MIDDELBURGSCHE Donderdag 7 November. TUtnhonïiitjinijm öinneitlonöscl)c tijdingen. r 134. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,4'0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regeivan huwelijks, geboorte doodbckendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1. Verslag tier zitting van de tweede kavner van dingsdag. 2. Overzigt van het voorloopig verslag nopens hoofdstuk VIII der staatsbegrooting (marine). 3. Verslag van den gemeenteraad van Zierikzee, zitting van 4 november. Editie van woensdag avond 8 ure. VAK I1F.T RIJK, PROVINCIALE EK GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, ver wittigt de belanghebbenden, dat de tweede bijeenkomst der najaarsvergadrring van de provinciale staten van dit gewest, zal plaats hebben op donderdag den 7 november aanstaande, des namiddags ten één uur, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal moeten plaats hebben door de deur. ter zijde van het gebouw der concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den G november 1801 De commissaris des konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. Middelburg S november. "Wij maken onze lezers opmerkzaam op het voorloopig ver slag der tweede kamer nopens hoofdstuk VIII der staatsbe grooting (marine). In het bijvoegsel tot dit nommer vinden zij daarvan ook een kort overzigt, waarin wij echter hetgeen omtrent de werf teVlissingen is in het midden gebragt letter lijk hebben gevolgd. Gisteren avond is de najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland geopend. Daarin is het besluit genomen om adressen op te zenden aan den koning en de tweede ka mer der staten generaal, ten einde de opheffing der marine werf te Vlissingen niet te doen plaats hebben. Het overige dezer zitting was hoofdzakelijk gewijd aan het overleggen van ingekomen stukken en voorstellen van gedeputeerde staten, het benoemen eener kommissie voor verzoekschriften en het splitsen der vergadering in afdeelingen. Wij geven van deze zitting in dit nommer een meer uitvoe- rig verslag. De heer van Reenen. voorzitter van de tweede kamer der staten generaal, is bij Z. M. den koning ontboden. Men zegt dat verscheidene ministers hun ontslag gevraagd, of althans daartoe het voornemen hebben De tweede kamer heeft in hare zitting van heden het wets ontwerp, houdende bepalingen omtrent het beheer der gelden bestemd voor den aanleg van staatsspoorwegen, aangenomen. Over dat'tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen zijn de beraadslagingen aangevangen. Aangaande den toestand van Z. K. II. den prins van Oranje is eergisteren te's Hage het volgende bulletin uitgegeven 's morgens 9 uur. „De toestand van Z. K. H. heeft sedert gisteren geene bij zondere verandering ondergaan. De nacht is tamelijk rustig doorgebragt." Het bulletin van gisteren morgen 9 uur luidt „De dag van gisteren is iets gunstiger geweest. Hoewel zwak, gevoelt Z. K. II. eenige verligting." Er schijnt verandering gekomen te zijn in het plan des konings omtrent Z. M. verblijf op het paleis het Loo. Zoo als men verneemt, keert Z. M. den 15 dezer maand niet op het paleis terug en zal gedurende den aanstaanden winter te 'sGravenhage verblijven. Al de paarden en stalknechts, als mede het verdere het personeel enz., zijn dan ook naar de residentie vertrokken. Uit Westkapellc meldt men ons 4 dezer Op zaturdag den 2 dezer is alhier gestrand de cngelsche brik Rokeby, kapitein Humphry, van Antwerpen naar New- j castle bestemd. Ook is hiér c/p Jet» zelfden dag tegen den dijk geslagen de noorsche schooner Anne, kapitein Seeberg, be stemd van Antwerpen naar TÖnsherg, beide met ballast. Een gedeelte der ekipage van laatstgemeld schip is, met de hulp van ingezetenen dezer gemeente, langs een lijn be houden aan wal gebragt. Alleen de kapitein, de stuurman en de loods zijn aan boord gebleven tot het laag water was, wan neer zij zonder hulp gemakkelijk konden afkomen. Aan de Rokeby ging het gevaarlijker toe. Een der matro zen van dit schip, die zwemmende een lijn aan het strand trachtte te brengen, zou ongetwijfeld verdronken zijn, had niet een tiental dijkwerkers uit deze gemeente zich hand aan hand in de branding gewaagd, den matroos aangevat en behou den op het strand gebragt. De tweede man. langs de uitge- bragte lijn afkomende, werd door de zelfde dijkwerkers gered, maar was reeds bewusteloos. Met de overige 5 personen ging het, na eenig toeven, veel beter, omdat inmiddels de diepte, wegens de ebbe, beduidend minder was geworden. Bij den hoogen raad is gisteren (5 november) in kassatie behandeld de zaak van het muzijkgezelschap Uit kunstliefde alhier, door de administratie vervolgd wegens het niet aange ven voor het regt van patentter zake van het geven van inu- zijkpartijen. De regibank te Zierikzee en het geregtshof van Zeeland hebben de koinmissarissen van dit gezelschap vrijge sproken. Tegen dat arrest heeft de administratie zich in kas satie voorzien. Het beroep werd in de zitting van den hoogen raad op gisteren geadstrueerd door den rijks advokaat mr. G. Delprat, en bestreden door mr. D. van Eek. De konklusie van het openbaar ministerie zal later plaats hebben. Uit Bergen op Zoom berigt.men dat den 1 dezer daar is aangekomen de heer Simons, eerst aanwezend ingenieur van den waterstaat, met nog tien ondergeschikte ambtenaren, be stemd voor de werkzaamheden aan de staats-spoorweglijn Rozendaal-Vlissingen, welke werken zeer spoedig een aan vang zullen nemen. Reeds gedurende vele jaren bestaat er verschil tusschen de waterbouwkundigen over de vraag: Op welke wijze de oevers liet best te verdedigen zijn tegen het geweld der zee de ge leerden dachten ook over dit punt geenszins eensgezind van daar het verschijnsel, dat de eene ingenieur dikwijls het werk van den ander niet slechts afkeurde, maar zelfs trachtte af te bréken. Ten einde aan dezen toestand een einde te maken en een stelsel van oeververdedi;ing tegen de zee, vooral in Zeeland, te krijgen, is een raad van den waterstaat benoemd, bestaande uit den heer Conrad, inspekteur van den water staat, als voorzitter, en de heeren Rijsterborgh, Badon Ghy- ben, Beijerinck, van Diggelen en J. R. T. Ortt, hoofd-inge- nieurs, en Caland, Conrad en Dirks. ingenieurs van den waterstaat, als leden. Deze raad heeft de verschillende oever verdedigingen in Zeeland in loco onderzochten een uitgebreid rapport aan den minister opgemaakt. In de afgeloopen week is, naar wij vernemen, deze raad in het ministerie van binnen- landsche zaken vergaderd geweest en is daaraan de laatste hand gelegd, waarna de leden, benevens eenige genoodigden, zich aan een vriendschappelijken maaltijd hebben vereenigd. Met belangstelling ziet men het rapport te gemoet, dat geloo- ven wij, gedrukt is en waarschijnlijk in den handel verkrijg baar gesteld zal worden. (Sloo/nposl.J De Staatscourant van zaturdag bevat het koninklijk besluit waarbij voor het zout. gebruikt wordende in de fabrieken van stearine kaarsen,vrijdom van akcijns wordt toegekend, op den voet van het reglement van JOjunij 1825 en onder zoodanige voorzieningen tegen misbruik als door den minister van finan cien zullen worden noodig geacht. Door de Staatscourant van 5 dezer wordt bekend gemaakt het koninklijk besluit tot vestiging eener kommissie van toe- zigt over het vervoer van landverhuizers, te Dordrecht. Onder de daarbij genoemde bepalingen, komt onder anderen voor dat die kommissie zal bestaan uit zeven leden, die voor zes jaren worden benoemd. In eene donderdag avond door de afdeeling Arasterdam der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwer ks- nij verheid gehoudenc vergadering, hield de heer tnr. G. J. A. Faber eene uitgebreide voordragt over hypotheek en hypo theekbanken in Nederland. De oorsprong, aard en strekking van het hypothekaire stelsel en vooral der hypotheekbanken aangewezen hebbende, trad spreker in nadere beschouwingen omtrent de yereischten eener goed ingerigte hypotheekbank, en toetste daaraan in het tweede gedeelte zijner voordragt de beginselen waarop de heide dical'ge vestigde hypotheekbanken berusten. Na het eindigen zijner met zeer veel belangstellino' gevolgde rede, noodigde spreker de aanwezigen uit om in een gemeenzaam onderhoud over liet behandelde onderwerp te treden, tot leiddraad waarvan hij eenige stellingen aan de vergadering voordroeg. Alleen de lieer Sarphati gaf aan deze uitnoodiging gehoor, uiteene tweeledige oorzaak. In deeerste plaats vvenschte hij op de duidelijkste wijze te doen uitkomen dat, dewijl de resultaten van de beschouwingen des sprekers zoo gunstig waren voor de hypotheekbank, van welke hij een der direkteuren is. en bij tevens behoort tot het bestuur der afdeeling. geenerlei invloed was uitgeoefend om eene derge lijke voordragt te doen houden als had plaatsgehad, hetgeen door den spreker ten volle werd beaamd ten andere bestreed hij enkele punten door den spreker ontwikkeld, en voegde daarbij eene zeer uitvoerige toelichting der kvvestieuse onder werpen. Volgens een berigt van Zr. Ms. konsul op St. Domingo, medegedeeld door de Staatscourant van 2 dezer, is de haven van la Romana voor den vreemden handel gesloten verklaard, te rekenen van I janurij 1SG2. Dezer dagen vond een hovenier bij het omspitten der aarde in een moestuin, welke voor 1629 tot een der te 's Hertogen bosch gevestigd geweest zijnde kloosters behoord heeft, eene gouden munt, die bij onderzoek een fraai exemplaar bleek te zijn yan een halve rosenobel met de beeldtenis van den graaf, hetvvapen vanZeeland en hetomschrift:Mon./etfi/no./va/dur/ ea comitat/is/Zelan./diae en de keerzijde Si deus nobiscum quis contra nos. Muntteeken Middelburg. Volgens Verkade muntboek no. 1. plaat 77 no. 2, is dit eene munt die thans hoogst zeldzaam meer gevonden wordt. Algemeen handelsblad.) In Frankrijk wordt tegenwoordig jaarlijks een bedrag van bijna 74 millioen frs. aan pensioenen, lijfrenten en dergelijke, van wege den staat uitbetaald. Zoo ontvangt de hertog van Malakolf 100,000 frs.11 grootwaardigheidsbekleeders van het keizerrijk 90,000 frs.; 18 voormalige pairs 181,000 frs., IG9 personen genieten lijfrenten tot een bedrag van 5,070,000 frs.; ée'n millioen frs. wordt aan lijfrenten van minder bedrag uitbetaald; 2151- ambtenaren, vroeger op de civiele lijst ge plaatst, ontvangen SI 8,910 frs.overigens worden aan 1G01 personen gratification, in den vorm van nationale beloonin gen, ten bedrage van 2,GOS,660 frs., uitbetaald. Bij het springen van jagtgeweren heeft dit vijf en negentig van de honderd keeren plaats bij den linkerloop. Toch is de vervaardiging de zelfde en ook de proeven, diedeloopen vóór de aflevering hebben doorstaan, waren voor beide gelijk. Niettegenstaande het onbegrijpelijke, is er toch eene reden waarom dat springen zoo veel meer aan de linker- dan aan de regterzijde voorvalt. Als de jager zich in het veld bevindt, en er zich een stuk wild vertoont, wordt een geweer schot gelost: dat is het regterschot. Is het wild getroffen, dan laadt de jager den regterloop weder, en gaat met op sporen voort. Deze beweging des jagers heeft ook eveneens plaats, als het wild ongedeerd is gebleven en buiten bereik komt. Het linkerschot is in een woord een hulpmiddel waar van men zich slechts zelden bedient. Oppervlakkig zou men meenen dat, bij het weinig gebruik maken van den linker loop, ook de ongelukken daarmede zeldzaam zouden moeten zijn. Dit is echter juist omgekeerd. Als men aanneemt dat het regterschot twintig malen achtereen vóór het linkerschot afgaat, dan zullen de schokken der achtereenvolgende ont ploffingen, die telkens de lading, vervat in de zoogenaamde kamer van den linkerloop, in beweging brengen, eindelijk de prop en het kruid van elkander verwijderen en eene aanmer kelijke tusschenruimte doen ontstaan. Als in dat geval het linkerschot gelost wordt zal de loop springen. Er bestaat echter een zeer eenvoudig middel om dat onheil, dat gewoonlijk verwondingen veroorzaakt, te voorkomen. Men moet namelijk telkens als men het regterschot laadt, den laadstok ook even in den linkerloop laten zakken, ten einde op nieuw den prop op den hagel te drukken. Daar dit raiddel zoo eenvoudig is, lijdt het geen twijfel of jagtliefhebbers zullen, indien zij er eens mede bekend zijn, niet aarzelen het in praktijk te brengen. Journal pour lout le monde. De Moniteur des inte'réts matériels verzekert dat spoedig na de opening van de zitting der kamers in Belgie, de minis-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1