zou worden gedaan van de erkenning van het koningrijk Italië, maar het schijnt dat liet vernieuwde kabinet die zaak liever met stilzwijgen wil laten voorbijgaan. Althans eenige dagbladen die op de hand van het goevernement zijn, beginnen te onderzoeken of eene openbare erkenning we! noodig is. Zoo lezen we heden in L'étoile beige de bewe ring dat het koningrijk Italië op eenvoudige en natuurlijke wijze is erkend door de benoeming van een gevolmagtigd minister bij het hof van Turyn, ter vervanging van wijlen den heer de Lannoy. Tijdens de benoeming van den lieerde Lan- noy, zegt L'c'toile, was Victor Emmanuel koning van Piemont. Thans nu er geen Piemont bestaat, moest men wel, zoo men dezen diplomaticken post niet wilde opheffen en het gezant schap terugroepen, een vertegenwoordiger benoemen bij het hof van den koning van Italië, en de minister heeft bij liet kontrasigneren van het besluit tot de benoeming van dien gezant liet staat in den Moniteur de verantwoording op zich genomen. Buitendien is het ook niet noodig zoo lezen we verder dat in de troonrede van de erkenning wordt melding gemaakt, de kamers hebben volkomen vrijheid bij het adres van antwoord over de buitenlandsche politiek te spreken, en daartoe zal welligt aanleiding te meer zijn, omdat de nieuwe gezant in last heeft zoo spoedig mogelijk met het goevernement van Victor Emmanuel over een handels verdrag te onderhandelen. Alvorens de heer Rogier het bestuur van 't ministerie van hinnenlandsche zaken neerlegde, heeft hij de reorganisatie van het normaal onderwijs voor leerling-onderwijzeressen tot stand gebragt. Een daarop betrekkelijk koninklijk besluit van 25 oktober is in den Moniteur opgenomen. L'indepen- dance ismet dien maatregel ten hoogste ingenomen. „De mi nister zegt dat blad legt. daardoor als liet ware aan al de gemeentebesturen de verpligting op om eindelijk aan de zoo lang verwaarloosde opvoeding van meisjes de zelfde zorg te besteden als aan die van jongens. Wij kennen geen gewig- tiger onderwerp van bemoei jingen voor ieder die aan den voor uitgang een zekeren, regelmatigen en snellen tred wil verze keren. Voor liet onderwijs van vrouwen is tot nog toe weinig gedaan, of liever uien heeft de vervulling van dezen belang rijken inaatsehappelijken pligt geheel aan de kerkelijke gemeenten overgelaten. Zelfs onder onze groote steden zij n er waar niet ééne inrigting bestaat van middelbaar onderwijs, welke door leken bestuurd wordt; zoo dat ouders, hoe zij ook denken over het onderwijs dat onder het uitsluitend toe- zigt der geestelijkheid gegeven wordt, wel genoodzaaktzijn hunnekinderen, indien zij daarvan niet willen scheiden, naai scholen te zenden waarop de burgerlijke overheid geen toe- zigt kan uitoefenen. De betreurenswaardige gevolgen zijn hekend de invloed die men op dc vrouwelijke leerlingen ver krijgt, is oorzaak van de ongelukkige verdeeldheid in menig huisgezin, liet eenige middel om hieraan een einde te maken bestaat in deoprigting van scholen voor lager en middelbaar onderwijs voor meisjes op den zelfden voet als ze voor jongens bestaan. Die noodzakelijkheid wordt in hetkoninklijk besluit duidelijk erkend, want een der artikels bepaalt dat bij de oprigting van twee normaalscholen, waarvan er een in de vlaamsche en een in de waalsche provinciën zal gevestigd zijn, bijzondere lessen zullen gegeven worden voor de vorming van onderwijzeressen tot liet geven van meer uitgebreid lager onderwijs. Op die wijze zullen wij weldra verkrijgen wat ons reeds lang heeft ontbrokenwaardige onderwijzeressen. Maar dan moeten regering en gemeenten liet werk volkomeu maken, door scholen op te rigten voor de helft van de leden der maatschappij, die door onregtvaardigheid of dwaling tot nog toe daarvan verstoken waren." Ilct italiaansche parlement zal den 20 dezer bijeenkomen. Men verwacht dat de lieer Ricasoli alsdan de geheele diplo matieke briefwisseling over liet romeinsclie vraagstukaan de vertegenwoordiging zal overleggen cn onmiddellijk daarop zijn ontslag nemen. Bij den aard der verstandhouding tus- sehen de italiaansche regering en Frankrijk, moet het voor dien minister onmogelijk zijn langeraan het bewind te blijven: liet gedrag van den heer Ricasoli schijnt aan keizer Napoleon niet meer welgevallig te zijn. Dit is weer duidelijk op te uiaken uit een artikel in Le pays,waarin de heer Ricasoli in een zeer ongunstig daglicht wordt geplaatst en hem verweten wordt aan den eenigen bondgenoot van Frankrijk een ultimatum te hebben doen toekomen. De heer Ratazzi is thans de man dien Frankrijk aan het hoofd van het bestuur in Italië wil zien. Le pays spreekt die meening openlijk uit en zegt o. a. in zijn nommer van 5 dezer: „Een ministerie Ratazzi is op dit oogen- blik liet beste middel om Frankrijk naauwer nan Italië te verbinden. Het zou een zekeren waarborg zijn voor de wel willendheid der onderhandelingen, waarvan den uitslag met zoo veel bezorgdheid wordt te gemoet gezien. Het telkens verlengde verblijf van den lieer Ratazzi te Parijs, zijne her haalde bijeenkomsten met den keizer, zijne betrekking tot de parijssche dagbladpers, zetten aan de verklaring van Le pays nog meerder gevvigt bij." De generaal Turr heeft aan bet centraal komité kennis ge geven dat Garibaldi vast voornemens is om geene beweging tot het vermeesteren van Rome of Venetie uit te lokken. Hij wil alleen de wapening bevorderen en vermaant tot eendragt ter bereiking van den nationalen wensch. Zij. die zich daar mede niet kunnen vereenigen, tnogen het centraal komité verlaten om naar eigen goedvinden te handelen. De kommissarissen door de regering van Zwitserland naar het Dappendal gezonden, zijn terug gekeerd en dringen op een spoedige oplossing van het konflikt aan. De fransche Moniteur verklaart thans dat, hoorden sedert 1815 voortdu~ renden strijd over dat grondgebied „het als 't ware van zelve onzijdig grondgebied is geworden," dat de overheid in Waad t- land die onzijdigheid geschonden heeft, maar dat het keizer lijk goevernement het sedert I'S 15 bestaande geschil niet door kracht van wapenen wil uitmaken. Het zvvitsersche dagblad Der Bund doet uitkomen dat het Dappendal uit een krijgs kundig oogpunt voor beide staten van groot belang is. Wan neer we hierbij nu nog opnemen eene depeehe uit Parijs aan de engelsche dagbladen gezonden, dan meenen we van deze zaak alles te hebben gezegd wat daarvan voor het oogenblik te melden valt; die depeehe luidt aldus: „Frankrijk heeft aangeboden met Zwitserland in onderhandeling te treden, om tot eene schikking te geraken welke aan Zwiterland al de waarborgen geeft voor de onzijdigheid van het Dappendal." In Frankrijk zullen de kamers eerst omstreeks lialf januarij geopend worden, en men moet dus nog geruimen tijd wachten, alvorens te zien welke veroveringen op lietgebied der vrijheid van parlementaire diskussie daar te lande gemaakt zullen worden. Inmiddels zijn de budgetten voor 18f)3 reeds aan den staatsraad ingediend. Behalve de belasting op de lucifers, waarvan het ontwerp reeds sedert lang gereed is, zal er ook eene zegclbelastig op de kwitantien worden gesteld. Men wil dat de heer Fould zich weldra weder met de portefeuilje van financiën zal belasten. In Portugal is de vergadering der cortes den 6 november geopend, en onmiddellijk weder verdaagd tot in de eerste dagen van januarij. De koninklijke boodschap bevat niets van overwegend belang. Uit New-York is per telegram van 26 oktober berigt ont vangen dat bij Leesburg den 21sten weder een gevecht heeft plaats gehad. De strijd werd gevoerd tusschen de eerste ko- lonne der bondstroepen, onder bevel van den generaal Stone, en die der zuidelijke staten, onder aanvoering van den generaal Evans.De bondstroepen werden genoodzaakt over de Potomac terug te trekken, met een verlies van 600 man. waaronder de generaal Baker. De maritieme expeditie, sterk 80 schepen met 500 stukken geschut en bemand met 3500 koppen was gereed te vertrekken. Oostenrijk. De tijdingen uit Hongarye worden steeds meer ontmoedi gend, doch het meest ontmoedigend van alles is dit, dat de oostenrijkers volstrekt niet altijd in hun regt zijn. Dc rust in Pesth is ernstig verstoord, toen de policieden gek weekten tabak in beslag nam. De tabaksteelt was, zoo lang Hongarye eene zelfstandige provincie onder een konstitutie vormde, een der hoofdbronnen van bestaan voor den lageren boerenstand. Na den oorlog van 1810 verbood de regering de tabaksteelt en maakte het tot een staatsmonopolie. Toen echter, bij hetbegin van dit jaar, de boeren hoorden dat hun oude konstitutie zou hersteld worden en hun landdag tc Pesth zamenkomen, begre pen zij dat zij al de regten van vroegere jaren weder kregen, en vlijtig begonnen zij tabak te planten. Zoo lang deoostenrijk- sche regering nog de hooj) koesterde om Hongarye te verzoe nen, gaf zij aan hare ambtenaren den last zoo weinig mogelijk tusschen beide te treden en het volk aan zich zelf over te laten, voor zoo ver de rust des lands niet bedreigd werd. De teelt van den tabak die zich trouwens tot een zeer kleine streek bepaalde, werd daarom in dit jaar over het hoofd gezien. Doch de tijden zijn veranderd, en men is thans te Weenen besloten den bongaren de geheele zwaarte van de keizerlijke ontevredenheid te doen gevoelen. De wet wordt met de uiter ste strengheid toegepast, en onder anderen is er een bevel uitgevaardigd om al den tabak, zonder een bepaalde vergun ning gekweekt, in beslag te nemen. De inbeslagneming te Pesth was een gevolg van dit bevel, en in den striksten zin waren de autoriteiten volkomen gereg- tigd om het te doen. Dit is te zeggen, zij hadden even veel en even weinig regt als altijd. De boeren waren naar een valsche veronderstelling te werk gegaan, en het tabaksmonopolie be stond werkelijk nog. Maar liet is zeer ongelukkig dat de wor steling is begonnen door een daad, die zelfs den armstcn man in Hongarye het verlies van al zijne regten door de vertreding der konstitutie in de herinnering brengt. De breuk isspoedig verbreedEen groot getal van hongaarsche ambtenaren hebben hunne posten nedergelegd, daar zij onwillig waren genood zaakt te zijn om belastingen op te leggen, die niet door de konstitutie bekrachtigd waren. In den letterlijken zin hebben zij de letter voor zich docli de oostenrijksche regering had een niet minder aanneraelijken grond om door te tasten, daar zij het rijk toch niet kon laten ondergaan, terwijl de verschil lende ligchamen nog over hunne onderlinge verhouding be raadslaagden. Geld moest zij hebben en belastingen moesten opgebragt worden. Maar om dit gedaan te krijgen, is Oosten rijk gedwongen steeds verder van de traditien en beginselen van een konstitutioncel bestuur af te wijken. De onwil der hongaarsche besturen om mede te werken, dwingt het goever nement tot dcu ergsten maatregel van allen, belastingen te heffen met het zwaard. De soldaat is nu de eenige ontvanger van belastingen in Hongarye: en Oostenrijk is, zonder dat het de hoop op eene betere verhouding mag koesteren, door wenschen en gezindheden als door een diepen afgrond van Hongarye gescheiden. Het gevaar is gering dat Hongarye onverhoeds naar de wapens zal grijpen, en metal haar kracht op Oostenrijk aan vallen. De hongaren zijn even dapper en vast besloten als ooit, maar zij zouden magteloos zijn in den strijd met eene regering, die over een leger van een half millioen kan be schikken. Zij hebben geene wapens. De ontwapening der geheele bevolking, met strengheid na den oorlog uitgevoerd, is krachtiger dan ooit volgehouden. De hoofden der natie zijn veel te voorzigtig om het volk. dat zich geheel aan hen vertrouwt, door een ontijdigen opstand aan een nutteloos bloedbad bloot te stellen. Maar niettemin heeft de oosten rijksche regering door haren twist met Hongarye een geduchten slag ontvangen of zich zeiven toegebragt. Z.j kan er niet aan denken om zich in een oorlog van eenigzins langen duur met wie ook te storten, omdat zij haar leger moet gebruiken om op hare eigene onderdanen te passen. Zij kan niet hopen Duitschland voortdurend van zich afhankelijk te zien, daar de duitschers niet onverstandig genoeg zijn om hulp en be scherming van een volk te wachten, dat door burgertwist in tweeën is geveten. Het is alleen in naam, dat Oostenrijk nog tot de groote staten behoort. Zij kan voortaan geen ontzag meer inboezemen in de raadsvergaderingen van Europa. Ten aanzien der oostersche kwestie zal ze nog eeu weinig ge wigt in de schaal leggen, omdat het kettersche Engeland met haar overeenstemt. Maar Frankrijk en Rusland weten zeer goed, dat ze geen oorlog kan aanvangen. De geringe hoop. die het konstitutioneel programma bij hare vrienden verwekte, is geheel geweken. Het is volkomen onmogelijk dat Oostenrijk door eene konstitutie zou geregeerd worden, terwijl op den korten afstand van 50 of 60 mijlen van Weenen alle belas tingen door soldaten worden ingevorderd. Het weener parle ment heeft zijn aanzien en achting geheel verloren, lot dat het eindelijk slechts een voorwerp van bespotting, zelfs der duitschers is geworden. En de romp-rijksraad, gelijk de kor- respondenten van engelsche bladen hein minachtend noemen, heeft ook geen ander lot gehad. Oostenrijk wordt alzoo door een gevaar bedreigd, dat door vele gebeurtenissen voorbereid, niets minder groot is, nu het eindelijk in zijn volle gevvigt kan worden overzien. Het is altijd zijn streven geweest te heerschen door te verdeelen, en in de laatste tijden heeft het de onrustige magyaren getracht in ontzag te houden en te verschalken, door de slavische be volking in het spel te brengen. Over een dergelijk punt had hij juist getwist met de zevenbergers. Door de oude konstitutie van Zevenbergen waren de talrijke wallachyers van allen po- litieken invloed uitgesloten. Zij waren grootendeels arme lie den, die deze ontbering gemakkelijk droegen. Oostenrijk staat nu toe dat Zevenbergen eene konstitutie zal hebben en de landdag bijeen komen. Maar zij wil eene stemming in voeren, die aan de wallachyers de bovenhand verzekert. Uit het oogpunt van het eigenbelang heeft de oostenrijksche redering gelijk. Want de zelfde kwestie bestaat in Zeven bergen als in Hongarye. De zevenbergers hebben reeds eene konstitutie gehad: zij strijden voor hunne oude politieke regten, en niet voor nieuwe. De hoofden der nationale partij zijn zeer gewillig eene liberale kieswet in te voeren en den wallachyers deel aan het bestuur te geven. Maar zij staan er op, dat dit niet te ver gedreven worde, daar anders het kon stitutioneel bestuur in bun land geheel versmoord zou worden onder de uitgebragte stemmen van domme barbaren. Doch bovenal: alle veranderingen moeten langs den wettigen weg geschieden en niet op bloot bevel des keizers. Niettemin heeft de oostenrijksche regering het grootste gevaar niet te duchten van de koristitutionele partij in Zeven bergen, maar van de wallachyers zeiven, ot liever van de geheele slavische bevolking, die zulk een groot deel uitmaakt van de millioenen, die onder den oostenrijkschen scepter leven. Als de slaven- een weinig wakker worden, eenig ver trouwen op zich zeiven krijgen en gevoelen dat zij gevvigt in de schaal leggen, wenden zij zich niet tot Oostenrijk maar lot Rusland. In dezen oogenblik plant zich aan de grenzen van Oostenrijk eene beweging voort van groote beteekenis voor dat rijk: Rusland heeft er duidelijk de hand in. De chris telijke provinciën in het noord-westen van Turkyezijnin bijna openlijken opstand tegen de Portezij steunen op de hulp van Rusland. Wel zal de czaar hun niet openlijk bij staan, maar de vussische diplomatie, ondersteund door (lie van Frankrijk, kan gemakkelijk zegevieren, gelijk zij zoo dikwijls gezegevierd heeft, door de Porte te weerhouden haar volle magt tegen den opstand aan te wenden. Indien Hongarye vrij en magtig was en hartelijk verbonden aan Oostenrijk, wat het geval had kunnen zijn, indien Oostenrijk één echt staats man had, dan zou het thans een stevig en voldoend bolwerk tegen de slavische en russische vijanden van Oostenrijk zijn. Doch elke hoop van dezen aard is ijdelbinnen weinige weken zal Pesth met Venetie wedijveren ia somberheid, onte vredenheid en in gloeijenden haat jegens eiken oostenrijker. Sedert G dezer zijn de reede van Vlissingen gepasseerd, bestenul voor Antwerpen Avon, »ez. Fisher, Queenstown Anlarlic, gez. Stouffer, New-YorkSt. Pierre el St. Paul, gez. Nassel, Villa Nova/ Mduard Julie, gez. I. Mennen, Moulin in Giove,gëz.Corselii, Napels; Zoc,gez/Sharman,Sarah, beiden van Londen;H'èinrich, gez. P. Stelir, Haiti. Voor Brussel bestemd: Jctnnet Skinman, gez. Ring. Dublin; voor Gent besterad: Pav.gez,-. „Riga. Den 7 dezer is. ta-Veere binnengekomen.het brikschip Helena Maria. gez. G. G. Muller, van Fredörikstad met hout naar Middelburg bestemd.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 4