MIDDELBURGSCHE l\° 130. Dingsdag 29 October töinnrnlnnöscljc tijbingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vliasingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt, kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Eililie van maanda? avond 8 ure. Middelburg 28 October. Door gedeputeerde staten dezer provincie is de volgende lijst vastgesteld van de te behandelen onderwerpen in de najaars vergadering der provinciale staten, welke op den eersten dingsdag der maand november, zijnde voor dit jaar den 5den, alhier geopend worden. 1. Koninklijk besluit van den 16 augustus 1861, no. 46, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 5 julij te voren, no. 17, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van gedeputeerde staten, met betrekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie, over het dienst jaar 1S59. 2. Koninklijk besluit van den 2 september 1861, no. 59, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor 1862. 3. Het kwadruplikaat der door de algemeene rekenkamer gearresteerde rekening, van den betaalmeester te Middelburg, wegens de provinciale fondsen, over 1859. 4. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken, van den 3 julij 1861, no. 215, 5e afdeeling. met afschrift van Zr. Ms. besluit van den 28 junij 1861, no. 88, houdende onder anderen regeling van de bijdragen van de provincie en het rijk in de kosten van den bouw van een nieuw schoollokaal te Krabbendijke. 5. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken, van den 16 augustus 1861, no. 140, 5e afdeeling, met een afschrift van Zr. Ms. besluit van den 13 te voren, no. 67, hou dende toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs op de gemeente Hengstdijk, Philippine en Eede, voor zoo veel betreft de gewone kosten van haar lager onderwijs. 6. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 16 augustus 1861no. 141, 5e afdeeling. houdende mededeeling van de bepaalde aar.deelen der gemeenten Dui- vendijke en Sas van Gent in de kosten van den bouw van een schoollokaal met onderwijzerswoning in de eerste gemeente, en van een nieuw schoollokaal in de laatste, onder toezegging voorts van de door den minister, krachtens magtiging des konings, genomene beschikking, dd. 16 augustus 186 l,no. 141 5e afdeeling, op het verzoek van den gemeenteraad van Dui- vendij ke, otu subsidie als tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijs. 7. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 16 augnstus 1861, no. 142, 5e afdeeling, met de door den minister, krachtens magtiging des konings, genomene beschikking, dd. 16augustusl861.no. 142, 5e afdeeling, op het adres van den gemeenteraad van Vrouwepolder, strek kende dat die gemeente met wijziging der vroegere beschik king, waarbij haar aandeel in de kosten der vernieuwing van het schoollokaal te Vrouwepolder op f3000 is bepaald, van alle bijdragen in die kosten worde ontheven. 8. Adressen van het gemeentebestuur van Vrouwepolder en tien andere gemeenten in Walcheren, om vrijstelling van betaling der kosten van het Provinciaal blad. 9. Voorstellen van gedeputeerde staten, betrekkelijk de adressen van de navolgende gemeentebesturen, om toepassing van artikel 36 der wet op het lager onderwijs, te weten a. van het gemeentebestuur van Waarde, b. van het gemeentebestuur van St. Philipsland. 10. Een voorstel van gedeputeerde staten, ten aanzien van bet verstrekken van rentelooze voorschotten ter verbetering van wegen. [Dit voorstel heeft betrekking op de volgende aanvragen a. van burgemeester en wethouders van Veere, voor den weg verbindende den Gapingschen zandweg met den straatweg tusschen Middelburg en Veere; b. van burgemeester en wet houders van Vrouwepolder, voor een gedeelte van den weg van daar naar Veere; c. van den kerkeraad der hervormde ge meente te Ritthem, voorden weg vandaar naar Oost-Souburg; d. van burgemeester en wethouders van Groede en Oostburg, voor den weg tusschen die gemeentene. van het dijksbestuur van den Hoofdplaatpolder, voor den weg door dien polder tot den dijk van den Wilhelminapolder van eene kommissie voor den aanleg en de verbetering van den weg tusschen Nieuw vliet en Sluis met eenen zijtak naar Retranchemeut, voor dien wegg. van den heer A. B. Carpreau, voor den weg van Hoofdplaat naar den grindweg tusschen IJzendijke en Biervliet bij den nieuwlandschen molen; h. van het dijksbe stuur van den Leendert-Abrahampolder, voor den weg naai de katsche haveni. van het gemeentebestuur van Koewacht, voorden weg van daar naar Zuiddorpe; k. van de gemeente besturen van Overslag en Zuiddorpe, voor den weg tusschen die gemeenten. Deze aanvragenbedragente zamen f 101,000]. 11. Een voorstel van gedeputc j/de stalen, nopens het door de staten in hunne handen gestelde adres van den gemeente raad van Retrancheinent, om eene subsidie uit de provinciale fondsen voor wegsverbetering. 12. Eene mededeeling van gedeputeerde staten ten aanzien van het door de staten in hunne handen gestelde adres van Ph. Pikaar c. s., schipper te Yerseke, om verbetering der ha ven aldaar. 13. Opgave der sedert de laatste vergadering plaats gehad hebbende onderhandsclie aanbestedingen. De stoomboot die vrijdag ochtend ten half elf ure van Rotterdam is afgevaren, kon de reis wegens de hevige mist slechts tot Zijpe voortzetten. Zaiurdag namiddag ten half twaalf ure was zij genaderd tot half de haven, waar de passagiers zijn aan wal gezet. De aankomst in de kade had eerst ten half drie ure plaats. De vrijdag morgen ten zes ure hier afgevaren boot is eerst den volgenden middag ten drie ure te Dordrecht en ten half vijf ure te Rotterdam aangekomen. De diensten van zaturdag zijn ten gevolge van deze ver traging niet vervuld. Het Nieuw dagblad van 'sGravenhage deelde eenige dagen geleden eene depeche-eirkulaire mede, welke onder dagteeke- ning van 30 september door den minister van buitenlandsehe zaken is gezonden aan 's konings vertegenwoordigers buiten 's lands. In die depeclie werd de zienswijze van het kabinet omtrent verschillende politieke vraagstukken bekend ge maakt. Vooral trok de aandacht hetgeen gezegd werd van de benoeming van den heer Sloet van de Beele totgoeverneur- generaal van Nederlandsch Ir.die, „De benoeming van den heer Sloet moest niet beschouwd worden als eene beslissende overwinning door de zich noemende koloniale oppositie be haald het goevernement meent in hein een verstandig bestuurder te vinden van zeer gematigde beginselen, die het geen bij aan ondervinding mist, vergoedt dooreen snellen en zekeren blik en een vasten wil." Aan de Arnhemsehe courant wordt thans uit's Gravenhage gemeld dat deze depeche-cirkulaire geheel zonder mede weten van den minister van koloniën geschreven is. De heer Loudon heeft, zoo het gerucht waarheid bevat, van den heer van Zuylen geëischt. dat deze zijne cirkulaireen bepaaldelijk dat gedeelte wat betrekking heeft op de koloniale politiek en de benoeming van den heer Sloet van de Beele, terug zal nemen. Mogt de heer van Zuylen hiertoe niet geneigd zijn, dan zou. zoo verneemt men verder, de heer Loudon zijne portefeuilje neerleggen. Verder komt in de Arnhemsehe courant van heden een korrespondentie-artikel voor, waarin beweerd wordt, dat juist de interessantste zinsneden door het orgaan van het behou dend halfdeel van dit kabinet aan het publiek zijn onthouden. Personen, die beweren het authentiek stuk gelezen te hebben, verklaren dat deze zinsneden nog vrij wat meer aanstoot zouden geven zoo zij algemeen bekend werden. Vooral moet de ontleding der partijen in de tweede kamer en bare verhou ding tot het ministerie eene vrij stootende schets wezen. Men wil weten, dat daarin gezegd wordt dat het kabinet op de roomschen blijft steunen, dat het tevens kan rekenen op eenige leden die onder alle omstandigheden ministerieel zijn, dat de anti-revolutionnairen met elke regeringen dus ook met dit ministerie medegaan en eindelijk dat het kabinet de libe ralen tegen zich heeft, maar dat die partij slechts 26 leden in de kamer telt en du3 de minderheid uitmaakt. De Zutphensche courant heeft het volgende schrijven uit 'sGravenhage ontvangen: Men verzekert vrij algemeen, dat de heer Loudon zijn ontslag als minister van koloniën ge vraagd beeft of zal vragen en dat verscheidene andere leden van het kabinet, men noemt de heeren van Tets, Jolles, Huis- sen van Kattendijke.dit voorbeeld zullen volgen. De bekende cirkulaire van den minister van buitenlandsehe zaken, die, naar men zegt, buiten weten der andere ministers verzonden zou zijn, wordt als reden opgegeven. Van wege den minister van binnenlandsche zaken, is aan gedeputeerde staten en provinciale kommissiën van genees kundig onderzoek en toevoorzigt in de verschillende provin ciën toegezonden een exemplaar der opgaafin de Staats-cou- rant van het gemiddelde der jaarlij ksehe betrekkelijke sterfte in al de gemeenten van het rijk, gedurende 18561860, waarvan wij in ons nommer van 17 dezer eenige bijzonderhe den hebben medegedeeld. In de geleidende missive wordt gezegd „Deze opgaaf strektom meer bepaald de gemeenten te kennen, in welke de sterfte betrekkelijk groot is. Dit zal kunnen leiden tot het belangrijk onderzoek of deze verhou ding, ook over meerdere jaren dan het laatste vijftal, eene bestendige is, en zoo ja, of daarvoor bekende oorzaken be staan, en of deze kunnen weg genomen of althans verminderd worden." Een door de regering ontvangen telegram dd. Buitenzorg 13 september, luidt: „Niets bijzonders." Het telegram van de Handelsvereenigingis van den volgen den inhoudBatavia 14 september. Op Java is het rustig. De bij het goevernement ontvangen tijdingen uit Banjermassing luiden gunstiger dan de van daar afgezonden partikuliere berigten. Onmiddellijk na 's konings terugkeer uit Luik moet. naar men verneemt, Z. M. een eigenhandig schrij ven aan koning Leopold van Belgie gerigt hebben, den hartelijken dank inhoudende voor de ontvangst Z. M. in Belgie bereid, en voor de talrijke bewijzen van sympatie, welke hij van de zijde der belgische bevolking heeft ontvangen. Een parijsch korrespondentie-bureau heeft aan enkele neder- landsche en belgische dagbladen berigt dat men spreekt van de aanstaande reis van den keizer der franschen naar Brussel en 's Gravenhage, om aan de koningen Leopold en Willem III een tegenbezoek te brengen. De hrusselsche korrespondent van een luiksch blad meldt dat de koning der belgen binnen kort een bezoek zal brengen aan Z. M. koning Willem III. De bijeenkomst zou plaats vinden ter gelegenheid der opening van den spoorweg tusschen Luik en Maastricht. Mogt de koning niet gaan, zoo schrijft de korrespondent, dan zal de hertog van Brabant de plegtig- heid bijwonen en te Maastricht den prins van Oranje ontmoe ten. In dit laatste geval zou de bijeenkomst der koningen tot het voorjaar worden uitgesteld. {Utr. courant.)- De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit, waarbij wordt ingetrokken het koninklijk besluit van 8 junij 1823, houdende nadere bepalingen omtrent de ambtenaren en de registers voor den burgerlijken stand. De rotterdarasche couranten melden dat door de heeren J. van der Hoop Jac.zn., L. Pincofis en mr. W. S. van Ree- sema. leden van den gemeenteraad, bij de regering aanvrage is gedaan oin koncessie tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, en dat zich daar ter stede, tot onder steuning dezer belangrijke zaak, een komité heeft gevormd, zamengesteld uitaanzienlijke handelaarsenreeders, van welke de lieer J. F. Hoffman, burgemeester der gemeente Rotter dam tot voorzitter, en de heer F. W. C. Blom, lid van de ka mer van koophandel, tot sekretaris is benoemd. De gemeenteraad van Haarlem heeft 11. woensdag eene zit ting gehouden tot vaststelling der gemeentebegrooting. Nadat geruimen tijd met gesloten deuren was beraadslaagd, is bepaald liet nadeelig slot der rekening van de kommissie voor de feestvieringen bij gelegenheid van de tentoonstelling, te voldoen uit den post van onvoorziene uitgaven, welke tot dat einde door overschrijvingen zal worden verhoogd. De kommissie voor de tentoonstelling zelve zal een nadee lig saldo hebben dat reeds nu op ongeveer f 14,000 kan wor den geschat. Dit zal door de Maatschappij tot bevordering van nijverheid worden betaald. Het nieuw reglement voorde akademie te Delft schijnt de goedkeuring der betrokken personen in geenen deele weg te dragen, Althans wij vernemen van daar dat, op grond van. de nieuwe inrigting, de heer D. J. Storm Buysing, buiten gewoon hoogleeraar,verzocht heeft uit zijne betrekking bij die akademie te worden ontslagen, terwijl door de gezamenlijke onderwijzers in de oostersche talen, land- en volkenkunde, de hoogleeraren enleeraar.T. Roorda,S. Keyzer, J. Pijnappel Gz. en Meinsina, eene remonstrantie tegen de onlangs vast gestelde verordering zou zijn ingediend aan den minister van binnenlandsche zaken. {Rotterdamsehe courant.) Te Enschedé is den 20 dezer in eene vergadering der Twent- sche vereeniging tot bevordering der nijverheid geraadpleegd over bet plan der regering, bi] rainisteriëel schrijven aan de kamer van koophandel bekend gemaakt, om het tarief der inkomende regten op Java en Madura te verminderen. Men kwam tot het besluit dat, daar Twentbe vooral zijn débouché in lndie vindt, waar zijn fabriekaat met 12i is belast tegen 25 pet. voor het buitenland, slechts eene langzame verminde ring wenschelijk was. Men zal dus den minister voorstellen: de inkomende regten gedurende de eerste vijf jaren, telken jare met i pet. te verlagen, na welk tijdsverloop eene nieuwe wijziging zou kunnen plaats hebben.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1