MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 31 October. 2htnhonöigmgrit ötnncnUinïJscl)e tijömgcit. L\° 131. goes >L'WEKH.NNW^ 1861. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze genieenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1. Vervolg van het voorloopig verslag der tweede kamer over hoofdstuk I der staatsbegrooting voor 1S62. 2. Verslag van den gemeenteraad van Vlissingen, zitting van 27 October. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN I1ET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Burgemeester en wethouders van Neuzen maken bekend dat de NAJAAllS PAARDEN- EN VEEMARKT aldaar zal plaats hebben op woensdag den 13 november aanstaande. Neuzen, den 2S October J861 Burgemeester en wethouders voornoemd J. P. DRONKERS, burgemeester. J. DIELEMANsecretaris. Niddclburg 30 October. De tweede kamer is met de behandeling van het wetsont werp tot regeling der zamenstelling en bevoegdheid van den raad van state gevorderd tot art. 24. De artikelen zijn aange nomen, maar in eenige zijn door de kamer veranderingen gebragt, over welker meerdere of mindere belangrijkheid onze lezers kunnen oordeelen, na raadpleging der verslagen die in dit en het vorig nommer voorkomen. De verslagen van de kommissie van rapporteurs over de begrootingswetten zijn thans bijna alle rondgedeeld. Van dat over hoofdstuk I is een uitvoerig overzigt in deze courant en het bijvoegsel opgenomen die over andere hoofdstukken kunnen wij eerst later verkort mededeelen. Aan allen wie de aangelegenheden des lands ter harte gaan, bevelen we de lezing aan. De landmail, den 14- september van Batavia afgezonden, is aangekomen. Gisteren avond ontvingen wij deindische dag bladen; in Holland zijn die reeds eergisteren middag ont vangen, dus meer dan een dag vroeger. Dit komt door de onvoldoende regeling der postdienst in deze provincie men weet dat de paketten over Frankrijk komende 22a uur te Rozendaal en Bergen op Zoom blijven liggen. De tijdingen van Java zijn van gering belang, maar om trent den stand van zaken in Banjermassitig worden eenige weinig bevredigende bijzonderheden medegedeeld. Hoewel de overzigten van de Java bode en het Bataviaasch handels blad in een paar punten veel overeenkomst hebben, deelen wij beide in hun geheel mede: het is nuttig dat men in het moederland met de stemmen die zich in Indie verheffen meer bekend worde. Van geen der europesclie rijken is heden belangrijk nieuws te melden. We vatten daarom de laatste berigten ditmaal in een algemeen overzigt zamen. Uit Vlissingen schrijft men ons 30 dezer: Het verzoekschrift door de ingezetenen dezer gemeente aan de tweede kamer der staten generaal gerigt. strekkende om de vonrgenomene opheffing der marinewerf niet te doen plaats hebben, is gisteren avond, voorzien van 297 handtee- keningen van de daarbij meest belanghebbenden, verzonden. Vreemd acht men het alhier, dat de neringdoenden te Mid delburg van hunne belangstellingnietsdoen blijken.daar toch de opheffing dier instelling ook voor velen hunner nadeelig zijn zal. Wij vernemen dat in het laatst der vorige week door den visiteur A. de Lange, alhier gestationneerd. proces-verbaal is opgemaakt tegen den gezagvoerder van de stoomboot de Stad Vlissingen no. 2, varende van hier op Rotterdam, terzake van overtreding van art. 323 der algemeene wet van den 2(5 augus tus 1822. (Staatsblad no. 38). Volgens de verklaring in het proces-verbaal, zou de gezagvoerder order gegeven hebben om de plank in te balen, op het oogenblik, dat genoemden visiteur daarover ging. hetwelk volgens zijne meening geble ken is met moedwil te zijn geschied om hem een ongeluk te berokkenen. Zonder de waarde van dit proces-verbaal te beoordeelen kan ik de rnededeeling niet onthouden, dat deze zaakalgemeen verwondering baart, daar de bijzondere hulpvaardigheiden ijver van dien gezagvoerder, om alle menschen zonder onder scheid te helpen en wat tot hun gemak dienen kan bevorder lijk te zijn, algemeen bekend is. De Arnhemsche courant komt terug op haar vorig bevigt, en beweert thans dat, hoewel er eenige verdeeldheid bestaat tusschen de leden van het kabinet, er van het verzoek om ontslag door eenige ministers nog geen sprake is. Vrijdagmorgen had in de Kloosterkerk te'sGravenhage de plegtige bevestiging plaats in de predikdienst bij de pro- testantschekerk in Nederlandseh Oost-Indie van den heer dr. A. H. C. van Leeuwen, laatst predikant te Gapinge. De heer I-I. L. Oort, die als lid van de Indische kommissie deze pleg- tigheid bestuurde, had tot tekst gekozen Rom. 110a. Onlangs is veel geschreven over een geschenk dat den heer van Hoëvell is aangeboden, namens een aantal ingezetenen van Nederlandseh Óost-lndie. Thans geeft het Handels-en eftektenblad aan deze zaak de volgende uitlegging: Het was het plan den heer van Hoëvell een blij vend aandenken in zilver aan te bieden, waartoe eene belangrijke som, bij inschrij ving bijeen gebragt. was overgemaakt. De tijd ontbrak echter voor de vervaardiging van liet gedenkstuk, en de heer van IToëvell heeft aan de kommissie die met de aanbieding belast was, zijn wenscli te kennen gegeven dat de bepaalde som tot een andere einde bestemd werd. Zij zal volgens zijn verlan gen worden aangewend tot oprigting van een fonds voor opleiding van indische kinderen lot nuttige ambachten. Eene kommissie bestaande uit de heeren Th. F. Schill, H. C. Bek king en J. C. J. van Aalst te 's Hage, zal zich met de verwe zenlijking van dat plan belasten. LI. vrijdag is met het beste gevolg Zr.. Ms. fregat met stoomvermogen De admiraal van Wassenaer in het herbouwde drooge dok ie Willemsoord geplaatst. Tot de ontlediging van het dok, nadat evengeinelil fregat daarin stond, is doov de machine gewerkt: met vier pompen gedurende 2 uren 13 min.; niet twee pompen nog 1 uur 13 min.te zamen 3 uur 2G min. waaruit blijkt, dat met 4 pompen doorwerkende, de ontledi ging in 2 uren 49^ minuten kan plaats hebben. Deze eerste bewerking in het herbouwde drooge dok te Willemsoord kan men dus als volkomen geslaagd beschouwen. (Ned. staatscourant.) Volgens L'indëpendance beige is, even als de heer Paulin Limayrac, ook de heer Grandguillot door den koning-groot hertog benoemd tot komman deur der orde van de Eikenkroon. Beide waren tot voor eenige dagen redakleurs van Le consti- tutionnel. Er zijn thans nadere berigten omtrent de mijnwerkers te Besseges en de drie personen die onlangs, zoo als wij in het vorig nommer mededeelden, gered zijn. De toestand waarin deze menschen verkeerd hebben moet allerverschrikkelijkst geweest zijn. Bij gebrek aan eenig voedsel hebben zij met hunne schoenen en ander leerwerk den honger eenigzins trachten te stillen. Na hunne redding met zorg verpleegd, laat. hun toestand thans niets te wenschen over. Met den meesten ijver worden de verdere werkzaamheden voortgezet, terwijl men nog hoopt althans enkele levend te bereiken. In het geheel waren op het oogenblik der over strooming 139 personen in de mijn aanwezig; van deze wisten 28 het gevaar te ontkomen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 27 dezer: J. Diesch, weduwn. 33 j. met J. de Nooijer, wed. 3S j. P. C. Buys, jm. 32 j. metG. J. van Schaik, jd. 34 j. J. P. Engelman, jm. 32 j. met II. C. Jansen, jd. 31 j. C. de Buck, weduwn. 41 j. met N. Vreke, wed. 33 j. C. A. van de Kop,jm. 27 j. metG. J. Le Cointre, jd. 2S. C. Compeer, jm. 26 j. met E. Ilendrikse, jd. 37 j. B. M. Evertsen, jm. 23 j. met C. Wijkhuys, jd. 21 j. J. J. de Weerd, jm. 2.") j. met C. Vlijberge. jd. 27 j. II. Boer, jm. 32 j. met J. J. Mink.jd. 28 j. W. J. Rozenberg, jm. 38 j» met L. Fleurbaay, jd. 31 j. Vlissingen. van 19 tot 26 October. Gehuwd J. Janse, jm. 27 j. met C. K. Bosschaart.jd. 27 j. M. Koopman, jm. 30 j. uietP. de Weejd. 30 j. Bevallen C. M. Ekkers, geb. Polij, z. E. Haarzakker.geb. Pabbruvve'e, d. J. Dekkers, geb. van den Bergen, d. C. A. ITarting, geb. Everaers, (tweel. z. en d.) T. Kiela, geb. Pot vliet, z. P. C. Nellen, geb. Jaeger, z. II. C. Smitshuysen, geb. Metzier. z. Overleden: I. L. Leunis, d. 6 j. J. van Brederode, z. 21 j. I. TI. Leunis, d. 4 j. TI. J. Kraat, d. 6 w. Goes, van 19 tot 26 october. Gehuwd P. Burgs,jm. 23 j. met J. Steenbakker, jd. 19 j. Bevallen: TI. J. P. var. Voorst Vader geb. Kleppert, z. P. Zvvartepoorte geb. de Kouter, z. P. J. Frankin geb. Ver heide, d. (levenl.) Overleden: J. de Kanter. wed. Groeneijk, 71 j. (elders). J. Matthijssen, z. 19 d. C. N. Emanuel, <1. 3d. G. van de Vrede, jd. 50 j. II. Walraven, man van F. K. Sehulik, 56 j. M. v. d. Weert, vrouw van J. v.d. Visse, 27 j. P. J. Verheule. vrouw van M. Frankin, 24j. Zierikzee, van 19 tot 26 october. Gehuwd: B. Janse, jm. 22 j. met L. Wapens jd. 23j. B. G. van der Jagt.jm. 27 j. metM. van der Jagt.jd. 23 j. Bevallen: L. van Veelen, geb. Fhernambucq, d. J. A. Olree, geb. Versteeg, d. J. Corbeel, geb. Blonker, z. F. Eyke, geb. Lindon, levenl. d. Overleden: M. van der Weel, man van N. de Moote. 70 j. M. Danink. wedvvn. van J. H. Logmans, 7Sj. M de Does, wed. van M. Iloogenboom 75 j. P. J. Luycx. z. 2 m. E. van Veelen, d. 4 d. L. van Zaaien, vrouw van j. Paasse, 28 j. Koloniën. In het overzigt van de Javabode vinden wij het volgende: Het groote nieuws van den dag bepaalt zich tot het ver trek van den heer Pahud. Dit heeft plaats gehad zonder veel vertoon, naardien de afgetreden landvoogd den wensch had te kennen gegeven, Indie zonder de gewone en gebruikelijke eerbewijzen te verlaten. Ondereen militair eskorte naar de inscheepplaats geleid, wachtte hem aldaar eene aanzienlijke menigte, waaronder de heer mr. A. Prins, de goeverneur-generaal ad-interim en de meeste hoofdambtenaren, ter hoofdplaats aanwezig. Zeer verschillend zal het oordeel wezen over de regering van den man, die, na gedurende een veeljarig bewind, eerst als minister, later als landvoogd, op den gang der koloniale zaken een onbetwistbaar grooten invloed te hebben uitge oefend, thans weder in het burgerlijk leven is terug getreden J ook wij hopen dat de regering van den heer Pahud voor Ne derland eene les zij, dat het stelsel om Indie van liet ministe rieel kabinet uit te 's Gravenhage te regeren, overdreven worden kan. De vruchten die daarvan te verwachten zijn, zullen zeker niet bevredigend kunnen wezen. Men denke slechts aan de militaire expeditien, waar de chefs met een plan de campagne, op het hoofdbureau vooruit beraamd en \astgestehl, naar het terrein des oorlogs worden heengezonden, en wier verdere handelingen voortdurend van Batav a uit geïnspireerd worden. Gaat het met de expeditie, te Banjermassing beter? De berigten luiden in den laatsten tijd weder zeer ongunstig en het einde schijnt weer meer verwijderd, dan ooit te voren. De europesche mail liet zich op den bepaalden tijd te ver geefs wachten. De berigten omtrent Britsch-Indie hebben geen bijzondere beteekenis. De landstreken, vroeger doov den hongersnood geteisterd, worden thans doov de cholera bezocht. In China blijft de ongunstige invloed der nieuwelings door het traktaat van lord Elgin v astgestel de toltarieven en het douanenstelsel eene dagelijkscheklagt des engelsehen handels. De handel ter dezer plaatse blijft voortdurend slap. echter zijn op de openbare veiling van goevernements-produkten weder, gelijk voorbeen, vrij aanzienlijke prijzen besteed ge worden. De geldschaavscbte blijft aanhoudendezer dagen heeft de Escorapto-tnaatschappij de biljetten van f5 en f 2,50 in cir- kulatie gebragtwelk het onthaal wezen zal dat dit papier te beurt valt, laat zich nog niet met zekerheid bepalen. Het Bataviaasch handelsblad geeft het volgende alge meen overzigt De goeverneur-generaal Ch. F. Pahud is den 2 september vertrokken naar Nederland, na den vorigen dag het bewind in handen van den vice-president van den raad van Nederlandseh Indie den lieer mr. A. Prins te hebben overgegeven. Zijne exc. was bij het afscheid zeer aangedaan. En geen wondev voorzeker. Na gedurende lange jaren van de nederigste ran gen tot de hoogste waardigheid te zijn opgeklommen, was zijn bestuur gekenmerkt door groote rampen, had het aan scherpe, vaak biltere beoordeeling ten doe! gestaan en werd het geroe pen in een veel bewogen tijd tot eene taak de oplossing dei- zwaarste koloniale vraagstukken, de oplossing daarvan niet in geschrifte alleen maar in handelingen, welker gewigt misschien voelde hij het zelf te zwaar was geweest voor zijne schouders. Zoo scheidende van zijne zonen, voor wier belangen trouwens was gezorgd, op liet punt van een werkzaam leven vaarwel te zeggen, en daarmede een land, eene waardigheid, eene levenswijze waarmede hij was vereenzelvigd vertrok hij onder het drukkend besef van weinig sympatie te hebben ondervonden en dus hetgeen de streelendste ervaring in zulke oogenblikken uitmaakt te moeten missen. Geen won-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1