ALBUM 11 dat Oostenrijk geen maatregelen zou nemen om onlusten te keer te gaan die, al mogen zij schijnbaar in het voordeel der regering zijn. haar toch geene goede diensten kunnen bewij zen. Het aanranden van den eigendom kan door geene magt en onder geene omstandigheden worden geduld, en de boeren die nu den kreet „leve Oostenrijk" doen hooren als voor wendsel om te rooven, zouden weldra voor het goeverne- ment een gevaarl.jke overlast kunnen worden. De Wiener Zeitutig bevat twee verklaringen, die weer tot veel geschrijf en menige gevolgtrekking zullen aanleiding geven. De eerste dient om te betoogen dat Oostenrijk aan feene mogendheid het regt toekent otn zich in de regeling der ongaarsche zaken te mengen en eenig voorstel tot schikking op te dringen. Oostenrijk zon zich geregtigd achten zijne binnenlandsche aangelegenheden alleen te besturen. Dooi de tweede verklaring wordt het berigt gelogenstraft dat met eene buitenlandsche mogendheid onderhandelingen over den afstand van Yenetie zijn aangevangen. Het Journal des débats. zonder zich over de waarde van het berigt uit te laten, vindt er aanleiding door om aan den heer Ricasoli den raad te geven de oogen af te wenden van Rome. waar hij niet heen kan en van Venetie, dat hij niet durft aanvallen, ten einde zich uitsluitend bezig te kunnen houden met de regeling der binnenlandsche aangelegenheden. De beste politiek is de kunst om zich de omstandigheden ten nutte te maken en er zoo goed mogelijk partij van te trekken. De heer Ricasoli. zegt het Journaldes de'bats, moet het tegen woordig oogtmblik waarnemen om vooral de financien en het leger te organiseren. Italië moet hem daarin niet tegenwer ken, want dan zal het later beter voorbereid zijn om krachtig op te treden, dan zal het van niemand af hankelijk zijn en zelf kunnen bepalen, wanneer het tijd isVenetieop te eischen. Berlijn 2 november Het feest, door den hertog van Ma genta ter eere van den koning gegeven, was schitterend, en overtrof in pracht en weelde alles wat <1 e oogen der gasten mis schien ooit hadden aanschouwd, voor wie het gezigt van eene weidsclie feestzaal toch wel niet vreemd zal zijn geweest. Het hotel der fransche ambassade was. met het oog op deze partij, binnen weinige dagen geheel verbouwd. De geheele voorge rei was met veelkleurige lampions schitterend geïllumineerd. Aan het einde der danszaal waren, onder een purperen troon hemel, waarop de gouden adelaars van Frankrijk prijkten, op een met prachtige tapijten bedekte verhevenheid, twee zwaar vergulde zetels gepaatst. voor het koninklijk echtpaar be stemd. Ten 94 ure verschenen HH. MM. De koning en zijn gevolg waren in gala-kleeding. Z. M. droeg liet grootkruis van het Legioen van eer. HH. MM. werden door den hertog en de hertogin van Magenta aan den ingang van het hotel opgewacht. De koning bood der hertogin den armH. M. volgde met den hertog. De quadrille d'honneur was als volgt zamengesteldde kroonprins met de hertogin, de kroonprinses met den hertog; prinses Frederik Karei met den eersten adju dant van den gastheerhet vierde paar wisselde bij elke tiguur af; alleen de hoogst geplaatste personen werden natuurlijk daar toegelaten. De zaal, boven uit de loges gezien, leverde een prachtig schouwspel op. Zij vormde een breeden cirkel met uitspringende zijden. Het gewelf werd door negen reus achtige vergulde pijlers, in den vorm van palmboomen, onder steund. De wanden waren in Alhambrastijl geschilderd, op een zeegroenen grond waren roode, blaauwe en goudkleurige versierselen aangebragt. Veertien kolossale, eveneens zwaar vergulde, en met meesterhand bewerkte girandole's, het was licht van 24- kristallen kroonen, en ontelbare zilveren arm luchters, verlichtten de zaal. Ten 12 ure begon het souper, dat in weelde en keur van geregten en wijnen zijn weêrga misschien nooit heeft gevonden. De Kreuzzeituug deelt mede dat de minister von Beust voorstellen hier heeft overgebragt aangaande eene wijziging in de zamenstelling van den bondsdag. Deze wijziging zoude hierop neerkomendrie leden van den bondsdag zouden als uitvoerend bewind zich met den gang der loopende zaken bezig houden; gewigtige kwestien, zoo als die van oorlog of vrede, zouden door een ministerraad besproken en beslist worden, d ie beurtelings in eene noord- of zuid -duitsche bonds- stad bijeenkomen en beurteling door een oostenrijksch of pruissiseh staatsman zou gepresideerd worden. Eene alge- meene duitsche vertegenwoordiging zou den ministerraad ter zijde staan, en tegelijker tijd zitting houden, wanneergezegde raad was vergaderd. De zittingen van den bondsdag die den 12 augustus ge staakt waren zijn den 31 october hervat. De nog niet aanwe zige gezanten van Pruissen, Saksen, Hessen-Darmstadt en Oldenburg werden vertegenwoordigd door die van Oostenrijk, Beijeren enz. Zoo als verwacht werd, heeft Hannover het voorstel betreffende de vloot, hetwelk het had teruggeno men, thans op nieuw gewijzigd ingediend. De grondslag, waarop dit voorstel rust, is de wensch, dat men die bijzonder heden van het algemeene stelsel der kustverdediging, welke voor eene afzonderlijke behandeling vatbaar zijn, in overwe ging neme. Hannover rekent daaronder de voorgestelde flotielje \an nOkanonneerbooten, voor welker voorloopig aan bouwen (in verhouding tot het eindresultaat der beraadsla gingen over het geheel) de kosten uit de algemeene bondskas zouden moeten betaald worden. De bondsregering zou daar bij het toezigt over het bouwen moeten voeren. Turkye. Telegrammen in de laatste dagen van Ragusa afgezonden luiden zeer ongunstig voor de turkenen hoewel het meerma len gebleken is dat men aan die herigten geen onbepaald ge loof kan schenken, achten we het toch noodig, bij gebrek aan zekerder bronnen, ze te vermelden. Omer pacha zou den 26 october bij Viva een grooten veld slag verloren en daarbij 700 dooden en 1200 gekwetsten ach tergelaten hebben. Den 30sten hebben de turken, ten getale van 2G00 man, een uitval van Trebigne beproefd in de rigting van Ljubovo, om 700 arnauten, die daar belegerd werden, te bevrijden. Die bevrijding was gelukt, maar de turken werden door 500 op standelingen terug geslagen en verloren 100 man. Italië. De Observatore romano meldt dat in Palermo eene revolutie uitgebarsten en de republiek geproklatneerd is. Als vermoedelijke oorzaak geeft het romeinsche blad de lig- ting van rekruten op. Dit berigt moet den 24 october bij den generaal Cialdini te Napels ontvangen zijn. De Opinione dit berigt overnemende, voegt er bij dat het eenigzins bevestigd schijnt te worden door de volgende mededeeling van de Unita italiana Brieven uit Sicilië gewagen van ernstige on lusten, die ter zake van de ligting van krijgsvolk op dat eiland ontstaan zijn. ikcttjiuntjen. Liet barkschip Pauline, gez. B. I. Post, is den 15 septem ber jl. in de Tafelbaai (kaap de Goede hoop) gearriveerd alles was wel aan boord. Den 3 november zijn tusschen Zoutelande en Westka- pelleaan den vasten wal omhoog geslagen De fransche schooner Bellailone, gez. Dieny, van Brussel naar Christiansand in ballast; de noordsche schooner Anna, gez. Seeberg. van Antwerpen op avontuur in ballast; de engelsche brik Ro/ceby, gez. Humphrey, van Antwerpen naar Engeland in ballast. De twee eerstgemelde bodems zijn ver leden nachtstuk geslagen; de laatstgemelde heeft veel water in het ruim. De engelsche brik Chance, gez. Martin, van Engeland met steenkolen naar Middelburg bestemd, is in den verloopen nacht ter reede ven Vlissingen in aanzeiling geweest en is onmiddellijk gezonkende manschappen zijn gered uitgeno men de kapitein. Heden namiddag kwam te Vlissingen binnen eene visch- sloep, te Ostende te huis behoorende, zijnde de schipper van dat vaartuig buitengaats over boord geslagen. Als bijleggers arriveerden op de reede van Vlissingen de fransche brik VAmitié. bestemd naar Lorientde nederland- sche galjoot Josina Henriette, gez. van der Gauwe. naar Ge nua bestemd; de pruissische bark Vorxcdrts, naar Dantzigen de zweedsche bark Gustaf, naar Cadix bestemd. sjcmïtclsfcmgtm. Mcekrapprijzen. Rotterdam 4 november. Er werd redelijk geveild, doch er bestond weinig kooplust. Mooije ouberoofde gold f26. Criaamiiarkten Amsterdam 4 november. Tarwe en gerst flaauw. Raapolie op zes weken f 43. Lijnolie op zes weken f 36 J. Rotterdam 4 novemoer. Tarwe, gerst, paardenboonen en erwten waren heden 20, en witteboonen 50 cent lager. Overigens is ons geene veran dering opgegeven. Axel, 2 november. Tarwe f 11,90 af 13,05 Rogge f8,40 a f8,85 Win tergerst f 6.55 a f7,Zomer dito f5,SOaf6,15; Haver f 3.25 a f3,90; Paavdeboonen f 7,95 a f 8,40; Bruineboonen f 11,20 a f 13,05; Groene erwten f 10,75 af 11,65; Gele dito f 9,35 af 10.25; Graauwe dito f 11.20 af 13,05; Boekweit f6,55 a f7,-. Prijzen van eflFekten. Amsterdam 4 november. Nederland. Certitik. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 1798/1816 5 Certifik. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie5 dito6 Aand. spoorweg Leening 1860 4J Schatkistohligatien4 Obligatien2 dito binnenlandscli 3 Certifik. coupons bewijzen Krediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdarosche5 dito nationale5 dito 1847/1852 2* Bank aktien3 Certifikaten bij Rothschild 24 Obligatien3 dito nieuwe3 dito Venezuela.dito2^ Illinois. dito 7 r Mexiko. difcc3 Londen 2 nov.ten 12 ure. Konsols, 93J. Weenen 2 nov. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. Parijs 2 nov. (slotpr.) 44 pet. compt. 3pet 2J pet. 3 4 41 v 63J 99 13Sj 1021 93J Polen. Spanje. Belgie. Portugal. Grenada. S9£ 754 41 m 6 45| 68| 54| 244 634 54 46| 45| 14| 214 85 264 65,80. .68,25. Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 30 october. Metalliek f21,32 JNapelsche f Diverse engelsche in f 11,874; Engelsche Russen f 11,874; Fransche f 56,12j Belgische f56,124 Pruissische f35,— Spaansche piasters fSpaansche coupons perfr. fHamb. Russen f32,683 Russische in zilveren roebels f33,Poolsche in 11. f 27,124 Nationale metalliek f29,10Dollarsf IXMöa&igljciïï. In de collecte Nieuwe kerk, voormiddag 3 november, is voor de Eeredienst onder de letters s.e. ontvangeneene coupon der kerkelijke leening ad/1,25, verschenen 1 Ja nuary 1862. 2lïmertenttm. Heden beviel voorspoeilig van eene welgeschapene Doch ter CATHARINA ELISABETH IIELLMUND, hartelijk geliefde Echtgenoot van den Luitenant ter Zee Middelburg, c. J. DAMME. den 2 November 1861. De Heer en Mevrouw DRONKERS betuigen hunnen welmeenenden dank voorde vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij gelegenheid van hunne 25jarige Echtver- eeniging. VEEMARKT 01' HET DORP INIEEWLAND op Woensdag den 6 November 1861. STRANDVONDERIJ. Aangespoeld te Sclicrpenisse eene Sluisdeurwelke Regthebbendentegen betaling der kosten dezer Adverten tie enz., bij den Burgemeester dier Gemeente kunnen terug bekomen. TE KOOP eene BAKOUCHEVTE en een TJËNTT- WAGEW. Te bezigtigen bij den Stalhouder W. II. BUYS. Adres I no. 344. MODES ET NOUVEAUTÉS* De ondergeteekende heeft de eer de Dames te verwittigen dat op.heden ter bezigtiging- worden gesteld de Parijser Modellen van Dames- en ItimlcrhoericuCoif fures, Bloemen, Vederen, Linten enz. K. J. L. STRACKE. De ondergeteekende maakt aan zijne geëerde Begunsti gers bekend, dat hij zijn WINKEL in Manufacturen Garen en Band heeft geopend in den Langendelft, B no 113. Belooft eene prompte en civiele bediening. L. P. TISMEER. Mejufvrouiv P. A. WONDERGEM is verhuisd van Lett. F no. 189naar Lett. F no. 192 (Lange Giststraat). Met half November eene Werkmeid benoodigd. Adres bij VAN BENTHEM JUTTING. Terstond eene Meld benoodigdKorte Noordstraat E 9. JOANNES ANTONIDES. bijgenaamd VAN DER GOES, en algemeen bekend als Joannes Antonides van dek Goes, werd in 1647 te Goes geboren. Hij was een uit stekend Dichter van zijn tijd. Zijne Gedichtenvervat in 2deelen, zijn in 1827 teLeyden op nieuw uitgegevenmet bijvoeging van ëén deel Aanteekeningen van Mr. W. Bibder- dijk. Deze 3 deelen bevatten !e zamen 700 bladzijden druks. De ondergeteekende als tegenwoordige eigenaar van ge noemde uitgaaf, biedt die aan de vereerders van den Zeeuw- schen Dichter tijdelijk aan voor den geringen prijs van EEN GULDEN EN VIJF-EN-ZEVENTIG CENT. Wie van deze gelegenheid wenscht gebruik te maken wende zich tot zijnen Boekverkooper. De voorraad is zeer klein. Leyden. P. ENGELS. Bij DE GEBROEDERS ABRAHAMS te Middelburg wordt uitgegeven: BEITENLANDSCHE LETTERVRUCHTEN. De aflevering van 1 november bevat de volgende stukken De baden van Lucca. Het huwelijk in Engeland. Vul kanen. De grondwetten der staten van de noord-amen- kaansche unie. Het eten van rattenkruid. Prijs per jaargang (naar verkiezing in 4 driemaandelijksche deelen of in 12 maandelijksche afleveringen) f 6. STOOM BOOT DIEN ST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in November. van middegburg t van rotterdam Dingsdag Donderdag Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Donderdag Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag 5 's inorg. 6 ure. Dingsdag 5 'smorg. 8 ure. 7 6 Woensdag 6 9,45 S 6 Vrijdag 3 9,45 9 6 Zaturdag 9 10,15 10 6 Zondag 10 10,15 11 6,30 Maandag 10,15 12 7 Dingsdag 12 'smidd. 12 14 9 Woensdag 13 's morg. G 15 1} 9,30 Vrijdag 15 6 16 10 Zaturdag 16 •7 17 10,30 Zondag 17 7 18 11 Maandag 18 8 8NELPER3DRUKKERÏJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS*

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 4