MIDDELBURGSCHE COURANT. r 125. Donderdag 1861 17 October. 71 an honïit gingen I3immtlanö$cl]e tijïungm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET 11IJK, PROVINCIALE EiN GEMEENTEBESTUREN. WIJZIGING in het besluit tot heffing en verordening regelende de invor dering eener plaatselijke belasting op liet gemaal te Vlissingen. (Vervolg.) ZEVENDE HOOFDSTUK. Bepalingen omtrent den doorvoer. Doorvoer. Art. 58. Tot doorvoer van belast graan op voer-of vaar tuigen van molenaars, zoo ook tot alle anderen doorvoer van meel, brood en gebak, afkomstig van de in liet besluit tot heffing vermelde belaste graansoorten, wordt gevorderd dat van de beambten aan het kantoor van aangifte en toezigt, door hem die verklaart te willen doorvoeren, na behoorlijke aangifte op den voet als bij art. 1 vermeld, en na consignatie der belasting, een consent tot doorvoer zij verkregen, waarin tevens de tijd is bepaald tot den doorvoer benoodigd, en het kantoor waar. na verificatie, de uitvoer geschieden en het consent afgeteekend worden moet. Het tol doorvoer aangegeven belast graan, meel of gebak moet. tot na de consignatie, bij of aan het kantoor van aangifte en toezigt, waar het aangekomen is, verblijven. Doorvoer tusschen zons onder- en opgang is verboden. Art. 54. Van het belast hard graan van elders in-of aan gevoerd wordende, met bestemming om. ten behoeve van bewoners van andere gemeenten, op eenen der molens, binnen of op het grondgehied van deze gemeente gelegen, te worden gemalen en gebroken, zal vooraf aan het naastbij gelegen kan toor van aangifte en toezigt. aangifte moeten worden gedaan, en zulks tegen consignatie der belasting welke aangifte zal moeten inhouden al hetgeen bij art. 1 dezer verordening is omschreven, met opgave tevens van de gemeente waarheen en den persoon voor wien hetzelve bij weder uit- of af\oer is bestemd, als ook van het kantoor van aangifte en toezigt. waar langs het zelve na gemalen of gebroken te zijn. de gemeente weder zal worden uitgevoerd, welke uitvoer langs den gewo nen weg zal moeten geschieden. Voor zoo verre dit door burgemeester en wethouders wordt noodig geacht, zal aan de molenaars het stellen van een door loopenden borgtogt voor eene bepaalde som kunnen worden toegestaan, tot verhaal van de belasting voor die granen,welke door hen ter maling op hunne molens de gemeente zullen worden binnen gevoerd, met bestemming om daarna weder te worden uitgevoerd. Afgifte van consent-biljetten voor graan ter maling doorgevoerd wordende. Art. 55. Na de in het voorgaande artikel gedane aangifte van het aan de belasting onderworpen graan en de consignatie of borgstelling deswege, zal door den betrokken beambte wor den afgegeven een consentbiljet en dubbel van dien, beide inhoudende den dag. de dagteekening en het uur der afgifte, de hoeveelheid en de soort van het graan, het bedrag van de geconsigneerde of bij borgstelling verzekerde belasting, de merken en het getal der zakken, den naam en de woonplaats van den persoon voor wien en den molen op welken de be langhebbende heeft aangegeven dat het graan zal worden gemalen, benevensbet kantoor van aangifte en toezigt, waar langs het zelve, na de maling of breking, de gemeente weder zal worden uitgevoerd. Voorts zal op die biljetten moeten gesteld worden de tijd gedurende welken zij. na de afteekeniug door den molenaur, volgens art. 18 verrigt. van kracht zullen zijn voor den terug voer van het gemalen of gebroken graan, welke tijd zal wor den geregeld in voege als bij art. 8 is bepaald. De molenaar zal tevens niet vermogen om eenig overeen komstig dit artikel afgegeven biljet op zijnen molen en liet daarbij behoorende graan in ontvang te nemen, als in strijd zou kunnen zijn met het bepaalde bij art. 6 dezer veror dening. Afvoer van het gemalen graan dat voor ingezetenen buiten deze gemeente is gemalen. Art. 56. De afvoer van voor ingezetenen van andere ge meenten op een der molens in deze gemeente of op haar grondgebied gemalen belaste graanspecien zal niet anders dan gedekt door het vereische biljet en in regtstreeks de gemeente uitgaande gewone rigting nrogsn plaats hebben, en zal daar mede niet binnen of langs de grenzen of bet grondgebied der gemeente mogen gecirculeerd worden. Ontheffing van den gestelden borgtogt of teruggave van geconsigneerde belasting. Art. 57. De geconsigneerde belasting in de voorgaande artikelen vermeld, wordt aan den invoerder teruggegeven of de borgstelling deswege ontheven, tegen intrekking van het consent, mits ten genoege van de administratie blijke, dat de daarin gemelde voorwerpen de gemeente zijn uit-of afge voerd. Om op de bedoelde consenten teruggave van de belasting af ontheffing van den borgtogt te bekomen, moeten die bil jetten binnen veertien dagen na de dagteekening van afleve ring of uitvoer, bij den gemeente-ontvanger zijn terug bezorgd ("Wordt vervolgd.) Middelburg 1G October. Bij de Staatscourant van gisteren is gevoegd eene opgaaf van het gemiddelde der jaarlijksche betrekkelijke sterfte in de verschillende gemeenten van het rijk, na aftrek van de levenloos aangegevenen, gedurende de jaren 18361860. Daaruit blijkt dat de gemiddelde sterfte bedroeg in de elf provinciën 1 op de 42.9 inwoners. In Zeeland was de verhou ding 1 op 85.6. in Noord-Holland 1 op 36.2. in Ztiid-Iiolland l op 86,8, in Friesland 1 op 41.3, in Utrecht 1 op 42, in Gro ningen 1 op 42,9, in Overijssel 1 op 44,9, in Noord-Brabant 1 op 46,1, in Limburg 1 op 47.!in Gelderland 1 op 49,2, in Drenthe 1 op 50,6. Neemt men hierbij in aanmerking dat in onderscheidene provinciën epidemiën belangrijken invloed op de sterfte uit oefenden, terwijl dit in Zeeland niet het geval was, dan is de verhouding in onze provincie zeker zeerongunstigtenoemen. Ten opzigte der verschillende gemeenten zijn de cijfers zeer uiteenloopend: de grootste sierfte kwam voor te Waarde (1 op 21,3) en te Arnemuiden 1 op 21,7)de geringste te Fort Bath (1 op 58,2) en te Ellemeet (1 op 67). Te Goes was de verhouding 1 op 83.2, te Middelburg 1 op 35,6, te Zierikzee 1 op 39,3, te Vlissingen 1 op 43,1 inwoners. Bij het dezer dagen gehouden najaars-examen zijn alhier geëxamineerd 6 personen als hoofd-ouderwijzer, 12 als hulp onderwijzer, 2 als hulp-onderwijzeres, 3 als onderwijzer in de fransche en 1 in de hoogduitsche taal (de laatste volgens art. 72 der wet), 3 in de wiskunde en 2 in de gymnastiek, voorts 1 als onderwijzeres in de fransche taal en 2 in de handwerken voor meisjes; waarvan zijn toegelaten 6 personen als hoofd onderwijzer, 7 als hulp-onderwijzer, 2 als hulp-onderwijzeres. 1 als onderwijzer in de fransche taal, 3 in de wiskunde en 2 in de gymnastiek, 1 als onderwijzeres in de fransche taal en 2 in de handwerken. LI. maandag werd eene algemeene vergadering gehouden van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen.welke werd bijgewoond door een veertigtal direkteuren en leden. Uit de toespraak waarmede de vice-president, de heer inr. M. F. Lantsheer, de vergadering opende, bleek dat deze in stelling sedert de laatste algemeene vergadering, den 25 april I860 gehouden, belangrijke verliezen had geleden: zes der direkteuren en acht leden waren in dat korte tijdsverloop door den dood aan het genootschap ontrukt. De heer Lantsheer bragt hulde aan de nagedachtenis van de heerenA. van den Broecke Jz., jhr. P. J. G. de Haze Bomme. mr. J. II. van Sanden Prins, jhr. mr. J. G. Schorer van St. Philipsland, mr. M. Piepers en mr. E. baron van Vredenburch, direk teuren, en dr. J. H. Schouten, jhr. C. A. Rethaan Macaré, A. A. Sebastian, J. Verburg. J. Ackcrsdijck, gewezen hoog leeraren te Groningen, Deventer en Utrecht, dr. J. Ab Utrecht Dresselhuis, mr. M. Dobbelaer, ds. B. J. H. Taats, leden. Van allen werd het leven en de werkkring in het kort herin nerd, terwijl de bijzondere verdiensten van onderscheidene hunner met meerdere uitvoerigheid werden geschetst. Uit deze rede mogt de vergadering nog vernemen, dat van den heer Dresselhuis eene meer volledige levensbeschrijving van eene allezins bevoegde hand mogt worden te gemoet gezien. De secretaris, de heer dr. H. Polman Krnseman, deed vervol gens verslag van den toestand van het genootschap, waarvan wij de volgende mededeelingen niet onopgemerkt mogen laten. Met genoegen was in het afgeloopen jaar meer inwendig leven en opgewektheid dan vroeger in het genootschap opge merkt. Als bewijs kon o. a. daarvoor worden aangevoerd dat de catalogussen der oiul- en zeldzaamheden, handschriften, naturalia, inlandsche vogelen, romeinsche munten en pen ningen waren afgewerkt, terwijl de twee eerste reeds gedrukt en eerstdaags aan direkteuren en leden zouden worden rond gezonden. De bekroonde prijsverhandeling van dr. A. A. Fokker, behelzende een onderzoek naar den aard der epide mische en contagieuse ziekten die vroeger in Zeeland ge- heerscht hebben, was gedrukt. De bewerking eener volledige Flora van Walcheren door dr.van Ilennekeler was voortgezet. Met binnen- en buitenlandscbe genootschappen waren de betrekkingen onderhouden en uitgebreid. De leesinrigting, die met het genootschap verbonden was, hield zich staande. De kabinetten van het genootschap hadden weder belangrijke aanwinsten, zoo door aankoop als inzonderheid door geschen ken verkregen, waaronder uitmunten eene uitgebreide verzameling van handschriften en kaarten uit de letterkundige nalatenschap van mr. S. de Wind, een zeer fraai hau 1 schrift uit de XVe eeuw, eenige oude zeer zeldzame munten en klei nere voorwerpen, dezen zomer op het Noorderstrand van Walcheren gevonden, vele aanzienlijke boekgeschenken voor de bibliotheek enz. Even als ten vorige jare werd besloten ook nu geene prijsvra gen uitte schrijven, doch eene gouden medalje uitteloven voor het beste werk op het gebied der natuurkundige en historische wetenschappen, dat in den loop der eerstvolgende jaren aan het genootschap zal worden ingezonden en der bekrooning waardig gekeurd. Onderwerpen vonn worden daarbij geheel vrij gelaten, doch het werk moet uitsluitend of hoofdzakelijk op Zeeland betrekking hebben. Ten slotte werden tot leden benoemd: de heeren J. P. Berdenis van Berlekom, med. dokter, H.Boonen. predikantbij de nederduitsche hervormde gemeente, mr. W. C. Borsius, advokaat, mr. P. J. G.van Diggelen, advokaat. P. M. deLigny en V. van Lissa, lectoren aan de geneeskundige school, jhr. J. R. T. Ortt, hoofdingenieur van den waterstaat, dr. A. Romein, conrector aan het gymnasium, en J. P. G. Wcsthoff predikant bij de luthersche gemeente, allen te Middelburg; voorts de heeren dr. K. Broes van Dort, te Goes, mr. C. J. Fokker, wethouder, jhr. mr. C. de Jonge, regter te Zierikzee en dr. E. J. F. P. J. G. Vogelvanger, te Hulst. Op voorstel van het perpetueel comité' was besloten de benoeming van leden dit jaar te bepalen tot de provincie. Heden hield de Vereeniging voor zeeuwsche muziekfeesten eene algemeene vergadering, waarin verslag werd gegeven van het zesde zeeuwsche muziekfeest. Dat feest was in alle opzig- ten goed geslaagd ook de financiële uitkomsten waren gun stig. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen voor Middelburg, de heeren J- J- (le Kanter en mr. G. A. Fokker; voor Goes, de heeren dr. R. B- van den Bosch en G. P. Blaau- beenVOor Zierikzee. jhr. W. H- M. de Jonge; voorVlissingen, de heer Th. van Uye Pieterse- I'1 plaats van den heer G. de Bruyne, die zich elders vestigt, en jhr. mr. M. S. Schuurbeque Boeye, die verzocht had niet in aanmerking te komen, werden gekozen de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom alhier en tnr. B. C. Cau le Zierikzee. Bij het Provinciaal blad van den 11 dezer is ter kennis van burgemeesters en wethouders in Zeeland gebragt, dat de heer L. de Groof. onder de gewone bepalingen van ondev- hoorigheid, is toegelaten tot de uitoefening der werkzaamhe den van consulair agent van Frankrijk, te Vlissingen. Door den hoogen raad der Nederlanden is gisteren uit spraak gedaan in de bekende zaak van A. Polderman, vroeger landman te St. Laurens, die door het provinciaal geregtshof van Zeeland is ter dood veroordeeld wegens moed willigen doodslag van zijne wettige vrouw, met voorbedachten rade gepleegd. Het hooger beroep in cassatie van dit arrest is ver worpen. Gisteren werd door den kraanmeester.den heer J. Snijders, de eerste steen gelegd van het metselwerk voor de ijzeren kraan op de rotterdamsehe kade alhier. De zoogenaamde ijzeren kuip die in den grond moet geplaatst worden is aan gekomen en gesteld, zoo dat het metselwerk nu met kracht kan worden voortgezet. De overige deelen der machine wor den in verschillende toezendingen verwacht. Door den gemeenteraad is heden tot commissaris over het beurtveer van Middelburg op Utrecht aangesteld de heer J. A. Sister mans. Als zeker wordt aan de Amsterdamscbe courant uit 's Plage berigt, dat Z. M. de koning, vóór zijn vertrek naar Parijs, concessie heeft verleend aan den heer J. G. Jager te Amster dam tot het maken van een kanaal door Holland op zijn smalst, met inpoldering van het Oostelijk en Westelijk Y, en

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1