r m. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 19 October. 3anhonöigtmjcn tfinncnlanösclje tijüingm. <«OK2S 'S V 1801, Deze courant verschijnt desdingadaijs, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE 6EBR0E0ERS ABRAHAMS. De prijs van gewoue advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingeu enz van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende Verslag van den gemeenteraad van Middelburg, zitting van 16 october. Editie van vrijdag avond 8 ure. VA» HET RIJK, PROVINCIALE ES GEMEENTEBESTUREN. WIJZIGING in het besluit tot heffing en verordening regelende de invor dering eener plaatselijke belasting op het gemaal te Vlissingen. (Vervolg en slot.) ACHTSTE HOOFDSTUK. Algemeene en bijzondere bepalingen. Heimelijke molens en handmolens. Art. 58. Niemand zal mogen hebben of gebruiken eenigen heimelijken molen, waardoor wordt verstaan elke koren-, mout- of pelmolen, zoo mede alle quarens of handmolens en andere werktuigen, bekwaam of in het kort bekwaam te ma ken tot het malen of breken van graan, welke niet aan de administratie der plaatselijke belastingen zijn opgegeven, of welks bezitter zich niet onderworpen heeft aan de bepalingen voor de eigenaars of gebruikers vau molens, bij deze verorde ning vastgesteld. Vervolging der overtredingen tegen deze verordening. Art. 59. De artt. 270, 271. 272. 273, 274,275,276.277, 278, 279. 280, 281 en 282 der wet van den 29junij 1851 (Staatsblad no. 85), worden geacht alhier woordelijk te zijn geïnsereerd, en op de invordering dezer belasting toepasselijk verklaard. Bepaling der uren van zons op- en ondergang. Art. 60. Als tijden van zons op- en ondergang in deze verordening bedoeld, worden aangenomen de uren in de hierna volgende tabel voor iedere geheele maand bepaald Januarij 8 ure zons-opgang, 4 ure zons-ondergang. Febrtiarij 7 5 Maart 6 6 April 5 7 Mei 74 Junij '1 8 J ui ij 4 8 Augustus 44 74 September 5 7 October 6 G November 7 5 December 8 4 Art. 61. Deze verordening treedt in werking met den vijf tienden dag na hare afkondiging, en zullen alsdan alle vroe gere verordeningen en bepalingen, betreffende de invordering van eene plaatselijke belasting op het gemaal in deze ge meente, zijn vervallen. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 1G maart 1861De burgemeester. J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, te Vlissingen den 17 september 1861. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris. P. FORBES WELS. AANHANGSEL. Ten gevolge der door den koning goedgekeurde wijzi gingen, die het besluit tot heffing eener plaatselijke belas ting op het gemaal ten behoeve der gemeente Vlissingen, in dato 10 december 1855, bij besluit van den gemeenteraad van 16 november 1859 en bij het hier vorenstaande besluit van 16 maart 1861, heeft oudergaan, wordt te rekenen van 1 october 1S61 de gezegde belasting, bij wijze van eigen middel, geheven als volgt: Van tarwe of van tarwe met rogge, spelt of ander graan vermengd: drie gulden. Van spelt of van spelt met ander graan dan tarwe ver mengd een gulden zestig cent. Van rogge of van rogge met ander graan dan tarwe of spelt vermengd: zestig cent. Een en ander gerekend over honderd pond zullende de belasting van meerdere of mindere hoeveelheid naar evenre digheid worden berekend. De bepalingen ten aanzien van de rogge, zijn in allen deele toepasselijk op de turksche tarwe of maïs en op de egyptisehe rogge. Van al het gebroken of gemalen graan, brood, beschuit en koek. dat van elders in de gemeente wordt ingevoerd, zal worden gehelen van de honderd pond als volgt Tarweblom vijf gulden. Tarwekropmeeldrie gulden. Tarwezemelen en lijn korttien cent. Gehuild tarwemeel: drie gulden negen en tachtig oent. Roggeblom: drie en tachtig en een halve cent. Roggemeelzestig cent. Grof, wit of tarwebrood: drie gulden een en dertig cent. Grof tarwebrood: twee gulden vierendertig cent. Grof tarwebeschuitdriegulden achtenveertig cent. Gehuild tarwe-bu gerbrood twee gulden twee en negen tig cent. Gehuild tarwebeschuit vier gulden drie en dertig cent. Wit brooddrie gulden een en tachtig cent. Wit beschuitvijf gulden twee en zestig cent. Brood van gemalen spelteen gulden vijfcent. Roggebroodzeven en veertig cent. Roggebeschuitzeventigen een halve cent. Masteluinbroodeen gulden een en vijftig cent. Masteluinbeschuit: twee gulden vijf en twintig cent. Tarwekoekvier gulden negen en zestig cent. Roggekoek: een gulden zes en dertig cent; de meerdere of mindere hoeveelheid naar evenredigheid. De in dezen niet opgenoemde meel- en broodsoorten of ge bakken zullen belast worden volgens den maatstaf van het j naastbijkomende der in dit tarief genoemde soorten; behou- i dens dat roggemeel alsook het daarvan gebakken brood, met hooger belaste graansoorten vermengd, bij invoer als tarwe- j meel of brood zal moeten worden aangegeven, en daarnaar de belasting verschuldigd zijn zal. Het meel van de gepelde spelt wordt met de tarwe, en dat van de turksche tarwe of maïs en de egyptisehe rogge met de gewone rogge gelijk gesteld. Van de genoemde belasting zijn vrijgesteld a. De tarwe, spelt of rogge, geheel gemouten zijnde ten dienste der branderijen.brouwerijen, azijnmakerijen.kettiug- sterkerijen en ouwelfabneken. b. De tarwe, spelt of rogge, ten dienste van gezegde fabrie ken en het meel daarvoor bestemd, mits de tarwe ten minste voor een derde en de rogge of spelt ten minste voor een tiende gedeelte in et mout zij vermengd, ten ware de aard der fahrie- kage eene andere, alsdan door burgemeester en wethouders voor te schrijven vermenging, noodwendig mogt vereischen; en c. De tarwe, spelt of rogge voor mesting of voeding van vee, enz., vermeld bij art. 50 in varband met art. 5 1) der hiertoe betrekkelijke verordening. 1) Lees: Art. 4. Middelburg 18 october. Een der meest karakteristieke gebouwen van Middelburg staat op het punt van gesloopt te worden. We bedoelen het voormalig arm-weeshuis. Dat gebouw dagteekeut van de eerste dagen der 17e eeuw. De eerste bestemming kwam gedeeltelijk met de laatste over een: het werd gebouwd voor een algemeen weeshuis, en een steen in den gevel, waarop een aantal weesjongens en meisjes zijn afgebeeld toont dit duidelijk aan. Die bestemming behield het tot 1810, toen het door de armen-weezen werd ontruimd: de burgerweezen waren reeds in 1720 naar het gesticht op het molenwater overgebragt. In 1S17 werd het gebouw aangewezen voor een depót van bedelaars, totdat deze naar de koloniën van weldadigheid werden opgezonden. Van 1854 tot 1859 zijn wederom de armen-weezen, toen gezamelijk met de roomsch katholieken daar verpleegd, terwijl sedert 1825 ook de geneeskundige school er was ge vestigd. De voorgevel van het gebouw, hoewel niet uit een tijd van goeden smaak afkomstig, is merkwaardig, en ook op de bin nenplaats zijn gedeelten die aan schildersraeermalen totmodel voor studiën hebben verstrekt. Het gebouw is cenc belang stellende bezigtiging overwaardig; morgen is daartoe voor het laatst gelegenheid. Uit Goes meldt, men ons 17 dezer: Gisteren werd door de handboogschutterij Jacoba van Beijeren een wedstrijd gehouden, naar een tweetal uiedaljes door den burgemeester aan die sociëteit geschonken. De medalje voor den besten schutter naar het doel werd behaald door den heer J. A. E. Stokmans, die naar den vogel door den heer E. de Meulemeester. Des avonds vereenigde men zich aan een vriendschappelijk souper. Den S dezer is te Amsterdam de eerste algemeene vergade ring gehouden van de in het vorige jaar opgerigte Noord - hollandsche maatschappij tot kuituur en bereiding van mee krap. liet doel dezer maatschappij is de meekrn o;> groote schaal te kultiveren, <le wortels te droogen en gedroogde wor tels tot poeder te bereiden. Uit liet verslag, b die gelegenheid door het bestuur uitgebragt, bleek het. dataanvankeli|k de uitkomsten allezins gunstig z |n. zoo dat aan de aandeelhou ders eene uitkeering van f 92,80 per aandeel van flOOOkan worden gedaan. Voor rekening der maatschappij staan thans in den Anna- Paulowna-polder, alwaar ook door haar een droogtoren is opgerigt, 40 bunders één- en tweejarige meekrap te velde de kuituur heeft echter nog geene hate opgeleverd, doordien eerst in het volgende jaar voor de eerste maal kan worden gedolven. Het schijnt dat de meekrapteelt iu Noord- Holland meer en meer toeneemt, en dat, hoezeer de oogst in dit. jaar, ten gevolge der vele regens in 1860 gevallen, minder bevredigend is. deze belangrijke kuituur ook in die provincie als gevestigd is te beschouwen. Er kan thans gerekend worden, dat in de mee krap voortbrengende polders Haarlemmermeer, Anna-Pati- lowna-polder,Waard en Groeten Eijerland,ruim 400 bunders met meekrap zijn bezet. De Amsterdamsche courant van gisteren beroept zich, tot bewijs voor de juistheid van haar berigt betreffende de con cessie tot doorgraving van Holland op zijn smalst, op een adres door de heeren Jiiger c. s. aan den gemeenteraad inge zonden. In dat adres leest men: „Als grondslagen dier concessie strekken voorstellen, laatstelijk door mij onder dagteekening van 1 junij dezes jaars aan de hooge regering onderworpen, en volgens welke het rijk aan de aandeelhouders J-4 pet. waar borgt." Hieruit blijkt naar onze meening niet dat die waarborg is toegestaan. Volgens onze informatien was juist daarin liet bezwaar tegen het verleenen der concessie gelegen. Het ontwerp van wet tot nadere regeling van het tijdstip der in werking treding van de nieuwe regterlijke inrigting. bevat het voorstel den tijd te bepalen op 1 september 1863 of op een vroeger, door den koning te bepalen tijdstip. De rege ring hoopt eerlang eene nieuwe regterlijke indeeling en aan vulling der wet op de regterlijke inrigting aan den raad van state te onderwerpen. Er zal een geheel nieuw wetboek van strafvordering worden voorgedragen. Men schrijft ons uit Leiden. 17 dezer: Het Nieuw dagblad van 's Gravenhage heeft, tot niet ge ringe verwondering van een ieder, al reeds de namen van twee kandidaten voor het openstaande hoogleeraarsambt in de oostersche talen, aan onze akademie. genoemd. Ten stel ligste kan ik u verzekeren dat dit berigt zeer voorbarig is. Bij het kollegie van kuratoren is aan de vervulling der vakature nog niet gedacht, veel minder zijn er nainen van kandidaten genoemd. Dekieschheid vooreerst zou verbieden in deze met zoo veel haast te werk te gaanbovendien is eene zoodanige overhaasting in het gegeven geval in geenen deele noodzake lijk, aangezien voor dezen geheelen kursus de hoogleeraar Dozy de lessen in het arabisch en de hooglecraar Rutgers die in het hebreeuwsch op zich genomen heeft. Naar alle waar- sehijnlijkhe.d ziet men de benoeming van eenen nieuwen professor in bovengenoemde vakken niet voor het begin des volgenden jaars te gemoet. Volgens het Handels- en effectenblad zijn door het depar tement van oorlog in verschillende garnizoensplaatsen des rijks, ten behoeve van de reconvalescente militairen, in de militaire zieken-etablissementen verpleegd wordende, recrea- tie-zalen ingerigt, ten einde hun de gelegenheid te verschaffen zich met lectuur of eenig gepast spel enz. op aangename wijze bezig te houden. Als een bewijs van het belang van Je kustvisscherij in Zuid-Holland, wordt in het verslag over dit bed rijf gedurende het jaar I860 gemeld, dat de kust-haringvisscherij (voorSche-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1