MIDDELBURGSCHE C 0 r R A X T. Zaturdag 2 November. Jtankonöigingcn ömnmltm&sclje tijdingen. r 132. x^i'Kiunsuvv^-' 1861, Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 oentmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer belioort een bijvoegsel, be vattende Voorloopig verslag der tweede kamer over de staatsbegroo- ting 1862 (hoofilst. If, III, VI, IX A, IXB, XI, X, XII, en wet op de middelen). Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN HUT DIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de najaarsvergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 5 dezer maand, des avonds ten half acht ure, in de daarvoor bestemde zaal in de abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur, ter zijde van het gebouw der concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 1 november 1861. De commissaris des konings voornoemd, R. W. v. LIJNDEN. Middelburg 1 november. ITet wetsontwerp betrekkelijk den raad van state is heden door de tweede kamer aangeuomen met"44 tegen 17 steramen. Ter veemarkt op 2S October 11. te Oostburg gehouden, wa ren aangebragt 5 paarden, 113 stuks hoornvee, 162 vavkens, 35 schapen en 2 geiten. De paarden, het hoornvee en de var kens zijn op enkele uitzonderingen na, allen verkocht. Voor paarden bedong men kleine prijzen daar de kwaliteit meestal zeer gering was. Kalfkoeijen, vette runders en alle soorten van varkens werden daarentegen zeer duur betaald. Uit Zuidzande schrijft men ons 31 October Heden namiddag werd het nieuwe schoolgebouw in deze gemeente plegtig ingewijd. Deze plegtigheid werd bijgewoond door den gemeenteraad, de schoolkommissie.den schoolopziener, het kollegie van kerk voogden en vele belangstellende ingezetenen. De burgemees ter H. S. de Smidt, sprak eene schoone rede uit, waarin hij schetste waarvan en waartoe dit schoolgebouw gesticht was. De hoofdonderwijzer,de leeraar dezer gemeenteen de school opziener spraken mede eenige indrukwekkende woordeneen en ander werd afgewisseld door gezang der schoolkinderen. Na afloop werden de kinderen onthaald en de genoodigden tot de plegtigheid vereenigden zich met het gemeentebestuur aan een vriendscbappelijken disch. Het gebouw en de inrigting schijnen in allen deele te voldoen. Uit Haarlem schrijft men ons 29 October; Onlangs is in uwe courant gemeld dat door den gemeenteraad zou zijn be sloten om het te kort van de rekening der kommissie voor de feestvieringen bij gelegenheid van de tentoonstelling van nijverheid, te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven, welke tot dat einde door overschrijvingen zou worden ver hoogd. Dit berigt is onjuist; er is slechts een voorstel in dien geest gedaan, doch daar er nog al verschil van gevoelen hij de leden van den raad bestaat over de daaromtrent te nemen beslissing, heeft men het plan gevormd om door vrijwillige bijdragen dit te kort van f12000 bij een te brengen. Er is reeds sprake van vermogende ingezetenen die daaraan voor belangrijke sommen zouden deelnemen. De financiële uitkomsten zijn in elk geval teleurstellend. Daarvoor bestaan verschillende redenen. Dat de taak aan bedoelde kommissie opgedragen, van demoeijeli|kste was, zal niemand ontkennen en evenmin is het aan twijfel onderhevig, dat de mindere ontvangst hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in de omstandigheid dat men veelal regenachtig weder had, wanneer men te Spnarnhove of in de Hertenkamp feest wilde houden. Maar er bl ij ft toch altijd op de handelingen der feest- kommissie dit aan te merken, namelijk dat zij te eenzijdig waren. De arbeidende klasse b. v. heeft weinig of niet kun nen merken, dat men te Haarlem feest hield, omdat er behalve het kinderfeest, het vuurwerk en de illimunatie van den dreef in den Hout bijna geenc vermakelijkheden hebben plaats gehad, waarvan zij konde profiteren; even zoo is het zelfs met de gegoede burgerklasse gesteld geweest, want hoe uit lokkend ook het programma van feestviering bijna dagelijks mogt wezen, de entreegelden waren, op enkele uitzonderin gen na, zoo hoog, dat zij zich hel aangeboden genot welmoest ontzeggen. Men vraagt dus alhier teregtten wiens behoeve heeft Haarlem zulke kostbare feesten gegeven? Haarlems ingezetenen toch hebben door die feesten zoo vele voordeden niet verkregen, want de vreemde bezoekers kwa men in den regel, het zij per spoor of andere gelegenheid van vervoer te Haarlem niet vroeger, dan noodig was om op den aangekondigden tijd te Spaarnhove of in de Hertenkamp tegenwoordig te zijn;, even zoo keerden zij 's avonds of in den nacht van daar naar de plaats hunner bestemming terug en dus zonder zich in Haarlem op te houden. Daar de terreinen waar feesten gehouden zijn onder andere gemeenten gelegen zijn, behoeft hier niet gezegd te worden dat ook de gemeente- financien weinig baten bij al dat feestvieren gevonden hebben, althans de maanden junij en julij van het vorig jaar leveren wat de akcijnsen betreft geen verschil op met de inkomsten gedurende die maanden in dit jaar. Een en ander in aanmerking nemende kan het antwoord op de hier bovengestelde vraag wel niet anders zijn, dan dat de haarlemsche feesten zijn gegeven ten genoege van enkelen, ten voordeele van weinigen maar ten koste van het algemeen. Men meldt ons uit Utrecht 30 October In verschillende dagbladen is reeds met een woord van de hier bestaande kwestie over de gasfabriek gesproken. Aan eene bevoegde hand dank ik de volgende inlichting: Tot dus ver werd het gas in Utrecht aan de stad en aan de partikulieren door den heer de Heus geleverd, die voor twintig jaar deze zaak beginnende, vrij voordeelige voorwaarden had bedongen. Dit kontrakt van de stad met (le Heus is geëindigd den I september eerstkomende. De raad der stad, moetende bepalen hoe na 1 september te handelen heeft voor eenige maanden besloten zelf eene fabriek op te rigten, eene zaak waar 4 ton mede gemoeid is. Bovendien schijnt de keus van den grond hoogst ongelukkig te zijn geweest. Gelijk hem voorzegd was, vond de aannemer op de aangewezen plaats groote wellen (zoogenaamd loopzand), zoo dat bij het graven het zand van ondef het omliggend terrein voortdurend sneller inloopt, dan men het verwijderen kan. De aannemer zette het eerst de gehouwen en de schoorsteen, niet inziende, dat I hij daardoor de ruimte tot graven verloor, voor het ingraven der gaskuipen, en bovendien het gevaar liep om de reeds j gezette gebouwen te zien inzakken. Het gevolg was, dat reeds twee kuipen bij de beproefde plaatsing door het loop- zand instortten eu dat bij een derde proef, toen men de kuip door een omheining van geheide palen wilde omgeven, deze tuin van palen ook zelf is ineen gezakt. Om den aannemer bij deze bezwaren te gemoet te komen, heeft de raad hem een stedelijk opzigter toegevoegd, en is daardoor moreel verpligt zich aan zijne belangen aan te sluiten. Van daar waarschijnlijk, dat het bestek in zooverre gewijzigd is, dat de grootere gaskuip niet in den grond, maar grooiendeels boven den grond wordt geplaatst en op ringfun- deringen zal rusten. Men schat de extra onkosten van dit een en ander op plus minus f 33000. Behalve het niet onbelangrijke der som, moét er nog een groot nadeel aan de nieuwe wijze van plaatsing der kuipen verbonden zijn. Niet dan met groote onkosten zijn deze kuipen vol water te houden, en als liet vriest, dreigt het gevaar van springen. Doch met al deze bezwaren, van hoe veel gewigt ook. is deze kwestie nog niet uit: of liever, zij bestaan afgescheiden van deeigent- lijke kwestie. De raad, die volgens het kontrakt de oude fabriek van den heer de Heus tegen taxatieprijs kon overnemen, heelt niet alleen dit geweigerd, maar ontzegt öok zoo 't schijnt, den aannemer het regt om thans nieuwe gaspijpen te leggen, om nieuwe klanten van gas te voorzien met welk regt weet ik niet. Dit weet ik wel, dat de heer de Heus geantwoord heeft dat hij het hun zou laten aanzien, daar hij hoogstens tot ken nisgeving, nooit tot het vragen van vergunning verpligt was. Van zijne zijde beweert de heer de Heus het regt te hebben de stad te beletten e'éne pijp van de nieuwe fabriek te leggen voor 1 september 1862, omdat de stad 2ich bij kontrakt verbonden heeft geen ander ondernemer gedurende den loop van het kontrakt te veroorloven pijpen in de straten te leggen. Staat dit zoo, met de zelfde woorden, in het kontrakt, dan heeft de heer de Heus onmiskenbaar regt, daar in elk geval de stad toch wel „een ander ondernemer" zal zijn dan de Heus zelve. Hoe dit zij wij worden hier met september eerstkomende met een duisternis, al is 't juist geen egyptisehe, bedreigd. Hoe verschrikkelijk dit is, behoef ik u niet te zeggen, die weet, hoe veel behoefte wij hier in Utrecht aan licht, aan veel licht hebben. Door den kerkevaad der nederduitsche hervormde gemeente te Zwolle is aan Z. M.den koning een adres ingediend, inhou dende het verzoek dat het Z. M. behagen moge vrijdom van zegel te verleenen voor het bewijs der voltrekking van het burgerlijk huwelijk, gevorderd door de wet, om over te gaan tot de kerkelijke inzegening des huwelijks. De heer Loos. burgemeester van Antwerpen en eere-voor- zitter van het dezen zomer aldaar gehouden letterkundig kongres, is door de maatschappij Arti et araicitim te Amster dam toteerelid benoemd. Men schrijft uit Harlingen, dd. 28 October jl., het volgende aan het Nieuw dagblad van 's Gravenhage „Dezer dagen zijn door de provinciale kommissie van ge neeskundig onderzoek en toevoorzigt in Friesland statistieke tabellen vervaardigd, betrekkelijk den algemeenen gezond heids- en ziektetoestand, benevens eene opgaaf van de grond- gesteldheid in de verschillende gemeenten dier provincie, gedurende het jaar 1860, welke tabellen gedrukt en onder anderen aan alle besturen, ter mede uitreiking aan de beoefe naren van de verschillende takken der geneeskunst, zijn toe gezonden. Eene eerste aanleidingdaartoe was het voorbeeld der pro vinciale kommissie in Zeeland, welke door de uitgaven barer statistieke tabellen voor dat gewest over 1559, de gelegenheid opende, om in te zien van hoe veel belang de zamenstelling van dergelijke labellen kan zijn voor de beoordeeling van bijzonderheden, die van invloed kunnen zijn op den gezond heids- en ziektetoestand in de verschillende deelen der pro vincie, waartoe zij betrekking hebben." De sociëteit Hollando-Belge, tot vervaardiging van spoor- wegmatericel, welke men in der tijd voornemens waste Dord recht te vestigen, doch waartoe men, door gebrek aan genoeg zame deelneming, niet is kunnen geraken, is te Luik opgerigt; evenwel zal Dordrecht er nu eene succursale van erlangen, en is daarvoor in de afgeloopene week voor de som van f 15000 een stuk grond aangekocht, gelegen tusschen den 's Graven- deelschen dijk en straatweg, even buiten de stad. Renocminscn en besluiten. riddebouden. Vergunning verleend aan den heer H. F. C. ten Kate, kunstschilder te Amsterdam, tot het aan nemen der onderscheidingsteekenen van ridder van de Leo poldsorde hem door den koning der belgen geschonkenen aan J. P. J. A. graaf Aan Zuylen van Nyevelt, tot het aanne men en dragen van het grootkruis der orde van den Nischan Iftihar, hem door Z. H. den bey van Tunis geschonken. Toegekend door den keizer van Rusland de gouden medalje met het ordelint van Wladimir, benevens 10 zilveren roebels, aan de gezagvoerders der te Zierikzee gestationneerde red- dingsvaartuigen W. A. Bowbijes en G. van Duin. wegens het redden der ekipage van het ten vorigenjare verongelukte vussische barkschip Suomi. marine. Eervol uit de zeedienst ontslagen, op gedaan ver zoek, de officier van gezondheid 3e klasse A. Pannevis. leger. Pensioen verleend ten bedrage van f 1005 's jaars, op verzoek, aan den kapitein van het wapen der infanterie W. F. A. Beeckman, thans op non-aktiviteit. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend uit's lands dienst, onder toekenning van pensioen, aan den heer C. Meeu- sen, boekhouder en officier van justitie bij het goevernement der nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea. Benoemd tot assistent voor de dienst der nederlandsche bezittingen ter kuste voornoemd, de heer P. W. Al\ avez. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belas tingen in- en uitgaande regten en akcijnsen te Muiden de heer T. G. P. Arnold, thans ontvanger der zelfde middelen te Monnikendam; en tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Hardinxveld c. a. de beer E. C. A. Plancken, thans ontvanger der zelfde middelen te Oude Tonge. Marine en leger. Dezer dagen is, naar men verneemt, door Z. M. den koning bepaald dat door zijne adjudanten en die van de prin sen van den bloede het zelfde hoofddeksel zal gedragen wor den als door de generaals. Alleen de witte vederen, bij deze laatsten in gebruik, zullen dooi' zwarte vervangen worden. Den 25 september jl. is te Curasao gearriveerd lietfre- gat met stoomvermogen Zeeland, kommandant kapitein ter zee G. Fabius. De aan boord geheerscht hebbende oogziekte is geweken. Behalve dit fregat waren aldaar gestationneerd de schroefstoouischepen Djambi, Cornelis Dirks en Vesuvius, benevens de schooner Atalante. Gedurende dit jaar zijn van Harderwijk vertrokken 11 detaehementeu voor Oost-lndie en 2 voor West-Indie. Het

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1