MÏDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 3 November. öinnenlanöscljc tijömgcn. l\° 133. Ravens f:,v^S OKS 1861. /■'OKKIUS^ S Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ere. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, frauco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1. Voorloopige" verslagen der tweede kamer, memorien van beantwoording.eindverslagen.overzigten van wetsontwerpen. 2. Verslag der zittingen van de tweede kamer van 1 en 2 november. 3. Idem gemeenteraad van Goes, zitting van 20 October. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 4 november. Naauwelijks zijn we den herfst ingetreden of het gebrekkige onzer middelen van gemeenschap doet zich in dubbele mate gevoelen. Laatstl. zatnvdag is de telegraaf tusschen Goes en Middelburg op nieuw onbruikbaar geworden, en hoe wel de storing niet van langen duur is geweest, veroorzaakte zij toch groote ongelegenheid, daargenoemde lijn nog altijd deeenige verbinding is met lief telegraafnet. De hoop dat eene tweede aansluiting, het zij aan het kan toor te Zienkzee of aan dat te Neuzen zou tot stand komen, waarop zoo dikwijls is aangedrongen en waarbij zoo velen belang hebben, is ook inden afgeloopen zomer niet verwe zenlijkt, en onze provincie blijft ook wat dit middel van ge meenschap betreft, voortdurend zeer stiefmoederlijk bedeeld. Het vergelijkend examen van onderwijzers, dingende naai de betrekking van hoofdonderwijzer op dcschool voorgewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens alhier, is vrijdag en znturdagop liet raadhuis gehouden. Van de dertien sollicitanten die zich hadden aangemeld, waren slechts acht opgekomen. LI. zaturdng had in de koncertzaal hetjaarlijksch examen plaats van de leerlingen der zangschool van de Vereeniging tot bevordering der toonkunst. Door het ongunstige weder werd het slechts door enkele famieljes bijgewoond, maar de uitslag mag in vele opzigten bevredigend worden genoemd. Het getal leerlingen, sedert het vorige jaar aanmerkelijk toe genomen, is thans tot boven de vijftig geklommen, en de afge legde proeven der gemaakte vordering mogten ondubbelzin- nige goedkeuring verwerven. Het ware echter te wenschen dat van deze instelling meer algemeen gebruik werd gemaakt; de kontributie is waarlijk niet. bezwarend en het nut door de zangschool te weeg gebragt. valt. bij menige gelegenheid dui delijk op te merken. De meeste onzer dilettanten die verschei dene openbare opvoeringen zoo welwillend opluisteren,hebben voor ecu groot deel althans hunne eerste muziekale opleiding op deze school ontvangen. Ook voor hen die op lateren leef tijd de zangkunst niet blijven beoefenen zijn de vruchten van het onderwijs niet verloren. De kennis toch van de gronden der toonkunst is onmisbaar om het sclioone van muziekale uitvoeringen waarlijk te genieten. Dezer dagen stond alhier voorde arrondissementsregtbank te regt eene vrouw, van beroep groentenverkoopster. ter zake van op G augustus II. op eene kar en den 21 der zelfde maand in manden, groenten te hebben te koop aangeboden aan onderscheidene ingezetenen dezer gemeente, zonder voor het gebruik van den grond liet marktgeld betaald te hebben. Het openbaar ministerie rekwireerde hare veroordeeling in twee geldboeten van f5 en subsidiair, bij niet voldoening dier boeten na aanmaning, tot eene gevangenisstraf van hoogstens 7 dagen, en in de kosten. De regtbank heeft na het hooren van twee getuigen, waar onder de marktmeester. bij haar vor.nis van 1 dezer,genoemde vrouw van alle regtsvervolging ontslagen, op grond dat de gemeente-verordening tot heffing van geiden op banken, standplaatsen enz., alleen toepasselijk is op hen die gedurende een zekeren tijd eene bepaalde plaatsruimte innemen om hunne goederen uit te stallen en uit te venten, maar geenszins op hen die van tijd tot tijd voortgaande hun wagen laten stil staan of hunne manden neer zetten om, aan de huizen der ingezetenen aanbellende, hunne waar te koop aan te bieden. Uit Vlissingen schrijft men ons 3 dezer: De stoomboot, de Stad Vlissingen, gisteren morgen van Rot terdam vertrokken, is eerst heden morgen ten 7 ure alhier aangekomen. De boot heeft den nachtin het Sloe doorgebragt, ten gevolge van het noodweer dat wij gisteren en hedennacht gehad hebben. De storm heeft zich in onze omstreken zeer hevig doen gevoelen en veroorzaakte vele ongelukken. Drie schepen zijn er gestrand tusschen Zoutelaude en Westkapelle, waarvan twee totaal weg zullen zijneen engelsche schooner zit op de kaloot; een engelsche brik met steenkolen geladen, bestemd voor Middelburg kv uin alhier ter reedeen zonk juist yoor deze stad, gelukkig eerst nadat het volk nog even tijd had gehad om aan boord van een nederlandsche loodsboot over te gaan die op de reede ten anker lag: de kapitein is echter vermist; de hier te huis behoorende galjoot Fran£ais, kapitein A. van Eijk, is met veel averij 's avonds op Racntne- kens ten anker gekomen, men kan gerust zeggen als door een wonder gespaard gebleven. Ook in de stad ondervonden wij de hevigheid van den stormHet water tot zeer hoog boven peil opgestuwd, bedreigde ons op onderscheidene punten met overstrooming. doch werd door spoedige en doeltreffende maatregelen in tijds gekeerdde voormuur van het bruggen hoofd der nieuw te bouwen baskulebrng is onderloops ge worden en geheel omgevallenZr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, door het breken der meerkettingeu van zijn plaats in het dok gedreven, veroorzaakte en bekwam eenige ligte averijterwijl voorts aan de waterstaatswerken, de oester put enz. aanzienlijke schade is toegebragt. Uit Goes meldt men ons dd. -i november: Hedenmorgen viel de timmermansknecht uit deze gemeen te, C. Delnaij, van den in aanbouw zijnden toren te Wolfaarts- dijk en bleef op de plaats dood. De overledene, een braaf en oppassend huisvader, laat eene vrouw en drie kinderen na. Men schrijft ons uit 's Gravenhage, dd. 3 november Velen zijn van oordeel, dat de dagen van ons ministerie ge teld zijn, want van alle kan ten komen donderbuijen opzetten, en het negental moet stevig op zijne kussens geschroefd zit ten, om weerstand te bieden aan de stormvlagen, die niet zullen uitblijven. Al de ministers (alleen die van de eere- diensten misschien uitgezonderd hebben iets op hun zonden- register, waarover bij de begroeting geduchte afrekening zal worden gehouden. De minister van tinancien heeft een deffcit aangekondigd, en al is hij daaraan persoonlijk zoo onschuldig als een zuigeling, zoo is het niet gebruikelijk veel genade te betoonen aan een staatsman die den bodem van de schatkist laat zien. De minister van buitenlandsche zaken heeft in zijn programma van 19 april jl. gezegd, dat het volk warsch was van woordentwist en nu daden verlangde te zienzijne daden bestaan echter tot nog toe voor een groot deel in de dezer dagen bekend geworden depeche-cirkulaire, waarin op eene nooit geziene wijze aan onze gezanten verantwoording wordt afgelegd van zaken die hun niet uangaanen in woorden twist is hij althans even sterk als zijne voorgangers, zoo dat men daaruit konsekwent mag alieideu, dat het volk nu van heui ook warsch is. De minister van binnenlandsche zaken heeft meer op zijn kerfstok dan zijne acht kollega's te zamenom van andere dingen niet te spreken breekt hij de gebouwen af die ieder wil behouden, en daarentegen begiftigt hij ons met verwonderlijke bouwkunstige ge wrochten die niemand wil hebben. De minister van justi tie, ofschoon, gelijk algemeen bekend is, werkende als een leeuw, werkt niet genoeg voor den onverzadelijken ijver onzer staten generaal en zal rekenschap moeten afleggen waar zijne wetten tot vereenvoudiging der regtspleging, tot nieuwe indeeling der regtskollegien enz. blijven. De minister van marine heeft verklaard dat onze zeemagt zich in een slechten toestand bevindt; nu is dat wel is waar zijne schuld niet, maar het was in 1854 ook de schuld van den lieer Enslie niet dat de zeemagt toen in verval was, en toch deed de tweede kamer hem door haar votum vallen, iets hetgeen reeds eenige dagen te voren bekend was dat gebeuren zou, waaruit men kan afleiden hoe vast het besluit stond. Opmerkelijk was het nog bij die gelegenheid het mag wel eens herinnerd worden dat op dien noodlottigen avond der afstemming geen der kol- legas van den minister van marine tegenwoordig was om hem te helpen, ofschoon zij anders vaardig genoeg waren om zich met elkanders zaken te bemoeijen en voor elkander het woord op te nemen. De arme zeeman werd in den steek gelaten en moest als zoenoffer vallen, zoo dat eene grootere welspre kendheid, dan hij bezat, hem niet zou gered hebben. Ook met den minister van oorlog zal wel iets te verhande len vallen over vestingen en linien van defensie, en over den omvang van zijn budget, terwijl de minister van koloniën ter verantwoording zal worden geroepen over hetgeen hij naar het oordeel van sommigen te veel en naar dat van anderen te weinig doet. De thans verschenen verslagen over de hoofdstukken der begrootingduiden toereikend de netelige stemming aan waarin de tweede kamer verkeert. Al de grieven, die men tegen het ministerie in het algemeen en tegen de ministers in het bijzon der heeft, zijn daarin opgesomd. Algemeene sensatie heeft het verslag over het hoofdstuk van biuneulaudsche zakeii ver wekt; in langen tijd is er geen zoo scherp verslag van de kamer uitgegaan. De hoogste afkeuring wordt daarin aan den dag gelegd over hetgeen met de verbouwing der loterij zaal oj) liet Binnenhofalhier gebeurd is. terwijl even ongunstig over het nieuwe gebouw van het departement van koloniën wordt gesproken. Ik zal daarover in geene uitweiding treden, maar ik kan niet zwijgen van twee zaken die alhier een hoofd onderwerp der gesprekken uitmaken. De drukpers zweet van beschouwingen daarover. Hetgeen ér met de loterijzaal gebeurt brengt eene groote gisting te weeg; de Nederlandsche spektator heeft er grondige afkeu ring over uitgesproken; haagsche kunstenaars en letterkun digen hebben hunne klagten bij adres aan de kamer kenbaar gemaakt; het kamerlid Storm van 'sGravesande heeft er eene afzonderlijk gedrukte nota aan gewijd enz. Het schijnt meer en meer dat op de aanmerkingen en wen schen van deskundigen' en vertegenwoordiging geen acht wordt geslagen, en dat de deftige ridderzaal nolens volens herschapen zal worden ineen zaaltje met popperige gouden en blaauwe versieringen en twee rijen tengere ijzeren kolom metjes. die juist zullen wegnemen wat als eene schoonheid beschouwd werd. de zeer groote ruimte, door geen kolommen gebroken. Terwijl deze zaak verontwaardiging wekt, wordt er eindeloos gespot met het nieuwe gebouw voor het depar tement van koloniën, terwijl de klucht onovertreflelijk werd toen men dezer dagen vernam, dat de minister van koloniën bij officiële missive zijn ambtgenoot voor de binnenlandsche zaken haastig verzocht had het oude gebouw van koloniën nog niet te laten afbreken, daar hij het denkelijk dezen winter met zijne ambtenaren weder zou moeten betrek ken. Onder de verschillende gebreken van het nieuwe ge bouw schijnt ook te behooren dat het niet bewoonbaar is. Door de werking van den verwarmingstoestel schijnen sommige ambtenaren het verkwikkende vaoruitzigt te heb ben van gebraden te zullen worden, terwijl de meeste ande ren met even veel zekerheid er op rekenen kunnen dat dood- vriezen hun lot zal zijn, iets hetgeen aan het departement der warme landen wel het allerminst te pas komt. Naaf men verzekert, zou men voornemens of reeds bezig zijn met spoed schoorsteenen op te metselen en kagehels te plaatsen, om te beproeven of het mogelijk zal zijn op de ouderwetsche wijze de noodige warmte te verkrijgen. Het daarnaast staande gebouw voor den hoogen raad (ook met aanvoering van bewijzen, scherp in den Spectator afge keurd) moetin zijne soort, bij voorloopige beschouwing, even weinig voldoen; sommige vertrekken schijnen volstrekt niet ingerigt voor het doel waartoe zij bestemd zijn. Wat zal men wel vernemen, wanneer het gebouw eens werkelijk in gebruik is! Men venvacht niet veel goeds. Alles bijeen vattende kunnen wij verwachten, dat het kabi net onder het gewigt van de arehitectonisch-politisch-finan- ciele grieven den geest zal geven. Men spreekt reeds van op volgers, en wel oude kennissen, doch daar dit wel wat zeer haastig schijnt, wil ik er voor het oogenblik maar over zwijgen. Z. M. de koning is vrijdag avond ten ongeveer zes ure van het Loo in de residentie teruggekeerd. Volgens de Staatscourant is zatnvdag morgen ten 9 ure het volgende bulletin bekend.gemaakt ,,1-Iet roodvonk, waardoor zijne koninklijke hoogheid de prins van Oranje den 19 oetober jl. werd aangetast, is ten opzigte der uitwendige verschijnselen regelmatig verloopen. Opvolgend heeft zich eene aphtheuse ontsteking der mond holte voorgedaan, die hevig is en veel doet lijden. De prins heeft dezen nacht weinig gerust." Dr. Vinkhuyzen. P. F. Everard. Dl'. M. Het bulletin van 3 november 's morgens 9 uur luidtDe ontsteking van mond en keel heeft zich niet verder uitgebreid. De prins heeft den nacht wat rustiger doorgebragt." Volgens onderscheidene dagbladen is er bij het hoofdbe stuur der posterijen sprake, om de aspiranten voor dat vak aan een vergelijkend examen te onderwerpen. Kennis der hollandsche en nieuwe talen en volledige kennis der aard rijkskunde zouden daarbij de lioofdvereischten zijn. De belgische regering heeft van het nederlandsoh goever- nement eene opgave verzocht van traktements-verhoogingen, sedert 1S30 aan onze ambtenaren, zoo wel civiele als kerke lijke en militaire, toegelegd, en zulks ten behoeve van in Belgie bestaande plannen tot traktements-verhoogihgeu, iu verband met de toenemende duurte der levensmiddelen. Naar wij uit eene goede bron vernemen, zoubij de regering liet voornemen bestaan een aanzienlijk getal troepen naar Bandjermassing te zenden, en zouden reeds door het depar-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1